Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.05.2009, 23:08:38
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit Iertare

Am inteles ca trebuie sa iertam gresitilor NOSTRI. Dar cum sa iertam pe cineva care a facut rau cuiva pe care iubim? Niciodata nu mi-a fost clar lucrul asta.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.05.2009, 23:50:22
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Exista o diferenta in a ierta celor ce ne gresesc noua si a ierta pe cei ce gresesc aproapelui nostru, fie el vecin ori ruda. In vederea faptelor de dragoste fata de aproapele, apararea acestuia de orice atat fizic ori verbal este o cerinta maxima a gragostei crestine.

Daca cineva se ia de prietena mea, eu trebuie sa ii iau apararea intr'un mod maxim, fara a ma cruta de la nici un fel de risc, insa asta nu inseamna ca eu urasc pe acela care s'ar lua de ea.

A iubi un om si a'l apara nu inseamna a ura pe acela care il afecteaza cu ceva.
Sfintii soldati Martiri nu urau pe cei pe care ii omorau, ei doar isi aparau pamantul de barbari si necredinciosi, care aduceau cu ei multe rele.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.05.2009, 23:52:16
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu este usor a ura pacatul si a iubi omul, a ura fapta si a iubi faptuitorul.
Insa nu este nici imposibil... caci Hristos a urat ipocrizia fariseilor, insa pe farisei i'a iubit.
"Iarta'le, Doamne, ca nu stiu ce fac."

Insa, ce lucru bun este usor? Cred ca nici unul.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.05.2009, 23:01:12
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Am inteles ca trebuie sa iertam gresitilor NOSTRI. Dar cum sa iertam pe cineva care a facut rau cuiva pe care iubim? Niciodata nu mi-a fost clar lucrul asta.
Poate fi greu, poate ni se va parea imposibil, dar trebuie sa iertam. Daca nu putem, trebuie macar sa facem tot posibilul si Dumnezeu ne va ajuta, facand restul.

Scrie in Biblie ca nici Dumnezeu nu ne va ierta daca noi nu iertam din toata inima.

In rugaciunea Tatal Nostru spunem: "(...) Si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri". Spun Parintii ca cel ce nu iarta altora, se blesteama pe el insusi cand spune Tatal Nostru. Se blesteama ca nici Dumnezeu sa nu-l ierte, ca nici el nu iarta.

Trebuie sa iertam pentru ca si Dumnezeu ne iarta noua mult mai multe.

Trebuie sa iertam pentru ca tinerea de minte a raului este o otrava care ne poate otravi sufletul vesnic. Spunea Sf. Siluan Atonitul: "Cel ce nu iubeste pe vrajmasii lui, nu-si va afla pacea nici daca ar fi asezat in mijlocul Raiului."

Dumnezeu sa ne ajute sa putem ierta!

Bogdan.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.05.2009, 23:05:25
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Imi cer iertare daca mesajul meu anterior pare prea dur. Nu vreu sa condamn pe nimeni, cunosc din proprie experienta ce greu poate fi sa ierti pe cineva, chiar daca nu ti-a facut mare lucru... Dar ce este cu neputinta la oameni, este cu putinta la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.05.2009, 23:05:40
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

[SIZE=2]"Si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri..." [/SIZE][SIZE=2]Dumnezeu asculta de om. il urmeaza. Iarta dupa cum el iarta. Caci a coborat printre noi si a ramas extrem de singur. El si Crucea pe care a vazut-o in ochii primului om creat. Si atunci a cautat ca macar oamenii, in toata durerea si uitarea lor, sa se apropie unii de altii. Sa se ierte reciproc. Hristos S-a uitat pe Sine din nou. Nu a cerut nimic pentru Sine. Dar a indraznit sa ceara pentru omul cel de langa om. Caci pe el il vad. Pentru cel de alaturi nu e nevoie de ochii sufletului. Il ating si ma atinge. il vad si ma vede. Parintele Teofil Paraianu.
[/SIZE]
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.05.2009, 23:49:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Cu cuvânt bun, și pe cel rău îl faci bun. . .

În Pateric se spune despre Sfântul Macarie că, cu cuvânt bun, a ajutat pe cineva să creadă în bunătate, să fie și el bun, și chiar să se călugârească. Concluzia :"Cu cuvânt bun, și pe cel rău îl faci bun, iar cu cuvânt rău, și pe cel bun îl faci rău". Iertarea e semn al binelui , precum și "vorba dulce mult aduce", precum și vorba de nu-i urmată de faptă, de fapta bună, este egal cu zerog.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.05.2009, 20:16:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Am inteles ca trebuie sa iertam gresitilor NOSTRI. Dar cum sa iertam pe cineva care a facut rau cuiva pe care iubim? Niciodata nu mi-a fost clar lucrul asta.
Neacordând iertarea celor care ne-au lezat cu fapta sau cu vorba, nu facem altceva decât să ne înlocuim în suflet sentimentul chinuitor al urii. Și dacă îi vom permite să ne macine conștiința , acest sentiment ne va afecta sănătatea trupească, provocându-ne cel puțin o suferință fizică : o boală cardiacă, ulcer, etc. Pe de altă parte , negura vrăjmășiei ne va orbi rațiunea și vom ajunge să săvârșim păcate mari : rănirea aproapelui, răzbunarea, necredința, hulirea celor sfinte sau chiar omorul. De aceea, a purta ură păgubitorului nostru este o mai mare nenorocire pentru cel care urăște și nu reușește a ierta sau de ce nu a ignora, a uita răul primit.
Deseori renunțarea la ură apare prea târziu, pentru că omul pe care îl urâm cândva e posibil să-și dea sufletul până ce vom fi hotărât să-i acordăm iertarea pe care ne-a cerut-o în timpul vieții sale. Iar căința noastră va fi și mai amară când vom vedea că ținerea mâniei nu ne-a folosit la nimic bun. În "Etica nicomahică", Aristotel afirma : "Cel blând nu înclină spre răzbunare, ci mai mult spre iertare". Iată o maximă compatibilă cu religia creștină. Într-adevăr, ura sau mânia noastră îi provoacă si mai tare pe răufăcătorii noștri. Pe când o atitudine blândă și iertătoare îi dezarmează pe aceștia din urmă, ajungând să înțeleagă singuri greșeala pe care au săvârșit-o față de noi. Mitropolitul Varlaam grăia cu înțelepciune când ne îndemna astfel : " Așa și vrăjmașul tău acum, acela ce ți-a făcut rău, de-i vei îngădui cu blândețe, atunci vrajba lui vei potoli ".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.05.2009, 21:33:37
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Neacordând iertarea celor care ne-au lezat cu fapta sau cu vorba, nu facem altceva decât să ne înlocuim în suflet sentimentul chinuitor al urii..
Nu stiu daca il inlocuim Cristian...eu cred ca doar il mascam sub alt nume. Din punctul meu de vedere una este a spune "Nu am ce ierta" si cu totul altceva este sa simti ca ierti. Cand simti cu adevarat ca ai iertat...nici macar nu iti mai amintesti cele ce te-au ranit.

Ana
Intrebi, cum putem ierta unuia care raneste pe cel pe care noi il iubim.. Simplu! Intelegand ca nu il putem iubi noi mai mult decat Hristos... Ori daca Cela ce stie toate, (caci El a spus ca niciun fir de par nu se va clinti fara stirea mea...) ingaduie sa fie ranit..atunci fii pe deplin incredintata ca din fiecare lucru "rau" Domnul scoate si ceva BUN! Ti-o spun din proprie experienta...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.05.2009, 21:46:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Nu stiu daca il inlocuim Cristian...eu cred ca doar il mascam sub alt nume. Din punctul meu de vedere una este a spune "Nu am ce ierta" si cu totul altceva este sa simti ca ierti. Cand simti cu adevarat ca ai iertat...nici macar nu iti mai amintesti cele ce te-au ranit.

Ana
Intrebi, cum putem ierta unuia care raneste pe cel pe care noi il iubim.. Simplu! Intelegand ca nu il putem iubi noi mai mult decat Hristos... Ori daca Cela ce stie toate, (caci El a spus ca niciun fir de par nu se va clinti fara stirea mea...) ingaduie sa fie ranit..atunci fii pe deplin incredintata ca din fiecare lucru "rau" Domnul scoate si ceva BUN! Ti-o spun din proprie experienta...
Totul este a depăși amintirea răului ce ni s-a făcut . O iertare instantanee , e greu de dobândit, dar nu imposibil. Nu poți să-mi spui , că amintirea răului primit, ce te-a rănit la un moment dat, s-a șters complet din memoria ta ? Dar important este, că se poate trece peste acest prag.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iertare Bogdan N Generalitati 36 29.06.2011 15:31:25
Despre iertare dan73 Generalitati 28 14.03.2011 23:34:31
Iertare elena20 Generalitati 12 17.03.2010 15:33:30
O intrebare ( sa imi fie cu iertare) nicoleta34 Generalitati 13 23.08.2006 18:41:32