Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.10.2022, 23:13:53
Alfredo Alfredo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2022
Mesaje: 3
Post Un om bun printre nebuni

Simt nevoia sa spun toate lucrurile astea , nu-mi doresc altceva decat sa ma vindec de toate , sa ma eliberez de cosmarul asta trait de o viata , 21 ani de zile de chin si frici si sa zbor , sa-mi fac eu viitorul pe care-l merit.
Mama m-a parasit , am fost nascut prematur , insa au existat complicatii in timpul sarcinii . A fost depresiva , consuma alcool , fuma , a incercat sa se sinucida , a facut toate astea cu mine in pantec . Cand tata a auzit de sarcina , i-a cerut sa faca avort , insista , spunand ca "i-am distrus planurile" . Plecase luni de zile si nu se mai intorcea acasa , tata pur si simplu a ignorat-o luni de zile . Dupa nastere au aparut complicatii , ochii si creierul meu nu s-au dezvoltat cum trebuie (sufar de miopie acuta -9/-10) si am alte cateva probleme psihiatrice , probleme cu care am trait intotdeauna(le puteam gestiona) dar care au fost declansate/amplificate sever dupa infectia cu Covid pana la momentul in care am crezut ca mi-a crapat creierul .
Probleme precum : ADHD , anxietate , depresie , tulburare bipolara , tulburari de somn,ODD,OCD,tinnitus,halucinatii si sindromul Asperger ."

Am fost intotdeauna un om generos , inclusiv cu dusmanii mei de clasa , luam de la gura mea si dadeam altora . Vedeam un sarman pe strada , mi-a iesit in cale si-mi ziceam : "Omul asta n-are pe nimeni , o casa , un acoperis deasupra capului , ar da orice pentru o masa calda" luam un ban si-l dadeam lui , cat as fi avut 20 lei , 50 lei cash la mine . Nu-mi pasa ce zic altii , dar n-am mai vazut asa ceva , oameni care chiar mi-au multumit , mi-au sarutat mana , ma trageau de maneca , m-a miscat acel moment. Ce-am facut sau cu ce am gresit sa merit asta , sa fiu nici macar la un sfert functional (memoria,atentia,concentrarea si tot ce tine de spectrul ADHD si a celorlalte tulburari sunt distruse , inca mai pisc cate ceva , n-am cazut definitiv in groapa.)

Se pare ca am primit o inteligenta superioara cum rar apare in lumea asta +160 . Problema este ca nu mai fac fata la problemele mele psihiatrice nici cu inteligenta , oricat de mare ar fi IQ-ul nu ma mai ajuta. IQ-ul a compensat deficitele respective in tot acest timp . Cand am fost dus la psihiatru de mic , nu m-a diagnosticat cu nimic (pentru ca inteligenta a mascat simptomele) . Pentru incompetenta unor medici care nu sunt medici , astazi am ajuns sa nu-mi mai pot tine in frâu starile , am ajuns si la ganduri negre , la suicid cu pastile , de fiecare data nu se intampla nimic (ADHD , anxietatea si depresia sunt comorbide la mine , este greu de diagnosticat la noi in Romania pentru ca nu exista interes si tratamentul este ilegal , cu greu daca se prescrie cine se indura sa prescrie . Mi-am zis ca "viata n-are niciun rost daca traiesc si car in carca toate astea , eu nu pot sa traiesc si sa nu fiu capabil sa fac ceva cu viata mea pentru ca au devenit incontrolabile" .
Am facut fata atata timp , reuseam sa promovez examene cu note foarte bune chiar si daca simteam ca muncesc de 500 ori mai mult pentru asta. Am simtit intotdeauna ca nu mi-am folosit creierul niciodata la adevaratul potential , ca am folosit doar 10% ca ascund o putere imensa in carapacea mea , ca m-as simti ca un Elon Musk al Romaniei, simteam ca am o greutate zdravana deasupra capului si ma facea sa-mi pierd mintile . Imi faceam planuri , target-uri , voiam sa le ating , sa nu ma simt vulnerabil vreodata, sa fac ceea ce mi-am dorit sa fac , am vrut sa ma dezvolt cat mai mult , sa-mi fac viata mea , sa invat cat mai mult , sa fac si sa excelez la toate lucrurile pe care mi le-am propus , la toate interesele si hobby-urile mele , inclusiv la job. Am vrut sa fiu cineva , sa ajung sa scriu istorie , sa nu fac umbra pamantului degeaba datorita unor tulburari ,sa fiu eu si sa nu mai fiu un fals , jucand teatru pentru a nu fi respins de colectivitate . Mama m-a parasit la un an , lui tata niciodata n-am putut sa-i zic "tata" pentru greselile pe care le-a facut , cuvantul "tata" n-a existat in vocabularul meu inca de mic , n-a existat niciodata , exista ceva care nu-mi permitea sa-i zic lui "tata" vreodata . Un fake am fost , fumam si ma fortam sa fumez (desi corpul meu n-accepta tigara, nu mergea) doar ca sa gasesc un numitor comun cu ceilalti . Eram antisociabil , nu puteam deschide gura pentru ca o deschideam degeaba , eram respins oricum de toata lumea , la oricate scoli ma mutasem , nu gaseam numitorul comun. Mi-era frica de colegi , mi-era frica sa fiu jignit , sa ma huleasca toti , sa ma faca de ras , sa ajung in ipostaze jenante , sa fiu luat peste picior . Imi plangeam de mila ca sunt blestemat de soarta si captiv de propria minte , de un creier care este inchegat altfel de cum ar fi fost normal . M-am saturat de viata , de gurile rele , de conceptia comunista a lui taica-meu si a unor rude care ii tin partea (oameni pentru care trebuie sa cobor nivelul ca sa le explic problemele mele si cum vad eu corect viata , inclusiv tratarea tulburarilor la care le-as scrie 100 de pagini ca sa inteleaga pentru ca un om care nu are astfel de probleme vede lumea in mod normal , eu chiar nu stiu cum as vedea lumea in mod normal daca creierul ar fi perfect sanatos) (care asta si-ar dori , sa-i calc pe urme . Prefer sa joc ruleta ruseasca decat sa ii calc lui taica-meu pe urme vreodata , n-as putea face in viata mea o asemenea greseala , cum a facut el cu mama si cu altele ca nu i-a mers cu femeile si a incasat-o , niciodata nu vreau sa fiu , la modul cel mai serios "curvar" , sa-mi stric moralitatea . Nu m-as simti in stare , nu sunt genul care ar face asa ceva , nici sa ma platesti si nu o fac , m-as simti cu constiinta incarcata . Toti oamenii din familia mea au trait cu conceptia ca "o vezi , o înhați" , doar pentru faptul ca au fost toti prinsi in comunism , s-au obisnuit cu ideologia si timpul comunist si si-au facut de cap, oameni usor fixiști , asta nu inseamna ca trebuie sa cobor la nivelul unor frustrati care au profitat de placerile vietii dar n-au ajuns prea bine in viata , i-a izbit viata atat de tare ca nu si-au dat seama de ce au dat gres in multe momente . Universul lucreaza , de aceea . Au primit palme de la viata si au ajuns saraci cand puteau ajunge ingineri bine platiti pe salarii de +8000 . Oameni care si-au sapat singuri groapa , iar eu n-am de gand sa fac greseli , ci sa invat din greselile astea ca ele sa nu se repete vreodata , nu permit sa repet istoria , platesc cu viata mea daca sunt obligat vreodata , am jurat sa nu fiu ca altii care au o gandire tampita , "altii" adica 80% din totalul populatiei României , in special batranii,pensionarii , persoanele cuprinse intre 40-50 ani . Oameni care chiar asta vad , pentru ei asta a insemnat sa-si traiasca viata . Ma plictiseste gandirea asta inadaptata , oamenii astia nu mai pot fi schimbati . Indemnurile lor , pentru mine , reprezinta cat noroiul de pe talpa de la papuc . Este alegerea mea ce fac si cum fac si cand consider ca este bine sa fac, am spus si o sa o repet cand bate lumea apropo pe subiectul "cand o sa ai un copil" (lumea care nu intelege , pentru care nu readuc explicatii ca e inutil sa explic un spectru vast de tulburari, ar insemna sa ma cobor iar la nivelul lor si devine obositor) . Nu vreau sa am niciodata copii , genetica se transmite impecabil , la fel si miopia si tulburarile respective (am cunostinte inclusiv din medicina , dadusem bac-ul la bio) . Nici nu ma gandesc sa vad un copil chinuit vreodata , nu se pune problema . O sa gasesc probabil o persoana care ma va accepta asa , ma va sustine , imi va fi alaturi , imi va da sfaturi , vom avea lucruri in comun , va fi de acord ca nu vreau sa am copii datorita celor mentionate mai sus , nu ma va stresa niciodata in privinta asta , daca trebuie , infiem . Daca taica-meu nu este de acord cu modul meu de gandire , inseamna ca nu mi-a fost niciodata tata , a fost un absent care a distrus increderea oamenilor , chiar daca de la el si de la mama am primit un astfel de creier care a fost accidentat pe parcurs si chiar daca chiar m-a intretinut , eu nu i-am cerut niciodata nimic , bani , lucruri scumpe , induram toate situatiile , bullying-ul adica , pe care il simteam ca bataile de bici pe spinare." Erai prea bun , prea diferit,erai unic" cum spunea mama ca simte.
Vreau sa inving lupta asta , sa stiu ca toate au o rezolvare . Daca trebuie imi dau viata , ma sacrific pentru altu' , numa' sa stiu ca intr-o viata viitoare nu vor exista astfel de probleme , ca voi avea succes fara sa ma chinui sau sa fiu chinuit.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.10.2022, 00:27:47
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alfredo Vezi mesajul
Nu m-as simti in stare , nu sunt genul care ar face asa ceva , nici sa ma platesti si nu o fac , m-as simti cu constiinta incarcata . Toti oamenii din familia mea au trait cu conceptia ca "o vezi , o înhați" , doar pentru faptul ca au fost toti prinsi in comunism , s-au obisnuit cu ideologia si timpul comunist si si-au facut de cap, oameni usor fixiști , asta nu inseamna ca trebuie sa cobor la nivelul unor frustrati care au profitat de placerile vietii dar n-au ajuns prea bine in viata , i-a izbit viata atat de tare ca nu si-au dat seama de ce au dat gres in multe momente .
Unde era chestia asta, amuzantă de altfel cu „o prinzi o înhați” în comunism ?

În comunism aveai casa ta dată de stat la 21 de ani să nu mai stai nici cu părinții, nici cu socrii, se încuraja de timpuriu viața de familie, media de vârstă la prima căsătorie la bărbați era cu mult mai mică decât acum care bate spre 30 de ani.

Ce treabă are cu ce zici tu, tu ești exclusiv crescut în capitalism, deci neîmplinirile tale au legătură cu capitalismul, în comunism făcea bully doar statul, acum fiecare particular e un tiran și un dictator al propriilor lui capricii, figuri și auto-impresii despre sine.

Comunismul găsea câte un loc de muncă și implicit un loc pt fiecare în societate, chiar și orbii sau persoanele cu dizabilități erau integrate acum faci eforturi să supraviețuiești, nu văd nicio legătură.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.10.2022, 05:51:20
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit Bine ai venit!

Citat:
În prealabil postat de Alfredo Vezi mesajul
Simt nevoia sa spun toate lucrurile astea , nu-mi doresc altceva decat sa ma vindec de toate , sa ma eliberez de cosmarul asta trait de o viata , 21 ani de zile de chin si frici si sa zbor , sa-mi fac eu viitorul pe care-l merit...
De cateva zile te-ai inscris pe acest forum si pe langa urarea de "Bun Venit", ma intrebam (dupa ce am citit ambele tale postari) care o fi practica ta religioasa(?), sau ce legatura ai tu cu Hristos(?) de simti nevoia sa spui aici durerile tale pe care, totusi, doar tu le poti indrepta mai ales ca ai mintea care sa te duca la realizarea indreptarii.
Este o enigma pentru mine cum se poate ca o inteligenta si o cultura a comunicarii atat de elevate sa se dezvolte intr-un asemenea mediu familial, dar daca ma gandesc la Gratia lui Dumnezeu si la Dreptatea Lui(de neajuns pentru mintea mea), realizez ca ai o sarcina frumoasa si ca ingerul tau pazitor, Alfredo, te-a adus intre noi ca si noi sa ne indreptam pe noi.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.10.2022, 13:29:49
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alfredo Vezi mesajul
Simt nevoia sa spun toate lucrurile astea , nu-mi doresc altceva decat sa ma vindec de toate , sa ma eliberez de cosmarul asta trait de o viata , 21 ani de zile de chin si frici si sa zbor , sa-mi fac eu viitorul pe care-l merit.
Mama m-a parasit , am fost nascut prematur , insa au existat complicatii in timpul sarcinii . A fost depresiva , consuma alcool , fuma , a incercat sa se sinucida , a facut toate astea cu mine in pantec . Cand tata a auzit de sarcina , i-a cerut sa faca avort , insista , spunand ca "i-am distrus planurile" . Plecase luni de zile si nu se mai intorcea acasa , tata pur si simplu a ignorat-o luni de zile . Dupa nastere au aparut complicatii , ochii si creierul meu nu s-au dezvoltat cum trebuie (sufar de miopie acuta -9/-10) si am alte cateva probleme psihiatrice , probleme cu care am trait intotdeauna(le puteam gestiona) dar care au fost declansate/amplificate sever dupa infectia cu Covid pana la momentul in care am crezut ca mi-a crapat creierul .
Probleme precum : ADHD , anxietate , depresie , tulburare bipolara , tulburari de somn,ODD,OCD,tinnitus,halucinatii si sindromul Asperger ."

Am fost intotdeauna un om generos , inclusiv cu dusmanii mei de clasa , luam de la gura mea si dadeam altora . Vedeam un sarman pe strada , mi-a iesit in cale si-mi ziceam : "Omul asta n-are pe nimeni , o casa , un acoperis deasupra capului , ar da orice pentru o masa calda" luam un ban si-l dadeam lui , cat as fi avut 20 lei , 50 lei cash la mine . Nu-mi pasa ce zic altii , dar n-am mai vazut asa ceva , oameni care chiar mi-au multumit , mi-au sarutat mana , ma trageau de maneca , m-a miscat acel moment. Ce-am facut sau cu ce am gresit sa merit asta , sa fiu nici macar la un sfert functional (memoria,atentia,concentrarea si tot ce tine de spectrul ADHD si a celorlalte tulburari sunt distruse , inca mai pisc cate ceva , n-am cazut definitiv in groapa.)

Se pare ca am primit o inteligenta superioara cum rar apare in lumea asta +160 . Problema este ca nu mai fac fata la problemele mele psihiatrice nici cu inteligenta , oricat de mare ar fi IQ-ul nu ma mai ajuta. IQ-ul a compensat deficitele respective in tot acest timp . Cand am fost dus la psihiatru de mic , nu m-a diagnosticat cu nimic (pentru ca inteligenta a mascat simptomele) . Pentru incompetenta unor medici care nu sunt medici , astazi am ajuns sa nu-mi mai pot tine in frâu starile , am ajuns si la ganduri negre , la suicid cu pastile , de fiecare data nu se intampla nimic (ADHD , anxietatea si depresia sunt comorbide la mine , este greu de diagnosticat la noi in Romania pentru ca nu exista interes si tratamentul este ilegal , cu greu daca se prescrie cine se indura sa prescrie . Mi-am zis ca "viata n-are niciun rost daca traiesc si car in carca toate astea , eu nu pot sa traiesc si sa nu fiu capabil sa fac ceva cu viata mea pentru ca au devenit incontrolabile" .
Am facut fata atata timp , reuseam sa promovez examene cu note foarte bune chiar si daca simteam ca muncesc de 500 ori mai mult pentru asta. Am simtit intotdeauna ca nu mi-am folosit creierul niciodata la adevaratul potential , ca am folosit doar 10% ca ascund o putere imensa in carapacea mea , ca m-as simti ca un Elon Musk al Romaniei, simteam ca am o greutate zdravana deasupra capului si ma facea sa-mi pierd mintile . Imi faceam planuri , target-uri , voiam sa le ating , sa nu ma simt vulnerabil vreodata, sa fac ceea ce mi-am dorit sa fac , am vrut sa ma dezvolt cat mai mult , sa-mi fac viata mea , sa invat cat mai mult , sa fac si sa excelez la toate lucrurile pe care mi le-am propus , la toate interesele si hobby-urile mele , inclusiv la job. Am vrut sa fiu cineva , sa ajung sa scriu istorie , sa nu fac umbra pamantului degeaba datorita unor tulburari ,sa fiu eu si sa nu mai fiu un fals , jucand teatru pentru a nu fi respins de colectivitate . Mama m-a parasit la un an , lui tata niciodata n-am putut sa-i zic "tata" pentru greselile pe care le-a facut , cuvantul "tata" n-a existat in vocabularul meu inca de mic , n-a existat niciodata , exista ceva care nu-mi permitea sa-i zic lui "tata" vreodata . Un fake am fost , fumam si ma fortam sa fumez (desi corpul meu n-accepta tigara, nu mergea) doar ca sa gasesc un numitor comun cu ceilalti . Eram antisociabil , nu puteam deschide gura pentru ca o deschideam degeaba , eram respins oricum de toata lumea , la oricate scoli ma mutasem , nu gaseam numitorul comun. Mi-era frica de colegi , mi-era frica sa fiu jignit , sa ma huleasca toti , sa ma faca de ras , sa ajung in ipostaze jenante , sa fiu luat peste picior . Imi plangeam de mila ca sunt blestemat de soarta si captiv de propria minte , de un creier care este inchegat altfel de cum ar fi fost normal . M-am saturat de viata , de gurile rele , de conceptia comunista a lui taica-meu si a unor rude care ii tin partea (oameni pentru care trebuie sa cobor nivelul ca sa le explic problemele mele si cum vad eu corect viata , inclusiv tratarea tulburarilor la care le-as scrie 100 de pagini ca sa inteleaga pentru ca un om care nu are astfel de probleme vede lumea in mod normal , eu chiar nu stiu cum as vedea lumea in mod normal daca creierul ar fi perfect sanatos) (care asta si-ar dori , sa-i calc pe urme . Prefer sa joc ruleta ruseasca decat sa ii calc lui taica-meu pe urme vreodata , n-as putea face in viata mea o asemenea greseala , cum a facut el cu mama si cu altele ca nu i-a mers cu femeile si a incasat-o , niciodata nu vreau sa fiu , la modul cel mai serios "curvar" , sa-mi stric moralitatea . Nu m-as simti in stare , nu sunt genul care ar face asa ceva , nici sa ma platesti si nu o fac , m-as simti cu constiinta incarcata . Toti oamenii din familia mea au trait cu conceptia ca "o vezi , o înhați" , doar pentru faptul ca au fost toti prinsi in comunism , s-au obisnuit cu ideologia si timpul comunist si si-au facut de cap, oameni usor fixiști , asta nu inseamna ca trebuie sa cobor la nivelul unor frustrati care au profitat de placerile vietii dar n-au ajuns prea bine in viata , i-a izbit viata atat de tare ca nu si-au dat seama de ce au dat gres in multe momente . Universul lucreaza , de aceea . Au primit palme de la viata si au ajuns saraci cand puteau ajunge ingineri bine platiti pe salarii de +8000 . Oameni care si-au sapat singuri groapa , iar eu n-am de gand sa fac greseli , ci sa invat din greselile astea ca ele sa nu se repete vreodata , nu permit sa repet istoria , platesc cu viata mea daca sunt obligat vreodata , am jurat sa nu fiu ca altii care au o gandire tampita , "altii" adica 80% din totalul populatiei României , in special batranii,pensionarii , persoanele cuprinse intre 40-50 ani . Oameni care chiar asta vad , pentru ei asta a insemnat sa-si traiasca viata . Ma plictiseste gandirea asta inadaptata , oamenii astia nu mai pot fi schimbati . Indemnurile lor , pentru mine , reprezinta cat noroiul de pe talpa de la papuc . Este alegerea mea ce fac si cum fac si cand consider ca este bine sa fac, am spus si o sa o repet cand bate lumea apropo pe subiectul "cand o sa ai un copil" (lumea care nu intelege , pentru care nu readuc explicatii ca e inutil sa explic un spectru vast de tulburari, ar insemna sa ma cobor iar la nivelul lor si devine obositor) . Nu vreau sa am niciodata copii , genetica se transmite impecabil , la fel si miopia si tulburarile respective (am cunostinte inclusiv din medicina , dadusem bac-ul la bio) . Nici nu ma gandesc sa vad un copil chinuit vreodata , nu se pune problema . O sa gasesc probabil o persoana care ma va accepta asa , ma va sustine , imi va fi alaturi , imi va da sfaturi , vom avea lucruri in comun , va fi de acord ca nu vreau sa am copii datorita celor mentionate mai sus , nu ma va stresa niciodata in privinta asta , daca trebuie , infiem . Daca taica-meu nu este de acord cu modul meu de gandire , inseamna ca nu mi-a fost niciodata tata , a fost un absent care a distrus increderea oamenilor , chiar daca de la el si de la mama am primit un astfel de creier care a fost accidentat pe parcurs si chiar daca chiar m-a intretinut , eu nu i-am cerut niciodata nimic , bani , lucruri scumpe , induram toate situatiile , bullying-ul adica , pe care il simteam ca bataile de bici pe spinare." Erai prea bun , prea diferit,erai unic" cum spunea mama ca simte.
Vreau sa inving lupta asta , sa stiu ca toate au o rezolvare . Daca trebuie imi dau viata , ma sacrific pentru altu' , numa' sa stiu ca intr-o viata viitoare nu vor exista astfel de probleme , ca voi avea succes fara sa ma chinui sau sa fiu chinuit.
Eu cred ca tu ai un potential mare sa realizezi lucruri mari in viata. Oamenii de succes au venit din familii sarace. Incearca sa povestesti unui duhovnic prin ce ai trecut tu, sa vezi cum te poate ajuta.

Eu in locul tau m-as bucura ca am un tata.

Eu nu mai am tata de cand a decedat acum multi ani intr-un accident de masina (unde eram si eu in masina). Am trait fara tata de la 8 ani. nu stii cum e.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.10.2022, 14:52:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alfredo Vezi mesajul
Probleme precum : ADHD , anxietate , depresie , tulburare bipolara , tulburari de somn,ODD,OCD,tinnitus,halucinatii si sindromul Asperger ."
Ai diagnostic de la mai mulți medici pt chestiile astea sau ți le-ai pus tu singur ?

Crezi că numai tu ai anxietate, nu vezi pe câți i-a afectat psihologic doar pandemia, o să mai vină și recesiune, criză energetică scumpiri impozite - iminența de a fi executat pt neplata taxelor majorate și de a ajunge în stradă, urgența climatică alte taxe de decarbonizare și altele urâte care se adaugă situațiilor de afectare nervoasă.


Citat:
În prealabil postat de Alfredo Vezi mesajul
Se pare ca am primit o inteligenta superioara cum rar apare in lumea asta +160
Ai făcut vreun test acreditat mensa*organizația celor cu iq peste medie, pentru treaba asta ?
Nu ajunge să ai doar iq, ci și coeficient de inteligență emoțională și abilități de socializare.



Citat:
În prealabil postat de Alfredo Vezi mesajul
Am simtit intotdeauna ca nu mi-am folosit creierul niciodata la adevaratul potential , ca am folosit doar 10% ca ascund o putere imensa in carapacea mea
Aproape orice om are niște abilități cognitive pe care le poate dezvolta ca o super putere cu multă muncă.
Am văzut recent ce spunea un om care are studii în neuroștiință, că folosim în jur de 10-15% max 20% din abilitatea creierului pt că restul proceselor cognitive ar fi în subconștient, nu de altceva - așa e setat să lucreze creierul, poate dacă am folosi mai mult ne-am distruge mai repede rezerva neuronală, vreo 86-100 de miliarde de neuroni ar avea un om.


Citat:
În prealabil postat de Alfredo Vezi mesajul
. Este alegerea mea ce fac si cum fac si cand consider ca este bine sa fac, am spus si o sa o repet cand bate lumea apropo pe subiectul "cand o sa ai un copil" (lumea care nu intelege , pentru care nu readuc explicatii ca e inutil sa explic un spectru vast de tulburari, ar insemna sa ma cobor iar la nivelul lor si devine obositor) .
Deja de la 21 de ani te întreabă lumea când o să ai un copil, nu e cam exagerat ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.10.2022, 23:42:17
Alfredo Alfredo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2022
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ai diagnostic de la mai mulți medici pt chestiile astea sau ți le-ai pus tu singur ?

Crezi că numai tu ai anxietate, nu vezi pe câți i-a afectat psihologic doar pandemia, o să mai vină și recesiune, criză energetică scumpiri impozite - iminența de a fi executat pt neplata taxelor majorate și de a ajunge în stradă, urgența climatică alte taxe de decarbonizare și altele urâte care se adaugă situațiilor de afectare nervoasă.



Ai făcut vreun test acreditat mensa*organizația celor cu iq peste medie, pentru treaba asta ?
Nu ajunge să ai doar iq, ci și coeficient de inteligență emoțională și abilități de socializare.





Aproape orice om are niște abilități cognitive pe care le poate dezvolta ca o super putere cu multă muncă.
Am văzut recent ce spunea un om care are studii în neuroștiință, că folosim în jur de 10-15% max 20% din abilitatea creierului pt că restul proceselor cognitive ar fi în subconștient, nu de altceva - așa e setat să lucreze creierul, poate dacă am folosi mai mult ne-am distruge mai repede rezerva neuronală, vreo 86-100 de miliarde de neuroni ar avea un om.




Deja de la 21 de ani te întreabă lumea când o să ai un copil, nu e cam exagerat ?
Am primit diagnostic de ADD/ADHD , psihiatrul meu nu s-a riscat sa-mi prescrie medicamentatie stimulanta.
De mic am fost suspectat , recent diagnosticat . Ma duc in Iasi sa fac o mapare a creierului , ca sa primesc diagnostic pentru fiecare tulburare in parte (anxietatea , depresia si simptomele din spectrul ADHD au existat dintotdeauna). Este o terapie, terapia neurofeedback speciala pentru regenerare , oxigenare , reparare si reducere a simptomelor pana la nivelul la care nu voi avea nevoie cativa ani de zile de niciun fel de medicament . Pe mine nu m-a prea ajutat niciun sport de performanta , am trecut si pe la inot , la karate , nu am simtit nicio schimbare . Problema era ca nici la sport nu eram alert , atentia si memoria erau jalnice , dormeam cand mi se dadeau comenzi , imi intrau pe o ureche ai ieseau pe cealalta . De cititul unei carti , asta a fost o dorinta care inca nu s-a implinit . Voiam sa citesc lucruri , cred ca singurele lucruri care ma stimulau erau SF-urile , cartile science sau despre tehnologie , comicbook-uri , fanfiction-uri (de unde mi-am dezvoltat si termenii , gandirea , logica , foarte mult expresiile in limba engleza , vocabularul urban , termenii de jargon) . Chiar daca imi intrau foarte greu in cap , retineam ce citeam in proportie de 20-30% , ochii imi fugeau mereu si nu urmaream cum trebuie , iar atentia la detalii nu era . Retinea un om in varsta mai mult decat retineam eu , cu tot cu stilurile mele de viata si sportul ...

Tata mai batea din cand in cand apropouri , el si-ar dori de pe acum sa devina "bunic" :))))) Mi-a si zis ca "poate ai nevoie de o gâză mică" la momentul in care nu stia ce am de fapt . Cand o sa pot sa fiu independent , functional 100% , o sa ma descurc financiar foarte bine ,abia atunci mai deschid capitolu' asta . O sarcina nu e o joaca cum crede el , este o responsabilitate , ca tu , ca parinte , esti perfect functional si-ti poti intretine odrazla , ca-i poti da tot ce are nevoie , ca primeste afectivitate si ingrijire permanenta , asta ar trebui scrisa in lege . De asta se ajunge la avorturi , la divort , la despartiri subite. De ce sa suferim cand putem sa prevenim ? Probabil ma crede "prost" , ca nu ma "bucur" de viata . Uneori chiar ma intreb daca eu gresesc , poate ar trebui sa fac ce-mi zice el , ca doar pentru el traiesc eu , nu pentru mine."Eu trebuie sa fiu marioneta lui tata" , cum imi spunea mama acum cateva luni , retoric mi-a spus , stie mama ca taica-meu era un orgolios , un perfid si un antipatic , l-am detestat atata timp ca ma scuipa in față cand greseam la matematici , n-aveam nevoie de banii lui la fel de jalnici , ma angajam si munceam eu pentru viitorul meu . Iar , acum , cand i-am zis ca am probleme , am auzit scuzele de la el . Pentru prima data in viata i-a parut rau , e cam tarziu oricum , apreciez totusi ca face efortul sa ma duca la terapie , pentru ca asa isi repara el greseala de acum 21 ani , nu prin "imi pare rau simplu" . Oricum , asta este obligatia lui acum , sa stranga bani ca sa ma vindece . N-am nevoie de nimic de la el , decat sa se concentreze pe strictul necesar , n-am nevoie de niciun telefon de la el ,de nicio plata in plus , ma descurc cu ce am . Vreau sa ma vindec si atat .

Imi aduc aminte ca in liceu profesorii trageau de mine sa le fac testele ,proiectele , documentele . Ma laudase profa de romana pentru o memorie extraordinara . Pai daca , functionand la 20% ai memorie extraordinara, la 100% nici nu vreau sa stiu cum as fi . Ramane curiozitatea in continuare , cum as fi daca n-as avea nicio problema de sanatate si as fi eu pentru prim data in viata.

Memoria mi-am mai antrenat-o foarte mult prin eseurile invatate , prin cuburi (rubik) sau alte diverse forme derivate din cubul rubik , jocuri de strategie . La mine asta a fost antrenamentul , problema e ca tot ce tine de functie si memorie de lucru (executiva) nu mai functioneaza deloc , de asta am exteriorizat totul (ceas , notite , obiecte puse la vedere in fata , lipite pe perete pentru ca le vad si stiu ce trebuie sa fac , chiar si gandurile mi le notez ca sa nu le uit , sau sa nu uit ideea , oboseala cronica , impulsivitatea si lipsa motivatiei in a face mai nimic acum ) , e penibil , dar adevarat . Problema in creier se afla in lobul frontal si in hipocampus . Anxietatea si depresia , daca se manifesta pe perioade mai lungi de ani de zile , sunt semnul unui dezechilibru chimic in creier , la ADHD de asemenea.

Last edited by Alfredo; 10.10.2022 at 00:10:06.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.10.2022, 00:09:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alfredo Vezi mesajul
La mine asta a fost antrenamentul , problema e ca tot ce tine de functie si memorie de lucru (executiva) nu mai functioneaza deloc , de asta am exteriorizat totul (ceas , notite , obiecte puse la vedere in fata , lipite pe perete pentru ca le vad si stiu ce trebuie sa fac , chiarsi gandurile mi le notez ca sa nu le uit , sau sa nu uit ideea , oboseala cronica , impulsivitatea si lipsa motivatiei in a face mai nimic acum ) , e penibil , dar adevarat .
Poate ai avut Long Term Covd am citit că afecta și memoria în unele cazuri, a fost o perioadă tulbure dar tot deceniul 2020-2030 va fi foarte agitat, conform agendei 2030 și punctelor la care trebuie să se ajungă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.10.2022, 00:14:26
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alfredo Vezi mesajul
Ma duc in Iasi sa fac o mapare a creierului , ca sa primesc diagnostic pentru fiecare tulburare in parte (anxietatea , depresia si simptomele din spectrul ADHD au existat dintotdeauna). Este o terapie, terapia neurofeedback speciala pentru regenerare , oxigenare , reparare si reducere a simptomelor pana la nivelul la care nu voi avea nevoie cativa ani de zile de niciun fel de medicament .
Am găsit povestea lui Costin Dămășaru care a fost chinuit de un tinitus oribil câțiva ani și a avut o perioadă foarte grea, dar s-a pus pe picioare și are o clinică unde aplică diferite terapii:


https://www.youtube.com/watch?v=cXXrKkFFoDo
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.10.2022, 06:21:31
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alfredo Vezi mesajul
Imi aduc aminte ca in liceu profesorii trageau de mine sa le fac testele ,proiectele , documentele . Ma laudase profa de romana pentru o memorie extraordinara . Pai daca , functionand la 20% ai memorie extraordinara, la 100% nici nu vreau sa stiu cum as fi . Ramane curiozitatea in continuare , cum as fi daca n-as avea nicio problema de sanatate si as fi eu pentru prim data in viata....
Linisteste-te ca nimeni nu-si foloseste nici macar 20% din creierul sau, nici geniile.

ADHD se diagnosticheaza in copilarie si se manifesta pana la maturitate ca mai apoi sa fie purtat(trait) ca si cum nici n-ar fi; de aceea in general nici nu se prescrie medicatie. De acum (de la 21 de ani) n-ar trebui sa mai ai probleme insa daca insa tu vrei sa-l intretii si sa te plangi in continuare, atunci da, sunt probleme subiective.

Te-a invatat bunica vreo rugaciune?
Esti botezat?
Cand ai fost la biserica ultima data?
Citat:
În prealabil postat de Alfredo Vezi mesajul
... sa-mi fac eu viitorul pe care-l merit.
Intrebarile de mai sus nu-ti solicita inteligenta la nivelul posibilitatilor tale, dar daca tu astepti ceva pe masura, atunci te rog sa ne spui cam ce viitor crezi tu ca meriti?
Oare tu esti un om bun intre nebuni?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 10.10.2022 at 07:31:29.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.10.2022, 17:02:45
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alfredo Vezi mesajul

Am fost intotdeauna un om generos , inclusiv cu dusmanii mei de clasa , luam de la gura mea si dadeam altora . Vedeam un sarman pe strada , mi-a iesit in cale si-mi ziceam : "Omul asta n-are pe nimeni , o casa , un acoperis deasupra capului , ar da orice pentru o masa calda" luam un ban si-l dadeam lui , cat as fi avut 20 lei , 50 lei cash la mine . Nu-mi pasa ce zic altii , dar n-am mai vazut asa ceva , oameni care chiar mi-au multumit , mi-au sarutat mana , ma trageau de maneca , m-a miscat acel moment.

Se pare ca am primit o inteligenta superioara cum rar apare in lumea asta +160 .

Am facut fata atata timp , reuseam sa promovez examene cu note foarte bune chiar si daca simteam ca muncesc de 500 ori mai mult pentru asta. Am simtit intotdeauna ca nu mi-am folosit creierul niciodata la adevaratul potential , ca am folosit doar 10% ca ascund o putere imensa in carapacea mea .

Imi faceam planuri , target-uri , voiam sa le ating , sa nu ma simt vulnerabil vreodata, sa fac ceea ce mi-am dorit sa fac , am vrut sa ma dezvolt cat mai mult , sa-mi fac viata mea , sa invat cat mai mult , sa fac si sa excelez la toate lucrurile pe care mi le-am propus , la toate interesele si hobby-urile mele , inclusiv la job.

Am vrut sa fiu cineva, sa ajung sa scriu istorie, sa nu fac umbra pamantului degeaba datorita unor tulburari, sa fiu eu si sa nu mai fiu un fals, jucand teatru pentru a nu fi respins de colectivitate.

...desi corpul meu n-accepta tigara, nu mergea) doar ca sa gasesc un numitor comun cu ceilalti . M-am saturat, de gurile rele , de conceptia comunista. ....niciodata nu vreau sa fiu , la modul cel mai serios "curvar" , sa-mi stric moralitatea . Nu m-as simti in stare , nu sunt genul care ar face asa ceva , nici sa ma platesti si nu o fac , m-as simti cu constiinta incarcata... nu inseamna ca trebuie sa cobor la nivelul unor frustrati care au profitat de placerile vietii dar n-au ajuns prea bine in viata , i-a izbit viata atat de tare ca nu si-au dat seama de ce au dat gres in multe momente . Universul lucreaza , de aceea . Au primit palme de la viata si au ajuns saraci cand puteau ajunge ingineri bine platiti pe salarii de +8000 . Oameni care si-au sapat singuri groapa , iar eu n-am de gand sa fac greseli , ci sa invat din greselile astea ca ele sa nu se repete vreodata , nu permit sa repet istoria , platesc cu viata mea daca sunt obligat vreodata , am jurat sa nu fiu ca altii care au o gandire tampita , "altii" adica 80% din totalul populatiei României , pentru ei asta a insemnat sa-si traiasca viata . Este alegerea mea ce fac si cum fac si cand consider ca este bine sa fac, am spus si o sa o repet. Nu vreau sa am niciodata copii. Nici nu ma gandesc sa vad un copil chinuit vreodata , nu se pune problema . O sa gasesc probabil o persoana care ma va accepta asa , ma va sustine , imi va fi alaturi , imi va da sfaturi , vom avea lucruri in comun , va fi de acord ca nu vreau sa am copii, nu ma va stresa niciodata in privinta asta , daca trebuie , infiem . " Erai prea bun , prea diferit,erai unic" cum spunea mama ca simte.
Vreau sa inving lupta asta , sa stiu ca toate au o rezolvare . Daca trebuie imi dau viata , ma sacrific pentru altu' , numa' sa stiu ca intr-o viitoare nu vor exista astfel de probleme , ca voi avea succes fara sa ma chinui sau sa fiu chinuit.
Frumos discurs... domnule Fernando, pardon, scuze, Alfredo am vrut sa zic. Dupa cum vezi am shters blablablaul necredincios si logoreic si a ramas un crestin minunat, adica am sters baubaul cu care te lauzi ca esti insemnat, marcat, pecetluit iremediabil si incurabil de catre gLumea care a trimis hingherii si te-a prins in cleste cu Inattentive ADHD Symptoms:
1.Careless Mistakes
2.Difficulty Sustaining Attention
3.Failure to Listen
4.Difficulty with Instructions
5.Poor Organization
6.Avoidance of Difficult Tasks
7.Chronically Losing Things
8.Easily Distracted
9.Forgetfulness

Sfatul meu practic este sa te rogi din cand in cand in interiorul tau la Dumnezeu si in interiorul creierului tau la Hristos-Cuvantul si sa nu mai tot crezi ca prostul tzepuit si autotzepuit in egipsihologile si gipsihiatriile neovrajitoriei lumii pacatoase ce se da fata mare si inteleapta ca cica a absolvit medicina, vrand sa te reintegreze social ca sa-i faci tlaba mai grea si toate tleburile ei murmurdare!!!

Ti-am bolduit patima care te tine legat in puscaria cerebrala a mitzii lumii ca-n satalcatraznit! Elibereaza+te de trufia ei prin rugciune si post caci numai asa ies din tine demonii trufiei ei pe care iata tu chiar vrei sa te ia si sa te duca sus, in pantehornul ei ca sa-ti dea si sa iei os-carul cu fraieri si cu prostii care or sa te creada mare vedeta lingusindu-te pana pui botul ca sa devi lingusitor profesionist.

Deci nu fi ridicol autolingushindu-te si aparandu-ti ca omul singur, om si atat, autolingushEUtopia ci hai canta cu mine melodia asta tinand seama ca-s destul de puternic si de tare ca sa pot sa te parasesc daca mai calci păpă bec si insisti la nesfarsit sa ma enervezi si sa ma tot agresezi cu barna-violenta cu care ai fost kkdorisit de baietii "buni" (de ipocriti) !!!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 12.10.2022 at 12:51:01.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare