Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.02.2009, 11:48:40
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Doamne miluieste-ma dupa mare mila Ta! ca sa citez un forumist/a
Eu nu înțeleg ce vrei sa spui.De obicei sunt o persoana sincera si nu-mi dau cu parerea numai sa ma aflu în treaba.Sunt convinsa ca țiganii stiau ce va fi pe 22 decembrie 89 la asta m-am referit !!! Deci nu a fost nimic paranormal.
SA NU CREZI IN GHICITORII !! Acum sper ca a fost mai clar mesajul meu.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.02.2009, 12:14:53
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu nu pot pricepe ceva: de ce au nevoie oamenii de atatea certitudini?
Atata vreme cat ai facut ce ai facut din suflet,crezi ca i-ar displace lui Dumnezeu?Sau crezi ca anumite lucruri iti sunt date intamplator?
Ce importanta are ce ti-a spus pustiul acela...atat de putina incredere ai in Dumnezeu si sufletul tau?Crezi ca un strain iti va da mai bune raspunsuri decat vei gasi chiar in inima ta?
Mergi inainte si bucura-te de copila pe care o ai si indiferent de ce va fi scris,va avea Dumnezeu grija sa le aranjeze pe toate cum trebuie.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.02.2009, 12:23:02
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit iertare

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Eu nu înțeleg ce vrei sa spui.De obicei sunt o persoana sincera si nu-mi dau cu parerea numai sa ma aflu în treaba.Sunt convinsa ca țiganii stiau ce va fi pe 22 decembrie 89 la asta m-am referit !!! Deci nu a fost nimic paranormal.
SA NU CREZI IN GHICITORII !! Acum sper ca a fost mai clar mesajul meu.
Nicidecum nu am vrut sa te supar , Iar cuvintele de rugaciune au fost pentru ca sa ma ierte Dumnezeu pentru (insistentele) necredinta mea !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.02.2009, 12:25:50
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Nicidecum nu am vrut sa te supar , Iar cuvintele de rugaciune au fost pentru ca sa ma ierte Dumnezeu pentru (insistentele) necredinta mea !
Clementia,nu te supara ca iti spun,dar esti prea slaba: acesta a fost un test numai,din care s-a vazut ca orice pala de vant te inconvoaie.Ai mai multa incredere in Dumnezeu si inima ta si o sa vezi ca o sa-ti mearga bine.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.02.2009, 12:29:54
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul

"Ce importanta are ce ti-a spus pustiul acela...atat de putina incredere ai in Dumnezeu "
...cred ca necredinta se cheama

si sufletul tau?"Crezi ca un strain iti va da mai bune raspunsuri decat vei gasi chiar in inima ta?"
... sunt la unul din momentele in care incerc sa ma apropii mai mult de Dumnezeu si am nevoie de intariri.

"Mergi inainte si bucura-te de copila pe care o ai si indiferent de ce va fi scris,"

...scris = soarta DECI NU AM VOIE SA CRED IN SOARTA asta e...sau asta inteleg pentru ca ea vine de la necuratul ,iar eu trebuie doar sa ma ostenesc sa merg pe calea Domnului ca sa ma abat de la asa zisa soarta...

Iertati-ma si nu va suparati pe mine , ma lupt puternic sa ies la suprafata!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.02.2009, 12:31:03
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Iertati-ma si nu va suparati pe mine , ma lupt puternic sa ies la suprafata!
Dar nici nu se pune problema de suparare,au fost niste sfaturi prietenesti,crede-ma.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.02.2009, 12:59:39
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Nicidecum nu am vrut sa te supar , Iar cuvintele de rugaciune au fost pentru ca sa ma ierte Dumnezeu pentru (insistentele) necredinta mea !
Intodeauna cand faci o fapta buna vine vrajmasul sa ta sminteasca pentru a o anula si iti da tot felul de idei ciudate pentru a te face sa renunti si sa-i faci voia lui.
Crezi ca un copil nascut de tine daca este voia luiDumnezeu sa nu fie bun nu va fi. Dar, felul cum educi un copil este hotarator iar ereditatea chiar daca nu este pozitiva se diminueaza daca il cresti cu frica de Dumnezeu.
Oricate pareri ai asculta pana la urma hotararea finala iti apartine.Ar fi bine sa mergeti impreuna la Sfantul Maslu (tu si copilul).
Roaga-te cu mare credinta sa te lumineze Dumnezeu sa faci ce este mai bine pentru mantuirea ta.Daca ecesta iti este numele ma voi ruga dupa puterea mea si pentru tine.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.02.2009, 19:21:29
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Un posibil raspuns

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Suna imbucurator ce spui insa greu mi-e de inteles si asta. Deci Dumnezeu ne-a dat posibilitate sa alegem calea care dorim sa o urmam , El mereu ingaduie sa ni se intample una sau alta deci toate se intampla numai si numai cu voia Lui . Insa daca eu in nemernicia mea aleg mereu si in mod repetat, numai calea gresita pana la capat ??( ipotetic vorbind) Tot voia Domnului se numeste ? Nu ne invata sfintii parinti cum ,ca Dumnezeu ne iubeste pe toti si vrea sa ne salveze pe toti?

Deci cum sa inteleg !!! ma repet , ma iertati : se spune ca necuratul are puterea de a prooroci viitorul , are puterea insemnand ca este adevarat , cum sa fac sa nu cred in ceea ce mi-a spus VA ROG AJUTATI-MA SA NU CRED ... o spun tzipand !!!!


Bineanteles ca este voia Lui prin faptul ca El te-a inzestrat cu liberul arbitru (deci nu tu prin vointa ta te-ai ales cu o asemenea insusire) = voia Lui!!!
De aici ce rezulta?
Alegi un drum = voia Lui!
Alegi alt drum= voia Lui!
Deci da, daca alegi in mod repetat numai calea gresita, este voia Lui prin faptul ca a fost voia Lui sa alegi orice cale doresti tu. Dar ca tu alegi calea gresita asta e doar problema ta.
Si asta nu exclude faptul ca nu vor fi consecinte in urma alegerilor tale. Una ar fi cam ceea ce patesti tu, pentru ca orice cauza (aici a se intelege alegerea facuta) are si efect, consecinta (frica ta sau altele).
Exact cum legile naturii sunt atat de exacte (ex gravitatia) iar incalcarea lor ar avea consecinte dezastruoase - cred ca aici nu mai are rost sa argumentez, asa si legile duhovnicesti sunt drepte si functioneaza la fel de incoruptibil fie ca este vorba de mine, fie ca de tine si fie de oricine altcineva ar fi vorba.
Si asa cum nu comentam la legile naturii si le acceptam ca de la sine inteles (daca cineva se arunca de la et x si isi rupe ceva - nu ar comenta absolut nimic si nu s-ar zbarli catre gravitatie,nu? ar fi chiar hilar pentru ca oricine stie ca asa se va intampla) de ce comentam oare la cele duhovnicesti?
Al doilea aspect.
Cel rau este tatal minciunii!
Fara suparare, ci spre binele tau, ar fi trebuit sau macar acuma pune mana pe Biblie si citeste. Caci daca ai sti ce ne invata Iisus Hristos nu ai fi fost nevoita sa deschis acest topic. Sau du-te la Iov - din vechiul testament. Sau citeste din sfaturile duhovnicesti ale Sf.parinti care au lasat totul: casa, masa, parinti, distractii, frati si care chiar pentru sfinenia lor au fost ispititi de cel rau si nu noi.
Pentru ce sa ne temem? Suntem chiar asa de buni ca sa ne opreasca? si daca chiar am fi - am scris deja anterior.
De aici numai nevointa si truda ta mai conteaza.
Scumpa de tine.
Normal ca noi, cei de pe forum putem sa ne rugam si sa stam alaturi de tine.
Dar munca este a ta.
Post, rugaciune, zdrobire de inima si de abia apoi spovedanie si impartasire.
Si atunci ai sa vezi si Dragostea Lui si abia atunci ai sa intelegi ca nu voieste moartea pacatosului ci ca toti sa se intoarca si sa se mantuiasca.
Acuma, ca nu-s placute metodele prin care esti urecheat asta este.
Ce rea este o extractie a unei masele putrezite da ce sanatoasa!
Si cine si-a cautat-o prin viata nepotrivita pe care a dus-o?
Doar noi si nimeni altcineva.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.02.2009, 19:36:29
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru CristiBoss56

Iertare ca ti-am preluat titlul.
Mi-a placut foarte mult si am vrut sa-l adaptez, spunand:
Un alt posibil raspuns.
Iertare, iertare, iertare!
Tare neandemanatica sunt :-)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.02.2009, 19:46:54
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru Clementina:

Cristiboss56 ti-a recomandat curatenia gandurilor prin multa rugaciune.
Sia te-a sfatuit ca sa nu mai pomenesti numele potrivnicului, ci doar citand din Sf parinti, caci noi suntem asa de vulnerabili si nu ne putem compara cu Sf lor.
Iar dorinastoica14 a subliniat magistral: ,,Intodeauna cand faci o fapta buna vine vrajmasul sa ta sminteasca pentru a o anula si iti da tot felul de idei ciudate pentru a te face sa renunti si sa-i faci voia lui.''

,,DACA DUMNEZEU ESTE CU MINE, CINE ESTE IMPOTRIVA MEA?''
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Daniil Sihastrul a luat foc andra_v Generalitati 3 17.12.2012 15:26:19
Rugaciune pentru un suflet de copil.... silvia55 Umanitare 15 28.12.2010 23:15:10
Am fost luat de prost Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 44 09.07.2010 22:47:42
Inaltati o rugaciune pt un suflet de copil alinutza109 Umanitare 59 19.03.2010 23:29:27
De luat aminte Laurentiu Generalitati 10 13.06.2007 00:13:15