Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 15.09.2022, 16:30:12
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Sa retractez ce?

Da un singur exemplu unde am atacat eu Biserica,pe Hristos sau am provocat sminteală în credință...

Tu ești singurul care provoacă simteala ție și celor din jur...

Tu răstălmăcești Biblia, învățătura Bisericii, luând scutul teologiei dogmatice, citând eronat din biblie și scrierile părinților...

Faci toate acestea doar că sa împroști cu venin...

Ai grija că o să cazi singur sub acuzațiile pe care le faci,și sub blestem, anatemă și înșelare...

Ai mentalitatea de evul mediu când Biserica și inchiziția ii obligau pe filosofi, gânditori și alte persoane care aveau opinii diferite doctrinei sa retracteze ideile care mai apoi au schimbat lumea...De exemplu cazul lui Galileo Galilei "Și totuși se învârte",zicea el forțat fiind sa "retracteze"asta...

Cum poți să emiți idei de acest gen, într-o lume unde gândirea liberă este atât de mult hăituită atâta timp,mai ales de religie și dictatura,care este tot un fel de religie care substitue divinitatea cu dictatorul...

Din cauza ta și a celor care au gândit și gândesc că tine persistă opacitatea in biserica...

Tot din cauza asta lumea, tineretul, intelectualii și spiritele libere evită biserica,o urăsc chiar și o părăsesc ...

Această atitudine trebuie schimbată la nivel general!

Hristos tocmai un asemenea mediu spiritual voia să schimbe...

Oricât a-ți incerca sa intoxicați gândirea liberă, până la urmă o sa va intoxicați pe voi înșivă....
Însuși titlul topicului Căderea creștinismului instituționalizat e un atac.
Biserica e mireasa lui Hristos, pe care a câștigat-o cu PreaScumpSangele Său.
Pai nu îți e un pic, ca să nu mă exprim cum, sa mai și negi?

Ca tot ai cerut versete biblice. Ti-am dat: " Pe această piatra întemeiez Biserica Mea iar porțile iadului nu o vor birui".
Topic closed.

Din punct de vedere dogmatic ti-am arătat că Biserica cea rasariteana, ortodoxa, institutionalizata (cum spui tu în limbaj New age), ierarhica (în limbaj ortodox) e Biserica întemeiată de Hristos, adeverita de cele 7 Sinoade Ecumenice,prin succesiunea Harului de la Sf. Apostoli la Episcopi și Preoți până în ziua de azi și veșnic.

Ne aflăm pe un forum care se dorește a fi ortodox,dar din nefericire începe să semene a Turnul Babel ( filozofi păgâni, eretici catolici ,sectari protestanți și neo-protestanți, adepți New Age, secte gen Misa șamd.).
Aici ar trebui să predomine abordarea creștin ortodoxa.

Dacă vrei sa fii fair cu tine însuți, și cred ca vrei, măcar citește Dogmatica Prof.Zăgrean. Are vreo 300 de pagini și nu e asa sofisticata ca Teologia Dogmatică a Prof. Staniloaie. O poți comanda și pe net dacă nu o găsești în librării.

Asta ca să știi ce ataci sau respingi (poate fără sa vrei,sau poate fără sa știi, sa conștientizezi).

Apoi poți fie să retractezi, fie sa îți menții poziția.

Asa e corect. Fata de tine.Si fata de toți participanții la dezbatere.

E adevărat ca dupa, nu mai ai scuza: Nu a știut.

Dacă ești sincer în căutarea Adevărului, lasă ideile preconcepute New Age la o parte,da o șansă ortodoxiei și citește.

Si roaga-te din inima,sincer: Doamne,da-mi sa Te cunosc pe Tine si Adevărul!
Si mie, și tuturor pe care i-am influențat.

Eu ma oprisem și chiar vreau sa nu mai existe polemica. Dar am fost provocat,întrebat și am fost nevoit să răspund.
Dacă voi fi în continuare, voi răspunde.
Nu pot sa nu îmi afirm convingerile.Asa cum nici nu te oprești în a emite niște etichetari și reproșuri, pe care eu nu le folosesc,dacă iei bine aminte !

Sa auzim numai de bine! Domnul sa intelepteasca, lumineze si indrepteze cu lumina Adevărului Său!Amin.

P.S.:A spune adevărul nu înseamnă Inchiziție sau restrângerea liberului arbitru . Ci doar ca albul este alb și negrul negru și nu invers. Atât.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 15.09.2022, 16:50:53
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Însuși titlul topicului Căderea creștinismului instituționalizat e un atac.
Biserica e mireasa lui Hristos, pe care a câștigat-o cu PreaScumpSangele Său.
Pai nu îți e un pic, ca să nu mă exprim cum, sa mai și negi?

Ca tot ai cerut versete biblice. Ti-am dat: " Pe această piatra întemeiez Biserica Mea iar porțile iadului nu o vor birui".
Topic closed.

Din punct de vedere dogmatic ti-am arătat că Biserica cea rasariteana, ortodoxa, institutionalizata (cum spui tu în limbaj New age), ierarhica (în limbaj ortodox) e Biserica întemeiată de Hristos, adeverita de cele 7 Sinoade Ecumenice,prin succesiunea Harului de la Sf. Apostoli la Episcopi și Preoți până în ziua de azi și veșnic.

Ne aflăm pe un forum care se dorește a fi ortodox,dar din nefericire începe să semene a Turnul Babel ( filozofi păgâni, eretici catolici ,sectari protestanți și neo-protestanți, adepți New Age, secte gen Misa șamd.).
Aici ar trebui să predomine abordarea creștin ortodoxa.

Dacă vrei sa fii fair cu tine însuți, și cred ca vrei, măcar citește Dogmatica Prof.Zăgrean. Are vreo 300 de pagini și nu e asa sofisticata ca Teologia Dogmatică a Prof. Staniloaie. O poți comanda și pe net dacă nu o găsești în librării.

Asta ca să știi ce ataci sau respingi (poate fără sa vrei,sau poate fără sa știi, sa conștientizezi).

Apoi poți fie să retractezi, fie sa îți menții poziția.

Asa e corect. Fata de tine.Si fata de toți participanții la dezbatere.

E adevărat ca dupa, nu mai ai scuza: Nu a știut.

Dacă ești sincer în căutarea Adevărului, lasă ideile preconcepute New Age la o parte,da o șansă ortodoxiei și citește.

Si roaga-te din inima,sincer: Doamne,da-mi sa Te cunosc pe Tine si Adevărul!
Si mie, și tuturor pe care i-am influențat.

Eu ma oprisem și chiar vreau sa nu mai existe polemica. Dar am fost provocat,întrebat și am fost nevoit să răspund.
Dacă voi fi în continuare, voi răspunde.
Nu pot sa nu îmi afirm convingerile.Asa cum nici nu te oprești în a emite niște etichetari și reproșuri, pe care eu nu le folosesc,dacă iei bine aminte !

Sa auzim numai de bine! Domnul sa intelepteasca, lumineze si indrepteze cu lumina Adevărului Său!Amin.

P.S.:A spune adevărul nu înseamnă Inchiziție sau restrângerea liberului arbitru . Ci doar ca albul este alb și negrul negru și nu invers. Atât.
1.Am dat admitere din dogmatica Zăgrean/Todoran,așa ca idee:))
2.Sa știi că studiul teologic nu se rezumă doar la Teologie Dogmatică ...
3."Căderea creștinismului instituționalizat"nu se referă la atacarea Bisericii (totalitatea creștinilor/Biserica întemeiată de Iisus și apostoli/etc),este doar o constatare,o privire critică asupra laturii umane a Bisericii,cât și o privire din punct de vedere istoric,sociologic etc..."Biserica universală/spirituală",este prefigurată dinaintea de creștinism,și se configurează că un loc/tărâm spiritual/astral...Ea niciodată nu va putea fi distrusă.Iisus despre acest loc și aceasta împărăție vorbește.Insa instituțiile umane mereu sunt înlocuite de altele,doctrinele mereu se schimba insa la baza rămân aceleași...

4.Stiu că oricum nu ai înțeles sau vrut să înțelegi despre ce am vorbit în acest topic.Tu ai văzut doar un singur lucru...Exact lucrul pe care eu nu l-am făcut.... Încearcă sa vezi invers...

5.Tu ataci in continuare Biserica și membrii acesteia...

6.Mai adu încă 2 creștini ortodocși care să-ți de-a dreptate...

7.Tu nu ești un creștin ortodox
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 15.09.2022, 17:02:08
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.273
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
A fost odata ca niciodata doi prosti ca de n-ar fi fost nu s-ar fi povestit, unul era ateu lumist, unul satanist piluminisit, si se certau ei care din ei ar trebui sa porunceasca si care ar trebui sa asculte.

Certandu-se ei a suflat un vant niste mireasma de parfum de femeie si ambii s-au dus ca rapiti sa vada ce se intampla. Pe aleea de sub castani si tei se plimba o sclifosita subtire si firava imbracata in matase si in in topit de i se vedeau prin transparenta formele si sa-i vezi cum instant, cat ai bate din palme apropiindu-se de ea se ofereau sa-i slujeasca la orice oricat ar fi fost de umilitor.

Printzesa zambind, le ceru niste zmeura si niste fragute din padure.

Alergara baietii intrun suflet dar in padure dadura de mosMartin care-i haitui spre ursoaca cu puii de aur si aceasta crezand ca vrea sa-i fure puii, in instinctul ei de aparare ii gherui de moarte. Asa ca murira amandoi.

Ajunsi pe puntea suspinelor, la judecata particulara, ii intreba avocatul apararii, cum pledati? Nevinovatzi strigara ei intrun glas.

Procurorul de serviciu ridica intrebarea inaintea inaltei instante: Daca sunt nevinovati cer ca ei sa raspunda la o singura intrebare:

-Care era porunca din Cer pe care au implinit-o?

Amandoi au plecat capetele si s-a asternut o liniste de mormant. Intrun glas se indemnau unul pe altul: te las pe tine sa raspunzi ca tu esti seful.

Si-am urcat in șa si v-am spus povestea așa si așa,
Si-am incalecat pe-o capsuna si v-am spus o mare minciuna.

Morala: antihristul sef cu manusi ascundea niste gheare ... poruncitoare... pisisispispis pis pisisis robopisisisUu!
Pentru ca n-au putut raspunde urma sa cada amandoi in iad dar cand nimeni nu se mai astepta se auzi o voce a unui martor:

-I-am vazut cum raniti de moarte fiind si tarandu-se ca sa-si scape pielea au aruncat murele si fragutele stranse inaintea puilor de urs iar micutii au venit si le-a lins ranile drept multumire. Nu ranile mortale i-a omorat ci au venit baietzii de la smurd ca a sunat femeia la 112 si le-a bagat astia in ei adrenalina si le-a facut resuscitare. Dar de murit au murit in spital de la Covid si de la nozocomiale dupa o sapatamana! Ei nu stiu ca erau in coma si intubati! Io-s soferul de pe salvare.

Judecatorul particular intelegand situatia le-a dat pe loc sentinta: Voi amandoi ca prostii ati ascultat porunca din Cer: ”Ce poti face azi nu lasa pe maine!”. Asa ca i-a achitat.

Sunt bine mersi in raiul celor buni la suflet pana azi. De ce? Familia de ursi era pusa de Dumnezeu sa pazeasca pestera unui mare sfant ascet anaforet care avea o iconita cu Maica Domnului deasupra patului de pamant in forma de cruce.

Si-am incalecat pe-o para si-un mar si v-am spus un adevar.
Si-am incalecat pe-o stafie si v-am spus o frumoasa ”nebunie”.

Credeti?
Credeti?

E chiar o tragedie unori orice discutie. De unde? De la cafea!



__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 15.09.2022 at 17:07:50.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 15.09.2022, 17:14:01
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
1.Am dat admitere din dogmatica Zăgrean/Todoran,așa ca idee:))
2.Sa știi că studiul teologic nu se rezumă doar la Teologie Dogmatică ...
3."Căderea creștinismului instituționalizat"nu se referă la atacarea Bisericii (totalitatea creștinilor/Biserica întemeiată de Iisus și apostoli/etc),este doar o constatare,o privire critică asupra laturii umane a Bisericii,cât și o privire din punct de vedere istoric,sociologic etc..."Biserica universală/spirituală",este prefigurată dinaintea de creștinism,și se configurează că un loc/tărâm spiritual/astral...Ea niciodată nu va putea fi distrusă.Iisus despre acest loc și aceasta împărăție vorbește.Insa instituțiile umane mereu sunt înlocuite de altele,doctrinele mereu se schimba insa la baza rămân aceleași...

4.Stiu că oricum nu ai înțeles sau vrut să înțelegi despre ce am vorbit în acest topic.Tu ai văzut doar un singur lucru...Exact lucrul pe care eu nu l-am făcut.... Încearcă sa vezi invers...

5.Tu ataci in continuare Biserica și membrii acesteia...

6.Mai adu încă 2 creștini ortodocși care să-ți de-a dreptate...

7.Tu nu ești un creștin ortodox
1). Nu se vede. Sincer. Ai fi știut ca Biserica instituționalizata,cum ii spui,e Biserica Lui Hristos. Al cărui cap este Hristos.;
2).Nu,e mult mai vast,dar pentru simplificare,pentru că văd persoane care par grele de cap. Sau se prefac a fi așa din viclenie;
3).Ideea de Biserica Universala/Spirituală e neo-protestanta 100%,asa ca tocmai ce ți-ai dezvăluit convingerile. De ce nu ești sincer și nu îți afirmi adevarata apartenență.Asa ceva nu există în ortodoxie !!!
Tu ești ortodox cât îmi văd eu ceafa;
Lasă tu analiza critica a Bisericii pe seama lui Dumnezeu. El are vremurile sub stăpânirea Sa.El e capul Bisericii. Știe Domnul mai bine ce face și de ce.
4). Stai liniștit, am observat din ultimele postări cât ești de sincer;
5).Tu faci confuzie între casa ta de rugăciune, secta ta și Biserica. Biserica lui Hristos e Una. Sectele protestante și neo-protestante nu sunt decât niște case de rugăciune.
Ai dreptate secta ta institutionalizata a și căzut. Există un duh de dezbinare între protestanți și neo-protestanți cum nici la ereticii catolici nu exista.;
6). Faptul că un forum e invadat de sectari nu înseamnă că dețin adevărul;
7). Sunt și ortodocși influențați de retorica protestanta. Tu nici din ăștia nu ești. Mai tată, tu ești sectar 100%.

Urât este ca minți.Faptul că te dai a fi ortodox,când din postări se văd convingerile neo-protestante arată mârșavia caracterului.
Curat murdar.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 15.09.2022, 17:23:30
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Da,dar una este Ființa lui Dumnezeu și alta e lucrarea energiilor lui.Daca citești cu atenție Ființa Lui e deasupra și nu se identifica cu lucrarea Lui.
Dumnezeu e transcendent, simplu,necompus și nu poate fi cunoscut vreodată de mintea omeneasca, nici imaginat.
Sfinții Părinți chiar au interzis cu desăvârșire orice imaginație sau încercare de a reda ca forma Ființa Dumnezeiască.
Atributele lui Dumnezeu se pot cunoaște din lucrarea Sa în creație, dar asta e altceva.
Ființa nu poate fi cunoscută.

Nu imi place sa stau să mă tiganesc pe diferite teme, si nici nu vreau sa par eu ala mai destept. Conform definitiei ortodoxe Dumnezeu poate fi asociat cu universul sau asa cum lui Spinoza ii place sa accentueze ca forta principala de viata pe care totul se bazeaza recte natura. Natura nu poate fi vazuta, ceea ce vedem sunt rezultatul energiilor ei care dau forma si sens unui sistem ce sustine si alimenteaza viata, la fel ca universul sau Dumnezeu. Un copac de exmplu, are nevoie pt a exista de sol, soare, aer, polenizatori, etc, si deci natura nu poate fi considerata ca fiind sistemul, ci energia ce sustine sistemul, sau universul sau Dumnezeu, este exact acelasi lucru doar cu o diferita denumire. Dumnezeu in conceptia ortodoxa este nevazut insa sustine toata creatia prin energiile sale necreate, aceeasi definitie a universului sau naturii. Nu e vina mea ca in teologia ortodoxa Dumnezeu este vazut asa cum Spinoza a descris ca fiind natura sau universul.

Eu nu am atacat ortodoxia, am criticat oamenii din ortodoxie. Iti dau un exemplu, o vecina de-a mea care este foarte religioasa, sambata si dumnica mereu la biserica, avea un mic pisoias care avea anumite probleme de sorginte patologice. Nu se indura sa deparaziteze pisoiul ca sa poata sa creasca pe motive ca nu are destui bani, desi isi permitea fara probleme. Am luat eu pisoiul l-am deparazitat intern-extern cu 60 de lei, retine 60 de lei si acum e o frumusete rara incat vecina mea s-a oferit sa mi-l cumpere, evident ca am refuzat. Astia sunt crestinii, nu apreciaza creatia lui Dumnezeu, se gandesc egoist doar la sufletul lor si la propria lor salvare, restul sa se duca naiba ca nu conteaza. Lasa ma, sa fiti voi fericiti acolo in rai, da-l naiba de ecosistem, de animale, de natura. Voi aveti Adevarul in sufletele voastre nemuritoare, ce nevoie aveti de lumea asta? Lasa e mai bine pt voi dincolo in rai, cat mai multi cat mai repede posibil.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 15.09.2022, 17:35:46
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Daca Legea nu era data un barbat puternic putea avea mai multe femei. Dar altul nu avea niciuna. Si nu era fericire ptr unii.
:))))) asta e problema dvs, ca nu mai aveti raport erotic cu sexul frumos:)))
Dimnezeule ce mentalitati pe aici :))) Imi pare rau sa va dezamagesc dar tot barbatii cu bani si puternici au cele mai frumoase femei cat si ca numar. Societatea in acest caz se bazeaza dintotdeauna pe o singura lege, selectia naturala. Sigur religia a incercat sa schimbe dar a esuat, din aceasta cauza sunt atat de multe divorturi in sanul bisericii pt ca nu se tine cont de cea mai importanta lege, selectia naturala
Reply With Quote
  #67  
Vechi 15.09.2022, 17:53:25
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
1). Nu se vede. Sincer. Ai fi știut ca Biserica instituționalizata,cum ii spui,e Biserica Lui Hristos. Al cărui cap este Hristos.;
2).Nu,e mult mai vast,dar pentru simplificare,pentru că văd persoane care par grele de cap. Sau se prefac a fi așa din viclenie;
3).Ideea de Biserica Universala/Spirituală e neo-protestanta 100%,asa ca tocmai ce ți-ai dezvăluit convingerile. De ce nu ești sincer și nu îți afirmi adevarata apartenență.Asa ceva nu există în ortodoxie !!!
Tu ești ortodox cât îmi văd eu ceafa;
Lasă tu analiza critica a Bisericii pe seama lui Dumnezeu. El are vremurile sub stăpânirea Sa.El e capul Bisericii. Știe Domnul mai bine ce face și de ce.
4). Stai liniștit, am observat din ultimele postări cât ești de sincer;
5).Tu faci confuzie între casa ta de rugăciune, secta ta și Biserica. Biserica lui Hristos e Una. Sectele protestante și neo-protestante nu sunt decât niște case de rugăciune.
Ai dreptate secta ta institutionalizata a și căzut. Există un duh de dezbinare între protestanți și neo-protestanți cum nici la ereticii catolici nu exista.;
6). Faptul că un forum e invadat de sectari nu înseamnă că dețin adevărul;
7). Sunt și ortodocși influențați de retorica protestanta. Tu nici din ăștia nu ești. Mai tată, tu ești sectar 100%.

Urât este ca minți.Faptul că te dai a fi ortodox,când din postări se văd convingerile neo-protestante arată mârșavia caracterului.
Curat murdar.
Chiar mă destind discutând cu tine, ești simpatic, ți-am mai spus:))

a)N-am mai afirmat că sunt ortodox de ani buni, nici măcar pe forum, uită-te bine,nu scrie la confesiune că aș fi ortodox,nici nu am menționat asta în discuțiile cu tine sau alti membri.

b)Dacă forumul era destinat exclusiv pentru utilizatorii ortodocși nu ar mai apărea la confesiune:catolic, Protestant sau alte confesiuni.

c)Nu aparțin nici unui cult, confesiune,religie
-nu înțeleg ce ai împotriva lor
-nu sunt împotriva nici unei religii, curent spiritual sau forme de venerare.

Așa ...
1.Tocmai că Biserica primară era o "sectă",nu a devenit instituție legalizată decât prin decretul lui Constantin.
2.De asta te sfătuiesc să pui mâna sa studiezi...
3.Biserica Universală=Biserica Catolică..... Până in 1054 se numea orthódoxi katholikí ekklisía , adică biserica universală drept măritoare sau a dreaptei credințe.
4.Nu prea ești tu in măsura sa vorbești despre Adevăr
5.Matei 18:20 VDC
Căci, acolo unde sunt doi sau trei adunați în Numele Meu, sunt și Eu în mijlocul lor.”Biserica o formează oameni nu clădirile sau instituțiile sau doctrinele.
6.Eu nu vad niciun "sectar" înafara de tine.Daca ai cunoaște măcar jumătate din ortodoxia pe care unii "sectari"de pe forum...
7.Pace!
7.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 15.09.2022, 18:31:38
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Nu imi place sa stau să mă tiganesc pe diferite teme, si nici nu vreau sa par eu ala mai destept. Conform definitiei ortodoxe Dumnezeu poate fi asociat cu universul sau asa cum lui Spinoza ii place sa accentueze ca forta principala de viata pe care totul se bazeaza recte natura. Natura nu poate fi vazuta, ceea ce vedem sunt rezultatul energiilor ei care dau forma si sens unui sistem ce sustine si alimenteaza viata, la fel ca universul sau Dumnezeu. Un copac de exmplu, are nevoie pt a exista de sol, soare, aer, polenizatori, etc, si deci natura nu poate fi considerata ca fiind sistemul, ci energia ce sustine sistemul, sau universul sau Dumnezeu, este exact acelasi lucru doar cu o diferita denumire. Dumnezeu in conceptia ortodoxa este nevazut insa sustine toata creatia prin energiile sale necreate, aceeasi definitie a universului sau naturii. Nu e vina mea ca in teologia ortodoxa Dumnezeu este vazut asa cum Spinoza a descris ca fiind natura sau universul.

Eu nu am atacat ortodoxia, am criticat oamenii din ortodoxie. Iti dau un exemplu, o vecina de-a mea care este foarte religioasa, sambata si dumnica mereu la biserica, avea un mic pisoias care avea anumite probleme de sorginte patologice. Nu se indura sa deparaziteze pisoiul ca sa poata sa creasca pe motive ca nu are destui bani, desi isi permitea fara probleme. Am luat eu pisoiul l-am deparazitat intern-extern cu 60 de lei, retine 60 de lei si acum e o frumusete rara incat vecina mea s-a oferit sa mi-l cumpere, evident ca am refuzat. Astia sunt crestinii, nu apreciaza creatia lui Dumnezeu, se gandesc egoist doar la sufletul lor si la propria lor salvare, restul sa se duca naiba ca nu conteaza. Lasa ma, sa fiti voi fericiti acolo in rai, da-l naiba de ecosistem, de animale, de natura. Voi aveti Adevarul in sufletele voastre nemuritoare, ce nevoie aveti de lumea asta? Lasa e mai bine pt voi dincolo in rai, cat mai multi cat mai repede posibil.
Dumnezeu nu e asociat cu creația, cu Universul în creștinism. Tocmai asta e unul din punctele care îl diferențiază de panteism. Faptul ca la Spinoza Divinitatea este Natura nu e compatibil cu monoteismul creștin.
Ca Dumnezeu LUCREAZĂ prin energiile necreate în creația Sa ține de lucrarea Ființei Dumnezeiești în Trei Ipostasuri, dar nu de adâncul de nepătruns al Ființei Sale.
Acest adânc de nepătruns al Ființei Dumnezeieștii este,conform Sf.Grigorie de Nazians, acel întuneric pe care îl vede Moise și israeliții pe Muntele Sinai.
Dumnezeu este incognoscibil. Transcendent. Simplu
Necompus. Nemișcator. Neschimbat. Veșnic același.
Însă nici un atribut nu poate defini Ființa Dumnezeiască.
Pentru ca nu poate fi cunoscut rațional. Asta a fost greseala catolicismului.Au încercat rațional. Vezi renumitele școli și Universități din Vest,multe înființate în Evul Mediu.
Sf. Grigorie Palama tocmai asta a punctat în controversa sa cu Varlaam. Dumnezeu poate fi cunoscut de către om prin extaz mistic doar după lupta pentru despatimire. Dar nici această cunoaștere nu e una desăvârșită. Și este data de Dumnezeu oamenilor excepționali. Moise, David,Ilie,Enoh, Sf.Ioan Botezatorul, iar de la întruparea Mantuitorului tuturor Sfinților,după o viață de asceza și biruință asupra patimilor care îl lupta pe om: lăcomia pântecelui, desfrâul, iubirea de bani, de slavă deșartă, mândria, mânia, lenea .
Deci numai oameni morali care s-au nevoit prin mânăstiri, peșteri, cu multa rugaciune, post, dormit pe jos, lucrul de mână și rugaciunea neîncetată a inimii.
Doar aceștia au atins acea stare de pace, liniște sufleteasca, iubire,iertare,bunătate, lepădare de sine și de ego.

În fine,e mult de vorbit. Dar Ființa Dumnezeiasca nu poate fi cunoscută și nu se asociază cu creația în nici un caz !!!!

Dumnezeu s-a făcut cunoscut omului, atât cât poate primi omul cu rațiunea sa limitata, în Întruparea Sa în persoana Domnului Iisus Hristos.
Omul trebuie să urmeze învățătura Evanghelică lăsată de Domnul Iisus Hristos.Pana la Întrupare era Legea data de Moise.

Acum legat de faptul că nu judeci creștinismul după oameni bine faci.
Nietzsche e citat și de teologi :"A fost un singur creștin adevărat și ăla a murit pe cruce" e valabila.
Oamenii, credincioși sau nu, nu sunt perfecți. Un credincios e pe cale,dar nu a ajuns la capăt. Are lupte,ispite,e neputincios,nedesavarsit.

Sectarii au obiceiul sa lovească în Biserica folosindu-se de păcatele Preoților (care sunt și ei tot oameni,nedesavarsiti) si ale credincioșilor.
Probabil asta e și menirea acestui topic,de a induce ideea ca Biserica nu e cea instituită de Domnul Hristos și Apostoli în Duhul Sfant, ci o adunătură din toate sectele,casele de rugăciune ale protestanților și neo-protestanților cu ghiveci de New Age, eretici șamd care cred în Iisus.
Asta e o inovație neo-,protestanta, care după căderea catolicismului,a trecut la atacul ortodoxiei.

Ortodoxia are 2000 de ani, sectele dispar asa cum apar sau se dezintegrează, dezbina etc.
Oare de ce se întâmplă acest fenomen?
Pentru ca dreapta credință e întemeiată de Dumnezeu, sectele de oameni mândrii, care nu se pot supune ierarhiei Bisericii (Episcopi, Preoți).
Ei de asta și ataca ierarhia, preoția văzută (ei se considera pe ei în preoție spirituala).
De asta se și cearta între ei și creează alte secte. La nesfârșit. Pentru ca nu au smerenie.

De asta și ii roade creștinismul instituționalizat. Din mândrie ei nu pot fi în Biserica. Și uite așa se fac vrăjmași ai Bisericii, ai lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 15.09.2022, 18:58:36
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Chiar mă destind discutând cu tine, ești simpatic, ți-am mai spus:))

a)N-am mai afirmat că sunt ortodox de ani buni, nici măcar pe forum, uită-te bine,nu scrie la confesiune că aș fi ortodox,nici nu am menționat asta în discuțiile cu tine sau alti membri.

b)Dacă forumul era destinat exclusiv pentru utilizatorii ortodocși nu ar mai apărea la confesiune:catolic, Protestant sau alte confesiuni.

c)Nu aparțin nici unui cult, confesiune,religie
-nu înțeleg ce ai împotriva lor
-nu sunt împotriva nici unei religii, curent spiritual sau forme de venerare.

Așa ...
1.Tocmai că Biserica primară era o "sectă",nu a devenit instituție legalizată decât prin decretul lui Constantin.
2.De asta te sfătuiesc să pui mâna sa studiezi...
3.Biserica Universală=Biserica Catolică..... Până in 1054 se numea orthódoxi katholikí ekklisía , adică biserica universală drept măritoare sau a dreaptei credințe.
4.Nu prea ești tu in măsura sa vorbești despre Adevăr
5.Matei 18:20 VDC
Căci, acolo unde sunt doi sau trei adunați în Numele Meu, sunt și Eu în mijlocul lor.”Biserica o formează oameni nu clădirile sau instituțiile sau doctrinele.
6.Eu nu vad niciun "sectar" înafara de tine.Daca ai cunoaște măcar jumătate din ortodoxia pe care unii "sectari"de pe forum...
7.Pace!
7.
Sectarule mincinos (și îmi asum ce scriu, ca și legat de mârșăvia caracterului, care am văzut-o în lovituri sub centură, bășcalii , miștocareli ,etichetari, jigniri ) pai parca ti-ai dat licența din Zăgrean.
Cât poți fi de mincinos,tu nu ai deschis cartea aia.
Ma întrebi de alți useri care pot susține afirmațiile mele.
Sectarule, sunt din Zăgrean :))))))

Oare ce te împinge pe tine sectarule sa intri pe forum ortodox și sa ataci ortodoxia? Râvnă drăceasca, dorința de a rupe cămașa lui Hristos la cei care nu își cunosc credința ca să rătăcească la secte ca a ta, asta în cazul în care nu ești oarecum plătit să faci rău.
Trebuie sa fii oarecum diabolic sa faci asta. Sa încerci sa smintești cât mai mulți oameni de la ortodoxie.

După cât te descrii ești sectar Sola Scriptura.
Deci un eretic. Sola Scriptura e erezie chiar conform Scripturii. Conform Scripturii trebuie să dai ascultare Bisericii. Adică și Sfintei Tradiții. Și ierarhiei Bisericii. Tu de cine faci ascultare? Dumnezeu îți poruncește sa asculți de cei pe care El i-a trimis.Adica de ierarhia bisericească.

Dacă tu nu aparții nici unui cult,cine te-a botezat mincinosule?
Te-ai botezat singur în baie cu Biblia ta sectara în mână?

Cine te-a trimis sa propovaduiesti? Ca doar tu nu ai duhovnic. Nici măcar Pastor. Scriptura te învață pe tine sa vii sa ataci Biserica ortodoxă și sa jignești pe ortodocși?

Sa-ti fie rușine!

Fa bine și lasa ortodocșii în pace. Vezi-ti de secta ta Sola Scriptura. Nu te mai lega de ierarhia bisericeasca și de Biserica.
Eu nu vin pe forum neo-,protestant Sola Scriptura sa îți atac convingerile și modul tău de a crede și a te închina.

Si nu veni tu sa ma etichetezi pe mine pentru ca îmi apar credința și îți stric ție lucrarea de a sminti suflete de la credința ortodoxa dreaptă.

Lasa Biserica ortodoxă în pace!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 15.09.2022, 19:06:15
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Ai mentalitatea de evul mediu când Biserica și inchiziția ii obligau pe filosofi, gânditori și alte persoane care aveau opinii diferite doctrinei sa retracteze ideile care mai apoi au schimbat lumea...De exemplu cazul lui Galileo Galilei "Și totuși se învârte",zicea el forțat fiind sa "retracteze"asta...
După unele surse nici n-a pronunțat Galileo treaba asta, primul Biograf nu menționează, deci e o legendă:
wiki în Italiană: https://it.frwiki.wiki/wiki/E_pur_si_muove%21

Non c'è nessuna testimonianza contemporanea che Galileo abbia pronunciato questa frase al suo processo. La sua prima biografia, scritta dal suo discepolo Vincenzo Viviani , non cita queste parole. Fu grazie al successo di Querelles littéraires (1761) del canonico francese Augustin Simon Irailh , che la leggenda iniziò a diffondersi ampiamente; vi è trascritta la celebre frase dall'antologia La Biblioteca Italiana (1757) di Giuseppe Baretti , pubblicata 124 anni dopo il processo a Galileo.

Culmea e că tocmai catolicii pe care-i lauzi făceau chestiile astea cu inchiziția pe la 1600, schisma Catolici-Ortodocși a fost în 1054, deci spre finele Evului Mediu 1600 și ceva ei arestau oameni la domiciliu sau ardeau pe rug, Galileo n-a fost ucis.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Cum poți să emiți idei de acest gen, într-o lume unde gândirea liberă este atât de mult hăituită atâta timp,mai ales de religie și dictatura,care este tot un fel de religie care substitue divinitatea cu dictatorul...
Modernismul se justifică de ideologia progresului ca să dicteze și să facă separații între oameni, mereu va fi cineva/ceva care va sta în centrul mecanismului de putere.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Din cauza ta și a celor care au gândit și gândesc că tine persistă opacitatea in biserica...

Tot din cauza asta lumea, tineretul, intelectualii și spiritele libere evită biserica,o urăsc chiar și o părăsesc ...
Vine tineret la Biserică, unii chiar cu studii și profesii bune, eu am văzut la diferite ceremonii religiose și procesiuni, e adevărat ce zicea părintele Necula că unii care critică pe oamenii care vin la moaște, n-au neamul lor profesiile alea dar dau din gură.
Diferența e că nu se afișează cu Biserica, probabil tot din cauza stigmatelor și a urii dezlănțuite.

Tu dacă nu mergi la Biserică nici n-ai de unde să știi cine vine și ar trebui să mergi prin vreo 5-10-15 parohii să-ți faci o imagine că unii merg doar la o Biserică și atât, dacă nu te nimerești acolo în același timp, nici n-o să știi.

Nu vin numai oameni dintr-un anumit segment social într-un oraș cel puțin.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Oricât a-ți incerca sa intoxicați gândirea liberă, până la urmă o sa va intoxicați pe voi înșivă....
Ați se scrie legat în context:
https://destepti.ro/cum-este-corect-...is-vorbit-etc/

Ati se scrie intr-un cuvant numai cand este verb auxiliar, care intra in structura perfectului compus al verbului de conjugat : Voi ati spus adevarul/ Dumneavoastra ati scris textul acesta ?/ Voi ati cantat la cor ?/ Voi ati vorbit foarte convingator etc.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.09.2022 at 19:36:28.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare