Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.09.2005, 14:50:07
Codreanu Codreanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2005
Mesaje: 6
Implicit

Eu cred ca o tinuta decenta ar fi potrivita.Nu? :D
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.09.2005, 14:27:52
Valentin Valentin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 25
Implicit

Normal ca este obligatorie o tinuta decenta cand mergi la biserica !

Ar fi ideal ca la intarare sa fie un afis unde sa se arate cu ce e bine si ce nu e bine.

Acum cativa ani la manastirea Negru Voda (din Campulung Muscel) era un astfel de afis (si sigur exista afise si la alte manastiri)unde arata clar si cu imagini cum trebuie sa intri in biserica. Anul asta nu mai era acel afis, din pacate.

Daca ar exista un afis la toate bisericile si manastirile probabil 97 % din cei care vin ar avea o tinuta decenta, dar din pacate nu exista aceste afise peste tot :( .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.10.2005, 21:48:05
Mikhael Mikhael is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Codreanu
Eu cred ca o tinuta decenta ar fi potrivita.Nu? :D
Nu gasesc loc/situatie in care "o tinuta decenta" ar fi nepotrivita...
Daca ni s-ar spune ca maine trebuie sa ne infatisam in fata Domnului...n-am mai sti cum sa ne gasim haine potrivite...cat mai decente(ca sa nu-L suparam) si cat mai frumoase, dar nu ne dam seama ca suntem tot timpul in fata Lui...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.10.2005, 12:54:09
mihaiporubin mihaiporubin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2005
Mesaje: 11
Implicit

am si eu cateva intrebari pe aceasta tema:

dupa cate zile se poate intra in Biserica in urma unei realtii intime intre soti?
femeile pot intra in Biserica cu capul descoperit si imbracate in pantaloni?
femeile la ciclu pot intra in Biserica si daca nu care este perioada interzisa?
Se poate intra in Biserica sub influenta bauturilor alcoolice?
ma intereseaza numai aspectul accesului si nu al participarii la ceremonia religioasa
multumesc,mihaiporubin
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.10.2005, 14:41:53
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaiporubin
am si eu cateva intrebari pe aceasta tema:

dupa cate zile se poate intra in Biserica in urma unei realtii intime intre soti?
femeile pot intra in Biserica cu capul descoperit si imbracate in pantaloni?
femeile la ciclu pot intra in Biserica si daca nu care este perioada interzisa?
Se poate intra in Biserica sub influenta bauturilor alcoolice?
ma intereseaza numai aspectul accesului si nu al participarii la ceremonia religioasa
multumesc,mihaiporubin
La prima intrebare care cred ca este ceva mai personala, ar trbui sa intrebi preotul duhovnic. Oricum este bine ca inainte de Participarea la Sfanta Liturghie, sotii sa fie curati.
Da femeile pot intra in biserica si cu capul descoperit si in pantaloni! Tinuta cu pantaloni pentru femei nu este nici o tinuta interzisa, nici o tinuta considerata indecenta (mai ales cand nu sunt mulati, sau nu ti se vede buricul, sunculitele, etc.).
Pentru capul descoperit, este traditia, este bine ca femeia sa aiba capul acoperit; acoperamant pentru ingeri, caci "femeia este slava barbatului, iar barbatul capul femeii (barbatul sta cu capul descoperit in Biserica), iar capul barbatului este Hristos.
Exista cazuri cand preotul interzice participarea femeilor in anumite perioade la slujbe! Dar aceasta nu inseamna ca femeile aflate in astfel de situatii nu pot participa in mod radical la slujbe, oricum daca intra in biserica este bine sa nu se atinga de sfintele icoane, sau de vesmintele preotului, pot sta, pur si simplu si participa prin prezenta, eventual canta, la slujba!
Se poate intra in biserica sub influenta bauturilor alcoolice, daca nu deranjezi prea tare astfel incat se impune parasirea sfantului locas!
Dar un om cu adevarat evlavios nu v-a consuma bauturi alcoolice si nu se v-a duce in biserica astfel niciodata! Nu este indicat sau "Pur si simplu nu se cade!"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.11.2005, 21:04:40
Diana Diana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2005
Mesaje: 7
Implicit

Se spune ca asa este traditia,sa intre femeia cu capul acoperit in Biserica,dar nu toate femeile merg la biserica ca initiate.Unele persoane isi cauta drumul,trebuie sa-si acopere capul neintelegand ce fac,ce insemnatate are gestul in fata lui Dumnezeu,nu apare ca un fel de act de ipocrizie sau fara valoare in aceste conditii?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.11.2005, 13:30:13
AdiZ AdiZ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2005
Locație: Brasov, Romania
Mesaje: 5
Implicit

Eu consider ca unul din motivele pentru care femeile trebuie sa isi acopere capul (+ sa poarte fuste lungi, sa fie nemachiate...) este ca sa nu devina ispite pentru barbatii din biserica. Si cand zic ispita, ma refer de la un simplu gand care s-a departat de rugaciunea care se face in acel moment in biserica, pana la situatii si mai grave. Trebuie sa ne gandim fiecare pentru noi insine ca pacatul nu este numai al ispititului ci si al ispititorului.
As vrea sa subscriu deplin la afirmatia lui Mikhael. Daca ne-am gandi ca trebuie sa ne prezentam in fata Domnului, am sti clar ce inseamna "tinuta decenta".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.11.2005, 14:30:50
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdiZ
Eu consider ca unul din motivele pentru care femeile trebuie sa isi acopere capul (+ sa poarte fuste lungi, sa fie nemachiate...) este ca sa nu devina ispite pentru barbatii din biserica. Si cand zic ispita, ma refer de la un simplu gand care s-a departat de rugaciunea care se face in acel moment in biserica, pana la situatii si mai grave. Trebuie sa ne gandim fiecare pentru noi insine ca pacatul nu este numai al ispititului ci si al ispititorului.
As vrea sa subscriu deplin la afirmatia lui Mikhael. Daca ne-am gandi ca trebuie sa ne prezentam in fata Domnului, am sti clar ce inseamna "tinuta decenta".
Asta si in cazul in care "barbatii" din biserica nu au cumva obiceiul de a "vana" ispitele prin biserica, in scopuri mai mult sau mai putin matrimoniale, crestinesti scl. Pai parca spunem ca "barbatul" il are drept cap pe Hristos! Ori la Liturghie nu esti chiar pe Muntele Carantaniei! si sunt suficiente actiuni pe care un ravnitor
intr-u cele dumnezeiesti le are de savarsit in timpul Liturghiei astfel incat sa nu mai aiba timp si de ispite si ispitire! In general insa mintea este imprastiata nu numai la rugaciune, iar atentia este in mod special dezvoltata direct proportional si distributiv, dupa ispite! Se ispiteste si singur omul, cand se plictiseste la Liturghie, sau tocmai pentru a nu se plictisi prea tare or fi ispitele!?;):D

Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.01.2006, 15:24:10
emilia03 emilia03 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2006
Mesaje: 9
Implicit

Cred ca trebuie sa mai recitim pe Clement al Alexandriei si pe Sf. Ioan Gura de Aur, care dau indrumari destul de precise referitoare la vestimentatia (mai ales a femeilor) din biserica. Desigur, cred ca o buna crestina, sau un bun crestin au grija de tinuta lor, sa nu scandalizeze, si in afara bisericii, darmite inauntru, mai ales ca se presupune ca te si impartasesti la liturghie (si chiar daca nu te impartasesti cu Trupul si Sangele lui Hristos, o forma de impartasire tot exista, asa cum ne invata parintele Cleopa).
Pe de alta parte, avand in vedere ca nu toti sunt la aceeasi intelegere duhovniceasca, ba chiar unii destul de straini, e clar ca nu pot fi scosi din biserica, decat daca tinuta lor scandalizeaza foarte tare; si pe ei ii asteapta Hristos, si pentru ei S-a rastignit, nu numai pentru noi, care credem ca stim f. multe. De asta se leaga si purtarea capului acoperit (nu numai la slujba, ci in general la rugaciune, chiar si acasa), care nu e doar o traditie, ci chiar cuvantul Sf. Duh, transmis noua de Sf. Ap. Pavel! Desigur ca nu luam, ca de altfel toate cuvintele Sf. Scripturi, doar dupa litera; daca vreo femeie trece pe langa o biserica si nu are ceva cu ce sa-si acopere capul, chiar daca stie ca asa s-ar cuveni, socotesc ca ar putea si sa intre, mai ales daca starea ei sufleteasca o impune, dupa cum poate avea si folos duhovnicesc daca se smereste si socoteste ca nu vrea sa-si mai adauge un pacat la cele pe care le are, dar ramane putin langa biserica si se roaga lui Dumnezeu pentru iertare. Nu stiu in care din aceste doua cazuri se va bucura Dumnezeu mai mult; numai El singur stie, dar cred ca pana la urma o primeste pe femeie oricum.
Cred de asemenea ca o femeie aflata la ciclu e mai bine sa nu intre in biserica, sau cel putin (pentru ca acest lucru se intampla de multe ori destul de neregulat si poate dura chiar multe zile) sa nu se poarte fata de cele sfinte ca si intr-o perioada obisnuita (adica nu se impartaseste, nu ia anafura sau aghiazma). Dar, tot asa, nu as vrea sa luam lucrurile foarte literal; daca se atinge accidental de preot, de vesminte, de icoane, mai bine sa nu faca caz de asta; stie doar Dumnezeu ca n-a facut-o cu gand de impietate.
Cat priveste ceea ce spuneau unii legat de prezenta "sub influenta bauturilor alcoolice", cred ca e destul de clar: ce rugaciune faci cand esti "influentat"? Mai bine roaga-te acasa daca esti asa de influentat! Daca unei femei ii spui ca se cuvine sa nu se atinga de cele sfinte pentru ca Dumnezeu asa a facut-o, pe cel "influentat" il lasi, desi nu l+a facut Dumnezeu asa. Stiu ca puteti raspunde ca si bautura a fost binecuvantata; da, dar Dumnezeu a dezlegat la pahar, nu la butoi! Iertare daca am zis-o prea tare; cred ca intelegeti miezul, si nu veti fi aspri pt. cuvinte.
In ceea ce priveste ispitirea prin tinuta indecenta, cred ca se intampla de multe ori sa fii ispitita sau ispitit chiar si in biserica. Nu suntem inca multi dintre noi la masura sfinteniei. As recomanda tuturor (se intelege ca mie mai intai) purtarea unei tinute cat mai obisnuite, care sa nu atraga atentia; asta daca se poate...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.06.2006, 18:31:07
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Domnul ne iubeste si ne primeste asa cum santem noi, dar titusi din respect pt sf. Biserica ar trebui sa avem o tinuta decenta mai ales femeile, ispitele vin oriunde chiar si in biserica si nu e bine pt o femeie sa se faca pricina de ispita chiar in biserca, chestia cu capul acoperit e o porunca biblica, Domnul sa ne ajute!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Primiti cu uratul? Tina06 Generalitati 3 31.12.2012 14:25:46
Ce feedback primiti de la Dumnezeu ? Petre. Pocainta 31 21.06.2012 17:27:24
Craciunul -primiti cu colindul? MarinaAlca Generalitati 18 26.12.2009 02:31:14
Parintele Adrian Fageteanu: “SA NU PRIMEASCA NIMENI!- Nu primiti nimic tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 08.02.2009 18:38:22
Primiti cu colindul? palinaalade Umanitare 1 13.12.2008 15:50:15