Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 30.01.2013, 16:52:46
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Cornel Urs / writer arunca in batjocura cate o piatra in balta si apoi se distreaza pe seama credulilor, inclusiv a ta. Si tare usor ii mai cadeti in plasa... Daca ai fi fost atent ai fi vazut ca ia ba pareri de pe blogul unei carismatice, ba zvonuri fara link-uri, dar le spune toate cu patos si "durere" asa incat justitiarii forumului sa ii sara in ajutor. In realitate insa, doar nu crezi ca un cult oficial, al doilea ca numar de membri dupa ortodocsi, sa isi permita sa interzica oamenilor se mearga la medic sau sa faca cezariane. Unde ne credem?

Daca iti place discutia la nivelul pe care o duce Urs sau Decebal, vei ramane la acest nivel. Aveam insa o parere mai buna despre capacitatea ta de a discerne.



1. Nu sunt sectari pe forum.
2. Eu am renuntat sa mai raspund intrebarilor tale; le pui, ti se raspunde, apari peste o saptamana si nu le mai citesti. Dar tot atotstiutor te crezi.
Ca de obicei, discuti despre virgule si nu despre subiect. Cand nu aveti ce spune o dati pe virgule.

Sunt sectari pe forum, iar termenul de secta este unul cunoscut si nu este inventat de mine. Vezi mai jos definitia DEX:
" SÉCTĂ, secte, s. f. Comunitate religioasă desprinsă de biserica oficială respectivă; p. ext. grup (închis) alcătuit din adepții unei doctrine (filozofice sau politice). – Din fr. secte, lat. secta."

Voi va credeti atotstiutori, voi sectarii. La toate aveti citate, la toate aveti raspunsuri, numai la adevar o cam dati pe langa. De fapt nici nu va intereseaza, pentru ca pe voi va intereseaza sa va fie voua bine cand discutati, si nu sa ajungeti la adevar....

Si am si un serviciu si un program incarcat de asta am si pauze mari in raspunsuri cateodata.


Iar prezenta voastra pe un forum ortodox, are cateva motive clare:
1. De a face prozelitism sectar.
2. De a face noi "adepti" intre cei nevinovati, poate poate pica vreunul mai slab de inger.
3. Sunteti trimisi in "misiune" de catre vreun pastor, pentru a "marturisi" minciuna si neadevarul.
Nicidecum nu sunteti aici pentru a va face "prieteni". Voi aveti prietenii vostri pe la adunarea voastra, intre crestinii vostri cei mai buni si care se iubesc mult intre ei.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 30.01.2013, 16:54:25
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Și ăsta este criteriul adevărului pentru tine ?!!! Vorba Dorianei, te știam mai rațional. La televizor a a părut și cazul Tanacu, și Elodia, și câte altele.
Asa e, televiziunea se ocupa constant cu discreditarea crestinismului de orice fel. Au aparut destule stiri si despre preoti care fac fel si fel de lucruri. Sa concluzionez ca BO le recomanda?


In fiecare religie exista pe de o parte marturisirea de credinta si pe de alta parte smecheri care o interpreteaza cum vor. Dar invataturile lor nu sunt cele ale cultului. Sa fim seriosi, eu vin de la doctor acum...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #113  
Vechi 30.01.2013, 16:56:16
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Sunt sectari pe forum, iar termenul de secta este unul cunoscut si nu este inventat de mine. Vezi mai jos definitia DEX:
" SÉCTĂ, secte, s. f. Comunitate religioasă desprinsă de biserica oficială respectivă; p. ext. grup (închis) alcătuit din adepții unei doctrine (filozofice sau politice). – Din fr. secte, lat. secta.".
BP nu este desprinsa din BO, mai citeste istorie. Asa ca poti reformula.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #114  
Vechi 30.01.2013, 16:57:05
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
doar nu crezi ca un cult oficial, al doilea ca numar de membri dupa ortodocsi, sa isi permita sa interzica oamenilor se mearga la medic sau sa faca cezariane. Unde ne credem?

asa va invata la adunarea voastra? ca sunteti numarul 2 ca membrii/ Romania?
o minciuna sfruntata!


La recensământul din anul 2002, în România au fost semnalate următoarele culte și organizații religioase:
Biserica Ortodoxă (18,83 milioane membri),
Biserica Romano-Catolică (1,02 milioane membri);
Biserica Greco-Catolică (191.556 membri);
Cultul Creștin de Rit Vechi (38.147 membri);
Biserica Armeană (687 membri);
Biserica Reformată (701.077 membri),
Biserica Evanghelică de Confesiune Augustană (8.716 membri),
Biserica Evanghelică Lutherană Sinodo-Presbiteriană (27.112 membri),
Biserica Unitariană (66.944 membri);
Biserica Creștină Baptistă (126.639 membri),
Cultul Penticostal (324.462 membri),
Biserica Adventistă de ziua a șaptea (93.670 membri),
Cultul Creștin după Evanghelie (44.476 membri),
Biserica Evanghelică (18.178 membri);
alte culte (inclusiv organizația Martorii lui Iehova) (88.509 persoane).

abia locul 4 !!!

ps.: este adevarat ce a spus "writer", sotul tau este pastor penticostal?
da sa nu? macar ai demnitatea sa raspunzi la aceasta intrebare!

daca da, ce cauti aici? vrei sa faci prozelitism ca sa creasca venitul sotului tau amagind sufletele nestatornice? nu ti-e frica de Dumnezeu? nu e suficient cati bani ati strans din zeciuieli?
Reply With Quote
  #115  
Vechi 30.01.2013, 17:01:14
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Asa e, televiziunea se ocupa constant cu discreditarea crestinismului de orice fel. Au aparut destule stiri si despre preoti care fac fel si fel de lucruri. Sa concluzionez ca BO le recomanda?
In fiecare religie exista pe de o parte marturisirea de credinta si pe de alta parte smecheri care o interpreteaza cum vor. Dar invataturile lor nu sunt cele ale cultului. Sa fim seriosi, eu vin de la doctor acum...
deci ce sa intelegem, ca in general, proorocii penticostali nu gresesc in "proorociile" lor, asta vrei sa sustii?
Reply With Quote
  #116  
Vechi 30.01.2013, 17:02:33
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
BP nu este desprinsa din BO, mai citeste istorie. Asa ca poti reformula.
BP romana s-a desprins din BOR, evident!
Reply With Quote
  #117  
Vechi 30.01.2013, 17:06:45
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
astfel de stiri au aparut si pe la televizor
Asa cum vidrenii din Apuseni refuza tratamentul medical, mai pot exista si altii care se cred inchisi intr-un “cerc al sfinteniei”, chiar in cadrul cultului penticostal, nu doar in afara lui, cum sunt "oficial" vidrenii. Insa cultul penticostal din Romania nu sustine refuzarea tratamentului medical, e aberant ca cineva sa afirme/creada asta.

Last edited by ioanna; 30.01.2013 at 17:11:29.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 30.01.2013, 17:10:28
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Asa cum vidrenii din Apuseni refuza tratamentul medical, mai pot exista si altii care se cred inchisi intr-un “cerc al sfinteniei”.

fara foc, nu iese fum.

am postat anterior o trimitere la articolul: "Sectele penticostale, un pericol pentru Belgia" ; oare de ce autoritatile belgiene considera penticostalii ca fiind un pericol?
Reply With Quote
  #119  
Vechi 30.01.2013, 17:11:42
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
ps.: este adevarat ce a spus "writer", sotul tau este pastor penticostal?
da sa nu? macar ai demnitatea sa raspunzi la aceasta intrebare!
Intreab-o pe writer. Scrie-i un mesaj privat. Oricum nu conteaza ce spune un om fara demnitate ca mine.
Ma gandesc ca, daca sotul meu ar fi fost pastor as fi stiut si eu macar cati membri are BP...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 30.01.2013 at 17:14:30.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 30.01.2013, 17:13:52
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Intreab-o pe writer. Scrie-i un mesaj privat. Oricum nu conteaza ce spune un om fara demnitate ca mine.

deci refuzati sa raspundeti intrebarii.

ati avea demnitate daca ati raspunde, sincer, intrebarii puse, daca sunteti sotie de pastor penticostal, da sau nu!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 19:09:58
mincions religios gloupgloup Generalitati 46 04.02.2011 21:50:03
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 22:26:01
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 11:28:13
extremismul religios niceboyrom Generalitati 1 17.12.2006 14:20:57