Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 01.04.2010, 01:53:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Si cand ma uit vad ca slujba lor de duminica se cheama: "Viering rond schrift en tafel." (, fara capitalizare, Celebrare in jurul scrierii si mesei, in traducere) M-am gandit ca precis nu-s catolici acolo, or fi vreun fel de protestanti, ca altfel ar fi spus ceva gen Heilige Mis, sau Hoog Mis sau Eucharistieviering.
Asta, nu poate fi un exemplu. Or fi bine intenționați, dar iadul e pavat cu intenții bune. Poți să-ți bați joc de Cristos fără să-ți dai seama. Iartă-i, Doamne, că nu știu ce fac! Când aud de "masă" în loc de "altar" deja mi se pare suspect. Așa ajunge Divina Missă să fie mai degrabă un șpriț cu prietenii decât actualizarea Jertfei.

Părerea mea, dacă vreți să vedeți frumusețea tremendă a ritualului apusean, să mergeți la liturghii tridentine. Veți vedea ce anume a hrănit Biserica timp de secole, de la Sf Augustin la Sf Padre Pio. Dar, dacă nu aveți Missal, e preferabil să mergeți la o Missa Cantata sau o Missa Solemnis (Pontificalis), deoarece Missa Communis vi se va părea plicticoasă dacă nu sunteți familiarizată cu rubricile ei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #52  
Vechi 01.04.2010, 02:46:30
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Asta, nu poate fi un exemplu. Or fi bine intenționați, dar iadul e pavat cu intenții bune. Poți să-ți bați joc de Cristos fără să-ți dai seama. Iartă-i, Doamne, că nu știu ce fac! Când aud de "masă" în loc de "altar" deja mi se pare suspect. Așa ajunge Divina Missă să fie mai degrabă un șpriț cu prietenii decât actualizarea Jertfei.
Da, exact. De asta nici nu am fost acolo. Muuuult prea departe de ceea ce simt eu ca at trebui sa fie. Biserica sub forma de amfiteatru cu masa altarului undeva mai jos decat toata lumea? Nu, nu ma prea inspira.

Citat:
Părerea mea, dacă vreți să vedeți frumusețea tremendă a ritualului apusean, să mergeți la liturghii tridentine. Veți vedea ce anume a hrănit Biserica timp de secole, de la Sf Augustin la Sf Padre Pio. Dar, dacă nu aveți Missal, e preferabil să mergeți la o Missa Cantata sau o Missa Solemnis (Pontificalis), deoarece Missa Communis vi se va părea plicticoasă dacă nu sunteți familiarizată cu rubricile ei.
Am fost chiar la doua in doua duminici, ultima chiar acum doua saptamani, amandoua Missa Cantata. :) A fost intr-adevar o experienta interesanta. Prima data am fost putin pierduta, mi-a luat un pic de timp pana m-am dumirit prin brosura cu Misa ( a avut grija parintele sa fie pentru toata lumea copii, dar apostolul si evanghelia, collect si celelalte erau pe o alta foaie), parca putin prea dialog doar intre preot si ministranti, pana ce mi-am dat seama ca daca verau sa particip trebuie sa urmaresc pe carte. Si atunci mi-am dat seama cat de folositori pot fi cei 5 ani de latina pe care i-am facut. :) Cand eram in liceu chiar credeam ca nu o sa imi trebuiasca latina in vecii vecilor. Si pana la urma... A doua oara, acum doua saptamani, a fost chiar placut si inaltator. Dar amicul care m-a insotit, si care nu are habar nici de latina, nici prea multa olandeza, si nu prea are tangenta cu nici un fel de liturghie ... a fost intr-adevar cam pierdut in ceata. :D Stiu ca parintele face slujba dupa Missalul din 1962 in fiecare saptamana, dar n-am ajuns deocamdata fiindca e martea de la 7:30 dimineata, un pic cam devreme pentru mine. Poate mai incolo cand se mai mareste ziua.

Oricum chiar si Missele de duminica in forma obisnuita la aceasta biserica sunt deosebite, dupa cum spuneam parca in alta parte. Multa reverenta, atmosfera chiar de rugaciune, si in nici un caz de spectacol protestant, Masa Altarului nu e masa, ci are Tabernacolul pe ea, crucifix, sase lumanari, preotul slujeste cu fata spre rasarit, deci nu e cooking show, predica, pe cat o pot eu intelege, pune punctul pe i asa cum trebuie, si nu e despre eu stiu ce subiect hippy cum se practica pe aici. Frumos, nu? Sa vedem cum va fi maine, Joia Mare, si in Vinerea Mare.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).

Last edited by Noesisaa; 01.04.2010 at 03:03:51.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 01.04.2010, 10:33:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

M-am canonit și am pus online o parte (începutul) din Liturghia Tridentină aici: http://www.catehism.ro/LT.htm
Gândind că poate folosește cuiva. Dar Joia Mare și Vinerea Mare cuprind rugăciuni specifice.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 01.04.2010 at 10:35:34.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 01.04.2010, 11:02:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
slujbele sunt incremenite in timp, nu variaza nimica,
Slujbele sunt aproximativ la fel, insa starea noastra de la o Duminica la alta difera. Uneori sufletul tau poate simti harul mai bine, pentru acele scurte momente de gratie divina merita sa mergi constant la biserica. Atunci Il simti pe Duhul Sfant cum te cerceteaza si cum pocainta lucreaza in inima ta. Aceste trairi pot fi experimentate oriunde, intr-adevar, dar mult mai des in casa Lui Dumnezeu, impreuna cu toti cei care alcatuiesc Trupul Lui Hristos.

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
predicile sunt plate, facute de preoti fara traire religioasa si fara vocatie,pusi acolo pe mita,poate !Desigur, admir, cazurile contrare,de preoti cu harisma,si dar,dedicati muncii lor si nu familiei lumesti !
Cine te opreste sa cauti un preot [duhovnic] pe masura pretentiilor tale intelectuale? Daca esti intr-un oras, in mod sigur il vei gasi - eu asa am facut. Iti spun sincer ca prefer sa merg la Liturghie in cealalta parte a Timisoarei.

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Biserica ortodoxa incurajeaza un popa legat de lume,si care se transforma de aceea intr-un simplu functionar al celor bisericesti.,care nu mai poate avea amplitudinea trairii,pe care o are un popa monah !
Daca preotul din parohia ta te sminteste, atunci adunati-va vreo cativa si stati de vorba cu el. Daca persista in pacat, atunci contatctati-l pe superiorul sau ierarhic si el va vedea mai departe cum va rezolva problema. A sta cu mainile in san in cazul asta nu e smerenie, ci pacat - pacatul ignorantei.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 01.04.2010, 20:31:09
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Slujbele sunt aproximativ la fel, insa starea noastra de la o Duminica la alta difera. Uneori sufletul tau poate simti harul mai bine, pentru acele scurte momente de gratie divina merita sa mergi constant la biserica. Atunci Il simti pe Duhul Sfant cum te cerceteaza si cum pocainta lucreaza in inima ta. Aceste trairi pot fi experimentate oriunde, intr-adevar, dar mult mai des in casa Lui Dumnezeu, impreuna cu toti cei care alcatuiesc Trupul Lui Hristos.



Cine te opreste sa cauti un preot [duhovnic] pe masura pretentiilor tale intelectuale? Daca esti intr-un oras, in mod sigur il vei gasi - eu asa am facut. Iti spun sincer ca prefer sa merg la Liturghie in cealalta parte a Timisoarei.



Daca preotul din parohia ta te sminteste, atunci adunati-va vreo cativa si stati de vorba cu el. Daca persista in pacat, atunci contatctati-l pe superiorul sau ierarhic si el va vedea mai departe cum va rezolva problema. A sta cu mainile in san in cazul asta nu e smerenie, ci pacat - pacatul ignorantei.
mersi de sfaturi, sunt de bun simt,logice, si apreciez asta !
Reply With Quote
  #56  
Vechi 01.04.2010, 20:54:57
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Slujbele sunt aproximativ la fel, insa starea noastra de la o Duminica la alta difera. Uneori sufletul tau poate simti harul mai bine, pentru acele scurte momente de gratie divina merita sa mergi constant la biserica. Atunci Il simti pe Duhul Sfant cum te cerceteaza si cum pocainta lucreaza in inima ta. Aceste trairi pot fi experimentate oriunde, intr-adevar, dar mult mai des in casa Lui Dumnezeu, impreuna cu toti cei care alcatuiesc Trupul Lui Hristos.



Cine te opreste sa cauti un preot [duhovnic] pe masura pretentiilor tale intelectuale? Daca esti intr-un oras, in mod sigur il vei gasi - eu asa am facut. Iti spun sincer ca prefer sa merg la Liturghie in cealalta parte a Timisoarei.



Daca preotul din parohia ta te sminteste, atunci adunati-va vreo cativa si stati de vorba cu el. Daca persista in pacat, atunci contatctati-l pe superiorul sau ierarhic si el va vedea mai departe cum va rezolva problema. A sta cu mainile in san in cazul asta nu e smerenie, ci pacat - pacatul ignorantei.
Imi plac mult raspunsurile tale. Dumnezeu sa te ocroteasca
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slujbe or fi sau nu prea lungi la bisericile noastre? patinina34 Biserica Ortodoxa Romana 66 09.01.2013 21:53:08
Dialogul BOR cu BC si bisericile crestine mihailt Biserica Ortodoxa Romana 38 11.07.2011 17:29:40
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Simbolul de Credinta in Bisericile Protestante georgeval Biserici Protestante 15 03.07.2010 17:49:34
Conferinta "Bisericile si Europa" la Sibiu PadreCory Stiri, actualitati, anunturi 3 11.04.2008 14:57:10