Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 16.12.2012, 22:47:04
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Dar - sfârșitul lumii ?! Hai să fim serioși. Uite, mai sunt cinci zile. Pune cineva pariu cu mine, pe o mie de euro, că nu vine sfârșitul lumii pe 21.12.2012 ?
Cum sa intre intr-un pariu cu d-voastra unul care crede ca vine sfarsitul lumii, deci stiind ca n-are cum sa-si incaseze castigul?
Reply With Quote
  #122  
Vechi 16.12.2012, 22:53:29
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cum sa intre intr-un pariu cu d-voastra unul care crede ca vine sfarsitul lumii, deci stiind ca n-are cum sa-si incaseze castigul?
Din spirit de optimism :)
Reply With Quote
  #123  
Vechi 16.12.2012, 22:56:39
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Eu previziunile pentru 21 le-am facut http://www.crestinortodox.ro/forum/s...0&postcount=99 Peste 5 zile vedem daca ma puteti numi mama omida sau nu :)
Reply With Quote
  #124  
Vechi 16.12.2012, 23:26:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Eu previziunile pentru 21 le-am facut http://www.crestinortodox.ro/forum/s...0&postcount=99 Peste 5 zile vedem daca ma puteti numi mama omida sau nu :)
Furnizorul poate oricînd tăia curentul dînd vina pe hackeri că le-au furat parola de root. Ca să se vadă spectacolul de afară mai bine...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 16.12.2012, 23:41:40
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit

Eu nu pot sa deconspir ce voi face pe 21 decembrie. Sunt ocupata sa pun la loc sigur calendarul mayas de anul trecut pt ca imi e frica sa nu il fure extraterestrul mic, verde si cu burta mare, care ne ameninta ca o sa vina pe capul nostru.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 16.12.2012, 23:59:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Citește tot capitolul de la Matei 24 și vei înțelege că acolo Hristos profețește despre vremurile din urmă.
Acel pasaj special se refera la caderea Ierusalimului.
Vezi referinta la ziua de sambata - atunci toate portile cetatilor erau inchise la iudei.

Citat:
Pe 21 poate să înceapă tranziția care pregătește venirea lui Antihrist care poate să fie undeva în viitorul relativ apropiat, probabil peste cîțiva ani.
Esti sigur ca asta nu o sa se intample pe 20? sau pe 22?
Sau in ianurie 2013?
Oricum nu o sa stim despre cativa ani, viitorul apropiat..relativ.

Citat:
Din profețiile pe care le-am citit am înțeles că acest Antihrist va veni ca un salvator aparent care va rezolva situația haotică care va fi în lume în acele vremuri. Dacă acum va începe o destabilizare economică la nivel global, dacă vreo cîteva puteri vor începe să arunce cu bombe una alteia, dacă vor izbucni războaie civile în multe țări, atunci se va găsi prilejul ca anumite organizații să-i facă intrarea pe scena internațională acestui "mîntuitor". Lumea îl va primi cu bucurie și așa își va începe anii de domnie după cum în Apocalipsă stă scris.
Asa nu are cu nimic de a face cu data exacta de 21.12.12

Citat:
Nu țin neapărat că asta se va întîmpla acum, dar sînt niște șanse. Am urmărit constant știrile și am observat că în ultima perioadă în ziarele cu mare popularitate au apărut măcar 2-3 articole "apocaliptice" pe săptămînă care să mai sperie puțin lumea. Media lucrează. Nu degeaba bat ei tam-tamul pentru data de 21 decembrie 2012.
Da, ceva audienta nu strica ca in rest..nu am vazut cozi la magazine, oameni care sa stocheze sute de kg de alimente, etc.
Deci credibilitate - cvasinula.

Citat:
Oricum, pe 21 nici eu nu cred că va fi cazul să fugim în munți sau să ne încuiem în buncăr. Ceea ce spune Hristos acolo despre urîciunea pustiirii este de fapt pentru momentul intrării în scenă a lui Antihrist, care nu poate fi atît de bruscă. Mai avem de așteptat pînă atunci, dar probabil că se va întîmpla în generația noastră după cum decurg lucrurile la nivel global.
Sa fi crezut generatia co-temporara cu ascensiunea politica a lui lui Hitler altceva?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 17.12.2012, 16:30:36
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Noa, nu chiar așa.

Cu puțin ajutor de la taica gugăl, vom afla că 21.12.2012 este ziua solstițiului de iarnă, și ziua sărbătorii Yule (cea care a fost ulterior însușită de creștini ca zi de naștere a lui Isus Hristos).

Deci, dacă vrem, avem ce celebra.

Dar - sfârșitul lumii ?! Hai să fim serioși. Uite, mai sunt cinci zile. Pune cineva pariu cu mine, pe o mie de euro, că nu vine sfârșitul lumii pe 21.12.2012 ?
dacă vrei, găsești în fiecare zi ceva de sărbătorit.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 17.12.2012, 17:18:14
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit China

China nu se joacă.
"China: arestați pentru că au răspândit zvonuri despre Apocalipă"
este un articol din adevărul.ro
Reply With Quote
  #129  
Vechi 17.12.2012, 18:04:31
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Fie că sînteți credincioși sau necredincioși, conspiraționiști sau nu, există motive serioase de îngrijorare pentru ziua de 21 decembrie 2012. Ziarele, Internetul, posturile de radio, televiziunile vor vui din ce în ce mai mult cînd ne vom apropia de ziua atît de mediatizată. Va fi o isterie generală cum nu a mai fost nicicînd.

Deci, cum vă pregătiți pentru acel moment și ce veți face atunci? Veți lua din timp măsuri suplimentare de siguranță? Veți face provizii? Vă veți aduna atunci la un loc împreună cu prietenii, familia, cunoștințele?
Voi contacta indivizii care mi-au zis ca va veni sfarsitul lumii ca sa fac misto de ei!

Oricum... isi vor scoate usor camasa. Vor spune ca sfarsitul lumii nu are loc in mod fizic ci este un proces de tranformare religioasa... Sigur vor aparea fel de fel de religii (exact cum sa intamplat cu adventistii cu ocazia evenimentului de la 1844: dupa "nerevenirea" lui Isus la data stabilita au aparut adventistii de ziua a 7-a si, ulterior, studentii Bibliei din care au aparut martorii lui yehova)!
Reply With Quote
  #130  
Vechi 17.12.2012, 21:02:22
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Si pe la ce ora se anunta vineri apocalipsa? La 7 ies de la serviciu, mai apuc sa ma spovedesc sau ajung in iad cu bune intentii?
De fapt ce se aude, va fi apocalipsa "spirituala", de care vorbeste Biblia, in urma careia vom ajunge direct la Dumnezeu cu totii, la Judecata de Apoi, sau va fi un cataclism care ne va duce inapoi in epoca de piatra? Poate am merita-o si pe asta... sunt o gramada printre noi care reneaga, pentru care nu semnifica nimic nici Nasterea, nici Invierea Domnului.... oare cum or sa se mai simta cand se vor trezi cu adevarat parasiti de Dumnezeu? Dar oare noi "credinciosii", o sa rezistam? sau o sa ne smintim si noi, vazandu-ne ramasi pe intuneric, in frig si foamente, acoperiti de zapezi si nevoiti sa ne mancam unul pe altul? Atunci intr-adevar numai cei puternici, si fizic si spiritual, vor mai avea o sansa...
Brrr! Chiar mi s-a facut frica. God help us all!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce veti face voi cand vor veni acele vremuri de pribegie? adelin Despre Biserica Ortodoxa in general 157 23.09.2010 16:12:48
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.01.2010 23:13:44
De ce 25 Decembrie? Andie Teologie si Stiinta 23 19.01.2009 01:38:20
16 - 22 decembrie laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 11 20.12.2008 04:59:41