Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 30.09.2008, 18:22:56
madalina_0129 madalina_0129 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Locație: galati
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TeoH
Va urez tuturor stdentilor de la teologie( colegi de-ai mei) dar si celorlalti un bun an universitar, cu rezultate cat mai bune! Sa ne ajute Dumnezeu, sa ne lunineze mintile!
Multumim!!!:)Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 30.09.2008, 18:51:34
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Multumesc Mihail!Am citit articolul si mi-a placut.Am mai citit tot de parintele Savatie "Intre Freud si Hristos"Deasemenea o carte buna de citit.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 30.09.2008, 22:14:31
nede_mar's Avatar
nede_mar nede_mar is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2008
Mesaje: 77
Implicit

Deoarece maine incepe anul universitat doresc tuturor studentilor tot cea ce ii doresc fiului meu care de maine va incepe primul an de facultate(nu teologie), multa sanatate, mult succes, si Dumnezeu s-a v-a lumineze mintea si s-a va aiba in paza! Bafta dragi copii!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 01.10.2008, 00:19:50
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

maine incepem facultatea.emotii,asteptari,curiozitati.de maine le vom cunoaste.dumnezeu sa ne ajute pe toti.avem nevoie de asta si sunt curios impartasirile voastre despre inceputul noului an.doamne ajuta!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 02.11.2008, 16:37:35
fratele fratele is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2008
Mesaje: 39
Implicit

Cum vi se pare, bobocilor(si nu numai), facultatea dupa prima luna?
__________________
"Mainile Tale m-au facut si m-au zidit" (...spunea un prooroc...)
Reply With Quote
  #66  
Vechi 02.11.2008, 23:34:20
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Frati crestini!

Ce bucurie imi aduce acest topic... pt ca stiu cate emotii am avut eu pana sa intru la facultate... Am terminat Seminarul din Brasov, si acum is in anul 4 la Teologie in Sibiu! Nu imi doream deloc la aceasta facultate... nu imi placuse orasul din clasa a 5a cand venisem in excursie la Muzeul Brukental! Apoi stiam ca nu se face muzica psaltica... nu-mi placeau gesturile liturgice ale preotilor... incepusem sa gasesc N motive ca sa nu dau la Sibiu.. voiam la Bucuresti... insa PS.Visarion (actual titular al Episcopiei Tulcii, pe atunci Vicar al Arhiepiscopiei Sibiului) nu mi-a dat binecuvantare pt Bucuresti... doar cu desfiere... asa nu vroiam... Studiu la Bucuresti atat si apoi parohie in Eparhia Sibiului... In ziua aceea am plans mult... Eu voiam la Bucuresti.., Manastiri... muzica psaltica... etc! Ba mai mult, moastele Sf.meu Nectarie... am lasat asa.. am primit-o ca pe ceva de la Dumnezeu... si cu durere am venit in prima zi de scoala... Uimitor! Atat de mult mi-a intrat capela la suflet inca din prima zi... e atat de intima... deschisa non stop... poti merge la orice ora din zi si noapte si te rogi asa cum vrei... cum simti... cum traiesti... Apoi am intalnit studenti ce cantau la fiecare vecernie in psaltica... apoi cel mai frumos lucru: PRIVEGHERI la SARBATORILE SFINTILOR SI PRAZNICELOR, cele de Praznic, cu tot cu Sf.Liturghie... se canta athonit... pe larg... ce mai, era ceva divin... atunci am cazut in genunchi in fata facultatii si in capela si I-am multumit profund lui Dumnzeu ca nu m-a lasat sa merg in alta parte... Aceasta facultate este pt sufletul meu... am gasit in ea tot ce avea nevoie sufletul meu... si scoala si rugaciune... E minunata!!! ma intristez cand ma gandesc ca tre sa dau licenta si o sa parasesc scoala asta... in special capela... in care mi-am pus tot sufletul... si am cantat in ea din toata fiinta... privegheri... vecernii... Sfinte Liturghii...

SA FITI BINECUVANTATI!!!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 03.11.2008, 10:01:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa va mentina pe drumul cel bun! Sa aveti taria morala de a nu cadea prada masoneriei, care lucreaza foarte perfid: prin pretenii, prin santaje, prin avantaje materiale etc. Cercetati-i pe calugari si pe pustnici. Cine vrea sa nu greseasca cu intrebarea sa calatoreasca. Atatia oameni se pot mantui prin EXEMPLUL vostru in primul rand si apoi prin misiunea preoteasca la care aspirati. Iertati-ma! Dumnezeu sa va ajute!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 03.11.2008, 13:27:52
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

eu sunt anul I la Teologie Ortodoxa - Pastorala in Arad, am terminat Seminarul Teologic Liceal Ortodox Arad
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #69  
Vechi 03.03.2009, 16:25:36
catalinabalhui's Avatar
catalinabalhui catalinabalhui is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2009
Locație: Zimnicea(Jud.Teleorman)
Mesaje: 54
Implicit intrebare

Cine sunt studenti/studente la teologie la facultatea din Bucuresti sau Sibiu?
Reply With Quote
  #70  
Vechi 05.03.2009, 01:30:46
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

Deci?cum vi se pare?cum a fost sesiunea?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tabara de studenti de la SF.Man.Oasa andruca Pelerinaje la locuri Sfinte 2 31.07.2011 21:48:51
Masterat in teologie Silencer Generalitati 20 18.04.2011 20:52:21
Facultatea de Teologie nimicbun Generalitati 6 16.12.2010 17:36:13
Teologie la ID Pelerinul Generalitati 9 25.06.2010 09:54:22
Studentii la teologie-exemple negative printre studenti E_my Preotia (Hirotonia) 32 25.05.2010 13:38:30