Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.05.2013, 14:50:55
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Simt nevoia, mă iertați, să postez din nou linkul:
http://www.youtube.com/watch?v=twcUw8RBgw8
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.05.2013, 15:00:25
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
"Trebuie sa ai totdeauna in tine frica lui Dumnezeu si sa cercetezi in fiecare zi ce ai facut bine si ce rau. Iar de cele bune sa uiti, ca nu cumva sa cazi in patima slavei desarte, iar fata de cele potrivnice sa te folosesti de lacrimi impreunate cu marturisirea si cu rugaciunea staruitoare.

Cercetarea sa-ti fie asa: Sfarsindu-se ziua si venind seara, cugeta intru tine: Oare cum am petrecut ziua, cu ajutorul lui Dumnezeu? N-am osandit pe cineva, nu l-am grait de rau, nu l-am scarbit, n-am cautat la fata cuiva cu patima, sau n-am fost neascultator celui mai mare in slujba si nu mi-am neglijat-o pe aceasta? Nu m-am maniat pe cineva, sau stand la rugaciunea de obste, nu mi-am ocupat mintea cu lucruri nefolositoare, sau n-am lipsit de la biserica si de la pravila, ingreuiat de lene?

Daca te gasesti nevinovat de toate acestea (ceea ce e cu neputinta, caci nimeni nu e curat de intinare, nici macar o singura zi din viata lui (Iov 14,4) si nimeni nu se la lauda ca are inima curata), striga catre Dumnezeu cu multe lacrimi: Doamne, iarta-mi toate cate am gresit cu lucrul, cu cuvantul, cu stiinta si cu nestiinta. Caci multe gresim si nu stim". (Sfantul Simeon Noul Teolog)
Sfântul Simeon ne povățuiește la o cercetare însoțită de căință și rugăciune de cerere, cu multă umilință.
Se poate însă întâmpla ca cercetarea să fie cu duh de încântare/mulțumire de sine. Deși intenția este bună, omul nevrînd să lase ziua fără să se verifice pe sine, apare ca o umbră, ca un nelipsit companion, duhul narcisist al valorii personale. Prin lentila unei egofilii care denotă neconștientizarea nimicniciei proprii, faptele personale se văd altfel decât prin lentila cugetării smerite, a duhului umilit. Omul trage la îndreptățire de sine și își caută scuze înaintea Domnului, circumstanțe atenuante...

Eu am sesizat că, pe măsură ce mintea se obișnuiește cu umilința ținerii la rugăciune (împotriva căreia mereu se-împotrivește ceva în om, măcar din când în când, de nu cumva mai toată vremea...), atât cercetarea de sine cât și strigarea către Dumnezeu își schimbă coloritul, nuanțele.
Asemenea, când prin harul Domnului cercetarea și rugăciunea sunt însoțite de post, schimbarea duhului e și mai accentuată.
Uneori țâșnește ca o săgeată un dor aparte, o tendință vie, irezistibilă de însingurare... Să pleci, să te ascunzi, să fii lăsat în pace de toată gâlceava inutilă și dăunătoare a lumii, să te dai liniștirii, în cămara ta... Uneori ai vrea să pleci tare departe... Și pentru multă vreme...

Apare însă o problemă, pe care apărătorii dreptei credințe o subliniază mereu pe forum. O expun imediat:

Last edited by cezar_ioan; 23.05.2013 at 15:06:01.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.05.2013, 15:05:16
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Sau mai bine aștept, deocamdată...:)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.05.2013, 19:41:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Cum să cercetăm faptele noastre zilnice?
Să cercetăm mai bine faptele noastre


„Lasă-l tu pe Iuda, întoarce-ți mai degrabă luarea-aminte asupra ta și îngrijește-te să scapi de soarta lui amară"


În locul nemulțumirii împotriva lui Iuda, a început să renască temerea pentru mine însumi, și glasul lăuntric mi-a grăit: „Lasă-l tu pe Iuda, întoarce-ți mai degrabă luarea-aminte asupra ta și îngrijește-te să scapi de soarta lui amară". Cu acest îndemn, fraților, mă înfățișez și eu vouă. Acum, însă, zic: să-1 lăsăm pe Iuda. Să cercetăm mai bine faptele noastre, ca să curățim din viața noastră tot ce poartă vreo trăsătură a caracterului lui Iuda - și prin aceasta să scăpăm de pedeapsa cerească ce a căzut asupra lui.

Sf. Teofan Zăvorâtul
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare