Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 11.10.2017, 17:04:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 19:36:18.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 11.10.2017, 18:21:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu știu exact motivele pentru care ceartă, poate consideră și un ton mustrător tot ca pe o parte a canonului prin care enoriașul face pe loc nițică penitență și i se mai șterge să suporte o mustrare împletită și cu discernământ, pentru că nu era spovedania un țipăt continuu.
Până la urmă am văzut niște fii duhovnicești respectabili de la el așa că Dumnezeu știe.
Ce fii duhovnicesti respectabili, au fost unii care sfinti au devenit dupa ce au suportat cu crestineasca rabdare ani de zile dojana aspra pe ne-buna dreptate din partea fratilor (de calugarie).

Dar asta nu inseamna ca purtare aspra sau mai rau, izvorata din patimi personale, da roade bune la toata lumea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 11.10.2017, 20:33:34
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Numai unul să pierzi și...
Reply With Quote
  #54  
Vechi 11.10.2017, 21:03:39
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Pe de altă parte, uite prin ce trec duhovnicii:

– Tot voiam să vă întreb: apasă pe duhovnic încărcătura aceasta de răutăți deșertate de către pătimitori la spovedanie?

– Dacă ar ști un duhovnic tânăr ce‑l așteaptă, n‑ar mai spovedi în viața lui! Când am început eu să mărturisesc, Spovedania duhovnic penitent inger diavolau venit peste mine niște patimi, dar nu așa…ci cu putere mare! Și erau patimi despre care eu nici măcar nu auzisem vreodată! Și mă luptau cu atâta forță încât nu mai dormeam nopțile. Duhovnicii nu spun. Nu spun pentru că e descurajant pentru tineri. Nu știe nimeni cu câtă furie e atacat un duhovnic! Când mi‑am dat seama cu cine am de‑a face și cât de mare e lupta mi‑am zis: și dacă am să văd cu ochii mei un preot duhovnic, sau chiar un ierarh păcătuind, nu odată, ci chiar în repetate rânduri și tot nu‑l voi judeca vreodată, când știu câte pătimește de la diavolul un duhovnic. O singură dată în viață și într‑un singur punct să fie slab un duhovnic și să vezi cu ce forță va fi atacat prin acea slăbiciune a lui. Legiuni de draci așteaptă o breșă la un duhovnic. Spovedesc de șase ani. Însă un an și jumătate n‑am știut prea bine ce‑i cu mine din cauza ispitelor ce au venit asupra mea. Uneori mă întrebam dacă voi mai rămâne creștin, nu monah, așa atacuri diavolești am avut de îndurat. Nici n‑apucam bine să mă ridic dintr‑o ispită că mă lovea cu alta. Eei! Atuncea de mă vedea cineva ce‑ar fi zis despre mine? De asta mă doare tare mult lipsa de înțelegere și a dragostei. Vezi cum stau lucrurile? De exemplu, să zicem că un om își dă viața pentru țara lui. Cum este el privit? Ca un erou, nu? Dar duhovnicul – preot de mir sau monah fiind – care se sacrifică pentru ca să salveze un suflet de la moarte, cum se numește el? Iar de se întâmplă să se piardă ‑ să nu fie! – în încercarea de a salva sufletul cuiva, ce vei spune despre el? El, care a „murit” luptând să salveze suflete de la moarte! Celui căzut în tranșee pe bună dreptate i se spune erou, dar de ce îl disprețuim pe duhovnicul căzut în încercarea de a salva un suflet de la moarte? El de ce devine un paria și nu e un erou? Măcar să nu‑l judecăm… (Ierom. Iustin Pârvu)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 11.10.2017, 21:50:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 19:34:45.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 11.10.2017, 22:13:32
AdisAdina AdisAdina is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2013
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Carnea in post nu te ajuta cu calciu. Sunt o multime de surse de calciu de origine vegetala.
Aici protestul mi se pare neintemeiat.
Post ca abtinere de la mancare nu stim ce canon ai primit efectiv, poate nu e chiar ata de greu, nu ti-o fi cerut 3 zile de post negru daca.tu maninci carne in post si nu te poti abtine cu asa pretexte.

Restul ... asta e, vrei duhovnic cautat? Obisnuieste-te cu ideea ca il cauta si altii, are si el o viata, familie..

Cauta altul mai putin cautat dar sa stii ca nu are nimeni timp sa stea cu orele la povesti - mai stau unii dar rar gasesti.

Duhovnicul nu e un soi de psihianalist da' gratuit cu care sa torni verzi si uscate cat mai des, cruta-l si tu ca altfel oricare ar fi tot o sa fuga de tine pana la urma.

Foloseste discernamantul, exerseaza-l, nu trebuie sa te ghideze nonstop duhovnicul prin telefon, mai ales daca tu nu faci ascultare si te crezi indreptatita sa maninci carne in post si cine stie ce si altele ..

Carne mancasem doar atunci. Ma refer la lactate.
El m-a luat, nu eu m-am dus la el, sunt doar cateva luni. Nu este cautat, multi fug de el pentru ca pune intrebari care nu-si au locul.Si mie mi-a pus intrebari incomode insa nu avea pe partea aceea ce sa intrebe. Nu-l sun, vorbesc cu dansul strict cand e necesar in Taina Spovedaniei si rareori dupa Sfanta Liturghie. Insa cred ca dupa ultima Spovedanie si-a dat si el seama ca a gresit. Nu-l condamn, e si el om. Insa asa este obisnuit din cate am inteles, sa dea la toti acelasi tip de canoane, foarte grele. Si de stat nemancat daca e cazul, si post foarte sever si opriri de la Sfanta Taina a Impartasaniei fara termen limita. Gandesc si eu ca decat sa primesc canoane pe care nu le pot duce, mai bine cer binecuvantare sa caut alt duhovnic potrivit sufletului meu. Pana la urma, pe Hristos il cautam si El stie mai bine ce duhovnic ni se potriveste.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 11.10.2017, 22:19:21
AdisAdina AdisAdina is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2013
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Am mai văzut un duhovnic bun care ceartă la spovedanie, dar după dă dezlegare, se roagă, nu-i era așa comportamentul numai cu o singură persoană, ci cu mai multe, de aceea e bine să te interesezi pe cât poți de stilul unui duhovnic, înainte să-l alegi.



Trebuia să-i comunici starea ta de sănătate și altele, oricum dacă vrei să schimbi un duhovnic, în cazul în care ai primit canon de la el înainte să-l schimbi și nu ai împlinit canonul, ar fi recomandat să mergi la el să-i spui să te dezlege de canon și să-i comunici că pleci.

Iar pe preotul la care te muți să-l pui în temă cât de cât cu luptele tale, nici așa nu e corect să te duci la noul duhovnic ca și cum ai fi atunci scos din apă, fără să-i spui măcar sumar despre luptele în care ai fost ajutată de primul duhovnic.

Cert e că și la alt duhovnic după s-ar putea să te trezești că nu-ți convine aia și aia și tot așa, ce faci dacă stai într-un oraș cât Bucureștiul încerci 2-3 protopopiate ca să te convingi că unele abordări sunt asemănătoare oriunde ai merge?

Deși omul pentru mântuire ce nu face, nici dacă te-ai vătămat psihic sau să lași de tot Biserica nu e bine.

Numai că pe unii i-am auzit că s-au smintit de preoți pentru că i-au învățat drept, adică să nu trăiască înainte de căsătorie și altele, în cazul ăsta nu e preotul vinovat scuzați-mă, unde învață după adevăr trebuie ascultați.
Nu stiam cum este. Am nevoie de binecuvantarea dansului ca sa plec de la el, nu?
E duhovnic pentru ca la rugaciunile de dezlegare asa citeste mereu: "pe mine duhovnicul". Este primul care face asa. Eu m-am spovedit mereu la cine era de serviciu, nu stiam ca trebuie doar la unul, la dansul am mers ca m-a luat el. Sunt constienta ca orice preot iti da canon pentru pacate si e si normal, dar sa-ti cunoasca si masura. Nu sa-ti ceara imposibilul ca asta nici Dumnezeu nu cere.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 11.10.2017, 22:22:42
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Așa este legat de părintele Iustin, apropo nu mai este stareț. Însă nu sunt de acord cu cearta la spovedanie, la Oașa nu întâlnești așa ceva. Totuși, cred că sunt rari duhovnicii care sunt "duri" cu penitenții la spovedanie.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 11.10.2017, 22:30:14
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdisAdina Vezi mesajul
Nu stiam cum este. Am nevoie de binecuvantarea dansului ca sa plec de la el, nu?
Frumos ar fi să te desparți prietenește de el, dar nu e musai să ceri binecuvântare. Alegerea îți aparține. Faptul că nu te mai duci ar trebui să-l pună pe gânduri sau să-l bucure. Totuși, ar fi bine să te sfatuiești cu noul duhovnic.

Last edited by simpllu; 11.10.2017 at 22:44:49.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 11.10.2017, 22:36:01
AdisAdina AdisAdina is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2013
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Frumos ar fi să te desparți prietenește de el, dar nu e musai să ceri binecuvântare. Alegerea îți aparține. Faptul că nu te mai duci ar trebui să-l pună pe gânduri sau să-l bucure. Totuși, ar fi bine să te sfatuiești cu noul duhovnic.
Am inteles. Vreau sa las loc de buna ziua si nici nu vreau sa ma astepte la spovedit si eu sa nu mai apar si sa ma ia la intrebari. E greu sa gasesti un duhovnic pentru sufletul tau insa abia acum am realizat acest lucru. Dumnezeu sa ne calauzeasca pe toti spre gasirea unui duhovnic care sa ne ajute spre urcus duhovnicesc spre Hristos pe fiecare! Doamne ajuta!

Last edited by AdisAdina; 11.10.2017 at 23:02:10.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau sa imi schimb religia erwin84 Botezul 78 19.09.2014 08:02:15
Schimb de carti Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 14 31.08.2011 10:02:40
Schimb de Carte Ortodoxă stefania2011 Stiri, actualitati, anunturi 0 25.06.2011 12:41:09
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07