Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.10.2011, 21:58:03
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,dumitru73

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu l-as vrea dupa gratii, dar nici sa ia 2-3 ani cu suspendare.
trebuie sa simta pe pielea lui, macar un pic, rezultatul faptelor lui.

sa nu uitam ca, dupa cum zicea Mircea Badea, de cateva luni Huidu juca intr-un film: "Reabilitat 100%".
fii hotarat,nu pendula
ce a facut huidu se vede,ma refer la rezultat,restu-s vorbe, iar sa judec ce nu stiu sau sa fac supozitii,ma abtin.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.10.2011, 22:28:31
Mihailescu-Marin Daniel's Avatar
Mihailescu-Marin Daniel Mihailescu-Marin Daniel is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 85
Implicit

oricat iar da inchisoare lui Huidu, omul acesta va ramane cu traume toata viata lui. Faptul ca a omorat din stiinta sau din nestiinta acei 3 oameni il va afecta foarte mult. acest om acum trebuie sustinut, ce sa-i faci sa-i dai in cap, daca ii dai in cap mor 4 oameni......iar noi ne numim ortodocsi, noi trebuie sa iertam, trebuie sa ne diferentiem de celelalte religii prin dragoste si iertare.
pacat totusi de acei oameni care au murit, poate aveau si ei familie si daca au acum ii plang, ei nu se mai pot intoarce de acolo.
totusi trebuie sa intelegem mai multe lucruri din acest caz:
1. cu Dumnezeu nu trebuie sa te joci
2. trebuie sa invatam sa respectam regulile de circulatie
3. trebuie sa fim constienti de faptul ca atunci cand conduci o masina pe un drum, nu esti singur pe acel drum, iar o singura gresala poate dupe la un accident fatal.
4. si in cel din urma punct, nu trebuie sa uitam un lucru: trebuie sa avem tot timpul, macar rugaciunea in suflet si in minte, daca nu si pe buze.
Rugaciunea ne scapa de intamplarile grave, de situatiile periculoase, ne indeparteaza gandul de la rau, ne face mai blanzi si mai constienti de tot ce se petrece in jurul nostru.

Condoleante familiilor indoliate (si eu sunt din Brasov) si sper ca bunul si milostivul Dumnezeu si Maica Domnului sa-i ajute si sa le aline durerea din suflet.
Ganduri bune si pentru incercatul Huidu si familia lui, si sper si pentru el ca bunul si milostivul Dumnezeu si Maica Domnului sa-i aline durerea din suflet.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.10.2011, 22:43:29
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

Trebuie sa discutam aceasta tragica intamplare intr-un spirit lucid !

Toti stim ca autorul accidentului a suferit in urma cu aproximativ 10 luni un grav accident de schi, in urma caruia a suferit grave leziuni pe creier !
In aceste conditii de convalescenta problematica si de lunga durata,dupa un asa grav accident , autoritatile politiei romane nu s-a autosesizat pentru a-l examina pe acest om dpdv al capacitatii de a conduce autovehicule pe drumul public !!!

Este vina clara a autoritatilor politienesti si a lipsei de legislatie clara in domeniu !

Prima vina apartine legislatiei,care a permis ca un om inca bolnav sa se urce la volan !!!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.10.2011, 22:50:03
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Timpul ca aberatia de "cronica" sa se incheie a fost foarte clar perceput de toata lumea dupa accidentul de la ski. Nu stiu de ce n-au inteles initiatorii, dar mai ales el care ar fi trebuit sa inteleaga "avertismentul". Iar daca nu el, macar sotia si cei apropiati de a caror parere ar fi putut tine cont. Din pacate nu s-a intamplat asa. Huidu a fost o victima si astfel a ajuns o lectie pentru noi toti. Iata ce se intampla cu cei care cred ca se poate rade de orice, chiar si de cele sfinte. Cati dintre cei care ar trebui sa aiba revelatia "cauza-efect" percep acest eveniment ca un semnal pentru propria lui viata? Carcotasii de ocazie vor spune ori ca Dumnezeu este nedrept, ori ca n-are nici o relevanta ce s-a intamplat in strada, si jobul lui Huidu. Nenorocirea este ca Huidu nu era un rautacios de grup restrans, ci facuse din bascalia lui o moda pentru o natiune, iar Dumnezeu nu putea permite asta.



Pacat ca printre noi sunt si dintre acei care gandesc asa. Cu ce ma incalzeste pe mine daca el va fi dupa gratii? As prefera sa-l vad la biserica in fiecare duminica, undeva intr-un colt, unde sa se roage pentru iertare... Oricum eu unul nu vad alta iesire de aici. Daca, dupa toate prin cate a trecut, nu realizeaza ca Dumnezeu de fapt il iubeste si ca inca mai are timp sa-si revizuiasca viata, fiindca putea fi in fundul iadului demult, atunci e vai si-amar de el!
omule bun, se vede ca esti orientat cu fata inspre rasarit ! si nu ai inteles nimica din spiritul cronicii, sau ai inteles foarte bine !!!
cronica era clar de dreapta, si deranja interesele bolsevicilor atei, care si-au batut joc de biserica lui Cristos, in epoca de trista aminitre, iar dupa 89, manipuland masiv prin intermediul mass-mediei aservite inereselor rosii bolsevice si ateiste (vezi antenele si realitatile tv )
cronica ai deranja pe ticalosii de atei comunisti veniti de la rasarit !
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.10.2011, 00:30:51
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
omule bun, se vede ca esti orientat cu fata inspre rasarit ! si nu ai inteles nimica din spiritul cronicii, sau ai inteles foarte bine !!!
cronica era clar de dreapta, si deranja interesele bolsevicilor atei, care si-au batut joc de biserica lui Cristos, in epoca de trista aminitre, iar dupa 89, manipuland masiv prin intermediul mass-mediei aservite inereselor rosii bolsevice si ateiste (vezi antenele si realitatile tv )
cronica ai deranja pe ticalosii de atei comunisti veniti de la rasarit !
... Bine-ar fi sa fie asa... Eu am serioase rezerve ca imi dedic viata si gandurile Celui ce de la Rasarit va veni!...
Daca am inteles sau nu "ceva" din cronica, poate ai dreptate... De mult timp mi s-a facut lehamite de glumele si carcotelile lor si simteam ca nu suntem pe aceeasi lungime de unda. Toata viata am evitat sa rad de altii si mi-am invatat si copii sa procedeze la fel. Dar obisnuiesc sa trag propriile concluzii in cazuri similare. Toti cei care intrec masura, primesc astfel de avertismente; unii fara drept de apel, altii ceva mai dulci. Huidu are mare trecere la Dumnezeu ca altfel il lua "celalalt" demult. Rau este ca nu s-a invatat minte la timp.
Desi renuntasem sa mai deschid televizorul in general, astazi chiar mi-am pierdut vreo jumatate de ora pe "Realitatea". La un moment dat am realizat ca, ori toti erau pe dinafara fiindca il scosese pe Dumnezeu complet din ecuatie, ori eu eram depasit si dus cu pluta, asa ca l-am inchis si mi-am vazut de treaba.
Cat despre scenariul cu bolsevicii, nu e un domeniu care sa merite abordat acum si aici. Oricum, macar din corectitudine fata de Adevar, au rusii astia niste sfinti (chiar multi) care mi-au picat atat de dragi incat pledoaria ta ma intristeaza. Eu zic sa te mai gandesti!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.10.2011, 00:41:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
omule bun, se vede ca esti orientat cu fata inspre rasarit !
Acum , te rog sa ma ierti , dar fiecare cu "orientarea " ( dezorientarea ) lui ! Nu ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.10.2011, 07:33:32
marius.b.'s Avatar
marius.b. marius.b. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Smile

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Cum se spunea seara trecuta la Realitatea TV, omul e posesorul unui profil psihologic de "smecher de Bucuresti". Simte dincotro bate vantul si executa ordinul (si e chiar mai rau daca e ordin implicit, nu explicit) stapanilor sai masoni patroni de TV: ataca cele sfinte! Sau e doar un histrion cu talent, care descreteste fruntile cu pretul coborarii stachetei morale...
Ar cam fi timpul ca aceste fiinte inutile si chiar pagubitoare numite "vedete si/sau politicieni" sa afle ca nu sunt deasupra legii. Legea lui Dumnezeu, nu aia a scarbosului stat masonic neoburghez romanesc corupt...
Poate nu i-o fi dat slava lui Dumnezeu, Care l-a intors aproape dintre morti, si acum a devenit el insusi instrumentul unei nenorociri...ca sa invate, daca poate sa invate si ceva infinit mai profund decat sa faca glume cretine....Ce stim noi despre caile ascunse si marete ale lui Dumnezeu!?
Mi-ar parea bine sa il stiu dupa gratii... Ar fi un bun inceput si exemplu pentru haita de smecheri si curve care conduc tara asta frumoasa si acum atat de trista spre prapastie... Dar, ma tem ca tocmai in baza principiului precedentului, aia de la puterea nenumita numita mass-media o sa il scoata "basma curata", cand de fapt e o carpa plina de sange. Ca doar nu vor sa le vina si lor randul, nu?
mai ceva ca Cornel Dinu.....tu esti procurorule?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.10.2011, 08:26:30
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu nu il vad pe Serban ca pe un om fara suflet,ci mai mult rau de gura si cu un temperament vulcanic.
Dumnezeu il iubeste si de asta il incearca,pentru ca trebuie sa invete niste lectii.Probabil ca a ignorat avertismentele pe care le-a primit pana acum,de aceea a fost ingaduita o asemenea suferinta in viata lui,pentru a-l face sa se trezeasca,sa se smereasca.
Insa asta nu inseamna ca avem dreptul sa-l judecam,sa il aratam cu degetul sau sa nu ii fim alaturi macar cu un gand bun.
Cred ca orice sanctiune ar primi sau chiar daca i se vor da ani de inchisoare cu suspendare,cea mai cumplita pedeapsa este infernul care este acum in sufletul sau si care nu are cum sa dispara asa usor.
Ca figura publica nu va mai exista,este foarte greu de crezut ca il vom mai vedea in vreo emisiune,pentru ca lumea il va asocia cu masacrul petrecut acum doua zile.
Imaginea sa de sine va fi sfaramata in bucati,iar sentimentul de vina,plus socurile care au venit unul dupa celalalt nu il vor putea duce,dupa parerea mea decat in doua directii:ori va ceda psihic ori se va intoarce catre sufletul sau si catre Dumnezeu.
Eu nu cred in coincidente,imi pare rau de victime si de durerea familiilor lor,care trebuie sa fie cumplita,insa cu siguranta Dumnezeu a ingaduit asta pentru ca era timpul lor sa plece de aici.Nu stiu de ce si cum,legile si judecatile spirituale sunt total altfel decat rationamentele omenesti.
Cred ca putem doar sa cautam si noi sa ne smerim mai mult in fata unei asemenea tragedii,sa intelegem ca uneori suferinta poate fi o poarta deschisa catre Dumnezeu si omeneste si mai ales crestineste vorbind sa fim cu gandul alaturi de cei care au plecat dintre noi,de familiile lor,dar si de acest om care acum se lupta cu iadul din propriul sau suflet!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.10.2011, 08:58:36
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

imi pare foarte rau pentru huidu si pentru oamenii aia. si cine stie, poate a fost o pedeapsa de la Dumnezeu, cu toate ca eu inclin sa cred ca e vina lui Huidu. eu zic ca noi spunem ca ne-a batut Dumnezeu, dam repede vina pe El, ca e vinovat pentru toate relele din viata noastra, cand nu suntem in stare sa ne asumam concecinta propriilor noastre fapte.

in primul rand, omul ala nu stiu daca avea voie sa conduca, dupa accidentul dinn decembrie anul trecut. in al doilea rand am inteles ca avea boala vitezei ... din moment ce acu 2 ani i-a fost luat carnetul in acelasi loc, apoi a avut accident de motocicleta, si a fost de 11 ori avertizat de politie pentru incalcarea vitezei legale ce mai poti spune? Dumnezeu, din contra, l-a avertizat de atatea ori si chiar l-a pazit, dar daca el nu a putut sa vada aceste semne ... si nuuuu, nu sunt eu vinovat ca sunt vitezoman, Dumnezeu e vinovat, ca EL m-a batut ... eu consider ca este mai mult consecinta faptelor lui, cel putin in acest caz ... ca stiu ca dreptate divina exista peste tot ...

cat despre acei 3 oameni care au murit, ma indoiesc ca i-a batut pe toti Dumnezeu .... cine stie care este calea Lui. cand un copil de 8 ani este batut si schingiut si mutilat de asistenti maternali, dupa ce parintii au murit, inseamna ca l-a batut Dumnzeu? bineinteles ca nu, cu ce putea sa greseasca acel copil sarman chinuit, ca Dumnezeu sa il bata in halul asta ? pur si simplu astea sunt intrebari la care nu avem raspunsuri, le are doar Dumnezeu si El stie cel mai bine ce face si ce are de facut. Calea Lui este cea mai buna, indiferent daca noua ni se par nedreptati foarte mari, sau nu intelegem.

imi pare sincer rau pentru Huidu, trebuie sa fie un om distrus pe viata. cu 3 morti pe constiinta, cred viata ii va fi un calvar. sa dea Domnul sa treaca cu bine peste aceste necazuri si sa isi revina cat se poate de repede.... si rudele celor morti la fel, sa aiba forta si putere sa treaca peste aceste grele incercari. a gresi e omeneste, Huidu a gresit si trebuie iertat si eu sper sincer sa nu ii dea inchisoare, eventual cu suspendare.

sa ne fereasca Dumnezeu pe toti de asemenea incercari tragice.

Last edited by Mirela0110; 18.10.2011 at 09:04:09.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.10.2011, 11:49:51
stefmir stefmir is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2010
Locație: Valahia
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Nu e chiar asa, chiar daca Dumnezeu l-a pedepsit asa pe Huidu, oamenii aia 3 nu au murit cu totul intamplator, sau ca sacrificiu. Dumnezeu le potriveste pe toate, asa ca i-a potrivit si pe astia 3 pe care a vrut sa-i cheme din viata acum, cu Huidu, care avea de primit o pedeapsa.

Vezi aici un articol interesant:

http://blog.pustniculdigital.info/articole/68/

Bogdan.
Exact, nu putem noi sa înțelgem modul de actiune al lui Dumnezeu pentru ca nu avem toate datele problemei, nu știm mai nimic. Conform unui martor ocular primele cuvinte care pe care le-a rostit Huidu dupa accident au fost "Doamne, ce am facut", sunt cuvintele unui om aflat in criza majora, un crestin poate sa inteleaga mult mai mult de aici... Dumnezeu te poate aduce exact acolo unde trebuie nu pentru ca vrea sa te pedepseasca ci pentru ca te iubeste foarte mult si vrea sa te salveze, sa te determine sa-ti schimbi viata in bine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Gheorghe Mihoc a trecut la cele vesnice printr-un accident rutier! florina_drossu Stiri, actualitati, anunturi 19 29.12.2010 12:47:14