Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.08.2009, 16:14:12
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Eu nu inteleg jumatate din ce scri ci problema dumitale este ca dumneata nu prea sti ce scri. In tot cazul,pentru mine , toate lozincile religioase a dumitale,ele nu i-mi spun nimica.
dar care lozinci itzi spun ceva?
shi ce scriere itzi place domniei tale? aia descoperita de Champollion sau de masson dixon?
shi ce ai vrea dumneata sa-tzi spuna lozincile?
Dumneata nu shtii ca este scris in scripturi lozincile astea? sunt Legea shi proorocii... ca eu din decalog tzi-am zis ceea ce este scris acolo la legea 4-a... shi a doua pe care le-ai tradus dumneata asha fel incat legea 2-a lipsea shi a patra era priceputa greshit... explicata greshit...
Deci daca nu-tzi spun nimica lozincile mele asta ar trebui sa itzi dea serios de gandit ca defapt ai uitat pe Dumnezeu... ai uitat sa-i urmezi poruncile Sale shi te-ai apropiat de alte lozinci cu care shi pentru care "prefaci" totul in lozinci ca sa ai ce shi cu ce combate... acuzandu-le mereu ca-s doar lozinci... care nu spun nimic, fiindca-s ale mele... poi daca nu-s ale mele ci "ale Mele" atunci ce ai sa te faci?

deci despre ce lozinci e vorba shi ce vreau eu de fapt prin lozinci daca spui ca am scris lozinci?

sau daca ai priceput doar pe jumatate, de unde tzi-ai dat seama ca sunt lozinci? ca asha ai spus ca nu shtii sa citeshti ce scriu... dar eu cred ca ai priceput prea bine ce am scris, dar lovindu-te de Adevar pe Cale tzi s-a facut frica sa recunoshti, ca e mai simplu sa zici ca e vorba doar de lozinci... nu-i asha? spune drept... decat sa cautzi sa ajungi la Viatza...

Last edited by vsovi; 12.08.2009 at 16:31:32.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.08.2009, 16:19:42
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
I

4.Nu uita Ziua sfanta de odihna,Sambata......
Chiar se specifica in a IVa porunca ziua de odihna?
Sau in timp s-a facut aceasta, tinand cont de exegeza iudaica?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.08.2009, 16:35:21
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Eu nu inteleg jumatate din ce scri dar problema dumitale este ca dumneata nu prea intelegi ce scri. In tot cazul,la mine , toate lozincile religioase a dumitale, nu i-mi spun nimica.
dar totushi ai mare dreptate, ca nici eu nu prea intzeleg ceea ce scriu... shi e intr-adevar problema mea, poate shi a ta, dar a dumitale este problema ca ele nu-tzi spun nimic... deshi cred ca poate ar fi trebuit sa-tzi spuna altceva decat nimica... la lozincile mele religioase ma refer... totushi ar fi trebuit sa-tzi spuna ceva... fiindca nu-s ale mele doar...

Last edited by vsovi; 12.08.2009 at 16:52:19.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.08.2009, 17:15:25
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit In textul original,in ebraica

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Chiar se specifica in a IVa porunca ziua de odihna?
Sau in timp s-a facut aceasta, tinand cont de exegeza iudaica?
Este scris:
זָכוֹר אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת לְקַדְּשׁוֹ. שֵׁשֶׁת יָמִים תַּעֲבֹד וְעָשִׂיתָ כָּל מְלַאכְתֶּךָ, וְיוֹם הַשְּׁבִיעִי שַׁבָּת לַה' אֱלֹהֶיךָ. לֹא תַעֲשֶׂה כָל מְלָאכָה אַתָּה וּבִנְךָ וּבִתֶּךָ עַבְדְּךָ וַאֲמָתְךָ וּבְהֶמְתֶּךָ וְגֵרְךָ אֲשֶׁר בִּשְׁעָרֶיךָ - כִּי שֵׁשֶׁת יָמִים עָשָׂה ה' אֶת הַשָּׁמַיִם וְאֶת הָאָרֶץ אֶת הַיָּם וְאֶת כָּל אֲשֶׁר בָּם וַיָּנַח בַּיּוֹם הַשְּׁבִיעִי, עַל כֵּן בֵּרַךְ ה' אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת וַיְקַדְּשֵׁהוּ.

Traducerea mea:Tine minte ziua de Sambata sa o sfintesti.Sase zile sa muncesti si sa faci totul,ziua a saptea este ziua lui Dumnezeu. Sa nu faci nici o munca tu,fii tai,ficele tale,nevasta ta ,vitele tale si convertitul care sta la usa ta,deoarece ca in sase zile a facut Dumnezeu cerul si pamantul si marea si tot ce se afla in ele si s-a odihnit in ziua a saptea, asa a binecuvantat Dumnezeu Sfintita Sambata.


Am scris de nenumarate ori ca evreii sunt absolut isterici in privinta copierii textelor religioase si in special VT si nu omit nimic si nu adauga.
Am dat exemplu ca sunt in VT texte care nu se inteleg pana azi. Totus, sunt copiate exact cum sunt scrise in speranta ca o data se va naste un om care sa inteleaga ceace nu s-a inteles pana azi.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.08.2009, 17:25:42
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Este scris:
זָכוֹר אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת לְקַדְּשׁוֹ. שֵׁשֶׁת יָמִים תַּעֲבֹד וְעָשִׂיתָ כָּל מְלַאכְתֶּךָ, וְיוֹם הַשְּׁבִיעִי שַׁבָּת לַה' אֱלֹהֶיךָ. לֹא תַעֲשֶׂה כָל מְלָאכָה אַתָּה וּבִנְךָ וּבִתֶּךָ עַבְדְּךָ וַאֲמָתְךָ וּבְהֶמְתֶּךָ וְגֵרְךָ אֲשֶׁר בִּשְׁעָרֶיךָ - כִּי שֵׁשֶׁת יָמִים עָשָׂה ה' אֶת הַשָּׁמַיִם וְאֶת הָאָרֶץ אֶת הַיָּם וְאֶת כָּל אֲשֶׁר בָּם וַיָּנַח בַּיּוֹם הַשְּׁבִיעִי, עַל כֵּן בֵּרַךְ ה' אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת וַיְקַדְּשֵׁהוּ.

Traducerea mea:Tine minte ziua de Sambata sa o sfintesti.Sase zile sa muncesti si sa faci totul,ziua a saptea este ziua lui Dumnezeu. Sa nu faci nici o munca tu,fii tai,ficele tale,nevasta ta ,vitele tale si convertitul care sta la usa ta,deoarece ca in sase zile a facut Dumnezeu cerul si pamantul si marea si tot ce se afla in ele si s-a odihnit in ziua a saptea, asa a binecuvantat Dumnezeu Sfintita Sambata.


Am scris de nenumarate ori ca evreii sunt absolut isterici in privinta copierii textelor religioase si in special VT si nu omit nimic si nu adauga.
Am dat exemplu ca sunt in VT texte care nu se inteleg pana azi. Totus, sunt copiate exact cum sunt scrise in speranta ca o data se va naste un om care sa inteleaga ceace nu s-a inteles pana azi.
Am intrebat daca apare si in text, in rest este logic ca daca ar fi lipsit cuvantul "sambata" s-ar fi dedus din expresia "ziua de odihna"- care la iudei nu aera alta decat sambata.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.08.2009, 17:36:37
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Este scris:
זָכוֹר אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת לְקַדְּשׁוֹ. שֵׁשֶׁת יָמִים תַּעֲבֹד וְעָשִׂיתָ כָּל מְלַאכְתֶּךָ, וְיוֹם הַשְּׁבִיעִי שַׁבָּת לַה' אֱלֹהֶיךָ. לֹא תַעֲשֶׂה כָל מְלָאכָה אַתָּה וּבִנְךָ וּבִתֶּךָ עַבְדְּךָ וַאֲמָתְךָ וּבְהֶמְתֶּךָ וְגֵרְךָ אֲשֶׁר בִּשְׁעָרֶיךָ - כִּי שֵׁשֶׁת יָמִים עָשָׂה ה' אֶת הַשָּׁמַיִם וְאֶת הָאָרֶץ אֶת הַיָּם וְאֶת כָּל אֲשֶׁר בָּם וַיָּנַח בַּיּוֹם הַשְּׁבִיעִי, עַל כֵּן בֵּרַךְ ה' אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת וַיְקַדְּשֵׁהוּ.

Traducerea mea:Tine minte ziua de Sambata sa o sfintesti.Sase zile sa muncesti si sa faci totul,ziua a saptea este ziua lui Dumnezeu. Sa nu faci nici o munca tu,fii tai,ficele tale,nevasta ta ,vitele tale si convertitul care sta la usa ta,deoarece ca in sase zile a facut Dumnezeu cerul si pamantul si marea si tot ce se afla in ele si s-a odihnit in ziua a saptea, asa a binecuvantat Dumnezeu Sfintita Sambata.


Am scris de nenumarate ori ca evreii sunt absolut isterici in privinta copierii textelor religioase si in special VT si nu omit nimic si nu adauga.
Am dat exemplu ca sunt in VT texte care nu se inteleg pana azi. Totus, sunt copiate exact cum sunt scrise in speranta ca o data se va naste un om care sa inteleaga ceace nu s-a inteles pana azi.
poi priceperea e simpla, iar cel care a interpretat corect aplicand-o shi tzinand-o a fost Domnul Iisus Hristos, iar acum dupa ce ne-a explicat El, acum nu e cineshtie ce filozofie ca sa pricepi... deci nu trebe sa se nasca nimeni ca sa priceapa decalogul...

deci e cam asha priceperea ca a aplica e mult mai greu:
sa-tzi aminteshti ziua de odihna ca s-o sfintzeshti deci ea nu e sfanta pentru tine daca n-o sfintzeshti shi tu, caci era data lui Israel in mijlocul caria locuia Domnul, deci Preotul o sfintzea shi asha o tzineau shi ei sfanta prin a cauta sa nu gresheasca Domnului shi sa nu pacatuiasca toata saptamana, asha se odihneau in ea, asha ishi aminteau de ea toate cele 6 zile ca in ele sa faci totul, toate muncile tale, ale casei tale, ale intregului Israel ca in ziua a 7 sa o tzii sfanta, sa o potzi cinsti ca pe ziua Domnului, ca sa se odihneasca Domnul in ea shi s-o binecuvinteze shi asha o sfintzeshti ca in ea sa nu faci nici o munca pentru tine shi nici pentru cei ai tai shi nici ai tai pentru tine shi nici strainul adapostit la tine sa nu faca nici o munca pentru tine sau pentru el caci asha a sfintzit Domnul odihna ca nimeni sa nu faca o munca pentru sine ci pentru Dumnezeu sa se odihneasca in ziua aceea shi sa se odihneasca shi aproapele lui spre odihna Lui Dumnezeu... in toate ale Sale

deci a aratat Domnul Hristos cum se sfintzeshte Sabatul, shi cum se Lucreaza toata saptamana shi de Sabat caci Dumnezeu shi cand se odihneshte lucreaza binele de sus de la Dumnezeu pentru cei ce nu se pot odihni caci au greshit, pacatuit, sunt bolnavi din pricina pacatelor "unora" shi nu neaparat a lor shi a aratat cum anume se odihneshte Dumnezeu in Sabat shi a explicat prin fapte cum se sfintzeshte ziua Domnului... Sabatul... ziua ta de odihna... shi cum o cinsteshti sau o sfintzeshti shi tu daca eshti credincios... ascultand de Dumnezeu...

dar "unii" au interpretat ca este interzis a face binele sambata... poi acolo e vorba ca e interzis a-ti face binele lacomiei tale toata saptamana iar ei au priceput ca e obligatoriu sa te lacomeshti lenevind... mai ales sambata.

Last edited by vsovi; 12.08.2009 at 17:44:31.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.08.2009, 11:46:16
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Ce am tradus este din textul original.

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Am intrebat daca apare si in text, in rest este logic ca daca ar fi lipsit cuvantul "sambata" s-ar fi dedus din expresia "ziua de odihna"- care la iudei nu aera alta decat sambata.
Si inca: Sambata pe ebraica se numeste Shabat ,nume care deriva din la-shevet si se traduce: a sedea, a se odihni,a nu face nimic. Shvita+greva.
Personal, eu, cu toate ca nu sunt religios, am o mare onoare pentru ce este scris in VT,nu din cauza ca cred ca toate povestile sunt reale ci pentru ca tot ce este scris este logic, destept si este baza de cercetari si discutii interesante.
De exemplu intrebarea ta. In porunca IV Dumnezeu insus explica dece Ziua 7,Sambata : ca in aceia zi si EL s-a odihnit.
Daca te gandesti ,ce a dat omenirii porunca asta ,intelegi ca legea asta este una din temeliile civilizatiei moderne.Este prima lege sociala si poate cea mai importanta.
Si nu conteaza daca ziua de odihna este sambata sau duminica.Ai intrebat,am raspuns.
Evreii,au luat si porunca asta in serios si ei ,pana azi nu vor face nici o munca sambata ,asta numai ca Dumnezeu a cerut ca sa fie sambata o zi sfintita.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.12.2009, 21:57:29
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit am gasit acestea pe wikipedia

http://ro.wikipedia.org/wiki/Cele_zece_porunci

interesant de vazut ca si comparatie ...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.12.2009, 09:38:35
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cele_zece_porunci

interesant de vazut ca si comparatie ...
sunt greshite toate, toate sunt greshit scrise iar Dumnezeu le-a dat lui Moise scrise pe Piatra pe acelea Adevarate marturisite shi implinite de Hristos... iar apoi le-a scris shi in inimile credincioshilor prin plinirea lor in proportzie de 50%, a tuturor proorociilor in ziua cinzecimii, de catre Domnul...

ce ele sunt asha: (sper sa nu greshesc shi eu cand o sa le scriu din memorie, trist ca e neimplinita)

1) Eu sunt, Eu sunt Domnul, Eu Sunt Domnul Dumnezeul Tau; Sa nu ai altzi Sfintzi mai mari ca Mine, caci Eu ma odihnesc minunat intru sfintzi;

2)Sa nu-tzi nascoceu nimic, nici chip cioplit sau turnat, nici ban, nici film aniversar, nici alta vrajeala shi nici sa te inchini ei, caci Eu sunt, Eu sunt Cel ce se razbuna, Eu sunt Dumnezeul gelos shi ravnitor shi drept shi Eu insumi arunc vina parintzilor pe copii, shi ma razbun pana la al patrulea neam pe cei ce ma urasc pe Mine shi iert pana la al miiilea neam pe cei ce Ma iubesc pe Mine... shi slujesc.

3)Sa nu te sminteshti intru Mine ca sa te lauzi shi sa te ingamfi cu creatziile tale, cu fiii tai duhovniceshti, cu rautatea cea veche sau cu spurcaciunea pustiirii sau cu nebunia de pe urma ca nu vei ramane intr-u Mine ci vei cadea in lene shi mandrie traind in minciuna shi hula ca un aristocrat fatzarnic al deshertzilor fiind purhuia k un om fara iubire shi fara minte...

4)Sa-tzi aminteshti sa te smereshti ca sa Ma ascultzi shi sa Ma iubeshti asha asha fara sa te invoieshti cu pacatul shi cu morala shi traditzia lumeasca imbracata in haina de oaie.

5)Sa-tzi cinsteshti Invatzatorul, Maiorul, fratele mai mare shi copilul cuminte, acolo in intunericul luminos din adanc, in apele de sub pamant, in piatra Preasfintei Maria, pamant pe care tzi-l va da tzie Dumnezeu ca sa ai zile multe shi clipe fericite impreuna cu totzi sfintzii.

6)Sa nu urashti Duhul Sfant ci sa ai Mare Mila de El, shi sa mangai cu dragoste toate cirtele shi iotele mele, pe totzi micutzii Mei...

7)Sa nu te iei in serios ca shi cum ai fi un mantuitor sau un om drept sau sa crezi ca ai avut vreodata dreptate singur sau impreuna cu altzii sau sa crezi ca shtii socoti spre bine sau spre rau pentru ca sa nu te pacaleshti cu iubirea goliciunilor shi ajuns un pacalici sa te lashi astfel adulat de mai mari sau mai mici sau de tine insutzi barbierindu-te la goglinda ca de popa tuns.

8)Sa nu furi de la Dumnezeu pentru ca n-are nici un rost caci shi asha itzi da El tot ce ai cu adevarat tu shi ai tai nevoie, iar daca totushi insisishti pana in panzele albe sau negre sa shtii ca nu ai sa realizezi altceva decat o gLume in care totzi ishi fura singuri caciula shi in loc macar pentru ca s-o poarte spre slava lui Dumnezeu o vor ascunde mereu in shtergura, in salutari pe drumuri haotice sau in spalatoria de maini shi mashini shi astfel ai sa te sulimenizezi shi ai sa uitzi complet unde ai ascuns ziua de azi cu toate cele 4 mari momente patrate ale ei, oferind din belshug altora nadejdi mincinoase.

9)Sa nu ridici in spate altceva decat miei saraci, shchiopi, orbi shi bolnavi, care n-au bani sa-tzi plateasca pledoaria cauzelor tale pierdute cu care vrei sa dovedeshti iezii ca-s iezi.

10)Sa pofteshti toate femeile pentru ca sa le iubeshti Harul lor de la Dumnezeu shi nu talentul tau shi sa nu te lashi ca sa-tzi laude ele A-ura aristocrata de tine insutzi-insushiri venita din viclenia ca te iubeshti prea mult pe tine insutzi ci sa te urashti pe tine de la Dumnezeu shi nu de la barfe... ca defapt in pisMiliOqqqlulhul tau shade barna telescopica a popopostului.


intr-un cuvant:

Cuvantul lui Dumnezeu este al lui Dumnezeu shi nu al tau... oricat ai crede ca e invers...


sper sa ma ierte Domnul ca vorbesc, scriu dar nu traiesc... deci ma mandresc... iar fara dragoste nepacatoasa pot sa mut shi muntzii ca tot ma mandresc... shi ma fatzarnicesc... mereu tot aia fac, sunt profarsor...

adica macar sa nu ma opun Dragostei curate ce vine pentru rugaciunile Sfintzilor la tot omul necajit... fireshte, cine voieshte sa mearga dupa Dumnezeu... nu dupa mine ci dupa Tatal... Carele nu judeca pe nimeni ci toata judecata a dat-o in mana Fiului... iar Fiul nu cauta sa faca voia Sa ci a Celui care L-a trimis... Imparatzia Cerurilor.

Last edited by vsovivi; 15.12.2009 at 12:07:33.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.12.2009, 12:24:31
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

" QUOTE=vsovivi;191295]sunt greshite toate, toate sunt greshit scrise iar Dumnezeu le-a dat lui Moise scrise pe Piatra pe acelea Adevarate marturisite shi implinite de Hristos... iar apoi le-a scris shi in inimile credincioshilor prin plinirea lor in proportzie de 50%, a tuturor proorociilor in ziua cinzecimii, de catre Domnul... " Ce faci, il contazici pe Domnul? Cum adica sunt gresit scrise?

Si daca Hristos le-a implinit , ceea ce este adevarat, noi de ce nu le implinim prin faptele noastre? Il urmam cu adevarat pe Hristos, sau cautam sa vedem doar paiul din ochiul altuia?


1) Eu sunt, Eu sunt Domnul, Eu Sunt Domnul Dumnezeul Tau; Sa nu ai altzi Sfintzi mai mari ca Mine;

( Eu sunt Domnul, Dumnezeul Tau care te-a scos din tara Egiptului, din casa robiei. Sa nu ai alti dumnezei inafara de mine.) Cat se respecta? Sa nu uitam ca aceste porunci i-au fost incredintate de Dumnezeu lui Moise pentru poporul evreu si nu numai, din moment ce si noi le-am adoptat... Cat la suta din procentajul acestei lumi le respecta?

2) Sa nu-tzi nascoceu nimic, nici chip cioplit sau turnat, nici ban, nici film aniversar, nici alta vrajeala shi nici sa te inchini ei, caci Eu sunt, Eu sunt Cel ce se razbuna, Eu sunt Dumnezeul gelos shi ravnitor shi drept shi Eu insumi arunc vina parintzilor pe copii, shi ma razbun pana la al patrulea neam pe cei ce ma urasc pe Mine shi iert pana la al miiilea neam pe cei ce Ma iubesc pe Mine... shi slujesc.

( Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri, sau jos pe pamant sau in apele mai jos decat pamantul. Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti. caci eu Domnul, Dumnezeul tau sunt un dumnezeu gelos care pedepseste nelegiuirea parintilor in copii pana la al treilea sau al patrulea neam al celor ce ma urasc si ma indur pana la al miilea neam de cei ce ma iubesc si pazesc poruncile mele..)

din nou, cat din procentajul acestei lumi respecta aceasta porunca?
Justitia lui Dumnezeu este dreapta, si fiecare este pedepsit sau rasplatit dupa faptele si gandurile sale. De aceea, din nou, nu e treaba mea sa judec.

3) Sa nu te sminteshti intru Mine ca sa te lauzi shi sa te ingamfi cu creatziile tale shi cu rautatea cea veche sau cu spurcaciunea pustiirii sau cu nebunia de pe urma ca nu vei ramane intr-u Mine ci vei cadea in lene shi mandrie traind in minciuna shi hula ca un aristocrat fatzarnic fara iubire shi fara minte...

Sa nu iei in desert numele Domnului, Dumnezeului tau, caci Domnul nu va lasa nepedepsit pe cel ce va lua in desert numele sau...

iata deci, intreb din nou: cat din procentajul acestei lumi respecta aceasta porunca? Ar trebuie sa stiti ca se ia in desert numele Sau de fiecare data cand din gura sunt scoase cuvinte in numele Domnului, Dumnezeului nostru care nu se respecta, sau mai rau, cu Dumnezeu pe buzele tale, iti dispretuiesti aproapele si-l judeci, fara ca macar sa-l cunosti.
( va citez:" Sa nu te sminteshti intru Mine ca sa te lauzi shi sa te ingamfi cu creatziile tale shi cu rautatea cea veche sau cu spurcaciunea pustiirii sau cu nebunia de pe urma ca nu vei ramane intr-u Mine ci vei cadea in lene shi mandrie traind in minciuna shi hula ca un aristocrat fatzarnic fara iubire shi fara minte... " si va las sa deduceti singur cat din procentajul cuvintelor dvs sunt cu respectate)

4)" Sa-tzi aminteshti sa te smereshti ca sa Ma ascultzi shi sa Ma iubeshti fara sa te invoieshti cu pacatul shi cu morala shi traditzia lumeasca imbracata in haina de oaie.
ee, iata ceva interesant... adevarat graita-ti! cu o completare: sa nu te smintesti, caci cel ce merge cu adevarat cu Domnul nu se sminteste..."

Adu-ti aminte de ziua de Domnului, ca s-o cinstesti pe ea. Sa nu lucrezi in ea nici un lucru lumesc, nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici robul tau, nici roaba ta, nici boul tau, nici magarul tau, nici strainul care este inauntrul cetatilor tale. Caci in sase zile a facut Domnul, cerul si pamantul si toate cate sunt, iar in ziua a saptea s-a odihnit. De aceea a binecuvantat domnul ziua a 7-a si a sfintit-o. - again, cat se respecta? Comuniunea cu Dumnezeu trebuie sa fie tot timpul, oriunde-ai fi, dar ca s-o respecti trebuie sa mergi cu Domnul si in fapte, nu doar in vorbe. Ziua a 7-a este zi de inchinare, in care sufletul omului se uneste cu Dumnezeu. Sincer, ar trebui sa se uneasca tot timpul, nu doar atunci, dar nu e putin nici atunci...

5) Sa-tzi cinsteshti Invatzatorul, fratele mai mare shi copilul cuminte, acolo in adanc, in pamantul Preasfintei Maria, pamant pe care tzi-l va da tzie Dumnezeu ca sa ai zile multe shi clipe fericite impreuna cu totzi sfintzii. - frumos…, dar cum il cisntesti? Vorbind mult si facand putin?
Cinsteste pe tatal si pe mama ta pentru ca sa ti se lungeasca zilele in tara pe care ti-o da Domnul, Dumnezeul tau… Dar Hristos spune: Dumnezeu este Tatal meu. Toti oamenii sunt frati intre ei si potentiali fii ai lui Dumnezeu. Deduceti singur, se respecta?
Aici duhul sfant= intelepciunea

6. " Sa nu urashti Duhul Sfant ci sa ai Mare Mila de El. " Asta in caz ca este recunoscut, ca de prea nulte ori nu este, din pacate… by the way, comentariul asta este valabil si pentru celelalte porunci care urmeaza…

6.Sa nu ucizi - aici Duhul Sfant= viata


7. "Sa nu te iei in serios ca shi cum ai fi un mantuitor sau un om drept sau sa crezi ca ai avut vreodata dreptate singur sau impreuna cu altzii sau sa crezi ca shtii socoti spre bine sau spre rau pentru ca sa nu te pacaleshti cu iubirea goliciunilor shi sa te lashi astfel adulat de mai mari sau mai mici sau de tine insutzi barbierindu-te la goglinda ca de popa tuns." -o intrebare: Cand Hristos a spus ca putem face ca si el, ba chiar mai mult, la ce s-a referit?
Fapte, mai multe fapte si mai putine vorbe. Avem ocazia clipa de clipa sa-l urmam…

7. Sa nu precurvesti … dublu sens:cel mai important: sa nu precurvesti impotriva lui Dumnezeu ( Iubirii), sa nu precurvesti impotiva femeii/ barbatului cu care traiesti, sau al oricarui alt om… Aici Duhul Sfant= Iubirea







8. " Sa nu furi de la Dumnezeu pentru ca n-are nici un rost caci shi asha itzi da El tot ce ai cu adevarat tu shi ai tai nevoie, iar daca totushi insisishti pana in panzele albe sau negre sa shtii ca nu ai sa realizezi altceva decat o gLume in care totzi ishi fura singuri caciula shi in loc macar pentru ca s-o poarte spre slava lui Dumnezeu o vor ascunde mereu in shtergura, in salutari pe drumuri haotice sau in spalatoria de maini shi mashini shi astfel ai sa te sulimenizezi shi ai sa uitzi complet unde ai ascuns ziua de azi cu toate cele 4 mari momente patrate ale ei." Intelept grait-ai!

8. Sa nu furi: aici Duhul Sfant=Dreptatea, cinstea

Valabil in orice aspect al vietii, de la lucrurile materiale, pana la cele ce tin de suflet ( asta include credinta unui om, popor etc)

9".Sa nu ridici in spate altceva decat miei saraci, shchiopi, orbi shi bolnavi, care n-au bani sa-tzi plateasca pledoaria cauzelor tale pierdute cu care vrei sa dovedeshti iezii ca-s iezi."- off, aici e mult de lucru…

9. Sa nu marturisesti stramb impotriva aproapelui tau… aici Duhul Sfant=Adevarul

Sa dam pilde de marturisit stamb pe-aici? Nu, eu cred ca Judecator drept este Dumnezeu.


10)Sa pofteshti toate femeile ca sa le iubeshti Harul lor de la Dumnezeu shi nu talentul shi sa nu te lashi ca sa-tzi laude ele ura aristocrata de tine insutzi venita din viclenia ca te iubeshti prea mult pe tine insutzi ci sa te urashti pe tine de la Dumnezeu shi nu de la barfe...

Da, asa e … poti totusi sa scrii romaneste, fara "sh", "tz" este greu de citit.

10.Sa nu poftesti casa apropelui tau, nici nevasta lui, nici robul, lui nici roaba lui, nici boul lui, nici magarul lui, nici vreun alt lucru care este al aproapelui tau…

aici Duhul Sfant= Bunatatea, Generozitatea; Modestia; Respectul pentru orice aproape al tau, inclusiv evreu…

intr-un cuvant

Cuvantul lui Dumnezeu este al lui Dumnezeu shi nu al tau... oricat ai crede ca e invers...


sper sa ma ierte Domnul ca vorbesc, scriu dar nu traiesc... deci ma mandresc... iar fara dragoste nepacatoasa pot sa mut shi muntzii ca tot ma mandresc... shi ma fatzarnicesc...

adica sa nu ma opun Dragostei curate ce vine pentru rugaciunile Sfintzilor.[/quote]

Da, Cuvantul lui Dumnezeu este al lui Dumnezeu si nu trebuie schimbat dupa bunul plac al fiecaruia, Dar din pacate fiecare il interpreteaza cum ii place. Vorba fara fapta e goala, mintea fara inima la fel. Din nou, nu e treaba mea sa judec. Nici a dumnevoastra. E treaba noastra, a tuturor, sa mergem cu Hristos si sa-l rugam pe Dumnezeu sa ne tina uniti in inima Sa , acolo unde ne-a unit. Suntem un embrion in pantecul pamantului si am putea fi scuipati cu totii afara , daca n-ar fi credinta in Dumnezeu care sa ne tina pe toti laolalta, de la mic la mare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cele zece porunci Dia20_diana Din Vechiul Testament 12 07.11.2017 22:15:51
Cele 7 CHAKRE caryna Reguli generale de utilizare a forumului 98 17.10.2012 09:45:57
cele 10 porunci luminita- Generalitati 31 23.11.2010 12:03:41
Cele mai sarace tari din Europa sunt cele crestine(ortodoxe) cocacoc Generalitati 70 15.10.2010 12:10:26
despre cele 14 carti Ioana-Andreea Secte si culte 1 06.04.2010 22:01:17