Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.01.2008, 18:03:24
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de router
Nici pe departe. Mai ales ca ei faceau acest lucru in fiecare zi, lucru cu care esti de acord. Inseamna ca nu lucrau in nici o zi???
Frangeau painea poate in fiecare zi, dar nu aveau in fiecare zi astfel de intalniri. Pavel lucra, nu traia din ajutoare:
"33. Argint, sau aur, sau haina, n-am poftit de la nimeni;
34. Voi insiva stiti ca mainile acestea au lucrat pentru trebuintele mele si ale celor ce erau cu mine. "
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.01.2008, 18:09:24
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de router
A doua idee e doar speculatie. Faptul ca eu ma intalnesc intr-o seara cu prieteni , frati in Hristos poate demonstra ca eu in acea zi nu am fost la servici si ca a fost zi de sarbatoare???
Nu reiese de nicaieri ca s-au intalnit seara, doar ca s-a prelungit intalnirea pana seara.
Sau poate zilele erau altfel - am auzit chiar de la un pastor protestant (la televizor) ca pe atunci ziua se sfarsea la lasarea intunericului, cand se considera ca incepe ziua urmatoare. Nu stiu daca e adevarat, dar daca asa e, atunci asta se potriveste perfect cu intalnirea de duminica (s-au intalnit la lasarea serii, cand a inceput ziua de duminica, au discutat toata noaptea, duminica continuand pana la lasarea serii urmatoare). Asta e doar o speculatie a mea, nu stiu daca intr-adevar asa era cu zile pe vremea aceea.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.01.2008, 18:11:21
router router is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2008
Mesaje: 51
Implicit

Da. Concluzia este ca neamurile tineau indirect sabatul.

Iti spun ce am spus mai sus, ...nu era momentul ca Pavel sa le spuna limpede ca sabatul s-a desfintat???? Chiar si la evrei. Pavel in alte cazuri chiar si evreilor le explica lucruri care sunt desfintate si care numai au valoare pentru ca s-a jertfit Hristos.

Aici in fata intregilor cetati putea sa PROCLAME ziua invierii ca noua zi de inchinare.
Totusi el nu face asa ceva. Daca ai citit epistolele lui Pavel poti observa ca atunci cand el explica ceva nu o face pe ocolite,ci clar.

Pavel vorbeste despre Hristos cel inviat. Despre faptul ca legea ceremoniala care arata spre el in mod simbolic a fost implinita prin jertfa Sa.

Sabatul nu este desfintat nici pentru evrei nici pentru neamuri, in Evrei 4,9 Pavel spune:
Biblia de la Blaj 1795:Drept aceaea, s-au l@sat s@rb@toarea
s$mbetii norodului lui Dumnezeu.
Biblia de la Bucuresti 1688: Iara dara au ramas sarbarea sambetei norodullui lui Dumnezeu.

Remarcati ca acestea sunt cele mai vechi biblii romanesti. Tot ortodoxe sunt.

Si acum priviti versiunea contemporana:
Drept aceea, s-a lăsat altă sărbătoare de odihnă poporului lui Dumnezeu.

De ce ? si cu ce drept s-a schimbat cuvantul lui Dumnezeu???? De ce se scrie acum acolo:"o alta", cand defapt in original NU EXISTA cuvintele acestea , si traducerile vechi arata clar cum este in realitate.

Daca credeti ca invetez traducerile de mai sus, imi spuneti si va dau link-uri de unde puteti lua si voi Biblia de la Blaj , si cea de la Bucuresti spre verificare.

Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.01.2008, 18:18:47
router router is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2008
Mesaje: 51
Implicit

gabriel, ce ai auzit de la pastorul protestant este adevarat, insa ai inteles eronat.
O zi pentru un evreu tine de la apusul soarelui pana la urmatorul apus.

sambata (sabatul)tinea de vineri seara de la apus, pana sambata seara la apus. De aceea numeau ei vinerea ziua pregatirii , asa cum apare si in evanghelii

duminica tine de la apusul soarelui din ziua de sambata pana la apusul soarelui din ziua de duminica.

In cazul in care s-au intalnit duminca seara si au stat dupa apus pana la miezul noptii , ei trecusera deja in ziua de luni , a doua dupa sabat.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.01.2008, 23:14:01
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de router
gabriel, ce ai auzit de la pastorul protestant este adevarat, insa ai inteles eronat.
O zi pentru un evreu tine de la apusul soarelui pana la urmatorul apus.

sambata (sabatul)tinea de vineri seara de la apus, pana sambata seara la apus. De aceea numeau ei vinerea ziua pregatirii , asa cum apare si in evanghelii

duminica tine de la apusul soarelui din ziua de sambata pana la apusul soarelui din ziua de duminica.

In cazul in care s-au intalnit duminca seara si au stat dupa apus pana la miezul noptii , ei trecusera deja in ziua de luni , a doua dupa sabat.
Din ce scrii tu, imi dau seama ca am inteles bine: exact asta am scris si eu: de la o inserare la alta. Ma rog, apus.
Deci daca intalnirea a fost "la ceas de seara" (ceea ce nu e clar din text, stim sigur doar ca s-a intins pana seara), inseamna ca a inceput de la ceea ce ar fi pentru noi sambata seara (deci pentru ei inceputul duminicii), apoi a continuat pana la miezul noptii si in continuare pana duminica in zori.
Logic, a urmat ziua de odihna, dupa o noapte nedormita.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.01.2008, 23:50:36
router router is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2008
Mesaje: 51
Implicit

gabriel , nu esti atent la ce spun.

Pentru un evreu ziua de sambata era de :vineri seara de la apus, pana la apusul zilei de sambata.

Duminica:de la apusul zilei de sambata pana la apusul(inserarea) zilei de duminica.

Luni: de la apusul zilei de duminica , pana la apusul zilei de luni.

Astfel ca , daca ei s-au intalnit duminica seara, incepuse ziua de LUNI, nu de duminica!!!!
Tu concluzionezi exact invers decat eu am spus, adica ideea ca sambata = de sambata seara pana duminica seara. Nu! Este fals. Sambata era considerata de la apusul zilei de vineri pana la apusul zilei de sambata. Se poate demonstra si Biblic acest lucru.

Isus a murit Vineri. Acea zi era numita ziua pregatirii.(ziua in care se pregateau pentru sabat). La apus in ziua de vineri incepea sabatul , care tinea pana sambata seara.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.01.2008, 23:51:05
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de router
Sabatul nu este desfintat nici pentru evrei nici pentru neamuri, in Evrei 4,9 Pavel spune:
Biblia de la Blaj 1795:Drept aceaea, s-au l@sat s@rb@toarea
s$mbetii norodului lui Dumnezeu.
Biblia de la Bucuresti 1688: Iara dara au ramas sarbarea sambetei norodullui lui Dumnezeu.

Remarcati ca acestea sunt cele mai vechi biblii romanesti. Tot ortodoxe sunt.

Si acum priviti versiunea contemporana:
Drept aceea, s-a lăsat altă sărbătoare de odihnă poporului lui Dumnezeu.

De ce ? si cu ce drept s-a schimbat cuvantul lui Dumnezeu???? De ce se scrie acum acolo:"o alta", cand defapt in original NU EXISTA cuvintele acestea , si traducerile vechi arata clar cum este in realitate.

Daca credeti ca invetez traducerile de mai sus, imi spuneti si va dau link-uri de unde puteti lua si voi Biblia de la Blaj , si cea de la Bucuresti spre verificare.
In Evrei 4 nu este vorba absolut deloc despre o regula privind sabatul. "Ziua de odihna" despre care scrie acolo este mantuirea, nimic altceva. Citind tot capitolul, sensul este clar. Si exista mai multe traduceri in romana ale Bibliei. Eu am acasa, culmea, o Biblie protestanta pe care am "mostenit-o" de la fostii proprietari ai locuintei mele - cand s-au mutat au lasat-o aici, alaturi de alte cateva.
Nu stiu exact ce cult erau, dar sigur nu e ortodoxa pentru ca Psalmii sunt altfel (Psalmul 50 e 51 in acea Biblie si are alta formulare - dar acelasi sens).
Iata cum suna:
"8. Caci, daca le-ar fi dat Iosua odihna, n-ar mai vorbi Dumnezeu dupa aceea de o alta zi.
9. Ramane dar o odihna ca cea de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu"
Deci inclusiv la protestanti e vorba de o alta zi de odihna(nu in sensul de schimbare a zilei de odihna din sambata in duminica).
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.01.2008, 23:54:08
router router is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2008
Mesaje: 51
Implicit

"Ara [ Deci ] apoleipetai [ ramane inca ] Sabatismos [ sarbatoarea Sabatului ] to lao [ poporului ] tu Theu [ lui Dumnezeu ]." ("to" si "tu" sunt doar articole hotarate pentru cazurile Dativ si Genitiv)

Unde este in text expresia "ca cea"?? Nu e!! Acest lucru se cheama "interpolare" - adaugire nepermisa, care stramba intelesul. Biblia interzice, sub semnul condamnarii vesnice, adaugarea sau scoaterea vreunui singur cuvant (Deuteronom 4:2; Proverbe 30:6; Apocalipsa 22:18,19).

Credinciosi Cuvantului, traducatorii vechilor Biblii romanesti au redat Evrei 4:9 in felul acesta:

"Pentru aceea au ramas oarece sambata oamenilor lui Dumnezeu." - Noul Testament de la Bãlgrad, 1648.

"Iatã darã au rãmas sãrbarea sâmbetei nãrodului lui Dumnezãu." - Biblia de la Bucuresti, 1688.

"Drept aceea s-au lasat Sabatismos norodului lui Dumnezeu." - Noul Testament al lui Scarlat Alexandru Kalimachi, 1821.

"Dreptu aceea ramane repausu pentru poporulu lui Dumnezeu". - Biblia de Iasi, 1874.

"Deci dar ramane inca repaus de sambeta pentru poporul lui Dumnezeu." - Biblia Nitzulescu, 1905.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.01.2008, 23:55:31
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de router
gabriel , nu esti atent la ce spun.

Pentru un evreu ziua de sambata era de :vineri seara de la apus, pana la apusul zilei de sambata.

Duminica:de la apusul zilei de sambata pana la apusul(inserarea) zilei de duminica.

Luni: de la apusul zilei de duminica , pana la apusul zilei de luni.

Astfel ca , daca ei s-au intalnit duminica seara, incepuse ziua de LUNI, nu de duminica!!!!
Tu concluzionezi exact invers decat eu am spus, adica ideea ca sambata = de sambata seara pana duminica seara. Nu! Este fals. Sambata era considerata de la apusul zilei de vineri pana la apusul zilei de sambata. Se poate demonstra si Biblic acest lucru.

Isus a murit Vineri. Acea zi era numita ziua pregatirii.(ziua in care se pregateau pentru sabat). La apus in ziua de vineri incepea sabatul , care tinea pana sambata seara.
Router, imi pare rau, dar ma dezamagesti!
Povestitorul este Pavel - un evreu. Deci daca el spune ca s-au intalnit duminica seara (nu spune asta, spune doar duminica, dar sa zicem ca ar spune), el nu o spune gandind ce or sa inteleaga cod_gabriel si router peste aproape 2000 de ani.
Duminica lui Pavel incepea de sambata seara, din punctul nostru de vedere.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.01.2008, 23:56:02
router router is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2008
Mesaje: 51
Implicit

Nu o sarbatoare "ca cea", nu "o alta sarbatoare".

Textul si daca il iei mot-a -mot iti spune :Ramane sarbatoarea sabatului(sambetei)pentru poporul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre cinstirea Maicii Domnului strajeru Secte si culte 415 21.01.2013 01:40:58
Despre cinstirea Sfintilor strajeru Secte si culte 74 07.12.2012 15:39:56
Despre cinstirea Sfintei Cruci strajeru Secte si culte 117 08.11.2008 09:46:27
Despre cinstirea icoanelor strajeru Secte si culte 2 14.08.2008 19:06:19
Despre cinstirea Sfintei Cruci strajeru Secte si culte 115 12.03.2008 03:11:17