Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.12.2010, 17:30:33
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit Un sfat in privinta drumului

Buna seara fratilor, am si eu o problema ce ma macina de mult timp, si ma gandeam sa aflul parerea celora mai experimentati in cele ale credintei decit mine...

Demult timp imi vin ganduri de calugarie, si asteptam sa termin universitatea (care o termin peste cateva luni), sa incerc sa merg la o manastire...

A aparut intre timp o persoana draga mie, care nu prea ar vrea sa plec...
Ea e o fata un pic mai "moderna" ca sa zic asa, dar cam se afla in deznadejde, si daca ar fi ca pe viitor sa ne impacam mai bine si sa fim impreuna, ar duce si un mod mai creshtin de viata, cel putin asa cred... Ar putea fi shi invers...

Ei bine, si acum, cu toate ca ma gandesc mai mult la manastire cam nu imi permit sa o las, mai ales ca acum tine la mine, si eu la ea, shi nush ce ar face, unde ar apuca-o daca ar ramine singura, mai ales ca prietenile cu care mergea mai inainte, nush cum sa zic, da o luau pe un drum urit de tot...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.12.2010, 18:07:39
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Buna seara fratilor, am si eu o problema ce ma macina de mult timp, si ma gandeam sa aflul parerea celora mai experimentati in cele ale credintei decit mine...

Demult timp imi vin ganduri de calugarie, si asteptam sa termin universitatea (care o termin peste cateva luni), sa incerc sa merg la o manastire...

A aparut intre timp o persoana draga mie, care nu prea ar vrea sa plec...
Ea e o fata un pic mai "moderna" ca sa zic asa, dar cam se afla in deznadejde, si daca ar fi ca pe viitor sa ne impacam mai bine si sa fim impreuna, ar duce si un mod mai creshtin de viata, cel putin asa cred... Ar putea fi shi invers...

Ei bine, si acum, cu toate ca ma gandesc mai mult la manastire cam nu imi permit sa o las, mai ales ca acum tine la mine, si eu la ea, shi nush ce ar face, unde ar apuca-o daca ar ramine singura, mai ales ca prietenile cu care mergea mai inainte, nush cum sa zic, da o luau pe un drum urit de tot...

Tu nu ai citi pe acest forum ca au fost miri care in ziua nuntii au parasit miresele si s-a dus la minastire ?
Tu nu sti ce este cu tine ? iti arde sau nu de minastire ? De ce te preocupa pe tine soarta altuia si vrei sa faci pe eroul ca sa intorci pe nus' cine de la modernism la credinta ? Exista o sansa mult prea mare ca pe altul sa nu il poti da pe brazda (deoarece in spatele modernismului lui nu sta Hristos ci altcineva care se ocupa de modernisme si care este mult prea greu de invins de un incepator in ale credintei , ca si tine !) si sa-ti pierzi si sufletul tau .

Problema ta este defapt ca tie nu iti arde serios de minastire si zici doar asa , sa dea bine la thread . Pai cind te arde dorul de minastire , nu ai auzit ce am zis mai sus ? lasi mama, lasi tata, lasi logodnica , lasi lumea asta si te duci sa imbraci chipul ingeresc deaorece asta vrea toata fiinta ta si nu ca este doar un moft care in 2-3 ani se risipeste si apoi voiesti invers, sa fugi din minastire ! Ce spune Hristos vis-a-vis de trairea inalta duhovniceasca : ,,... cine nu lasa mama, tata, fiica, nu-si ia crucea si nu vine dupa mine , nu este vrednic de mine " Calugaria nu este joaca si nici bravada ci este cel mai greu dar mai inalt mod de vietuire inca de pe pamint : cel ingeresc .
Te preocupa mult prea mult alte persoane si alte teluri decit cel al tau, al calugariei . In cazul acesta , insoara-te , ia-ti nevasta, pereche de boi si tarina , intra in rindul nostru al tuturora si gata, spune-i adio chipului ingeresc, refuzind sa mai mergi la masa Domnului cea gatita ingerilor.

A alege sau nu calugaria nu este lucru la indemina oricui, trebuie sa ai vocatie pt. ea , dar ca ai sau nu vocatie tu nu ai de unde sa sti, ti-o spune altul , care te verifica !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.12.2010, 18:09:53
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Buna seara fratilor, am si eu o problema ce ma macina de mult timp, si ma gandeam sa aflul parerea celora mai experimentati in cele ale credintei decit mine...

Demult timp imi vin ganduri de calugarie, si asteptam sa termin universitatea (care o termin peste cateva luni), sa incerc sa merg la o manastire...

A aparut intre timp o persoana draga mie, care nu prea ar vrea sa plec...
Ea e o fata un pic mai "moderna" ca sa zic asa, dar cam se afla in deznadejde, si daca ar fi ca pe viitor sa ne impacam mai bine si sa fim impreuna, ar duce si un mod mai creshtin de viata, cel putin asa cred... Ar putea fi shi invers...

Ei bine, si acum, cu toate ca ma gandesc mai mult la manastire cam nu imi permit sa o las, mai ales ca acum tine la mine, si eu la ea, shi nush ce ar face, unde ar apuca-o daca ar ramine singura, mai ales ca prietenile cu care mergea mai inainte, nush cum sa zic, da o luau pe un drum urit de tot...
ai mare grija cu fata asta, sa nu fie o materialista sau o instabila, azi zice ca te iubeste, maine iti da papucii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.12.2010, 18:43:40
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Buna seara fratilor, am si eu o problema ce ma macina de mult timp, si ma gandeam sa aflul parerea celora mai experimentati in cele ale credintei decit mine...

Demult timp imi vin ganduri de calugarie, si asteptam sa termin universitatea (care o termin peste cateva luni), sa incerc sa merg la o manastire...

A aparut intre timp o persoana draga mie, care nu prea ar vrea sa plec...
Ea e o fata un pic mai "moderna" ca sa zic asa, dar cam se afla in deznadejde, si daca ar fi ca pe viitor sa ne impacam mai bine si sa fim impreuna, ar duce si un mod mai creshtin de viata, cel putin asa cred... Ar putea fi shi invers...

Ei bine, si acum, cu toate ca ma gandesc mai mult la manastire cam nu imi permit sa o las, mai ales ca acum tine la mine, si eu la ea, shi nush ce ar face, unde ar apuca-o daca ar ramine singura, mai ales ca prietenile cu care mergea mai inainte, nush cum sa zic, da o luau pe un drum urit de tot...
Nu te grabi. Ai rabdare, termina-ti studiile si Dumnezeu te va lumina, daca-i ceri ajutorul.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.12.2010, 18:44:50
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit

Iti multumesc zaharia_2009, pentru mesajul tau, acum totul imi e clar si am primit raspunsul care il primesc...

Ma gandesc mult la manastire, da pur shi simplu ma gandeam sa nu sufere careva, nu prea ma pot ramane linistit cand shtiu ca cineva sufera ...

Iti multumesc mult de raspuns acum imi este totul clar :)

George.m, dar cam nu pot sa o evit atita timp pina termin studiile... Pentru ca nici nu ma apropii prea mult de ea, cat sunt indecis, sa nu fac mai rau...

Last edited by Silencer; 16.12.2010 at 18:50:34.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.12.2010, 18:49:58
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Buna seara fratilor, am si eu o problema ce ma macina de mult timp, si ma gandeam sa aflul parerea celora mai experimentati in cele ale credintei decit mine...

Demult timp imi vin ganduri de calugarie, si asteptam sa termin universitatea (care o termin peste cateva luni), sa incerc sa merg la o manastire...

A aparut intre timp o persoana draga mie, care nu prea ar vrea sa plec...
Ea e o fata un pic mai "moderna" ca sa zic asa, dar cam se afla in deznadejde, si daca ar fi ca pe viitor sa ne impacam mai bine si sa fim impreuna, ar duce si un mod mai creshtin de viata, cel putin asa cred... Ar putea fi shi invers...

Ei bine, si acum, cu toate ca ma gandesc mai mult la manastire cam nu imi permit sa o las, mai ales ca acum tine la mine, si eu la ea, shi nush ce ar face, unde ar apuca-o daca ar ramine singura, mai ales ca prietenile cu care mergea mai inainte, nush cum sa zic, da o luau pe un drum urit de tot...
Semenii noștrii nu trebuie să aibă de suferit din relația noastră cu Dumnezeu, deci cred că e mai bine să nu te duci. Pentru un răspuns AVIZAT întreabă-l și pe duhovnic!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.12.2010, 18:52:02
mirceamoraru mirceamoraru is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2010
Mesaje: 10
Implicit

frate, oamenii aici or sa-ti bage sageti veninoase in inima, ba ca nu esti nu stiu cum, ba ca ceva e in neregula si ca iti pierzi sufletul.. Cret este ca o sa te enervezi si atat.. Eu te-am inteles gandul calugariei este cel mai bun gand din cate exista pe lumea asta, iar cel al casatoriei cel mai banal.. Am avut si eu ispita asta.. "stau cu fata asta ca eu sunt sansa ei de mantuire" si nu numai ca am lasat tot pentru ea, dar ea s-a lepadat de mine ca de o carpa murdara fara pic de mila si de remuscare stiind de sacrificiul meu si stii de ce? Ca vroia "normalitate" adica.. pacat fratele meu, pacat pur si grosolan. Punct. Am plans de durere cu icoana in brate, asa dormeam cateva luni, ca am prins-o cu altul frate in pat facand ceva ce nu pot spune aici.. Adica mi-a dat Domnul sa vad ce prostanac am fost.. Apoi am cazut intr-o patima urata eu ca incercam sa uit si vreo 5 ani nu m-am redresat.. Pana cand Domnul S-a milostivit de mine si m-a ridicat si acum ma indrept cu pasi repezi spre urgenta, imediat ce termin recuperarea .. adica in primavara.. m-as fi dus eu astazi dar trebuie sa termin tratamentul mai intai si am primit ascultarea ca imediat ce termin, a doua zi sa fiu la sihastria cu valiza la Parintele Ciprian.. Dar Ce sa vezi? satana ma mai incearca .. Stii ce sa faci? Du-te intr-o biserica linistita ascunde-te intr-un colt da-tti jos geaca si ce mai ai greoi pe tine aseaza-te in genunchi fa-ti trei cruci si spune asa.. Doamne, voiesc sa vin la Tine, dar patimile din mine se scoala si ma intuneca si sunt ma puternice decat mine.. Uite ce e in inima mea! Mi-a picat cu tronc fata asta si am inceput sa-mi spun minciuni cum ca asta vrei Tu Doamne! Cum sa vrei asta Doamne? Eu stiu in adanc ca singura fericire esti Tu si ca evai de cei care au iubit mai mult pe mama sau pe frati sau pe femeie mai mult decat pe Tine.. Ajut-ma Doamne ca sa nu fac voia mea ci numai voia Ta, Fa cumva si potoleste valurile dragostei fata de fata asta, cu mila oamne ca sunt slab.."Asa roaga-te frate si-ti va arata Domnul e cine iubesti de o sa fugi mancand pamantul.. Eu asa am facut si mi-a aratat ceva la fata aia care pana atunci era asa de frumoasa, de gingasa de sexy, de calda, ei bine a devenit un porc transpirat si egoist si vulgar.. Si am priceput dupa ce mi-a trecut clar, clar ca lumina zilei ca a fost o ispita de la satana ca sa ma desparta de Hristos! Citeste vietile Sfintilor ca isi bagau mana in foc, altul s-a tavalit prin urzici ca sa-i piara pofta de femeie prin usturimea de nesuportat.. Fa si tu la fel si Doamne ajuta.. Poate ne vedem la Sihastria.. Frate ,inca ceva.. Asta nu e nimic.. sa vezi cate ridica satana cand o fi sa pleci.. se imbolnaveste mama pe moarte, vine inghetul, multe, multe, o sa vezi si o sa te minunezi ce lupta si cat de pe fata o sa se dezlantuie.. stiu pe cineva care era masat de diavol pe organele genitale cand mergea pe strada si-i arata numai trupuri de femei atragatoare.. si ejacula din mers saracul suflet.. Dar sa nu deznadajduiesti! Stramta e calea care duce la mantuire!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.12.2010, 18:52:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Buna seara fratilor, am si eu o problema ce ma macina de mult timp, si ma gandeam sa aflul parerea celora mai experimentati in cele ale credintei decit mine...

Demult timp imi vin ganduri de calugarie, si asteptam sa termin universitatea (care o termin peste cateva luni), sa incerc sa merg la o manastire...

A aparut intre timp o persoana draga mie, care nu prea ar vrea sa plec...
Ea e o fata un pic mai "moderna" ca sa zic asa, dar cam se afla in deznadejde, si daca ar fi ca pe viitor sa ne impacam mai bine si sa fim impreuna, ar duce si un mod mai creshtin de viata, cel putin asa cred... Ar putea fi shi invers...

Ei bine, si acum, cu toate ca ma gandesc mai mult la manastire cam nu imi permit sa o las, mai ales ca acum tine la mine, si eu la ea, shi nush ce ar face, unde ar apuca-o daca ar ramine singura, mai ales ca prietenile cu care mergea mai inainte, nush cum sa zic, da o luau pe un drum urit de tot...
Asemenea hotărâri fundamentale nu se iau pe fugă. Și, în nici un caz, urmând sfaturile primite pe un forum. Dacă este să luați în considerare sfatul cuiva, acela trebuie să fie duhovnicul dv.
Întrebați-L pe Dumnezeu, în rugăciune, care este planul Lui cu dv. Și nu planul dv, ci planul Lui urmați-l. Vă cheamă El la călugărie sau vă cheamă la căsătorie ? Oricare ar fi chemarea Lui, urmați-o, fiindcă dacă veți urma calea cealaltă, vă puteți mântui, dar veți fi nefericit pe pământ. Precondiții ale unui bun discernământ vocațional sunt: rugăciunea și postul.
Cele mai importante semne spre o chemare sau spre alta acestea două sunt:
-mai întâi, o puternică dorință de a urma o cale sau alta. Când Dumnezeu ne vrea fie la călugărie, fie la căsătorie, mai întâi sădește în noi dorința. Deci, îndepărtați din inimă și din calcule toate celelalte care ar putea face zgomot de fond, cum ar fi "ce ar face fata ?" sau "ce ar spune mama" ori "dacă mă căsătoresc, din ce am să trăiesc?" și ceea ce rămâne după ce veți îndepărta acestea, este dorința pură pe care o sădește Domnul în inimi ca să pregătească planul Său.
-mai apoi, examinați darurile cu care sunteți dăruit. Nu se poate să avem chemare într-o direcție fără ca Dumnezeu să ne dea și ceea ce este necesar spre a urma acelei direcții. Așa cum eu nu pot răspunde la înjtrebarea dacă Dumnezeu mă vrea muzician sau artist plastic fără să mă întreb mai întâi dacă a sădit în mine mai degrabă talent spre muzică sau mai degrabă spre artele plastice, tot la fel se pune problema și în privința alegerii călugărie versus căsătorie. Sunteți o persoană ascultătoare ? E semn spre călugărie. Sunteți mereu gata să vă asumați riscuri ? E semn spre căsătorie. Suportați ușor și chiar cu drag gălăgia copiilor ? Căsătoriți-vă ! Nu o suportați ? Călugăriți-vă. Și așa mai departe.
Ca exercițiu, faceți un tabel cu ce calități trebuie să îndeplinească un bărbat căsătorit și ce calități se cer de la un călugăr și bifați-le pe acelea pe care le aveți. Apoi adunați bifele. Ca regulă generală, bărbatul căsătorit trebuie să aibă abilitatea de a conduce o familie, de a asigura femeii și copiilor tot ceea ce este necesar ca să trăiască, de a-și crește copii în Cristos, de a-și iubi soția. Aveți asemenea calități ? Sunteți sigur că ați găsit persoana potrivită ? Căsătoriți-vă ! Călugărul trebuie să aibă abilitatea de a se conforma rigorilor unei vieți mănăstirești, de a lucra, uneori zi lumină pentru obște, de a se ruga ore întregi pe zi, de a trăi cu puțin. Aveți asemenea abilități ? Stabiliți data când veți vorbi cu starețul !

Fie ca Dumnezeu, prin Spiritul Sfânt, să vă lumineze spre fericirea pământească și viața de veci !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.12.2010, 19:04:01
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Tu nu ai citi pe acest forum ca au fost miri care in ziua nuntii au parasit miresele si s-a dus la minastire ?
Tu nu sti ce este cu tine ? iti arde sau nu de minastire ? De ce te preocupa pe tine soarta altuia si vrei sa faci pe eroul ca sa intorci pe nus' cine de la modernism la credinta ? Exista o sansa mult prea mare ca pe altul sa nu il poti da pe brazda (deoarece in spatele modernismului lui nu sta Hristos ci altcineva care se ocupa de modernisme si care este mult prea greu de invins de un incepator in ale credintei , ca si tine !) si sa-ti pierzi si sufletul tau .

Problema ta este defapt ca tie nu iti arde serios de minastire si zici doar asa , sa dea bine la thread . Pai cind te arde dorul de minastire , nu ai auzit ce am zis mai sus ? lasi mama, lasi tata, lasi logodnica , lasi lumea asta si te duci sa imbraci chipul ingeresc deaorece asta vrea toata fiinta ta si nu ca este doar un moft care in 2-3 ani se risipeste si apoi voiesti invers, sa fugi din minastire ! Ce spune Hristos vis-a-vis de trairea inalta duhovniceasca : ,,... cine nu lasa mama, tata, fiica, nu-si ia crucea si nu vine dupa mine , nu este vrednic de mine " Calugaria nu este joaca si nici bravada ci este cel mai greu dar mai inalt mod de vietuire inca de pe pamint : cel ingeresc .
Te preocupa mult prea mult alte persoane si alte teluri decit cel al tau, al calugariei . In cazul acesta , insoara-te , ia-ti nevasta, pereche de boi si tarina , intra in rindul nostru al tuturora si gata, spune-i adio chipului ingeresc, refuzind sa mai mergi la masa Domnului cea gatita ingerilor.

A alege sau nu calugaria nu este lucru la indemina oricui, trebuie sa ai vocatie pt. ea , dar ca ai sau nu vocatie tu nu ai de unde sa sti, ti-o spune altul , care te verifica !
Frate, da' stiu ca la pedagogie ai ramas repetent... L-ai bagat in ceata de tot pe bietul om si in loc sa-l incurajam si sa-l facem sa inteleaga ce se petrece (adica faptul ca "nevazutul" face eforturi disperate sa-i schimbe directia), tu il scuturi de-i sar fulgii, cand el e si-asa incurcat rau!

Silencer, eu n-am pentru tine acum, decat un sfat, pe care trebuie sa-l urmezi, mai ales ca nu dureaza mult, si-ti foloseste oricum: urmareste intreagul interviu cu cineva care urma sa se casatoreasca si a ajuns calugar. Mai apoi vezi tu. In timpul asta, vorbeste zi si noapte cu Mantuitorul, sau cu Parintele Arsenie Boca, sau cu cine mai stii tu ca te-ar putea povatui si ajuta, si toate se vor aranja de la sine!
Curaj si Doamne'ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.12.2010, 19:24:24
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit

Va multumesc de mesaje...

M-am gandit eu la ce vreau mai mult, si sincer calugaria imi e mai draga :) Shi nici nu ma consider vrednic sa am o familie...
Dar sunt 2 probleme, una care am descris-o mai sus, iar alta nu am fost niciodata incercat la o manastire...

Planific sa ma duc acum pe cateva zile la o manastire (Initial ma gandeam sa ma duc la Prislop la mormantul lui Arsenie Boca, dar am citit ca e aglomeratie acolo shi nici locrui nu prea sunt asa ca ma gandeam la Schitul Locurele), e departe de aici da' cred ca merita(Sunt din Moldova).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Argumentele in privinta existentei lui Dumnezeu bogdan81 Biserica Romano-Catolica 125 08.06.2015 00:00:45
Opinie extrem de interesanta si nu doar atat, in privinta actelor biometrice Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 11 04.08.2011 12:26:10
Nelamurire in privinta unei icoane a Sfintei Parascheva Erethorn Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 03.06.2011 21:00:07