Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #801  
Vechi 01.07.2015, 23:52:07
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Desi nu ne-am cunoscut niciodata si desi nu cred nici pe departe ca sentimentul e reciproc, de o buna bucata de vreme te-am simtit in sufletul meu foarte aproape, ca pe un adevarat prieten
Pentru că te-ai smerit, moldovene, pentru că te-ai smerit! Și pentru că ne-am tras la duhul Essex-ului, pesemne...:)
Și eu te-am simțit, astfel, mult mai aproape.
Să te aibă Domnul în paza Lui, frate drag!...:)
Și să mă ierți, precum eu te-am iertat, demult, pentru micile nimicuri datorate, în fapt, marelui nimic din mine.
Doamne ajută, frate, Doamne ajută!
  #802  
Vechi 01.07.2015, 23:56:33
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cam dură decizia ta, dragul meu.
Da. Și așa voiesc să rămână.
Nu e nevoie să mai dezbatem, dragul meu frate mai mare și mai înțelept. Și curat.
Ai grijă de tine!
Doamne ajută, Dragoș, Doamne ajută!
  #803  
Vechi 01.07.2015, 23:58:30
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Frate Ioan_Cezar, dacă tu pleci, plec și eu. Poate în maxim o săptămână. Poate nu crezi, dar mi-e urât fără tine pe forum.

Lăsăm forumul pe mâinile neo-protestanților ? Că bine ne-a mai ținut Domnul la ei, pe amândoi... Slavă Domnului !

Să baneze admin la ei, cu nemiluita.

Hai, rămâi. Scrie mai rar, dar rămâi. Uite promit, că dacă rămâi, nu mai scriu despre părintele Arsenie Boca. Și te rog să mă ierți că am scris lucruri gândite la repezeală despre părintele Arsenie Boca și îl rog și pe el să mă ierte, chiar dacă-i sfânt sau nu.

Na, acuma trebuie să rămâi... :)

Iar dacă nu rămâi... reiau ce am scris:

O, vai de păcatele mele, frate preaiubit Ioan, vai de păcatele mele și vai de mine. Și eu vreau să plec de pe forum curând, fiindcă pot face lucruri mai bune și folositoare cu timpul atât de prețios, dăruit mie, precum fiecăruia, de Domnul Iubirii și Slavei.

Mulțumesc pentru gândul bun. Dumnezeu să-ți răsplătească înmiit și infinit fiecare gând bun, cuvânt bun și faptă bună.

Și să ne vedem cu bine, dacă nu aici, în viața aceasta, îți promit solemn și îți jur cu jurământ care nu se va încălca, că la Sfânta Judecată cea Mare a lui Hristos și a Sfinților Lui, ne vom vedea.

Să dea Dumnezeu, să fim întru slavă, amândoi, și nu întru osândă. Amin.

HRISTOS A ÎNVIAT, IOAN CEZAR, HRISTOS A ÎNVIAT !
Hristos a înviat, da! Mereu și iar și pururea, da! Hristos a înviat, cu adevărat a înviat!
Haide să înviem și noi, Igor frate!
Doamne ajută!
  #804  
Vechi 02.07.2015, 00:00:39
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
N-ai cumva o listă cu "corespondente" din astea?
Îmi place să cred că da.
Voia Domnului, mai departe!
Doamne ajută!
  #805  
Vechi 02.07.2015, 00:01:12
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Hm! Asa parodie de situatie, n-am mai vazut nicodata pe forumul asta. Imi vine sa rad in hohot, dar probabil ca nu e deloc de ras...

Frate Cezar, ia seama bine ca nici nu stii ce pierzi!... Daca pleci, fie, jertfeste-te pentru un scop nobil! Daca nu, ramai sa ne amuzam impreuna!
Ba să nu râzi, că am vorbit serios.

Măcar dacă eu plec, după mine nu-i pare rău nimănui, dar după el, precum se vede, le pare rău la mulți. Și asta ar trebui să-l motiveze.

Așa-i frate Ioan? Hai, te rog confirmă că nu pleci, ci scrii mai rar. Că atunci stau și eu. Nu se mai scapă ăștia de mine.

Uite, te ajută și Sfântul Serafim de Sarov, din Sfânta Icoană a lui, ce o ai frăția ta la avatar. Ai tot sprijinul de care ai nevoie. Acuma, de ce să mai pleci, nu?

Atâta îți place să se roage oamenii de tine, așa-i? :)

Dar eu chiar vorbesc serios, trebuie să rămâi, dar să scriem mai rar, amândoi. Ce zici?

Să ne ajute Dumnezeu, să învieze sufletele noastre, de fiecare dată, când sunt doborâte de păcate.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.07.2015 at 00:08:40.
  #806  
Vechi 02.07.2015, 00:05:46
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ba să nu râzi, că am vorbit serios.

Măcar dacă eu plec, după mine nu-i pare rău nimănui, dar după el, precum se vede, le pare rău la mulți. Și asta ar trebui să-l motiveze.

Așa-i frate Ioan? Hai, te rog confirmă că nu pleci, ci scrii mai rar.

Să ne ajute Dumnezeu, să învieze sufletele noastre, de fiecare dată, când sunt doborâte de păcate.
Plec, Igor, trebuie să plec.
Trebuie!
Și totuși voi rămâne, în multe chipuri, sper. Acelea, anume, care au adus vreodată măcar un licăr de compasiune între noi.
Măcar o fărîmă de acceptare, măcar o clipă de încredere că, da, omul merită să fie.
AMIN!
  #807  
Vechi 02.07.2015, 00:06:16
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ba să nu râzi, că am vorbit serios.

Măcar dacă eu plec, după mine nu-i pare rău nimănui, dar după el, precum se vede, le pare rău la mulți. Și asta ar trebui să-l motiveze.

Așa-i frate Ioan? Hai, te rog confirmă că nu pleci, ci scrii mai rar.

Uite, te ajută și Sfântul Serafim de Sarov, din Sfânta Icoană a lui, ce o ai frăția ta la avatar. Ai tot sprijinul de care ai nevoie. Acuma, de ce să mai pleci, nu?
.
Ai voie sa faci coliva unuia dintre noi care pleaca dintre noi desi e viu ? =))
(stiu cum suna, dar asta e situatia =)) )
  #808  
Vechi 02.07.2015, 00:12:19
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ursu-WiFi Vezi mesajul
Ai voie sa faci coliva unuia dintre noi care pleaca dintre noi desi e viu ? =))
(stiu cum suna, dar asta e situatia =)) )
Cum să ai voie așa ceva, copile? :) Vino-ți în fire. Simbolistica colivei și mai multe...

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Plec, Igor, trebuie să plec.
Trebuie!
Și totuși voi rămâne, în multe chipuri, sper. Acelea, anume, care au adus vreodată măcar un licăr de compasiune între noi.
Măcar o fărîmă de acceptare, măcar o clipă de încredere că, da, omul merită să fie.
AMIN!
Frate Ioan... sună șod, dar să știi că eu te iubesc. Sincer. Și mult de tot. În Hristos. Și-mi pare tare rău că pleci. Dar e alegerea ta. Rămâi un om minunat, cum mereu am văzut și am știut că ești. "Fi lumină între oameni". Peste tot pe unde mergi.

Ai grijă de tine. Iartă și iubește.

Dumnezeu să-ți ajute. Și nouă tuturor.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.07.2015 at 00:18:05.
  #809  
Vechi 02.07.2015, 00:17:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
De când e poza asta? Că din ce s-a mai spus pe aici, relatia dintre pAB si părintele Dumitru Stăniloae s-a întrerupt brusc la un moment dat. Arsenie Boca nu a mai fost primit în casa părintelui Stăniloae si a fost scos si de la colaborarea pentru traducerea Filocaliilor.
Relatarea părintelui Staniloaie despre părintele Arsenie:

"Arsenie Boca mi-a fost foarte apropiat ca student la Sibiu. Venea la mine si statea luni de zile uneori. Dupa aceea s-a facut calugar, a stat in Bucuresti pe la un frate al meu. Era o taina in el, era un om care spunea cu hotarare, nu spunea cu ezitari, cum spun alti oameni, si cum si eu imi dau seama ca nu pot defini lucrurile. El parca le spunea in asa fel ca dadea o siguranta omului care-l asculta. Avea ceva propriu; eu nu stiu sa fi pus intr-un mod foarte complicat problemele; el le spunea intr-un mod hotarat, asa fara ezitari. El avea un fel propriu al lui care impunea. Dar nu stiu de ce n-a mai venit la mine."

ps: poza nu știu exact de când este.
ps: legat de Filocalie părinteleArsenie nici a vrut să fie trecut în prefață.
pd: după ce a fost tuns în călugărie (1939) a stat la Sâmbăta până în 1948 ...apoi la Prislop și după 1959 mutat la București de securitate cu domiciliu forțat. În toată această perioadă au exsitat arestări...în 1952 a fost arestat și dus la Canal. Deci nu e prea clară relatarea părintelui Stăniloaie.
  #810  
Vechi 02.07.2015, 00:20:23
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Și totuși voi rămâne, în multe chipuri, sper. Acelea, anume, care au adus vreodată măcar un licăr de compasiune între noi.
Așa să faci. :)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 16:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31