Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 28.05.2012, 03:22:28
weareready weareready is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.05.2012
Mesaje: 22
Implicit

nu este doar viziunea mea. sunt altii cu sute de ani inainte care au invatat despre asta. insasi crestinismul cunoaste acest lucru in cercuri mai inalte...nu d-alde noi care gustam ce ni se da.


in aceasta viziune lucifer este "omul-spirit" creat in facere 1, este "fiul risipitor", care si-a facut propria creatia in facere 2 pentru a fi idolatrizat. ulterior isi intelege greseala si si-o rascumpara devenind Hristos, Recunoscutul, Unsul, Fiul, Fratele nostru.

in toata aroganta lui a devenit cel mai umil, astfel fiind recunoscut la botez de catre Tatal: El este fiul meu.

lucifer este Iisus, in trecutul sa pacatos. asta afirma si Sf Petru si chiar Iisus insasi (alfa si omega, inceputul si sfarsitul, steaua diminetii).

cred ca am repetat asta de zeci de ori pe acest forum...dar nu sunt urechi sa auda.

in fine... tot ce este important: sa fim oameni mai buni, cu noi si cu cei din jurul nostru. conteaza mai putin sa intelegem cine si de ce ne-a creat, care este scopul universal si etc. sunt intrebari care depasesc pe multi, dar pentru care eu imi pun tot timpul si energia la bataie.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 28.05.2012, 03:26:33
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

behind me, satan!...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 28.05.2012, 03:37:29
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Eu am inteles asta, chiar am fost in prima zi pe site-ul dumneavoastra , am citit si am urmarit trailerul care mi-a placut ca realizare (dar nu sant eu in masura sa dau note in domeniul asta).
Asa cum am zis inteleg ca aveti propriile idei dar ele sant diferite de dogma ortodoxa.Este explicat foarte clar ce inseamna dupa chipul si asemanarea, trebuie doar sa cititi Dogmatica Sf. Ioan Damaschin care a a fost scrisa in sec VIII.
Dar nu conteaza asta, aveti propriile idei si vreti sa le vindeti intr-un documentar.Chiar si in cazul asta, chiar si cu 2 creatori diferiti ideea cu omul care ar incerca sa se impreuneze cu animalele pare nastrusnica asa cum am spus.E parerea mea de posibil spectator.Adica ce fel de creator era cel de-al doilea ? E totusi destept pentru ca creeaza femeia.Deci are cunostinte temeinice de biologie.Atunci de ce ar pierde timpul incercand sa imperecheze omul cu animalele ?
Si in sfarsit este mult mai greu sa va promovati ideile in comunitatile ortodoxe si catolice pentru ca credinciosii celor 2 comunitati nu interpreteaza biblia de capul lor ci in lumina celor scrise de Sfintii Parinti. De asta va intrebam ce fel de feedback sperati sa obtineti de pe un forum ortodox.
Subscriu celor scrise de fratele Iuliu. Postarile ulterioare au facut mai multa lumina si in cazul membrului weareready, preocuparile si credina la care adera. Cu toate ca ati cerut o parere, atunci cand ati citit postarile userilor care v-au raspuns, ati reprosat (ca sa spun doar atat) ca nu ati fost inteles, ca cei care v-au raspuns nu au citit ce ati scris, ca mai apoi sa reveniti la atitudinea prietenoasa si sa cereti in continuare pareri. V-ar folosi in demersul dumneavoastra sa cititi si Dogmatica Sf. Ioan Damaschin
http://www.crestinortodox.ro/carti-ortodoxe/dogmatica/
pe langa alte Omilii la Facere ale Sfintilor Parinti (Sfantul Ioan Gura de Aur este unul dintre ei).

"Asa stand lucrurile, Dumnezeu creeaza pe om cu mainile Sale proprii din natura vazuta si nevazuta, dupa chipul si asemanarea Sa (Facerea I, 26.). A facut corpul din pamant, iar suflet rational si ganditor ii dadu prin insuflarea Sa proprie (Facerea II, 7.). Aceasta numim "chip dumnezeiesc", caci cuvintele "dupa chipul" indica ratiunea si liberul arbitru, iar cuvintele "dupa asemanare" arata asemanarea cu Dumnezeu in virtute, atat cat este posibil."
Sf. Ioan Damaschin
Reply With Quote
  #34  
Vechi 28.05.2012, 10:07:23
weareready weareready is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.05.2012
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Subscriu celor scrise de fratele Iuliu. Postarile ulterioare au facut mai multa lumina si in cazul membrului weareready, preocuparile si credina la care adera. Cu toate ca ati cerut o parere, atunci cand ati citit postarile userilor care v-au raspuns, ati reprosat (ca sa spun doar atat) ca nu ati fost inteles, ca cei care v-au raspuns nu au citit ce ati scris, ca mai apoi sa reveniti la atitudinea prietenoasa si sa cereti in continuare pareri. V-ar folosi in demersul dumneavoastra sa cititi si Dogmatica Sf. Ioan Damaschin
http://www.crestinortodox.ro/carti-ortodoxe/dogmatica/
pe langa alte Omilii la Facere ale Sfintilor Parinti (Sfantul Ioan Gura de Aur este unul dintre ei).

"Asa stand lucrurile, Dumnezeu creeaza pe om cu mainile Sale proprii din natura vazuta si nevazuta, dupa chipul si asemanarea Sa (Facerea I, 26.). A facut corpul din pamant, iar suflet rational si ganditor ii dadu prin insuflarea Sa proprie (Facerea II, 7.). Aceasta numim "chip dumnezeiesc", caci cuvintele "dupa chipul" indica ratiunea si liberul arbitru, iar cuvintele "dupa asemanare" arata asemanarea cu Dumnezeu in virtute, atat cat este posibil."
Sf. Ioan Damaschin
nu le mai imbarligati cum vreti voi :)

in Geneza 1, Dumnezeu creeaza prin puterea Cuvantului: A zis si s-a facut! Omul creat este femeie si barbat deopotriva.

chiar nu vedeti diferentele? in facere 1 sunt creati simultan.

Domnul in Facere 2 creeaza prin modelarea lutului. ulterior face pe Eva.


Nu este deloc corect sa mixam facere 1 si 2 si sa afirmam ca Dzeu l-a facut pe om din pamant dupa chipul si asemanarea Sa!

nu mai interpretati dupa bunul vostru plac:)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 28.05.2012, 10:11:32
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

@weareready:
Nu exista doua creatii ( Facere 1- Vechiul Testament si Facere 2- Evanghelia dupa Ioan), ci sunt doua relatari ale aceluiasi proces al creatiei, ce nu se contrazic una pe cealalta, chiar deloc, ci se descopera una intr-alta. Facerea din Vechiul Testament are o constructie narativa, fiind expusa rezumativ in Evanghelia dupa Ioan, ce pune insa accentul pe conexiuni, pe paralelismul iudaic, nu pe o expunere narativ-cronologica. Trebuie sa patrundeti in profunzimea textului. Daca prima are mai multe detalii, iar cealalta pune accentul pe semnificatii, nu inseamna automat ca se contrazic. Dumnezeu creeaza prin Cuvant Sau (adica gandeste, Cuvantul e constiinta de sine) sub actiunea Duhului Sau (adica modeleaza) in ambele “creatii”. Modelarea creatiei se face dupa un plan gandit in intersubiectivitatea Sa, deci dupa Cuvantul Sau, doar nu creeaza fara a gandi.

Tatal se cunoaste pe sine pentru ca e nascator al Fiului (adica al Cuvantului). Fiul este Cuvant al Tatalui, Duhul Sfant e Duhul Tatalui. Cuvantul Sau e nelipsit de Duh, adica de o putere substantiala ce exista intr-o ipostasa proprie, ce-l face astfel cunoscut.

Ati spus ca Dumnezeu creeaza prin puterea Cuvantului , iar in “cealalta geneza" creeaza prin modelarea materiei, de unde ati tras concluzia ca sunt doua creatii diferite. Asta e o concluze gresita, datorata unei gandiri reductioniste! Trebuie sa meditati mai mult. Modelarea materiei se face dupa Cuvant (creatia este gandita), in timp ce puterea cuvantului se manifesta prin insasi modelarea materiei. Nu exista nicio contradictie, e chiar logic.

Last edited by ioanna; 28.05.2012 at 10:41:13.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 28.05.2012, 10:36:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de weareready Vezi mesajul
Domnule iuliu46,

vorbind la modul cel mai serios acum:

daca ati fi citit in intregime ideea conceptului ati fi realizat urmatoarele:

1. eu cred ca sunt doua povesti diferite ale creatiei, respectiv:

- Geneza 1 - Dumnezeu atotputernic, infinit, incomprehensibil si de neinteles cu mintea noastra umana creeaza tot din nimic. A vrut si a fost. A zis si s-a facut. Creeaza timpul (cand a zis s-a facut, implicit apare si timpul), creeaza spatiul (la inceput era nimic) si creeaza materia (s-au facut toate cele).

Acest Dumnezeu creeaza omul ca pe o incoronare a creatiei Sale. Creeaza femeie si barbat deopotriva (nu mai stau sa dau citate din biblie, banuiesc ca le stiti pe de rost ca si mine). Barbatul si femeia sunt creati deopotriva dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.

Acum, nimeni nu si-l imagineaza pe Dumnezeu avand forma fizica..ca noi oameni. Dumnezeu este omniprezent...este o stare de a fi, este spirit (sa zicem asa, fara a intra in profunzimi grecesti). Implicit acest barbat si acea femeie sunt creati deopotriva si nu au cum sa fie altfel decat spirt. Un om spirit dupa chipul lui Dumnezeu.

Altfel, Dumnezeu este acel mos cu barba, sau cum?

Acum, dupa asemanarea Sa este foarte simplu de inteles. Respectiv, asemanarea ca si putere creativa. Asa cum Dumnezeu a facut, a vrut, a creat...asa si acest barbat si femeie pot face, vrea sau creea.

*********

Acestui om din Geneza 1 i se da putere totala si libertate. Este indemnat sa conduca pamantul si ii este data stapanire. Este indemnat sa creasca si sa se inmulteasca. Nu exista nicio restrictie. Nu doar ca nu are nicio restrictie dar in mod evident este indemnat sa manance din toti pomii care fac seminte.

*********

Geneza 1 se termina elocvent: si asa a savarsit Dumnezeu creatia si s-a odihnit in ziua 7a.

Apare DOMNUL in Geneza 2. Care isi incepe si el creatia, total diferita de Geneza 1.

Adica:

- foloseste materia creata deja. Acest DOMNUL creeaza din ceva existent deja (exemplu: omul din lut).
- dupa ce omul da nume animalelor, realizeaza ca niciun animal nu este un ajutor pe masura lui Adam...asta este motivul pentru o creeaza pe Eva (nu vreau sa intru in polemici)
- omul nu are voie sa manance din pomul cunoasterii (pe cand in geneza unu este indemnat in mod evident sa manance din orice pom care face seminte).
- atunci cand mananca din pomul cunoasterii, DOMNUL afirma ""Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi" si astfel omul este alungat pentru a nu manca si din pomul vietii. Aici Domnul da dovada de slabiciune, temere, s.a.m.d. Nu vreau sa intru in dezbateri inutile, dar cat timp afirma ca a devenit ca "noi" si specifica "ca sa nu manance SI din pomul vietii"... in fine.... "ele" este prea complexe pentru ca ele este.
- cel mai important este ca Dumnezeu creeaza prin puterea Cuvantului, pe cand Domnul creeaza prin modelarea materiei (respectiv lutul).

Si a zis Dumnezeu: Sa facem om dupa chipul si asemanarea Noastra.
Si a facut Domnul pe om din lut si a suflat viata asupra lui
(parafrazari).

************

Si acum raspunzand intrebarii dumneavoastra, respectiv:

".Oare nu stia ca omul nu se poate impreuna cu animalele ? Trebuia sa le incerce pe rand ca sa-si dea seama ca trebuie altceva ? "

Eu consider ca Dumnezeu stia, dar Domnul nu stia. Altfel spus, consider ca atunci cand vorbim despre Dumnezeu si Domnul, vorbim despre doi Creatori diferiti.

1. sunt doua povesti ale creatiei total diferite. nu au nimic in comun.
2. sunt doi Creatori denumiti ca atare (Dumnezeu si Domnul)
3. omul in fiecare dintre creatii are atribute diametral opuse (unul este materie si altul este spirit, unul nu are interdictii iar celalalt restrictii, unul este facut simultan cu jumatatea feminina, celalalt nu).

As putea continua pagini intregi pe tema asta, cu argumentele de rigoare. As putea aminti de atrocitatile Domnului din Vechiul Testament, incepand cu indemnurile la viol si crima, rasism si omorarea pruncilor in Egipt (inteleg ca faraonul trebuia pedepsit, dar ce vina aveau copii...si nu doar copii ci si primul nascut al fiecarui animal)... si terminand cu marinimia si maretia lui Dumnezeu. Ar fi inutil totusi, atat pentru timpul meu cat si pentru al dumneavoastra.

mai multe despre acest subiect gasiti aici: http://igg.me/p/107832?a=595222

PS: genetician, nu biolog.
PSS: eu va pot spune de ce sunt aici (ca sa promovez acest documentar) dar dumneavoastra ca un crestin ortodox adevarat ce cautati pe unealta diavolului? Presupun ca aveti si cont pe facebook nu? Sa intelegi ca si pe neogen sau noi2?
amice, cand Dumnezeu a zis " Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra" nu trebuie sa intelegi ca Dumnezeu are ochi, maini, urechi, etc. ca si omul. Chipul lui Dumnezeu in om este: ratiune, vointa libera si sentiment (iubire). Toate aceste calitati le are si Dumnezeu. Mai mult Ioan ne spune ca "Dumnezeu este iubire"-o componenta a chipului Sau in om (1 Ioan 4:8). Chipul lui Dumnezeu in om il diferentiaza pe om de restul animalelor.
PS: cine spune ca facebook si calculatorul este unealta diavolului. Spune asa ceva crestinismul? Domnul a zis: " Cautati si veti gasi", deci cercetarea este incurajata de Dumnezeu. Conteaza numai scopul in care utilizam foloasele cercetarii
Reply With Quote
  #37  
Vechi 28.05.2012, 10:38:56
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de weareready Vezi mesajul
nu le mai imbarligati cum vreti voi :)

in Geneza 1, Dumnezeu creeaza prin puterea Cuvantului: A zis si s-a facut! Omul creat este femeie si barbat deopotriva.

chiar nu vedeti diferentele? in facere 1 sunt creati simultan.

Domnul in Facere 2 creeaza prin modelarea lutului. ulterior face pe Eva.


Nu este deloc corect sa mixam facere 1 si 2 si sa afirmam ca Dzeu l-a facut pe om din pamant dupa chipul si asemanarea Sa!

nu mai interpretati dupa bunul vostru plac:)
si dupa parerea ta amice, ingerii si demonii cand au aparut si mai ales CINE A CREEAT PE INGERI? In Biblie nu scrie acest lucru
Reply With Quote
  #38  
Vechi 28.05.2012, 10:49:49
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de weareready Vezi mesajul
nu le mai imbarligati cum vreti voi :)
in Geneza 1, Dumnezeu creeaza prin puterea Cuvantului: A zis si s-a facut! Omul creat este femeie si barbat deopotriva.
chiar nu vedeti diferentele? in facere 1 sunt creati simultan.
Domnul in Facere 2 creeaza prin modelarea lutului. ulterior face pe Eva.
Amice, tare le mai imbarligi :) Dumnezeu creeaza prin Cuvant sub actiunea Duhului Sau. A azi, a spus (a gandit in Sinea sa pe omul facut din lut) si s-a si facut, adica l-a modelat. Mare atentie: in Facere nu se mentioneaza nicio succesiune temporare in crearea lui Adam, ci el este creat simultan in intregimea sa. Creatia nu exista din vesnicie ca si Creatorul, deci acesta si-a gandit creatia.

Last edited by ioanna; 28.05.2012 at 10:56:28.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 28.05.2012, 10:56:30
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
@weareready:
Nu exista doua creatii ( Facere 1- Vechiul Testament si Facere 2- Evanghelia dupa Ioan), ci sunt doua relatari ale aceluiasi proces al creatiei, ce nu se contrazic una pe cealalta, chiar deloc, ci se descopera una intr-alta. Facerea din Vechiul Testament are o constructie narativa, fiind expusa rezumativ in Evanghelia dupa Ioan, ce pune insa accentul pe conexiuni, pe paralelismul iudaic, nu pe o expunere narativ-cronologica. Trebuie sa patrundeti in profunzimea textului. Daca prima are mai multe detalii, iar cealalta pune accentul pe semnificatii, nu inseamna automat ca se contrazic. Dumnezeu creeaza prin Cuvant Sau (adica gandeste, Cuvantul e constiinta de sine) sub actiunea Duhului Sau (adica modeleaza) in ambele “creatii”. Modelarea cretiei se face dupa un plan gandit in intersubiectivitatea Sa, deci dupa Cuvantul Sau.

Tatal se cunoaste pe sine pentru ca e nascator al Fiului (adica al Cuvantului). Fiul este Cuvant al Tatalui, Duhul Sfant e Duhul Tatalui. Cuvantul Sau e nelipsit de Duh, adica de o putere substantiala ce exista intr-o ipostasa proprie, ce-l face astfel cunoscut.
Nota bene! weareready.

One comment, Ioana - felicitari!

-------------------------------------------

P.S. - In concluzie, in Geneza cap.1 si cap.2, precum si pe parcursul Sf.Scripturi nu ni se arata en-detail cum a creat Dumnezeu lumea, ci doar aflam ca El e Creatorul.

* Biblia nu este manual de istorie;
* Biblia nu este compediu astronomic;
* Biblia nu este atlas zoologic si nici botanic.
* Biblia nu este studiu de antrolopogie;


Biblia, din Geneza (Facerea) pana la Apocalipsa (Revelatia), este Cuvantul lui Dumnezeu in care se arata despre:

1) Dumnezeu;
2) Inceputul Creatiei de catre Dumnezeu prin Cuvantul Sau - Hristos;
3) Caderea Creatiei;
4) Planul lui Dumnezeu pentru restaurarea Creatiei - profetiile despre Hristos;
5) Jertfa lui Dumnezeu pentru restaurarea Creatiei - venirea, patimirea, moartea, invierea si inaltarea lui Hristos;
6) Restaurarea Creatiei in Hristos - Noua Creatie;
7) Ofranda adusa Tatalui de catre Fiul Sau - Noua Creatie, restaurata si oferita de catre Hristos lui Dumnezeu.

Last edited by ucenic; 28.05.2012 at 11:00:08.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 28.05.2012, 11:08:54
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Cred ca deja s-a sesizat grupul de "initiati" care tine "adevarul " ascuns si incearca sa-i inchida gura domnului weareready. Am urmarit ieri vizita Patriarhului de la Ploiesti si mi s-a parut ca la un moment dat a facut cu ochiul deci asta a fost sigur un semn.
Nu este exclus ca in cateva zile sa se desfiinteze si site-ul si de ce nu poate si postul Discovery o sa se vada cu purici.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
documentar, dumnezeu, iisuse hristoase, religie, teologie

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate cel mai bun documentar... alexmatei Teologie si Stiinta 30 23.08.2011 16:50:26
Rugaminte catre preoti si mai ales profesori de religie sophia Sectiune dedicata profesorilor de religie 22 04.09.2009 18:14:57
documentar interesant tigerAvalo9 Intamplari adevarate 0 13.07.2009 00:28:16
Un documentar cum nu am mai vazut. Luca_002 Generalitati 46 15.12.2007 01:53:54