Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.08.2011, 00:53:40
hydro314 hydro314 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Mesaje: 83
Implicit E normal ca o tara sa vanda "Compania Nationala de Transport al Energiei Electrice"?

Ministerul Economiei intentioneaza sa scoata pe bursa un pachet de 15% din actiunile Transelectrica in octombrie, a declarat ministrul economiei, Ion Ariton. De asemenea, in decembrie, va fi scos un pachet de 15% din actiunile Transgaz.

__________________


http://www.transelectrica.ro/1Despre/despre.php

Despre - CN Transelectrica SA
-Este operatorul de transport si de sistem din Romania, cu un rol cheie pe piata de energie electrica din Romania.


-Administreaza si opereaza sistemul electric de transport si asigura schimburile de electricitate intre tarile Europei Centrale si de Rasarit, ca membru al ENTSO-E (Reteaua Europeana a Operatorilor de Transport si Sistem pentru Energie Electrica).


-Este responsabila pentru transportul energiei electrice, functionarea sistemului si a pietei,
asigurarea sigurantei Sistemului Electoenergetic National (SEN).

De asemenea reprezinta principala legatura dintre cererea si oferta de electricitate, echilibrind permanent productia de energie cu cererea.

SE POATE ASA CEVA IN FRANTA, Polonia, Suedia?
E normal sa vanda statul monopolul sau?

http://www.rte-france.com/en/discover-rte
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.08.2011, 09:05:42
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Si Romtelecom era monopol de stat si s-a vandut. Si Petrom la fel.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.08.2011, 09:30:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai acum e inca bine.

Stati sa vedeti cand au sa vanda Fiscul..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.08.2011, 09:52:11
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

La noi TOTUL e de vanzare, bani sa ai! Daca dai cui trebuie si Bucurestiul il concesionezi!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.08.2011, 09:52:51
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Si Romtelecom era monopol de stat si s-a vandut. Si Petrom la fel.
Sa nu iutam de calea ferata
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.08.2011, 13:59:35
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Sa nu iutam de calea ferata
Probabil ca te referi la contractele de inchiriere a caii ferate incheiate intre CFR si diversi transporatori. Eu sunt pentru, avem atata cale ferata, de ce sa nu scoatem un ban de pe urma ei?

Problema e ca CFR a ajuns dator vandut la stat din cauza ca nu a recuperat banii de la aceste firme, printre altele, dar asta e alta poveste.

CFR-ul in sine trebuie privatizat. Am sustinut acest lucru de foarte multa vreme. Nu se mai poate, bataia de joc actuala trebuie sa se termine. Am un coleg care face naveta Ploiesti-Bucuresti in fiecare zi ca sa ajunga la serviciu si el, impreuna cu altii (ca mai sunt navetisti in aceeasi firma) sustin privatizarea, deoarece au ajuns la limita rabdarii.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.08.2011, 14:02:46
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Probabil ca te referi la contractele de inchiriere a caii ferate incheiate intre CFR si diversi transporatori. Eu sunt pentru, avem atata cale ferata, de ce sa nu scoatem un ban de pe urma ei?

Problema e ca CFR a ajuns dator vandut la stat din cauza ca nu a recuperat banii de la aceste firme, printre altele, dar asta e alta poveste.

CFR-ul in sine trebuie privatizat. Am sustinut acest lucru de foarte multa vreme. Nu se mai poate, bataia de joc actuala trebuie sa se termine. Am un coleg care face naveta Ploiesti-Bucuresti in fiecare zi ca sa ajunga la serviciu si el, impreuna cu altii (ca mai sunt navetisti in aceeasi firma) sustin privatizarea, deoarece au ajuns la limita rabdarii.
ok...dar sa o faca cum trebuie
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.08.2011, 15:36:30
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai acum e inca bine.

Stati sa vedeti cand au sa vanda Fiscul..
Fiscul n-are cum dar pentru angajatii de acolo nu-i exclus. Asa vor mai scapa de salarii pentru bugetari. Stai sa-i vina la unu o idee sa-si faca o firma de consultanta si contabilitate si sa-i angajeze pe cei de la stat. Statul ii plateste factura si el le va da angajatilor salariu minim.
Au facut asa si anul asta cu semnaturile electronice pentru depunerea declaratiilor la stat.
Doar 3 firme au fost acreditate pe tara sa faca asta....curat monopol....si trebuie sa-ti reinoiesti semnatura anual....gandeste-te cate firme sunt la nivel de tara si mai gandeste-te ale cui sunt acele firme
Problema e ca nu prea mai au de unde sa colecteze bani. Oricat ar taia ei salariile la bugetari sau ar reduce din personal tot degeaba.....bani, canci!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.08.2011, 10:37:53
hydro314 hydro314 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Mesaje: 83
Implicit

Daca se vinde reteau- stalpii de inalta tensiune- ne-am TAIAT CRACA.
Investitorii vor scoate banii imediat=jupuirea legala.
VEZI OMV!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.08.2011, 10:42:29
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hydro314 Vezi mesajul
Daca se vinde reteau- stalpii de inalta tensiune- ne-am TAIAT CRACA.
Investitorii vor scoate banii imediat=jupuirea legala.
VEZI OMV!
Imi amintesc din ce imi povestea bunicul (acum este in lumea dreptilor) ca in perioada comunista fiecare familie a contribuit cu bani la confectionarea si instalarea stalpilor de inalta tensiune. Deci stalpii de inalta tensiune e un bun public comun pentru ca au fost platiti de oameni.Atunci cum Dumnezeu pot sa-i vanda pentru ca nu sunt ai lor?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42