Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.08.2009, 15:21:37
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Gelozia are doua fete.
Una este pozitiva pentru ca inseamna ca il iubesti pe omul respectiv si nu vrei sa-l pierzi. Nu ti-este indiferent daca ti-l ia altcineva.
A doua fata este nesiguranta in realtie si aici este o problema.
Tu trebuie sa ai o discutie serioasa cu el.
Pe urma trebuie sa incerci sa-l intelegi, sa vezi daca te iubeste cu adevarat pe tine si cat inseamna pentru el celelalte figuri feminine.
Daca in relatia ta este bine si este iubire, ai sa intelegi ca nu trebuie sa-ti fie teama, numai tu insemni ceva pentru el cu adevarat.
Nu te mai gandi la celelalte si mai ales la trecutul lui.
Siguranta poti dobandi si avand grija sa mentii bine relatia voastra. Lasa-le pe celelalte si vezi de tine, ce-i oferi tu. Daca el gaseste ce-i trebuie la tine, la tine va ramane. Exista si exceptii, dar cam asta este regula.
Ai grija de tine si de el, faceti lucruri impreuna, relaxati-va, nu va mai certati etc.
Si inca ceva care poate iti va ajuta: sa te gandesti si la planul B. Daca s-ar intampla sa-l pierzi, ce-ar fi. Tu nu poti trai numai prin el. Daca s-ar intampla iti vei gasi alt drum si vei izbandi, nu va fi o drama. N-ar fi usor, ai suferi, dar n-ar fi sfarsitul lumii.
Gandul acesta iti va da poate curaj.
Si sa evitati minciuna. Este ceea ce urasc eu intr-o relatie cand apare o alta persoana. Se intampla si gata, dar ai curajul si spune in fata: am pe cineva si ma despart de tine.
Eu asa i-am spus sotului meu: "stiu ca este posibil, asa ca te voi intelege, dar sa-mi spui adevarul. Si eu voi face la fel."
Si in plus pana la proba contrara, fii linistita. Daca se va intampla vei afla oricum. N-are rost sa tot stai cu frica ca si cu drobul de sare.
Daca el te vede tare, sigura pe tine si ne-posesiva, va fi cu tine.
Gelozia face mai rau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.08.2009, 15:22:11
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Nu vreau sa vorbesc despre el, chiar nu conteaza ce face sau ce gandeste.
Eu vreau sa scap de gelozie, chiar de ar fi ca el sa ma insele. Nu mai suport. Nu mai vreau sa simt asta niciodata. Cred ca asta e una din muncile iadului, sincer.
Fani, spuneam ca poate daca sunt asa geloasa, inseamna ca nu-l iubesc cu adevarat ci doar asa cred, poate e doar posesivitate si de aceea ziceam sa ma despart.
Luchian, esti casatorit?
da sunt...

Intrebarile mele erau elocvente si incercau sa determine o cauza:

El iti da motive de gelozie, in sensul ca face aprecieri asupra femeiilor. Aici pot fi "aprecieri " cu care sa-ti atraga atentia sau mitocanii ieftine de barbat feroce.
sau
Tu esti nesigura pe tine si pe calitatile tale si intr-un fel crezi ca ar fi de inteles sa caute "lipsurile" tale la altele.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.08.2009, 15:31:22
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Problema e ca eu chiar nu vreau sa vorbesc de el, pentru ca nu e de fatza. Inteleg ca nu ma puteti ajuta asa, dar nu vreau sa vorbesc despre el sau despre discutiile pe care le avem, despre relatia noastra. Continuati sa discutati voi despre gelozie in general, ca imi dau seama ca in cazul meu particular nu ma puteti ajuta pentru ca nu vreau sa vorbesc despre el.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.08.2009, 15:40:06
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Problema e ca eu chiar nu vreau sa vorbesc de el, pentru ca nu e de fatza. Inteleg ca nu ma puteti ajuta asa, dar nu vreau sa vorbesc despre el sau despre discutiile pe care le avem, despre relatia noastra. Continuati sa discutati voi despre gelozie in general, ca imi dau seama ca in cazul meu particular nu ma puteti ajuta pentru ca nu vreau sa vorbesc despre el.
Mi se pare corect sa nu-ti expui relatia pe net , la analiza tuturor. Nici eu nu as face asa ceva.

Vorbind la modul general despre geolozie nu vei afla mare lucru.

Din experienta iti pot spune ca daca iti creiezi o relatie curata nu vei mai avea asemenea preocupari ca gelozia

Gelozia nu are nimic constructiv in sinea ei, e ca o boala ce apare intr-un organism slabit.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.08.2009, 15:43:40
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Intr-o vreme vorbeam la greu despre el pe forumuri si acum ma caiesc. Am inceput sa ma caiesc dupa ce am citit intr-un forum catolic american ca nu ai voie sa spui pacatel altuia pe forum. Mi-am dat seama cata dreptate au. Si nu mai vreau, acum am simtit-o instinctiv ca nu vreau sa vorbesc despre el nicaieri, pentru ca mi-e drag si toata lumea l-ar judeca la rece. Asa ca mai bine nu.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.08.2009, 15:48:18
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Problema e ca eu chiar nu vreau sa vorbesc de el, pentru ca nu e de fatza. Inteleg ca nu ma puteti ajuta asa, dar nu vreau sa vorbesc despre el sau despre discutiile pe care le avem, despre relatia noastra. Continuati sa discutati voi despre gelozie in general, ca imi dau seama ca in cazul meu particular nu ma puteti ajuta pentru ca nu vreau sa vorbesc despre el.
Da....dar orice situatie are o cauza practic. Daca tu simti ca vrei sa te vindeci de un sentiment negativ confruntandu-te in permanenta cu sursa lui...nu stiu ce sorti de izbanda ai putea avea...de fapt eu nu vad sensul!!!
In cazul in care el de fapt nu iti da nici un motiv, atunci e problema ta si atat...dar in cazul in care el iti alimenteaza acest sentiment e lipsa de consideratie pentru tine....si in consecinta e o munca sisifica.
Parerea mea....
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.08.2009, 16:30:45
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Este o vorba ; " gelozie, nenorocire numele sa-ti fie ! "
Gelozia este boala grea, bine-nteles daca a ajuns in acest stadiu de boala, fiindca o gelozie, relativ normala este de inteles, insa, daca ajunge la un anumit grad de disperare atunci cred ca , de fapt, nu mai este o problema despre partener, cat este o problema fata de sine., sau mai sigur, o problema de incredere.
Am trecut printr-o astfel de relatie si pot spune ca m-a demoralizat complet, ba mai mult decat atat, mi-am dat seama in timp ca gelozia lui ( caci despre a lui este vorba ), nu semnifica decat iubire de sine, nicidecum fata de persoana fata de care pretindea acea gelozie. Oricum, a fost vorba de o gelozie iesita din comun, ajunsa la un anumit grad de lipsa de discernamant.
Si eu am fost geloasa pe alocuri, dar am observat ca gelozia mea se intensifica odata cu lipsa increderii pe care o aveam fata de partener , pe buna dreptate ( sotul meu ), astfel ca am lucrat la aceasta, astfel nu as fi putut continua sa fiu impreuna cu el. Nu sunt geloasa, ba mai mult decat atat, ma convinge sa analizez mai mult factorii care determina atractia fata de altcineva, realismul si seductia trecatoare dintre oameni.
Sunt dependenta de echilibru si incredere, de comunicare si intelegerea cat mai profunda a trasaturilor lucrurilor care ma incearca si-l incearca pe cel de langa mine.
Cred ca mai poate fi vorba si de o gelozie nativa, transmisa genetic, gelozie in cadrul careia nu prea poate fi vorba de izbavire atata timp cat persoana in cauza este dominata instinctiv de aceasta, uneori motivele sunt chiar lipsite de importanta.
Cand iti dai seama cu adevarat care sunt lucrurile cele mai importante in viata...gelozia ti se pare puiul cel mai inofensiv al incercarilor pamantene.
Am auzit o vorba de undeva odata ; " cand esti disperat, disperarea ta devine direct proportionala cu nepasarea celuilalt ! "....si, este tare dureros astfel.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 28.08.2009 at 16:38:10.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.08.2009, 17:01:18
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Si eu am fost geloasa pe alocuri, dar am observat ca gelozia mea se intensifica odata cu lipsa increderii pe care o aveam fata de partener , pe buna dreptate ( sotul meu ), astfel ca am lucrat la aceasta, astfel nu as fi putut continua sa fiu impreuna cu el. Nu sunt geloasa, ba mai mult decat atat, ma convinge sa analizez mai mult factorii care determina atractia fata de altcineva, realismul si seductia trecatoare dintre oameni.
Sunt dependenta de echilibru si incredere, de comunicare si intelegerea cat mai profunda a trasaturilor lucrurilor care ma incearca si-l incearca pe cel de langa mine.
Te rog sa dezvolti partea asta.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.08.2009, 17:06:29
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Este o vorba ; " gelozie, nenorocire numele sa-ti fie ! "
Gelozia este boala grea, bine-nteles daca a ajuns in acest stadiu de boala, fiindca o gelozie, relativ normala este de inteles, insa, daca ajunge la un anumit grad de disperare atunci cred ca , de fapt, nu mai este o problema despre partener, cat este o problema fata de sine., sau mai sigur, o problema de incredere.
Am trecut printr-o astfel de relatie si pot spune ca m-a demoralizat complet, ba mai mult decat atat, mi-am dat seama in timp ca gelozia lui ( caci despre a lui este vorba ), nu semnifica decat iubire de sine, nicidecum fata de persoana fata de care pretindea acea gelozie. Oricum, a fost vorba de o gelozie iesita din comun, ajunsa la un anumit grad de lipsa de discernamant.
Si eu am fost geloasa pe alocuri, dar am observat ca gelozia mea se intensifica odata cu lipsa increderii pe care o aveam fata de partener , pe buna dreptate ( sotul meu ), astfel ca am lucrat la aceasta, astfel nu as fi putut continua sa fiu impreuna cu el. Nu sunt geloasa, ba mai mult decat atat, ma convinge sa analizez mai mult factorii care determina atractia fata de altcineva, realismul si seductia trecatoare dintre oameni.
Sunt dependenta de echilibru si incredere, de comunicare si intelegerea cat mai profunda a trasaturilor lucrurilor care ma incearca si-l incearca pe cel de langa mine.
Cred ca mai poate fi vorba si de o gelozie nativa, transmisa genetic, gelozie in cadrul careia nu prea poate fi vorba de izbavire atata timp cat persoana in cauza este dominata instinctiv de aceasta, uneori motivele sunt chiar lipsite de importanta.
Cand iti dai seama cu adevarat care sunt lucrurile cele mai importante in viata...gelozia ti se pare puiul cel mai inofensiv al incercarilor pamantene.
Am auzit o vorba de undeva odata ; " cand esti disperat, disperarea ta devine direct proportionala cu nepasarea celuilalt ! "....si, este tare dureros astfel.
Da, asa este...insa gelozia poate aparea nemotivat ( din neincredere in sine sau scepticism in general) dar poate apare si extrem de motivat de comportamentul partenerului.
Eu de exemplu pentru ca nu imi place sa iau termenul " gelozie" la modul neutru ( pentru ca nu este deloc atat de simplu de catalogat) nu ma consider geloasa cand de fapt eu am niste principii foarte clare in viata, si expectante de la partener in acelasi timp. Nu as putea fi geloasa nemotivat....si daca ar fi motivat, vai si amar de soricul lui X-(!!!!! :)))))))
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.08.2009, 17:23:14
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Nu m-a inselat niciodata daca la asta va referiti...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Gelozia intre frati Ekaterina Generalitati 15 31.07.2012 10:24:07
Gelozia ancah Pocainta 27 15.01.2011 16:15:33