Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.08.2011, 19:33:39
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
Discutam zilele trecute cu cativa cunoscuti despre fetele zilelor noastre si am realizat ca eu sunt putin in urma cu "evolutia fetelor" ; cativa dintre partenerii de dialog mi-au adus o gramada de argumente ca fetele cuminti nu mai sunt la moda; fata zilelor noastre trebuie sa arate bine in primul rand, sa conduca o masina, sa iasa la bere/pe stadion si sa stie sa invarta mintea baietilor, nu mai conteaza partea spirituala in secolul acesta- chiar asa o fi? fetele cuminti sunt plicticoase si nu mai sunt la moda? atunci cum ramane cu baietii care isi doresc sa intemeieze totusi o familie crestina in adevaratul sens al cuvantului? sau nu mai exista baieti care vor fete cuminti...refuz sa cred asta; voi,cei mai cu experienta de viata ce credeti?
Nu stiu care este "moda", dar parerea mea - in calitate de mama - este ca parintii sunt principalii vinovati.
Eu am baieti si vreau sa creasca f frumos (am fost criticata adesea f aspru pt conceptiile mele), adica vreau sa nu se uite nici in stanga, nici in dreapta.. as vrea, daca este posibil, sa-si pastreze mintea curata de orice, cat mai mult timp (de aceea nici televizor nu avem).

Deoarece incerc sa filtrez informatia cu care intra in contact, nu pot sa nu observ cum sunt educate fetitele de varsta lor (adica cele de 6-8 ani). Fetita vecinului (copiii din zona provin majoritatea din familii monoparentale!) are unghii mov, buze rujate, margele etc.. Este antrenata de mica sa intre intr-un anumit rol (de seducatoare) care probabil ca o va defini ca adult. Mi se pare f trist si nedrept sa impingi copiii sa se creada ceva ce nu sunt.
Aud in parc discutii intre fetite si parinti despre "prietenii" fetitelor (=boyfriend). Este incredibil.. care prieten este bun, care e nepotrivit (plus comentarii gen .. o sa ai multi boyfriends, de ce sa ramai cu acesta etc..).
Aceasta este educatia primita: sunt obiecte de consum.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 26.08.2011, 22:05:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
parintii sunt principalii vinovati.
Exact asta era de parere si bunica mea.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 26.08.2011, 22:20:26
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu stiu care este "moda", dar parerea mea - in calitate de mama - este ca parintii sunt principalii vinovati.
Eu am baieti si vreau sa creasca f frumos (am fost criticata adesea f aspru pt conceptiile mele), adica vreau sa nu se uite nici in stanga, nici in dreapta.. as vrea, daca este posibil, sa-si pastreze mintea curata de orice, cat mai mult timp (de aceea nici televizor nu avem).

Deoarece incerc sa filtrez informatia cu care intra in contact, nu pot sa nu observ cum sunt educate fetitele de varsta lor (adica cele de 6-8 ani). Fetita vecinului (copiii din zona provin majoritatea din familii monoparentale!) are unghii mov, buze rujate, margele etc.. Este antrenata de mica sa intre intr-un anumit rol (de seducatoare) care probabil ca o va defini ca adult. Mi se pare f trist si nedrept sa impingi copiii sa se creada ceva ce nu sunt.
Aud in parc discutii intre fetite si parinti despre "prietenii" fetitelor (=boyfriend). Este incredibil.. care prieten este bun, care e nepotrivit (plus comentarii gen .. o sa ai multi boyfriends, de ce sa ramai cu acesta etc..).
Aceasta este educatia primita: sunt obiecte de consum.


Offf, cata tristete este in acest mesaj! Trist pentru ca oamenii uita sa cultive darurile sufletesti cu care Dumnezeu i-a inzestrat. Ce educatie !!! Incredibil !!! Vorba lui Creanga: "adevarat exercitiu de tampenie, fereasca Dumnezeu!"
Reply With Quote
  #44  
Vechi 26.08.2011, 22:26:31
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Exact asta era de parere si bunica mea.
Te rog să mă ierți Ana Maria dar cred că ai putea să-ți exprimi propriile tale păreri. Totuși trăim în secolul XXI.

Last edited by dorinastoica14; 26.08.2011 at 22:29:05.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 26.08.2011, 22:29:33
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu stiu care este "moda", dar parerea mea - in calitate de mama - este ca parintii sunt principalii vinovati.
Eu am baieti si vreau sa creasca f frumos (am fost criticata adesea f aspru pt conceptiile mele), adica vreau sa nu se uite nici in stanga, nici in dreapta.. as vrea, daca este posibil, sa-si pastreze mintea curata de orice, cat mai mult timp (de aceea nici televizor nu avem).

Deoarece incerc sa filtrez informatia cu care intra in contact, nu pot sa nu observ cum sunt educate fetitele de varsta lor (adica cele de 6-8 ani). Fetita vecinului (copiii din zona provin majoritatea din familii monoparentale!) are unghii mov, buze rujate, margele etc.. Este antrenata de mica sa intre intr-un anumit rol (de seducatoare) care probabil ca o va defini ca adult. Mi se pare f trist si nedrept sa impingi copiii sa se creada ceva ce nu sunt.
Aud in parc discutii intre fetite si parinti despre "prietenii" fetitelor (=boyfriend). Este incredibil.. care prieten este bun, care e nepotrivit (plus comentarii gen .. o sa ai multi boyfriends, de ce sa ramai cu acesta etc..).
Aceasta este educatia primita: sunt obiecte de consum.
Asa este... trist dar adevarat. Si sa mai amintim si cultura materialismului... "marita-te mama cu unul cu bani". Orice fata daca vorbeste cu un baiat, si-i zice alor ei, primele intrebari sunt "ce fac ai lui?/ are masina?/are bani/casa?"
Si se mai mira apoi de ce apar "cupluri" gen Irinel-Monica...
Este foarte trist ca parintii nu realizeaza ca isi cresc copiii invatandu-i si sprijinindu-i sa se autodistruga sufleteste, sa-si faca din viata lor doar "morminte frumos vopsite pe dinafara".
Reply With Quote
  #46  
Vechi 26.08.2011, 22:40:24
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Asa este... trist dar adevarat. Si sa mai amintim si cultura materialismului... "marita-te mama cu unul cu bani". Orice fata daca vorbeste cu un baiat, si-i zice alor ei, primele intrebari sunt "ce fac ai lui?/ are masina?/are bani/casa?"
Si se mai mira apoi de ce apar "cupluri" gen Irinel-Monica...
Este foarte trist ca parintii nu realizeaza ca isi cresc copiii invatandu-i si sprijinindu-i sa se autodistruga sufleteste, sa-si faca din viata lor doar "morminte frumos vopsite pe dinafara".
Stimabila domnita, nu generalizati va rog mult!!!

ps.nu determinati va rog cresterea nr de fete batrane(trecute de 35), nemaritate din motive ca sunt bune la suflet si...dezinteresate material...numai bine!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 26.08.2011, 22:46:52
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu cati anu aveti, eu am 22. Toate colegele mele de liceu, toate prietenele de prin generala... TOATE au parinti care le-au bagat in cap de mici treburile astea.

Stiu o singura fata de varsta mea careia ai ei i-au zis sa caute "un baiat bun", dar nu cred ca se incadreaza in statistica generala, pt ca ai ei sunt foarte credinciosi toata familia.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 26.08.2011, 22:55:14
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Nu stiu cati anu aveti, eu am 22. Toate colegele mele de liceu, toate prietenele de prin generala... TOATE au parinti care le-au bagat in cap de mici treburile astea.

Stiu o singura fata de varsta mea careia ai ei i-au zis sa caute "un baiat bun", dar nu cred ca se incadreaza in statistica generala, pt ca ai ei sunt foarte credinciosi toata familia.
Toate? Cum puteti fi atat de sigura? Ar fi trist sa aveti dreptate pt inseamna ca raman celibatar, sau doriti sa va casatoriti?!?Numai bine!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 26.08.2011, 23:06:20
zzzzzz zzzzzz is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Mesaje: 82
Implicit

asta e societatea in care traim.nici la d-zeu nu ii plac oamenii si fetele cuminti.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 26.08.2011, 23:10:18
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laviniu Vezi mesajul
Toate? Cum puteti fi atat de sigura? Ar fi trist sa aveti dreptate pt inseamna ca raman celibatar, sau doriti sa va casatoriti?!?Numai bine!

Dap. Toate. Pai ne vizitam intre noi, vorbeam,etc,daca eram colege, logic. Intre fete e comunicarea ceva mai buna decat intre baieti pt ca fetele sunt mai inclinate sa vorbeasca mult :))
Cu majoritatea inca mai tin legatura.
Si da... toate... trist, stiu. Nici eu nu fac exceptie, si mie tot aceleasi idiotenii mi-au bagat in cap ai mei, inclusiv bunicii. Daca nu erau orele de religie din scoala, biserica si cartile parintelui Cleopa, si eu imi distrugeam in continuare viatza la fel.
E dificil, e ca si cum ai lupta contra curentului, desi eu stiu ca fac bine revenind la trairea in ortodoxie, celorlalti li se pare ca-mi irosesc tineretea batand drumul bisericii cand ar trebui sa traiesc viatza din plin si sa ma distrez "ca nu ma mai intalnesc cu anii astia".

Si fac o fatza de parca pe bune mi-as fi pierdut de tot mintzile daca le amintesc de calugari athoniti tineri, de cati ani avea Sf.Parascheva cand a plecat de acasa, de cati ani aveau Sf.Gheorghe, Sf.Pantelimon, fiul cel mic al lui Brancoveanu...


ce vreau sa spun e ca e normal sa fie mai influentate de familie decat de ce spune biserica. Parintii isi distrug copii... copiii cu adevarat se nasc "in lanturi", cum zice parintele Arsenie Boca...

Last edited by crestinOrtodoxa; 26.08.2011 at 23:17:17.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai este martisorul la moda? alexdu Generalitati 14 29.08.2015 08:53:45
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 19.12.2012 23:17:02
Dragobetele saruta fetele shakalu1 Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 18:02:17
Care va fi moda de anul acesta? Anca-Miha Generalitati 55 01.02.2009 07:11:19