Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.01.2010, 22:45:53
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
dar ce am spus mai sus tot "direct" este. probabil te referi la a te ruga lui Hristos spunandu-I pe nume. se face si asta, bineinteles. dar atunci cand ne rugam Maicii Domnului de exemplu, ea tot la Hristos mijloceste pentru noi. avem nevoie de acesti mijlocitori pentru ca au fost oameni ca noi, care s-au desavarsit, si de aceea ii simtim aproape. De fapt, prin ei Il simtim chiar pe Hristos mai aproape.
da, inteleg. Am intrebat pentru ca eu ma simt mult mai bine, stiind ca El e atat de aproape, in inima mea si ca nu ne separa nimic.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.01.2010, 22:53:18
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El?
Atata timp cat intermediarul nu pretinde a lua locul lui Cristos nu este absolut nici o problema. Sunt indivizi in lumea asta care pretind ca sunt trimisi de la Dumnezeu, ba inca unii pacalesc pe unii spunand ca sunt Cristos si nu putini sunt cei care cad in plasa. Oare cine ar putea intelege de unul singur Scripturile, ce ne-am face fara cei pe care Domnul i-a ales sa aduca pe altii la credinta prin marturia si viata lor traita cu Dumnezeu?

Cineva spunea pe topic ca oamenii fug de biserica si asa este pentru ca cei mai multi vin avand asteptari foarte mari crezand ca le vor fi rezolvate problemele, ca vor gasi aici numai oameni sfinti, fara sa inteleaga ca biserica este locul unde toti vin cu poverile lor, este locul unde Dumnezeu il "trateaza" pe fiecare de "boala" lui
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.01.2010, 22:55:08
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

pe mine ma separa atatea patimi de Hristos..
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.01.2010, 23:03:25
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Atata timp cat intermediarul nu pretinde a lua locul lui Cristos nu este absolut nici o problema. Sunt indivizi in lumea asta care pretind ca sunt trimisi de la Dumnezeu, ba inca unii pacalesc pe unii spunand ca sunt Cristos si nu putini sunt cei care cad in plasa. Oare cine ar putea intelege de unul singur Scripturile, ce ne-am face fara cei pe care Domnul i-a ales sa aduca pe altii la credinta prin marturia si viata lor traita cu Dumnezeu?

Cineva spunea pe topic ca oamenii fug de biserica si asa este pentru ca cei mai multi vin avand asteptari foarte mari crezand ca le vor fi rezolvate problemele, ca vor gasi aici numai oameni sfinti, fara sa inteleaga ca biserica este locul unde toti vin cu poverile lor, este locul unde Dumnezeu il "trateaza" pe fiecare de "boala" lui
Stiu importanta parintilor si ca ei au o raspundere foarte mare in fata lui Dumnezeu pentru toate sufletele pe care le au in grija. Ei fac treba lor, pun omul in legatura cu Dumnezeu, il indruma cand e ratacit, dat nu pot baga in om credinta cu forta. Poate ca din nou am o impresie gresita crezand ca sunt multi care mergand la biserica si implinind ritualurile, cred ca au implinit toata treaba si nu se mai preocupa prea mult de relatia cu Dumnezeu care trebuie sa fie constanta in viata lor. Oricum, nu e treaba mea sa judec aceste lucruri, doar am observat si simteam nevoia sa lamuresc si cu voi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.01.2010, 23:05:15
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

ai dreptate, lucrurile acestea sunt o realitate. vedem si in evanghelii ca asa faceau fariseii si carturarii. pastrau legea doar cu buzele, dar cu faptele erau departe. asa fac multi oameni, asa facem si noi de fiecare daca cand ne lasam robiti da pacate si patimi. Pretindem ca suntem crestini si uite ce facem...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.01.2010, 23:06:50
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
pe mine ma separa atatea patimi de Hristos..
stiu la ce te referi. pe cine nu? dar stiind ca e atat aproape, e mult mai usor sa te indrepti cand ai ratacit, decat sa spui... asa e, sunt un pacatos oricum, voi pacatui si mai departe.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.01.2010, 23:08:50
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
stiu la ce te referi. pe cine nu? dar stiind ca e atat aproape, e mult mai usor sa te indrepti cand ai ratacit, decat sa spui... asa e, sunt un pacatos oricum, voi pacatui si mai departe.
da asa este. Sfantului Siluan i-a spus Dumnezeu "Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui!" E un cuvant greu de inteles, dar rezumat inseamna sa fii constient mereu de pacatul tau, de aplecarea ta spre pacat (asta inseamna a tine mintea in iad), dar in acelasi timp a nu deznadajdui! sa credem din toata inima ca Hristos ne poate ajuta sa biruim patimile si ca ne poate ierta pacatele daca ne pocaim.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.01.2010, 23:14:50
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
da asa este. Sfantului Siluan i-a spus Dumnezeu "Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui!" E un cuvant greu de inteles, dar rezumat inseamna sa fii constient mereu de pacatul tau, de aplecarea ta spre pacat (asta inseamna a tine mintea in iad), dar in acelasi timp a nu deznadajdui! sa credem din toata inima ca Hristos ne poate ajuta sa biruim patimile si ca ne poate ierta pacatele daca ne pocaim.
Intre noi fie vorba, treaba asta cu patimile nu-i ceva ce azi e si maine s-a dus. zi de zi e o provocare in care trebuie sa hotaram de partea cui suntem...Cred ca cu cat devii mai curat cu atat sunt mai putine lucruri care te ispitesc... dar asta-i treaba de multa credinta, ca Mantuitorul poate mult , dar nimic nu face cu forta. trebuie vointa omului si credinta.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.01.2010, 23:17:38
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

vointa omului si Harul lui Dumnezeu. impreuna, nedespartite! e un razboi asa cumplit... ai dreptate, in fiecare moment dam marturie. nu exista viata de fond crestina. exista doar marturia momentului. acuma ma ispiteste diavolul, acum aleg!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.01.2010, 23:33:54
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
vointa omului si Harul lui Dumnezeu. impreuna, nedespartite! e un razboi asa cumplit... ai dreptate, in fiecare moment dam marturie. nu exista viata de fond crestina. exista doar marturia momentului. acuma ma ispiteste diavolul, acum aleg!
defapt, asta-i marea batalie, dupa parerea mea. inainte de-a fi lumea din afara, este lumea dinauntru... daca intelegi ce vreau sa zic. se determina una pe alta, defapt. ce crezi?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este credinta adevarata? gpalama Biserici Protestante 51 27.01.2013 18:10:24
Femeia daca este murdara sa nu intre in biserica? clementia Generalitati 74 27.06.2011 00:16:30
Care este diferenta intre ortodocsi si catolici?.. lucia_anghelina Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 102 18.12.2010 20:58:15
Credinta imi este pusa la incercare izotaurel Din Vechiul Testament 132 02.06.2010 15:16:44
care este diferenta intre paraclis si acatist? annajanette Generalitati 3 09.03.2010 23:12:10