Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 24.07.2008, 20:19:29
Alia Alia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2008
Mesaje: 3
Implicit

ALEGEREA UNEI SOȚII POTRIVITE

O soție bună este cea mai plăcută cauză a fericirii în această lume. Ea ajută pe soțul ei să se supună lui Allah (swt), și oferă liniștea spirituală și sufletească lui și întregii familii. Profetul (saws) a spus: “ Viața este o plăcere, iar cea mai mare dintre plăceri este o soție bună.”( Imam Muslim)

Islamul a poruncit bărbatului ca el să se intereseze de viitoarea lui soție. El trebuie să se asigure că aceasta va fi o bună soție, că își îndeplinește cu regularitate îndatoririle religioase. Dacă o soție nu știe nimic de Islam și nu își îndeplinește ea datoriile, aceasta își va face soțul de râs în fața lumii și va strica rostul vieții sale. Profetul (saws) a insistat ca un bărbat să își aleagă o viitoare soție dintre cele care sunt cu adevarat religioase deoarece o astfel de soție va fi un real suport pentru soțul ei în a-și îndeplini datoriile ca musulman față de religia sa.

Profetul (sas) a spus: “Dacă Allah a binecuvântat pe oricare dintre voi cu o soție bună, El (swt) v-a ajutat cu jumătate din religie, așa că trebuie să fiți voi cu respect și băgare de seamă față de Allah, referitor la cealaltă jumătate. ( Al-Hakim)

Cu autorizație din partea lui Sa’d Ibn Abu Waqqas (Allah sa fie multumit de el!), Profetul (sas) a spus: “ Patru lucruri sunt motive de bucurie: o soție bună, casă mare, un vecin bun și o calatorie placuta, confortabila. Și tot patru sunt aducătoare de tristețe: un vecin rău, o soție rea, o calatorie neconfortabila, și o casă mică.” (Ibn Hibban)

Profetul (sas) a spus:” Cea mai bună dintre femei este cea care se face plăcută soțului ei atunci când acesta se uită la ea, ascultă de el atunci când acesta îi cere ei ceva și apără ea castitatea ei și casa în lipsa lui.” (an-Nasa’I si al-Ira’qi)

Profetul (sas) a mai spus:”O femeie se ia (de obicei) in căsătorie pentru următoarele motive: pentru neamul din care se trage, sănătatea ei, frumusețea ei și credința ei. Deci ar trebui să te căsătorești cu cea care este credincioasă (alftel) vei pierde.”(Convenit)

Seubaan (aws) a spus:” Eram cu Profetul (sas) într-una din călătoriile sale când versetul (…”iar acelora care strâng aur și argint și nu le cheltuiesc pe calea lui Allah, vestește-le osânda dureroasă,…”) [At-Tawbah.34] a fost revelat. Unul din Companionii săi a spus,:” A fost revelat despre aur și argint. Am ști noi care proprietate este mai bună ca să știm ce e mai bine pentru noi?” El (sas) a răspuns:” Cele mai bune dintre bunurile voastre sunt limbile voastre cu care pomenește pe Allah, o inimă recunoscătoare, și o soție credincioasă ce își ajută soțul ei în credință.”( Imam Ahmed, at-Tirmidhi și Ibn Mageh)

Colaborarea dintre soț și soție în a se supune lui Allah (swt) rezultă dintre o întelegere mutuală dintre ei. Colaborarea este un simbol al societății musulmane, Allah(swt) spune: (“… Întrajutorați-vă în plinirea faptelor bune și în evlavie, dar nu vă ajutați la păcat și la nedreptate!...) [ Al-Maidah,vers:2]
Profetul(saws) a încurajat cuplurile căsătorite să se ajute reciproc în a găsi drumul drept către credință. El (saws) îi îndeamnă pe ei să se închine sincer lui Allah, în special în Rugăciunile de Seară.

Abu Hurairah(aws) a relatat spusele Profetului(saws): “ Fie ca Allah să aibă milă de cel care se trezește în timpul nopții pentru a se ruga, și trezește și pe soția sa; dacă aceasta refuză, el trebuie să stropească fața ei cu puțină apă rece. Fie ca Allah (swt) să aibă milă de femeia ce se trezește în timpul nopții pentru a face rugăciune, și trezește ea și pe soțul ei ; dacă acesta nu se trezește atunci ea să stropească fața lui cu puțină apă rece.” (Imam Ahmed, Abu Dawud, an-Nasa’I, Ibn Majah, Ibn Hibban si al-Hakim)

Abu Said al-Khudri a relatat că Profetul (sas) a spus:”Când un bărbat se trezește singur în timpul nopții și trezește el și pe soția lui, pentru a se ruga două Rak’at împreună, li se ține lor cont alături de ceilalți bărbați și celelalte femei care pomenesc mai mult pe Allah.”( Abu Dawud, an-Nasa’I, Ibn Majah, al-Hakim, adh-Dhahabi si al-Iraqi)

O femeie bătrână a cărei față strălucea de frumusețe și bucurie a fost întrebată: Ce anume machiaj folosești? Ea a răspuns: Folosesc pentru buzele mele Adevărul, pentru vocea mea pomenirea lui Allah, pentru ochii mei coborârea privirii mele, pentru mâinile mele faptele bune, pentru corpul meu sinceritate și castitate, pentru inima mea dragostea pentru Allah, pentru înțelepciunea minții mele și pentru sufletul meu supunerea față de Allah iar pentru dorințele mele Credința(Iman).
  #62  
Vechi 25.07.2008, 00:10:58
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alia
ALEGEREA UNEI SOȚII POTRIVITE

O soție bună este cea mai plăcută cauză a fericirii în această lume. Ea ajută pe soțul ei să se supună lui Allah (swt), și oferă liniștea spirituală și sufletească lui și întregii familii. Profetul (saws) a spus: “ Viața este o plăcere, iar cea mai mare dintre plăceri este o soție bună.”( Imam Muslim)

Islamul a poruncit bărbatului ca el să se intereseze de viitoarea lui soție. El trebuie să se asigure că aceasta va fi o bună soție, că își îndeplinește cu regularitate îndatoririle religioase. Dacă o soție nu știe nimic de Islam și nu își îndeplinește ea datoriile, aceasta își va face soțul de râs în fața lumii și va strica rostul vieții sale. Profetul (saws) a insistat ca un bărbat să își aleagă o viitoare soție dintre cele care sunt cu adevarat religioase deoarece o astfel de soție va fi un real suport pentru soțul ei în a-și îndeplini datoriile ca musulman față de religia sa.

Profetul (sas) a spus: “Dacă Allah a binecuvântat pe oricare dintre voi cu o soție bună, El (swt) v-a ajutat cu jumătate din religie, așa că trebuie să fiți voi cu respect și băgare de seamă față de Allah, referitor la cealaltă jumătate. ( Al-Hakim)

Cu autorizație din partea lui Sa’d Ibn Abu Waqqas (Allah sa fie multumit de el!), Profetul (sas) a spus: “ Patru lucruri sunt motive de bucurie: o soție bună, casă mare, un vecin bun și o calatorie placuta, confortabila. Și tot patru sunt aducătoare de tristețe: un vecin rău, o soție rea, o calatorie neconfortabila, și o casă mică.” (Ibn Hibban)

Profetul (sas) a spus:” Cea mai bună dintre femei este cea care se face plăcută soțului ei atunci când acesta se uită la ea, ascultă de el atunci când acesta îi cere ei ceva și apără ea castitatea ei și casa în lipsa lui.” (an-Nasa’I si al-Ira’qi)

Profetul (sas) a mai spus:”O femeie se ia (de obicei) in căsătorie pentru următoarele motive: pentru neamul din care se trage, sănătatea ei, frumusețea ei și credința ei. Deci ar trebui să te căsătorești cu cea care este credincioasă (alftel) vei pierde.”(Convenit)

Seubaan (aws) a spus:” Eram cu Profetul (sas) într-una din călătoriile sale când versetul (…”iar acelora care strâng aur și argint și nu le cheltuiesc pe calea lui Allah, vestește-le osânda dureroasă,…”) [At-Tawbah.34] a fost revelat. Unul din Companionii săi a spus,:” A fost revelat despre aur și argint. Am ști noi care proprietate este mai bună ca să știm ce e mai bine pentru noi?” El (sas) a răspuns:” Cele mai bune dintre bunurile voastre sunt limbile voastre cu care pomenește pe Allah, o inimă recunoscătoare, și o soție credincioasă ce își ajută soțul ei în credință.”( Imam Ahmed, at-Tirmidhi și Ibn Mageh)

Colaborarea dintre soț și soție în a se supune lui Allah (swt) rezultă dintre o întelegere mutuală dintre ei. Colaborarea este un simbol al societății musulmane, Allah(swt) spune: (“… Întrajutorați-vă în plinirea faptelor bune și în evlavie, dar nu vă ajutați la păcat și la nedreptate!...) [ Al-Maidah,vers:2]
Profetul(saws) a încurajat cuplurile căsătorite să se ajute reciproc în a găsi drumul drept către credință. El (saws) îi îndeamnă pe ei să se închine sincer lui Allah, în special în Rugăciunile de Seară.

Abu Hurairah(aws) a relatat spusele Profetului(saws): “ Fie ca Allah să aibă milă de cel care se trezește în timpul nopții pentru a se ruga, și trezește și pe soția sa; dacă aceasta refuză, el trebuie să stropească fața ei cu puțină apă rece. Fie ca Allah (swt) să aibă milă de femeia ce se trezește în timpul nopții pentru a face rugăciune, și trezește ea și pe soțul ei ; dacă acesta nu se trezește atunci ea să stropească fața lui cu puțină apă rece.” (Imam Ahmed, Abu Dawud, an-Nasa’I, Ibn Majah, Ibn Hibban si al-Hakim)

Abu Said al-Khudri a relatat că Profetul (sas) a spus:”Când un bărbat se trezește singur în timpul nopții și trezește el și pe soția lui, pentru a se ruga două Rak’at împreună, li se ține lor cont alături de ceilalți bărbați și celelalte femei care pomenesc mai mult pe Allah.”( Abu Dawud, an-Nasa’I, Ibn Majah, al-Hakim, adh-Dhahabi si al-Iraqi)

O femeie bătrână a cărei față strălucea de frumusețe și bucurie a fost întrebată: Ce anume machiaj folosești? Ea a răspuns: Folosesc pentru buzele mele Adevărul, pentru vocea mea pomenirea lui Allah, pentru ochii mei coborârea privirii mele, pentru mâinile mele faptele bune, pentru corpul meu sinceritate și castitate, pentru inima mea dragostea pentru Allah, pentru înțelepciunea minții mele și pentru sufletul meu supunerea față de Allah iar pentru dorințele mele Credința(Iman).
de unde le-ai scos? din sunnah si Coran??

Cum mai fetelor v-au splat mintile intratat sa nu mai fiti in stare sa faceti diferenta intre bine si rau?
  #63  
Vechi 25.07.2008, 01:07:03
Alia Alia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2008
Mesaje: 3
Implicit

Nu draga,asta este islamul,citeste Quran(in Romania cel autorizat de fundatia Taiba)noi musulmanii credinciosi dupa astea reguli traim,s-au dus vremurile in care se credea ca islamul se raspandeste cu sabia,astazi se afla in plina ascensiune datorita mijloacelor largi de informatie,cine le cauta le gaseste
  #64  
Vechi 02.08.2008, 08:54:57
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Musulmanii nu au pace pâna când nu instaureaza Sharia în tarile unde locuiesc.

Ce înseamna SHaria? Taierea capetelor, mâinilor, picioarelor pentru diverse fapte considerate pacate în coran.

http://www.youtube.com/watch?v=0izHXbgzq6U
  #65  
Vechi 25.09.2008, 00:50:14
deedeez3 deedeez3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2008
Mesaje: 8
Implicit

salutare...din intamplare am gasit acest forum si dupa ce am citit cateva pareri, am decis sa va scriu si eu ceva. nu inteleg de ce toata lumea se pripeste sa afirme niste chestii pe care nu le cunoaste indeajuns. de ex, coranul spune exact ceea ce spune biblia noastra si anume ca allah(dumnezeul nostru) este unic si in el treb sa credem, iar muhamed este mesagerul acestuia. la noi crestinii profetul si mesagerul este isus. tot ce este diferit este faptul ca in credinta islamica dumnezeu (allah) nu a avut fii. credinta islamica este ca allah (dumnezeu) este doar unul, iar muhamed este mesagerul sau. asta spune shahada. eu am un prieten musulman, din turcia ce e drept, care este f normal. am discutat mult despre religie si tot si treb doar sa fii om si sa ii tratezi la fel, deoarece toti credem intr-un dzeu.si stiti ca fiecare padure are uscaciunile ei. islamul are niste teroristi. noi ceilalti l-am avut pe hitler, mussolini si alti criminali in masa. am avut de asemenea inchizitia, care stiti cat rau a facut. daca mass media ne impuie capul cu rautatile facute de islamici, nu inseamna ca si treb sa credem tot. nu uitati ca noi aflam la tv DOAR ce vor americanii sa stim. si intr-adevar exista tot felul de intamplari cu crestine ortodoxe sau catolice maritate cu musulmani, dar sa nu uitam cate femei sunt maltratate de ortodocsii nostri. eu am cunoscut niste oameni minunati in turcia, musulmani, prietenul meu e musulman, si pot spune ca se poate f bine o relatie intre crestini si musulmani. totul e sa gasesti pers potrivita, sa stii sa alegi si sa stii sa iubesti...ATAT!
  #66  
Vechi 25.09.2008, 01:08:49
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai eu vad foarte simplu lucrurile:
daca musulmanul o iubeste cu adevarat pe femeie atunci inseamna ca se boteaza ortodox.
Daca nu se boteaza ortodox inseamna ca iubeste de fapt ratacirile musulmane si nu sotie vrea sa isi ia ci sclava in casa.
  #67  
Vechi 25.09.2008, 01:09:36
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Se boteaza ortodox pentru a se putea casatori cu aleasa inimii sale normale.
Daca e sincer.Cred ca exista destul cazuri de acest fel.
  #68  
Vechi 25.09.2008, 11:38:05
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

deedeez cine ne impuie noua capul?televiziunea?nu,draga mea,nu teelviziunea ne arata ce este islamul.La televizor vedem doar consecintele islamului.Coranul ne arata noua ce este islamul si viata profetului mohammed ne arata cine a fost acest om.
daca tu admiri pedofilia ,violurile,sclavia si crimele,nu ai decat sa imbratisezi islamul.Dar,te rog,nu ne spune ca islamul este religie de la Dumnezeu iar allah este Dumnezeul crestin.Macar,din respect pentru toate victimele islamului si pentru toate femeile chinuite si maltratate in numele islamului.
  #69  
Vechi 25.09.2008, 12:19:09
deedeez3 deedeez3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2008
Mesaje: 8
Implicit

Salutare tuturor iarasi! da, va inteleg parerile, nu pot spune ca nu aveti dreptate. Dar de ce numai daca el se converteste la ortodoxism inseamna ca o iubeste? daca ea nu vrea sa devina musulmana, se poate interpreta si ca ea nu il iubeste pe el. nu ma intelegeti gresit, dar in europa noastra moderna se spune ca suntem egali in drepturi, asa ca interpretarea convertirii religiei poate fi din ambele sensuri. in plus, nu e obligatorie convertirea niciunuia dintre cei 2, aceasta e necesara numai in cazul cununiei religioase si daca nu ma insel, am auzit de nunti care au avut 2 tipuri de cununie religioasa, dupa ambele religii ale partenerilor. legat de tv si ceea ce vedem, nu cred ca televiziunea ne arata consecintele islamului. voi stiti ce se intampla in irak de fapt? de ce ii acuzati pe ei? nu contest nemernicia teroristilor, dar ganditi-va cati crestini americani au omorat in irak copii nevinovati si batrani. vi se pare corect? vi se pare normal sa stea cu mainile in san? eu am stat 4 luni in turcia vara asta. aveam aceeasi parere despre islamici, ca sunt ascunsi si periculosi. ei, da, unii chiar sunt, dar nu judecati dupa cateva exemple, nu generalizati, sunt tot oameni ca si noi si poate chiar mai profunzi. nu aveti idei preconcepute. si printre crestini exista atatia radicali, s-au format atatea secte care sunt de zeci de ori mai periculoase. ganditi-va in felul urmator: unul din parinti e alcoolic si are o reputatie proasta. asta inseamna ca trebuie ca voi sa fiti judecati in functie de faptele acestuia? sa fiti respinsi din cauza ca parintele are o reputatie proasta? sa nu vi se dea o sansa?si stiti ce a spus Isus: cine nu a pacatuit vreodata, sa dea primul cu piatra. asta inseamna sa nu judecam, ca nu avem dreptul.

la ei (turci) familia e pe primul plan, mamele joaca cel mai important rol in societatea lor. ce e drept, nu toate tarile musulmane sunt modernizate. pot spune ca acum ma raportez la turcia, tunisia, maroc-cele 2 din urma fiind si foste colonii franceze, ca atare sub influenta europeana.

nu va feriti de oameni, dati-le o sansa tuturor.
  #70  
Vechi 25.09.2008, 12:55:48
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Tu de unde stii ce se întâmpla în Irak? Câti copii si batrâni au omorât americanii?

Irakienii îi iubesc pe americani, e drept ca în prezent doresc plecarea americanilor dar au aprobat venirea lor si ceea ce au facut acolo.

Cei care omoara irakieni sunt fundamentalistii islamici, nu americanii. Iar daca americanii ar pleca ar muri si mai multi.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 09:59:24
Despre relatii bobby Nunta 15 21.03.2008 13:55:49
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 11:17:39
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 02:39:19