Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 10.07.2022, 00:36:56
Sebastian_Stefan Sebastian_Stefan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2021
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Dupa ce mori nu mai traiesti
Sa nu fie nimic dupa aceasta viata?

Eu ma indoiesc de treaba aceasta si am o alta varianta.

Acest pamant este iadul care este descris in biblie, raiul este alta planeta unde se afla si Dumnezeu.

Depinde ce s-a intamplat cu sufletul tau in timp si ce lucruri rele ai facut. De precizat faptul ca nimeni nu poate afla cu certitudine ce s-a intamplat cu acel suflet in vietile anterioare si daca va duceti la niste oameni specializati in domeniu va pot minti.

Asta cred eu, acum sigur ca nu stiu varianta corecta si poate fi oricare dintre a, b si c.

Last edited by Sebastian_Stefan; 10.07.2022 at 01:47:59.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 10.07.2022, 03:48:07
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul

Eu caut o comunitate unde sa fiu înțeles,acceptat așa cum sunt.

Logic as putea face compromisuri,și să-mi țin gura și să joc după cum cântă doctrina și biserica,in cadrul acesteia.

M-am gândit mult la asta, fiindcă as avea în cadru unde sa pot fi productiv și să fiu implicat în mod direct.
E foarte putin probabil sa gasesti o astfel de comunitate crestina de adoptie daca ai idei radicale. Ca sa fi primit, tu ar trebui sa te prezinti ca o persoana pe care comunitatea (mai mult conducatorul ei) s-o accepte; daca ai avea o recomandare de la cineva din ierarhie, ar fi o ocazie unica, de neratat.
In acest caz fericit ai putea face mici compromisuri pana obtii recunoasterea lor ca membru deplin, dar depinde mai departe de "ascultarea ta" fata de capul comunitatii si de armonia ideilor tale cu ideile pe care comunitatea se bazeaza.

Nu poti sa fii productiv si nici implicat direct facand compromisuri si vei fi coplesit pana iti vei schimba ideile ascunse sau le vei da pe fata. Daca le dai pe fata si comunitatea le reprima iti asumi riscuri inutil, dar daca le ascunzi in continuare, problemele pot deveni grave pentru echilibrul tau sufletesc.
Nimeni din nicio comunitate nu e lasat singur si nici nu poate pretinde asta pana nu demonstreaza ca singuratatea ii e necesara pentru a spori duhovniceste, insa pana atunci el se cuvine sa ceara sfat din comunitate si sa impartaseasca cu ea din roadele sale obtinute in linistea singuratatii sale.

Am vorbit aici ca despre o comunitate monahala deja constituita.
Altfel, daca ai putere de convingere si argumente solide, poti sa-ti faci tu orice fel de comunitate.
Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Însă duc acest război deja de vreo 10 ani...Așa cum am mai spus este un fel de bipolarism spiritual și o căutare a identității și găsiri unei căi atât personale cat și colective.

Pur și simplu cu cât întru mai adânc în cunoașterea de sine și cercetarea zonelor de spiritual,cu atât îmi este mai grea asocierea cu altceva sau altcineva mă refer din zona clasică, tradițională.
Intre acestia ii incluzi si pe sfintii parinti, pe apostoli si pe evanghelisti? Cine e mai traditional ca ei?

Cred ca e gresit din capul locului sa cauti(gasesti) o cale personala, cu atat mai mult cu cat Calea lui Iisus e universal valabila pentru toti oamenii; cred ca de asta ar trebui sa te feresti ca de foc. Daca ideile tale te indeparteaza de ceilalti, atunci(ca sa verifici) ar fi bine sa te consulti cu cineva de incredere si cu intelepciune (eventual sa meditati luung) ca sa va lamuriti de folosul ideilor tale; cui folosesc si la ce?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 11.07.2022 at 00:21:45.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare