Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 28.09.2010, 15:07:02
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Raule, citeste te rog Sfantul Ioan Scararul capitolul 12 ca e exact despre asta vorba! el spune calr ca daca vezi pe frati ca vorbesc desertaciuni sa nu pleci inainte de a le atrage atentia vorbindu-le si amintindu-le de moarte si de judecata! si mai spune si sa nu luam aminte la sfatul vicleanului in acele momente care spune exact ce-ai spus tu din pacate Raul.. si adica sa nu te arati pe tine mai iubitor de Dumnezeu ca ceilalti si celelalte.. asta ne sfatuieste vicleanul in numele smereniei, a false smerenii, ca sfatul lui cel rau sa ramana in picioare.. si astfel propovaduim nerugaciunea si rugaciunile cat mai scurte in numele fatarniciei sau vezi Doamne a smereniei.. si mai spune exact in continuare Sf Ioan Scararul ca mai bine-ti este tie sa te stropesti putin de slava desarta dar sa atragi atentia fratilor ca acestia sa se indrepte.. asadar ia aminte, citeste mai mult si invata dreapta scoteala si-ti garantez ca multe in iata ta se vor indrepta.. treci de faza asta urata in care te crezi "smerit"" pacatosul" de tine.. ca cel ce isi vede pacatul crede-ma ca nu face altceva decat plange si se roaga si nici mancare si vorba desarta nu vrea sa auda ca stie ca vine judecata si ca vom da socoteala pentru fiecare vorba desarta.. te rog citeste acest capitol 12, ca ai mare nevoie ,la fel si ceilalti atinsi de acest virus "sunt smerit ca sunt pacatos" deci i-am devansat pe toti.. smerenia una stie , ca e inselat de satana, aceasta cugetare si aceasta stiinta este maica rugaciunii caci cand te dedici rugaciunii usor, usor incepi si vezi clar lucrurile si distingi cursele vrajmasului mult mai bine si vezi ca in orice secunda nu strigi numele lui Iisus esti negresit in inselare.. invatand asta si vazandu-te mereu inselat mai cu spor si mai aprins incepi a te ruga si altceva nu mai gandesti si logic ca te mahnesti cand iti vezi fratii tai strangand la piept pe vrajmasul si laudandu-se cu acestea (unii ,nu toti)..ma opresc ,ca ajunge atata contra vorbire, sa luam aminte la sine fiecare de acum dar sa nu tacem daca putem indrepta pe aproapele de pe calea gresita, mai ales atunci cand calea cea dreapta e numita stramba si cea stramba dreapta de ragul trandaviei si a altor patimi pe care nu le mai amintesc.. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 28.09.2010, 18:11:30
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Nu ai inteles nimic din ce am vrut sa spun. Domnul cu tine. Nu mai intru in polemici,ma smintesc si eu si mai smintesc si pe altii...

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 28.09.2010, 20:54:23
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Eu seara imi astept sotul sa vina acasa de la antrenament, fac cina, mancam impreuna, povestim si daca nu este prea tarziu vedem un film la calculator. La televizor nu ne prea uitam, poate doar la stirile de seara dar subiectele sunt mereu aceleasi.
Cand este liber iesim la o plimbare mai lunga cu catelul
Reply With Quote
  #54  
Vechi 28.09.2010, 21:03:34
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Esti maritata? Asa de tanara? Eu nu am catel,am pisica,nu pot sa ies cu ea la plimbare... Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 28.09.2010, 21:28:28
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Fac lungi plimbări cu bicicleta, ies să fac poze, merg la teatru, la cinema, ..de cele mai multe ori alaturi de persoanele dragi mie.Compania lor face ca timpul meu sa fie valoros si viata mai frumoasa.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
putem concepe copilul sambata seara sau duminica seara? ioanaz Nunta 217 25.02.2012 23:24:49
Buna seara kattyyy Tinuta in Biserica 24 12.06.2011 13:22:28
buna seara ! tanty12 Stiri, actualitati, anunturi 6 08.12.2009 16:51:44
Voi cum va rugati seara danyel Rugaciuni 29 28.09.2009 19:54:56