Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.03.2010, 00:07:34
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit De ce nu avem dreptul sa judecam pe altii

Mulți își dau cu părerea și osândesc diferiți păcătoși. Ei spun: “Eu nu aș fi făcut așa ceva în locul lui”. Dar fiecare persoană este unică, și deci și motivațiile și intensitatea trăirilor. Așadar, nu am cum să știu eu ce a simțit altcineva când a făcut ceva ce eu judec a fi rău. Și, neștiind ce a simțit, nu am cum să judec obiectiv. Doar cineva care știe în totalitate contextul faptelor cuiva poate să judece drept. Și acea persoană este numai Dumnezeu, care cunoaște gândurile și simțirile oamenilor. Iar judecata lui Dumnezeu nu este pătimașă, ca a noastră, este singura judecată cu adevărat obiectivă.

“Căci Dumnezeu așa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică. Căci n-a trimis Dumnezeu pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca să se mântuiască, prin El, lumea.” (Sfânta Evanghelie după Ioan 3, 16-17). Acum este vremea când Dumnezeu încearcă să-i mântuiască pe oameni. După moartea fiecăruia, la judecata particulară, fiecare dă seama de faptele sale. Însă noi, oamenii, judecăm înainte de vreme (oricine se poate pocăi până la sfârșitul vieții) și subiectiv, căci nu cunoaștem adâncul ființei celor pe care îi judecăm.

Acum, în Postul Mare fiind, să luăm hotărârea de a nu-i mai judeca pe frații noștri, ca să nu ne agonisim osândă, “căci cu ce măsură veți măsura, cu aceeași vi se va măsura”. (Sfânta Evanghelie după Luca, 6,38). Sfinții Părinți ne recomandă să ne vedem de păcatele proprii, și așa vom afla adevărata odihnă și calea către Dumnezeu.


Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.03.2010, 00:19:01
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Subiectu' preferat...
Sunt 2 feluri de subiecte care au mare succes:
-acelea care implica o disputa ,de ex:ortodox-ateu ,ortodox-protestant ,sti vechi-nou ,sambata-duminica etc
-acelea care arata ca disputa nu e buna,de genul:sa nu judecam,sa iertam
E ca un plaman care se umfla apoi se goleste .
Totul se invarte in jurul contradictiei in opinii.Acolo unde nu e contradictie subiectul respectiv,oricat de interesant e,cade in amorteala.

As vrea sa intreb,daca cumva se ajunge la concluzia ca nu e bine sa judecam pe celalalt,aceasta se aplica cumva si la protestanti ,atei si toti care nu sunt de aceiasi credinta cu noi?Sau pe acest topic vom inalta toti imnuri iertarii,ca sa ne contrazicem imediat pe celelalte topicuri?
Ne-judecarea nu trebuie sa se extinda la toate,sa fie un mod de viata?Sau prin introducerea numeroaselor exceptii de genul :'pe asta am voie sa il judec,pentru ca imi dau voie sfintii Parinti' ne facem cumva noi insine judecatori?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.03.2010, 00:23:35
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Nu ma refeream la probleme dogmatice. Credinta adevarata trebuie sa o aparam chiar cu pretul vietii.

Sfintii au zis: "Uram pacatul, dar il iubim pe pacatos".

Uram erezia, caci "tatal minciunii este diavolul", dar ii iubim pe cei cazuti in ea si ne rugam pentru luminarea lor.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.03.2010, 00:47:46
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Nu avem dreptul sa judecam pe altii ,pentru ca ne sapam singuri groapa.
Daca cineva judeca pe altul,chiar si eretic fiind, i se va zice si lui la Judecata : "ai judecat pe aproapele tau ,ai spus ca nu se va mantui,ca e ratacit .Hai sa deschidem canoanele sinoadelor sa vedem cat de ortodox esti tu insuti :ti-ai rotunjit colturile barbii? anatema " Caci toti gresim,si nimeni nu e perfect,si numai sfintii au putut tine cu adevarat invataurile desavarsite .Dar daca in aceasta stare de pacatosenie,mai si judecam,chiar toata dreptatea din lume avand-o,chiar daca sfintii insusi au zis acel lucru ,ne largim cum nu se poate mai mult groapa.Caci daca pentru neputinta noastra de a face binele vom gasi intelegere,pentru inconstienta noastra de a judca pe cel care la randul sau se zbatea in aceleasi neputinte ca ale noastre , nu avem cum sa gasim intelegere .
Deci sa lasam pe sfinti sa judece pe cei care gresesc ortodoxiei,si pe Dumnezeu sa judece pe cei care gresesc fata de El insusi.
Caci de aceea ne-a dat Dumnezeu un Judecator la fel ca noi,care sa ne inteleaga slabiciunile,El insusi fiind ispitit. Si tot ce ne cere acel Judecator e simplu si echitabil 'nu judeca sa nu fii judecat!"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.03.2010, 01:22:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu cred că există două citate biblice rău folosite. În schimb vehiculate până la sațietate: "Dumnezeu este iubire" și "să nu judeci".
Acest comandament, "să nu judeci pe aproapele tău", așa cum îl înțeleg eu, ne cere prudență în a aprecia starea sufletului aproapelui nostru. Atât în vremea vieții sale, cât și, mai ales, după plecarea lui dintre noi. Noi, de fapt, nu știm dacă sufletul cuiva este viu sau mort pentru Dumnezeu, adică nu avem acces, așa cum numai El are, la "nucleul interior" al aproapelui nostru. Despre cutare vecin, care o viață a trăit în beție și desfrâu, noi nu știm dacă s-a mântuit ori dacă este damnat. Tot ceea ce știm, de fapt, este că adeseori s-a îmbătat și adeseori și-a înșelat nevasta. Dar, poate că nu a cunoscut gravitatea unor asemenea lucruri și, necunoscând-o, poate că nu a fost vina lui. Noi nu putem fi perfecți în a deosebi cât este ignoranță vinovată și cât este ignoranță invincibilă. A auzit el Cuvântul Domnului, cum că nu vor intra în rai bețivanii și desfrânații și l-a rejectat, sau poate că nu l-a auzit ? Dacă nu l-a auzit, această neauzire e din vina lui sau nu a auzit fiindcă nu a vrut să audă ? Nu putem ști, nu trebuie să judecăm. Dar chiar și dacă a auzit Legea și a respins-o, poate că s-a căit în ultimul ceas al vieții și poate că și lui, precum tâlharului din dreapta, Domnul i-a spus "Astăzi vei fi cum Mine în rai!". Nici chiar despre Ceaușescu, ori Stalin, noi nu putem afirma cu absolută certitudine că sunt damnați. Numai despre sfinți putem spune în mod sigur că sunt "la masa împărăției". Și despre un singur om putem bănui cu un oarecare temei biblic că este în iad. În rest, nu știm, nu putem judeca.

Ce NU înseamnă "să nu judeci" ? La ce NU se referă acest comandament ? Asta mi se pare mai important, aici se face confuzie adesea. "A nu judeca" nu înseamnă a confunda patima cu virtutea. "A nu judeca" nu înseamnă că hoția este alceva decât hoție și nu înseamnă că acela care face hoții este altceva decât un hoț. Nu am dreptul ca, în numele principiului "să nu judeci", să-i spun hoțului că poate că e foarte bine că fură, ci dimpotrivă, am nu dreptul, ci datoria să-i spun că ceea ce face este ceva extrem de rău pentru el și că ar fi bine să se îndrepte cât este încă zi... Tocmai pentru că îl iubesc pe aproapele meu care fură nu pot să îl las așa din considerentul biblic prost interpretat "să nu îl judec". Eu știu cât e de important pentru sufletul lui să nu fure, ori, dacă a făcut-o, să realizeze mai întâi eroarea pentru ca să se poată căi și să găsească iertare. Eu nu pot să îl las așa, ca și când dacă se mântuie ori nu îmi e totuna, ori chiar ca și când mi-aș dori damnarea lui perpetuă, din pricină că el, sau alt hoț ca el, mi-a furat mie portofelul odată. La rândul meu, îmi doresc ca cei care mă iubesc să nu mă lase în mlaștina greșelii și, zicând că nu mă judecă, să mai mă împingă un pic, prin neintervenția lor, spre înec. Ci îmi doresc să îmi deschidă ochii la timp, ca să mă pot salva: ce dovadă mai mare de iubire îmi pot dori de la aproapele meu ?

Pe scurt, eu cred că "a nu judeca" înseamnă a nu judeca starea sufletului într-un caz particular, nu înseamnă a nu face judecăți morale.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 13.03.2010 at 01:29:02.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.03.2010, 11:01:12
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Toti "judecam" mai mult sau mai putin, insa cand vine vorba de practici ale oamenilor care incalca principiile e tare greu, nu poti sa te duci sa spui unuia "Nu mai face cutare lucru ca nu e bine". Mai rau o sa faca daca spui asa, pe principiul "Ce, ma inveti tu pe mine?"

Ma impresioneaza cum Mantuitorul a reusit doar prin atitudinea Sa, printr-o privire, prin cateva cuvinte sa aduca pe drumul cel bun doi nenorociti ai vremii, vamesii Matei si mai apoi Zacheu, astia jupuiau pielea de pe oameni, erau urati de toata lumea, dar care confruntati cu atitudinea necondamnatoare a Domnului au parasit vechile obiceiuri. Au inteles ceea ce multi dintre noi nu inteleg pana in ziua de azi, anume ca iertarea lui Dumnezeu nu iti da dreptul sa mergi mai departe pe drumul pavat cu pacate pe principiul "Lasa ca imi cer iertare". Daca gestul de iertare al lui Dumnezeu nu este suficient ca sa lasam in urma practicile rele, ma tem nici frica de iad, nici vreo amenintare, chiar cu moartea nu vor reusi.

Sa uram pacatul, dar sa iubim omul, de multe ori e greu sa delimitam pe unul de altul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.03.2010, 11:05:51
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu am dreptul ca, în numele principiului "să nu judeci", să-i spun hoțului că poate că e foarte bine că fură, ci dimpotrivă, am nu dreptul, ci datoria să-i spun că ceea ce face este ceva extrem de rău pentru el și că ar fi bine să se îndrepte cât este încă zi... Tocmai pentru că îl iubesc pe aproapele meu care fură nu pot să îl las așa din considerentul biblic prost interpretat "să nu îl judec". .
Daca vezi pe celalalt ca face raul si nu ii spui ,nu e o ne-judecare ,ci asa dupa cum spui,este chiar un pacat . Este un pacat impotriva milosteniei sufletesti ,pentru ca nu te ingrijesti de mantuirea aproapelui .
Dar lucrurile sunt extrem de fine.
De exemplu ,sa zicem ca suntem in campania electroala si strigam la ceilalti "Hotilor,a-ti devalizat tara ".Avem dreptate caci aceea chiar fura.Dar tu,partidul tau nu fura? Tu nu ai facut aceleasi pacate despre care atragi atentia celuilalt?
Deci,calea e simpla si clara: curata-ti inainte ochiul,nu de alta,dar ca sa vezi sa scoti paiul din ochiul celuilalt.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.03.2010, 14:16:26
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parerea mea este ca "nu judecati" inseamna "nu lua omul si-l arunca intr-o cutie, cu o sentinta definitiva pusa de tine pe fruntea lui". Pentru ca nici un om de pe lumea asta nu este indreptatiti sa "execute" pe cineva. Pentru ca nimeni nu este indreptatit sa dea cu piatra. Acest gen de judecata este pacat.
Din pacate vad foarte multa judecata aici pe forum. Nu se poarta doar discutii ideologice, ci ne impachetam unii pe altii, punem etichete pe fruntile celorlati si cu convingerea superioritatii personale ii aruncam in sertarele propriilor prejudecati.
De ce nu trebuie sa-i judecam pe altii? Pentru ca ar trebui sa grijim de barnele din ochii nostri si nu de aschiile din ochii altora, precum ne invata Domnul nostru. E ciudat, cat de crestini si cristocentrici ne credem si cat de putin tinem cont de invataturile Celui care sustinem cu mandrie ca ii apartinem, unii mai mult decat altii ... Mi se pare demagogic, asta apropo de judecata ... :-)
Si eu cred in puterea exemplului. Este o vorba englezeasca, ce spune ceva de genul: "nu aud ce spui despre tine, pentru ca sunetele cuvintelor tale sunt acoperite de zgomotul atitudinii tale." Nu pot afirma despre mine ca as cunoaste adevarul, daca el nu se reflecta in viata mea. A fi crestin nu inseamna a cita versete biblice si a da exemplu vietile altora. Ce facem cu trairea lucrurilor pe care le strigam cu atata furie uneori?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.03.2010, 14:41:41
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Nu avem dreptul sa judecam pe altii ,pentru ca ne sapam singuri groapa.
Daca cineva judeca pe altul,chiar si eretic fiind, i se va zice si lui la Judecata : "ai judecat pe aproapele tau ,ai spus ca nu se va mantui,ca e ratacit .Hai sa deschidem canoanele sinoadelor sa vedem cat de ortodox esti tu insuti :ti-ai rotunjit colturile barbii? anatema " Caci toti gresim,si nimeni nu e perfect,si numai sfintii au putut tine cu adevarat invataurile desavarsite .Dar daca in aceasta stare de pacatosenie,mai si judecam,chiar toata dreptatea din lume avand-o,chiar daca sfintii insusi au zis acel lucru ,ne largim cum nu se poate mai mult groapa.Caci daca pentru neputinta noastra de a face binele vom gasi intelegere,pentru inconstienta noastra de a judca pe cel care la randul sau se zbatea in aceleasi neputinte ca ale noastre , nu avem cum sa gasim intelegere .
Deci sa lasam pe sfinti sa judece pe cei care gresesc ortodoxiei,si pe Dumnezeu sa judece pe cei care gresesc fata de El insusi.
Caci de aceea ne-a dat Dumnezeu un Judecator la fel ca noi,care sa ne inteleaga slabiciunile,El insusi fiind ispitit. Si tot ce ne cere acel Judecator e simplu si echitabil 'nu judeca sa nu fii judecat!"

Sa facem totusi diferenta intre cele doua sensuri ale termenului judecata: acela de discernamant si acela de osandire. Probabil ca intr-o alta limba exista doi termeni diferiti pt cele doua.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.03.2010, 15:23:12
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu zic asa: daca vezi pe cineva ca fura si ii dai un sfat nu e judecata, de ex: nu mai fura ca nu bine ai nevoie de ceva cere-mi ajutorul.
dar daca incepi bai nu mai fura, ce nesimtit esti, esti nu stiu cum si de fapt il insulti si nu il ajuti sa nu mai faca ci doar ii demonstrezi ca tu esti foarte destept si moral si el decazut, asta e judecata.
asta este dupa parerea mea diferenta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem sa nu judecam ? Mirela0110 Generalitati 10 13.10.2011 00:05:20
Sa nu judecam aproapele costel Generalitati 49 31.08.2011 19:15:46
Judecam iar.. danyel Biserica Ortodoxa Romana 17 10.03.2010 22:15:52
Avem dreptul de a alege, nu sa aleaga altii pentru noi!!! fior Generalitati 1 08.02.2009 16:29:00