Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.07.2011, 14:27:21
Dreamm Dreamm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Mesaje: 24
Question Va cer un sfat

Cu mult timp in urma s-a intimplat ca intr-o dimineata sa vina un amic de lui fratemio la noi in vizita cind noi dormeam, si eu am iesit si i-am spus acelui baiat ca nu se vine in ospetie asa dimineata ceva de genu, si el a plecat mi sa parut suparat .
Dupa aia mi-a cerut ajutorul si l-am ajutat cum am putut intr-o chestiune.
Acum mi-am adus aminte de acest caz si va intreb ar trebui sa-mi cer iertare pentru cazul ala ca l-am dojenit intr-un fel atunci ? Pur si simplu stiu ca se spune ca trebuie sa fim impacati cu toti, cind vrem sa aducem un dar lui Dumnezeu...etc.
Va rog sa ma ajutati cind trebuie sa cerem iertare si cind nu
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.07.2011, 14:34:50
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Daca acel baiat a ramas inca suparat pe dumneavoasta, smeriti-va si cereti-va iertare, chiar daca credeti ca aveti dreptate.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.07.2011, 15:08:09
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Cand simtim in interiorul nostru neliniste, este bine sa cerem iertare!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.07.2011, 16:32:10
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dreamm Vezi mesajul
Acum mi-am adus aminte de acest caz si va intreb ar trebui sa-mi cer iertare pentru cazul ala ca l-am dojenit intr-un fel atunci ?
Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Cand simtim in interiorul nostru neliniste, este bine sa cerem iertare!
Gabriela, aveți dreptate!
Dreamm, probabil simțiți că v-ați purtat prea aspru cu acel băiat.
Este bine că simțiți aceasta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.07.2011, 18:41:36
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dreamm Vezi mesajul
Cu mult timp in urma s-a intimplat ca intr-o dimineata sa vina un amic de lui fratemio la noi in vizita cind noi dormeam, si eu am iesit si i-am spus acelui baiat ca nu se vine in ospetie asa dimineata ceva de genu, si el a plecat mi sa parut suparat .
Dupa ce "omori" omu`, iti ceri iertare...Halal ospitalitate.Normal ca a plecat suparat.Probabil avea o problema de a venit la ora aceea. Eu nu te-as ierta in locul lui pentru nesimtirea ta! Dar tu incearca, poate-ti merge..
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.07.2011, 20:33:44
Dreamm Dreamm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Dupa ce "omori" omu`, iti ceri iertare...Halal ospitalitate.Normal ca a plecat suparat.Probabil avea o problema de a venit la ora aceea. Eu nu te-as ierta in locul lui pentru nesimtirea ta! Dar tu incearca, poate-ti merge..
Daca sincer eu nu cred ca am gresit, eu daca as veni la tine in ospetie dimineata cind tu inca dormi, sa sun la usa sa te trezesc, nu cred ca ti-ar placea , faptul ca i-am spus cred ca va sti pe viitor, iar faptul ca sa suparat e problema lui, eu nu l-am certat nu l-am numit in nici un fel. Reiese ca de fiece data daca spui ceva cuiva poate si pe dreptate trebuie sa alergi sa-ti ceri iertare. poate ar trebui sa ne cerem iertare si de la homosexuali ca ii dojenim ca nu e bine ce fac?

Last edited by Dreamm; 10.07.2011 at 20:35:50.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.07.2011, 22:09:03
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Daca ii dojenesti pe homosexuali cere-ti iertare. Nimeni nu va veni la Dumnezeu daca ii spui ca e pacatos. Daca as fi fost eu in locul tau l-as fi chema in casa si i-as fi spus dupa ce l-am omenit.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.07.2011, 22:53:15
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Daca as fi fost eu in locul tau l-as fi chema in casa si i-as fi spus dupa ce l-am omenit.
Adica l'ai fi servit cu o cafea, niste prajiturele si apoi ai fi zis "apropo, frate, nu mai veni asa dimineata, ca ma cam deranjezi"?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.07.2011, 01:23:42
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dreamm Vezi mesajul
Daca sincer eu nu cred ca am gresit, eu daca as veni la tine in ospetie dimineata cind tu inca dormi, sa sun la usa sa te trezesc, nu cred ca ti-ar placea , faptul ca i-am spus cred ca va sti pe viitor, iar faptul ca sa suparat e problema lui, eu nu l-am certat nu l-am numit in nici un fel. Reiese ca de fiece data daca spui ceva cuiva poate si pe dreptate trebuie sa alergi sa-ti ceri iertare. poate ar trebui sa ne cerem iertare si de la homosexuali ca ii dojenim ca nu e bine ce fac?
Pai daca tu esti sigur ca n-ai gresit, de ce mai intrebi daca sa-ti ceri iertare sau nu? Esti robotel? Vrei sa-ti ceri iertare CA ASA TREBUIE, CA ASA SE FACE, CA ASA E BINE??? Cand iti ceri iertare cuiva, nu o faci mimetic ci din inima !De ce sa-ti ceri iertare daca tu crezi ca n-ai gresit? Mai mult, te mai si superi ca trebuie sa-ti ceri iertare, dupa ce chiar tu propui asta!:-))

Acum stai sa-ti spun cum vad eu lucrurile. Daca iti apare vreun musafir "nepoftit" la o ora aiurita ( de exemplu atat de matinal ca te gaseste dormind), il primesti in casa ta cu bratele deschise chiar daca esti in pijama, amabil, chiar daca nu vezi bine de somn si il inviti sa serveasca o cafea cu tine, chiar daca tu aveai chef s-o bei peste 2 ore. Si apoi stati de vorba sa vezi ce probleme are de te-a scos la inviorare asa de dimineata. Daca problema lui era o plictiseala cronica si a venit sa vada ce mai faci si ce culoare are pijamaua ta, ii spui frumos, sa nu te mai trezeasca in socuri altadata si il rogi sa iti dea un telefon inainte, sa te speli si tu pe ochi.:-) Daca omul avea intradevar o problema, nici sa nu-i mai pomenesti de ora matinala la care a venit. Cel putin asa e la noi in Ardeal..:-)

Last edited by Melissa; 11.07.2011 at 01:25:56.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.07.2011, 03:44:57
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Pai daca tu esti sigur ca n-ai gresit, de ce mai intrebi daca sa-ti ceri iertare sau nu? Esti robotel? Vrei sa-ti ceri iertare CA ASA TREBUIE, CA ASA SE FACE, CA ASA E BINE??? Cand iti ceri iertare cuiva, nu o faci mimetic ci din inima !De ce sa-ti ceri iertare daca tu crezi ca n-ai gresit? Mai mult, te mai si superi ca trebuie sa-ti ceri iertare, dupa ce chiar tu propui asta!:-))

Acum stai sa-ti spun cum vad eu lucrurile. Daca iti apare vreun musafir "nepoftit" la o ora aiurita ( de exemplu atat de matinal ca te gaseste dormind), il primesti in casa ta cu bratele deschise chiar daca esti in pijama, amabil, chiar daca nu vezi bine de somn si il inviti sa serveasca o cafea cu tine, chiar daca tu aveai chef s-o bei peste 2 ore. Si apoi stati de vorba sa vezi ce probleme are de te-a scos la inviorare asa de dimineata. Daca problema lui era o plictiseala cronica si a venit sa vada ce mai faci si ce culoare are pijamaua ta, ii spui frumos, sa nu te mai trezeasca in socuri altadata si il rogi sa iti dea un telefon inainte, sa te speli si tu pe ochi.:-) Daca omul avea intradevar o problema, nici sa nu-i mai pomenesti de ora matinala la care a venit. Cel putin asa e la noi in Ardeal..:-)
Intr-adevar asa este in Ardeal :))

Parerea mea este ca nici nu-i chiar atat de important cine a avut dreptate si cine nu, ci important este faptul ca unul a plecat suparat iar celalat si-a pierdut pacea din cauza supararii primului. Asa ca singurul remediu este sa isi ceara iertare chiar si nevinovat sa fie, nu ceva complicat ci simplu de genul: "imi pare rau ca te-am facut sa pleci suparat de la mine".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 23:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 16:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 01:44:39
Cer un sfat ! adriano Nunta 22 05.08.2009 13:19:26
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 20:30:25