Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 26.06.2013, 11:48:51
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
nu prea inteleg partea cu sanatatea...e cu mult mai sanatos sa mergi pe jos decat cu masina(cunosc persoane care s-ar duce si la baie cu masina).in rest,da,e confortabil sa ai propria masina,dar sa te mantuiesti,nu(a nu se intelege ca cei care au masina nu se mantuiesc).


oricum,e haios sa discuti despre a avea/a nu avea masina pe un topic intitulat "Alesul"
Da, ne-am indepartat de subiectul topicului. Se intampla si asta cand ne luam cu vorba. O singura precizare mai fac iar apoi ne intoarcem la subiectul initial.

Am citit un studiu care prezenta ca aerul de la metrou este extrem de nociv, cel mai nociv in comparatie cu alte mijloace de transport in comun. Asta din cauza particulelor de fier care se raspandesc in aer ca urmare a frecarii rotilor de sine. Intr-un mare procent acesta crestea riscul imbolnavirii de cancer. Pentru evitarea bolilor (transmisibile) se recomanda evitarea spatiilor aglomerate, ceea ce nu se poate daca te deplasezi cu mijloacele de transport in comun.


Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Bun, dar solutia este sa imbunatatim si sa incurajam transportul in comun, nu sa-l distrugem!
E ca si cum daca te-ai julit oleaca'la un genunchi tai piciorul in loc sa tratezi julitura!
Ma bucur ca aveti puterea sa priviti in acest mod, animat de cele mai bune intentii. Eu vad lucrurile intr-o alta perspectiva, poate nu la fel de binevoitoare: nu pot sa consum o mancare stricata, doar pentru a-l incuraja pe cel ce vinde sa vanda in continuare aceeasi mancare. Daca mancarea este buna, cu mare placere devin un client, dar altfel nu pot.


Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Revenind la topic:

Ce nu pot pricepe este atitudinea unor barbarti, care, desi au alaturi o femeie care i iubesti, au un serviciu care le place si sunt sanatosi, in loc sa-i multumeasca lui Dumnezeu pentru asta (acuma nu zic sa fii habotnic sau sa incepi a te lauda pe toate drumurile cat de tare esti credincios), se apuca de idiotenii (ori isi inseala nevasta, ori de baut, ori devin violenti, ori prea lenesi ori puturosi si nu mai fac nimic acasa, etc) ?! E o chestie psihologica probabil.........
In acest caz, nu constientizeaza ce au primit (din bunatatea lui Dumnezeu). Sunt persoane care apreciaza ce au avut dupa ce raman fara. Este vorba de maturitate, de ancorarea intr-o realitate, de calitatea omului...
Reply With Quote
  #212  
Vechi 26.06.2013, 16:48:13
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Pe langa autobuze si metrouri in care la ore de varf nu reusesti sa te urci, sau daca reusesti stai ca o sarmaluta intr-un picior...sa ne gandim la microbuze si trenuri cu care ne deplasam pe distante mai mari. Aveti idee cum mai arata trenurile din Romania? Le puteti compara cu cele din afara? Nu spun ca nu se intarzie peste tot in lume, dar la noi romanul este mai rabdator, obisnuit sa astepte mai mult si sa calatoreasca pe distante mari in picioare si in aglomeratie.
La orele de varf autobuzele si metrourile sunt pline si stai in picioare si de multe ori trebuie sa astepti urmatorul autobuz, caci nu ai loc. Da, exact ca in Romania. Si asta pentru ca orasele mari sunt pline de oameni.

In Romania sunt autobuze si metrouri destul de faine. Am vazut metrouri si autobuze mai prapadite. In tarile din Vest baza e masina, nu trasportul in comun, mai ales daca e vorba de America de Nord. Cum am zis, de la 16 ani majoritatea au deja masina.

Trenurile din Romania sunt ok, mai ales cele Inter-City. Am vazut trenuri mai rele. Nu trenurile sunt problema, ci caile ferate care nu au mai fost schimbate de mult timp. Nu prea inteleg mentalitatea asta colonista. Ideea asta de in Romania este totul rau, iar in vest e totul bine. Asta m-a deranjat, nu faptul ca anumite chestiuni din Romania nu merg cum trebuieste.

Last edited by Parascheva16; 26.06.2013 at 19:01:16.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 26.06.2013, 17:02:31
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Alesul

Total de acord! Ati pus punctul pe ""i":

-inainte de 1990 se refaceau anual cca 600 km cale ferata. In 2008 s-au facut lucrari de RK (refactie capitala) la cca 5 km cale ferata!
-in 1990 pe sectia Apahida- Dej VS (viteza stabilita) era de 120 km/h. Astazi este de 50 km/h.
-pe sectia Buzau-Faurei-Fetesti VS era 120 km/h. Astazi se circula de la Buzau la Faurei cu 50 km/h, plus restrictie cu 30 km/h.
-pe podurile Fetesti-Cernavoda se circula in 1987 (la momentul inaugurarii) cu 100 km/h. Astazi restrictie la 30 km/h.
-Pe sectia magistrala Bucuresti- Craiova VS era de 140 km/h. Astazi VS 100 KM/H.
-Pe sectia Lupeni-Livezeni se circula in sistem ""BLA"" (bloc automat de linie). Astazi toate cablurile si releele sunt furate, circulandu-se la "cale libera"".

Si exemplele pot continuua! Scuze de off-topic.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 07.11.2017, 19:40:17
raul.basarabeanu raul.basarabeanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.11.2017
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Imi trimite Dumnezeu viitorul sot sau e alegerea mea? Dar daca Dumnezeu are unul special pregatit pentru mine inseamna ca pacatuiesc daca aleg altul sau in cel mai bun caz o sa am parte doar de suferinte ca o consecinta a alegerii gresite? Sau daca "alesul" nu m-a asteptat si s-a casatorit deja cu altcineva?
Ce credeti? Cum e?
Din proprie experienta iti spun ca eu simt si am simtit mereu ca Dumnezeu a schimbat viitorul in decursul vietii. Cauzele? Faptul ca avem liber-arbitru si alegem. Dumnezeu iti poate poate 1-2 barbati buni, dar tu esti dator sa alegi si sa faci pasi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum stii ca el/ea e alesul/a? florinna01 Nunta 209 04.07.2013 11:54:25