Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.08.2008, 14:25:35
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Ionut ai dreptate.Dar totusi nu eu sunt subiectul.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.08.2008, 14:29:50
Gabri Gabri is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2008
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darius
Ionut ai dreptate.Dar totusi nu eu sunt subiectul.
Doamne ajuta.
intrebarea mea fratilor era una simpla: TRAIM NOI ORTODOCSI DE AZI O VIATA DUHOVNICEACA IN DUHUL EVANGHELIEI DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS? AVEM NOI MINIMA NOTIUNE DE MANTUIRE SI INDREPTAREA PRIN POCAINTA? SAU SUNTEM DOAR URMARITORI AI UNEI LEGI SCRISE ? SAU SUNTEM NOI DOAR PRACTICANTI AI EVANGHELIEI SI NU TRAITORI???

Asta este intrebarea mea fireasca pe care mi-o pun ...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.08.2008, 14:45:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gabri
intrebarea mea fratilor era una simpla: TRAIM NOI ORTODOCSI DE AZI O VIATA DUHOVNICEACA IN DUHUL EVANGHELIEI DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS? AVEM NOI MINIMA NOTIUNE DE MANTUIRE SI INDREPTAREA PRIN POCAINTA? SAU SUNTEM DOAR URMARITORI AI UNEI LEGI SCRISE ? SAU SUNTEM NOI DOAR PRACTICANTI AI EVANGHELIEI SI NU TRAITORI???
90% din romanii de pretutindeni nu sunt crestini, desi multi se declara ortodocsi.

Ceilalti 10% reprezinta o predictie optimista, dar sper sa ma insel si sa fie de fapt mai multi...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.08.2008, 15:00:32
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Florin-Ionut:
"Cam asa ar trebui sa se intample si in viata crestinilor, in caz ca cineva observa de exemplu un frate din biserica sau chiar un preot mergand constant pe calea pierzaniei. Sa-i pese de respectivul (sau chiar de biserica in cazul unui preot decazut) si sa incerce sa-l salveze, intorcandu-l pe cat posibil catre o viata duhovniceasca imbunatatita."

Mai inainte de a-l salva pe pacatos trebuie sa ne salvam pe noi insine ,sa invatam sa ne vedem pacatele si sa ne indreptam.
Ce drept am eu sa-mi cert aproapele ,chiar si cu duhul blandetii cand eu nu m-am vindecat pe mine insumi ?Orbul nu poate sa il ajute pe orb sa mearga.
Nu asta e viata duhovniceasca ,sa vedem greselie altora ,viata duhovniceasca incepe asa cum a spus Darius cand traim in armonie cu noi si cu cei din jur .
Am o prietena care pe timpul verii ,in week-end merge la tara ,la casa parintilor sa aiba grija de gospodarie.Si participa acolo la sf.Liturghie ,care nu se desfasoara cum trebuie ,nu se canta Fericirile decat foarte rar ,nu se canta "Iubite-voi Doamne.." ,slujba e mult mai scurta decat la biserica unde mergem noi.
Credeti ca nu i-a spus preotului si dascalului?
Au invocat scuze ,etc.


Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.08.2008, 16:01:19
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
"Mai inainte de a-l salva pe pacatos trebuie sa ne salvam pe noi insine ,sa invatam sa ne vedem pacatele si sa ne indreptam." Corect.

"Ce drept am eu sa-mi cert aproapele ,chiar si cu duhul blandetii cand eu nu m-am vindecat pe mine insumi ?" Pai am presupus deja ca vorbim de crestinii care vad alti crestini mergand pe langa drumul cel bun. E de datoria lor sa intinda o mana de ajutor.

"Orbul nu poate sa il ajute pe orb sa mearga." Asta e cazul meu. Dar, inca o data: mai sus e vorba de cei care se straduiesc sa fie prieteni cu Dumnezeu, nu de cei orbi ca mine.

"Nu asta e viata duhovniceasca ,sa vedem greselie altora ,viata duhovniceasca incepe asa cum a spus Darius cand traim in armonie cu noi si cu cei din jur ." Viata duhovniceasca nu se poate descrie asa simplu... Dar oricum, dragostea conteaza cel mai mult; si, din iubire, sa intindem o mana de ajutor celor care au nevoie, sa le dam macar un sfat bun, sa nu-i ignoram spunand din falsa smerenie ca nu avem dreptul sa facem asta. Prietenei tale nu i-a fost frica s-o faca, bravo ei, tot respectul.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.08.2008, 16:46:45
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Sunt bune intrebarile tale, Gabri. Sa le luam pe rand.
1. TRAIM NOI ORTODOCSI DE AZI O VIATA DUHOVNICEACA IN DUHUL EVANGHELIEI DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS? Raspuns: Ne straduim, fiecare dupa cat de arzatoare ii este dorinta de a duce o astfel de viata. Duhul Evangheliei este VIATA PRIN IUBIRE. Asta ne dorim toti si tregem din greu in aceasta directie.
2. AVEM NOI MINIMA NOTIUNE DE MANTUIRE SI INDREPTAREA PRIN POCAINTA? Raspunsul aici ar suna mai curand a intrebare. Oare ce ai vrut sa spui? Daca stim definitia mantuirii? Cred ca da, stim aceasta definitie, dar o fi suficient? Probabil ca nu.
3. SAU SUNTEM DOAR URMARITORI AI UNEI LEGI SCRISE ? Raspuns: DA. Este vorba de Legea scrisa in inimile noastre prin Taina Botezului si nu de Legea scrisa in piatra. Legea din inima ne spune mereu cand gresim, pentru ca ea este purtatoarea Duhului Evangheliei, despre care spuneai. Conditia este sa-i auzim glasul ca sa o urmam sau macar sa ne straduim.
4. SAU SUNTEM NOI DOAR PRACTICANTI AI EVANGHELIEI SI NU TRAITORI. Raspuns: Daca am fi macar practicanti, ar fi ceva dar, dupa cum vezi, cu totii scancim ca suntem murdari, pacatosi, netrebnici, nevrednici s.a.m.d. Oare, in aceste conditii, cum am putea sa spunem ca suntem traitori? Cert este ca ne straduim si nu e deloc putin. Poate cine stie, macar un pic reusim.

P.S. Se pare ca o parte din participantii la aceste discutii chiar au reusit cate ceva, din moment ce ii privesc pe amaratii din jur cum merg din greseala in greseala si isi propun sa-i ajute sa traverseze strada desi amaratii aia nu prea vor. Poate ca n-ar fi rau sa-i lase sa-si doreasca si atunci, la solicitarea ajutorului, sa-l acorde cu draga inima. Mi se pare ca Dumnezeu ne-a invatat: "Cauta si vei gasi" si nicidecum "Gaseste si vei cauta", adica fiecare, in mod absolut liber sa-l caute pe Dumnezeu si nu impins de la spate. Numai asa indreptarea este adevarata.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.08.2008, 17:30:01
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gabri
Citat:
În prealabil postat de Darius
Ionut ai dreptate.Dar totusi nu eu sunt subiectul.
Doamne ajuta.
intrebarea mea fratilor era una simpla: TRAIM NOI ORTODOCSI DE AZI O VIATA DUHOVNICEACA IN DUHUL EVANGHELIEI DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS? AVEM NOI MINIMA NOTIUNE DE MANTUIRE SI INDREPTAREA PRIN POCAINTA? SAU SUNTEM DOAR URMARITORI AI UNEI LEGI SCRISE ? SAU SUNTEM NOI DOAR PRACTICANTI AI EVANGHELIEI SI NU TRAITORI???

Asta este intrebarea mea fireasca pe care mi-o pun ...
ma gindesc ca Iisus iti va raspunde la intrebarea asta arzatoare.:satisfied::satisfied::satisfied:
in rest, cauta sa fii tu drept in fata Sf Treimi.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.08.2008, 07:39:06
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut
Din pacate Gabri are dreptate. El nu vorbeste de crestini, ci de cei care vor sa para crestini si nu-s. E plina biserica de asa oameni si a nu-i vedea inseamna ca esti orb.
frate, mai treci si tu cu vederea, ca sa ti se treaca si tie. nu uita, cu ce masura judeci, cu aceea ti se va judeca si tie.

si apoi ce, noi ne ducem la biserica ca sa aratam cu degetul la unul si la altul?

chiar de-ar avea si o mie de pacate, mai bine e ca sunt in biserica, mai mari sanse au sa se indrepte.

iar daca vreunul din noi se stie ca are darul de a indrepta pe altii prin vorba blanda si inteleapta, atunci da, acela poate sa se incumete sa le arate acelora ce si cum.
restul, mai de folos le e sa taca. si mai bine sa se roage pentru aceia, daca pot.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.08.2008, 11:42:35
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt destui care vin la biserica doar pentru a sporovai. Dupa ce ca vin tarziu, in loc sa stea la locul lor, se duc si se saluta, se imbratiseaza, de parca ar fi la club. Preotul nostru nu e zice niciodata nimic, dar atunci ce e de facut? Chiar si pentru acestia e benefica prezenta la Sf. Liturghie, dar pentru faptul ca-i deranjeaza pe ceilalti, consider ca trebuie atentionati. Oameni suntem, si "nu e nimeni bun, pana la unul".
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.08.2008, 08:31:09
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

In pateric, la intrebarea unui ucenic: Parinte, ca sa facem atunci cand vedem un frate de al nostru dormind in Biserica? batranul raspunde: eu daca vad un frate dormind in Biserica ma duc la el si ii odihnesc capul in poala la mine.
Vorbim de dragoste? Asta inseamna dragoste. Iar o alta dovada de iubire neconditionata ne-o da insusi Mantuitorul atunci cand ii spune prieten lui Iuda, desi stia tot ce voia sa faca. Acolo unde este curat locul se va odihni si bunatatea, iar toti cei care fac altfel decat noi in jurul nostru vor fi priviti de noi cu mila si rugaciune, caci nu va mai fi rautate.
Din nou grija de "celalat".
Gabri a pus o serie de intrebari in care apare acel "noi". Corect era sa apara "eu". Daca avem atata grija de "celalalt", de ce nu il odihnim prin bunatatea noastra, prin candoarea noastra, blandetea noastra, si exemplul nostru.
Daca fac asa de multe lucruri nefiresti cum s-a zis, o fac pentru ca inca nu s-au rusinat in fata evlaviei si comportamentului nostru crestin. Nu le-a sarit in ochi inca un crestin de o asemenea credinta incat sa le fie rusine sa vorbeasca in Biserica.
Sf. Ioan Gura de Aur a avut o vorba: daca noi am fi crestini adevarati si paganii s-ar crestina.
De aceea eu zic sa cautam la purtarea noastra, sa vorbim despre ea pana vom face din instinct lucrare duhovniceasca.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
Traire duhovniceasca vs citirea cartilor Daniel777 Spiritualitatea ortodoxa 21 13.01.2011 20:18:48
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
Imaturitate duhovniceasca OvidiuO Generalitati 6 13.05.2009 11:07:24
Despre legea duhovniceasca, in 200 de capete patinina34 Despre Sfanta Scriptura 7 02.01.2009 21:14:37