Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.04.2009, 19:31:38
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Oare trebuie sa ne spalam?

Oare exista referiri in Biblie la spalatul corpului in totalitatea sa?
Sunt amintite spalarile pe miini, pe picioare insa Evangheliile nu amintesc nimic despre Mintuitor ca ar fi facut vreodata baie cu scopul spalarii corpului ci doar o data in Iordan la botez
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.04.2009, 20:12:39
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu, trebuie sa stam inglodati si jegosi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.04.2009, 20:53:44
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Spalarea corpului este un necesar atat de evident incat nu s'a simtit nevoie a se pastra un temei pentru aceasta.

Faptul ca exista unii parinti care nu se spala (in mare parte calugari), aceasta este o exceptie si nu trebuie raspandita, caci multi nu ar putea intelege aceasta. Trebuie stiut insa ca ei sunt extrem de rari (aceia care nu se spala, insa miros foarte frumos). Daca nu s'ar spala toti, ar mirosi greu, ca si noi, atunci cand amanam spalarea din varii motive.

"Spala'ma'vei si mai vartos decat zapada ma voi albi." (Psalm 50) Chiar daca aceasta are un caracter duhovnicesc, ea nu priveaza trupul, caci sufletul nu se poate desparti de trup niciodata.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.04.2009, 21:48:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Oare exista referiri in Biblie la spalatul corpului in totalitatea sa?
Sunt amintite spalarile pe miini, pe picioare insa Evangheliile nu amintesc nimic despre Mintuitor ca ar fi facut vreodata baie cu scopul spalarii corpului ci doar o data in Iordan la botez
nu stiu daca scrie in Biblie ceva de baie, dar stiu ca pe vremea Vestului Salbatic aici in America exista o lege care spunea ca fiecare trebuie sa isi faca cel putin o baie anuala!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.04.2009, 21:51:21
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia dupa Ioan

4. S-a sculat de la Cină, S-a dezbrăcat de haine și, luând un ștergar, S-a încins cu el.
5. După aceea a turnat apă în vasul de spălat și a început să spele picioarele ucenicilor și să le șteargă cu ștergarul cu care era încins.
6. A venit deci la Simon Petru. Acesta I-a zis: Doamne, oare Tu să-mi speli mie picioarele?
7. A răspuns Iisus și i-a zis: Ceea ce fac Eu, tu nu știi acum, dar vei înțelege după aceasta.
8. Petru I-a zis: Nu-mi vei spăla picioarele în veac. Iisus i-a răspuns: Dacă nu te voi spăla, nu ai parte de Mine.
9. Zis-a Simon Petru Lui: Doamne, spală-mi nu numai picioarele mele, ci și mâinile și capul.
10. Iisus i-a zis: Cel ce a făcut baie n-are nevoie să-i fie spălate decât picioarele, căci este curat tot. Și voi sunteți curați, însă nu toți.
11. Că știa pe cel ce avea să-L vândă; de aceea a zis: Nu toți sunteți curați.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.04.2009, 21:57:23
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 9

10. Acestea erau numai legiuiri pământești - despre mâncăruri, despre băuturi, despre felurite spălări - și erau porunci până la vremea îndreptării.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.04.2009, 21:57:28
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Daca unii au dubii in privinta igienei proprii, atunci sa mediteze serios la respectul fata de cei din jur.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.04.2009, 01:14:14
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andrei, sincer.. de mult nu am mai ras atat! Si tocmai imi spuneam ca acest forum e plin de oameni morocanosi ce uita sa zambeasca, sa multumeasca. Pai, daca nu ne spalam.. riscam sa ne ia cei de la Sanipid (sau cum le spune..) la despaduchiat Mi-am amintit de un documentar despre perucile acelea grozav de urate si mari cat o zi de post. Spuneau ca, sunt preferatele soarecilor, paduchilor si chiar a liliecilor. Acolo in peruca!!! Daca nu ne spalam riscam sa purtam cu noi o familie respectabila de paduchi, raie, soareci...tot sunt la moda Hamsterii... A! Daca avem chelie ne poate "paste" scabia..deci tot nu-i bine.
Multumesc Andrei! M-ai facut sa adorm cu zambetul pe buze...
Noapte buna si voua occidentalilor: Buna dimineata!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.04.2009, 01:24:00
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Andrei, sincer.. de mult nu am mai ras atat! Si tocmai imi spuneam ca acest forum e plin de oameni morocanosi ce uita sa zambeasca, sa multumeasca. Pai, daca nu ne spalam.. riscam sa ne ia cei de la Sanipid (sau cum le spune..) la despaduchiat Mi-am amintit de un documentar despre perucile acelea grozav de urate si mari cat o zi de post. Spuneau ca, sunt preferatele soarecilor, paduchilor si chiar a liliecilor. Acolo in peruca!!! Daca nu ne spalam riscam sa purtam cu noi o familie respectabila de paduchi, raie, soareci...tot sunt la moda Hamsterii... A! Daca avem chelie ne poate "paste" scabia..deci tot nu-i bine.
Multumesc Andrei! M-ai facut sa adorm cu zambetul pe buze...
Noapte buna si voua occidentalilor: Buna dimineata!
Acest topic m-a facut si pe mine sa zambesc mult!

Interesant...
Pai undeva in biblie, zice ca si casa trebuie maturata, darami-te omul! Nu trebuie sa se curete!?

Da, Jenica, uite, toata gama de paduchi, viermi etc etc, ar trebui cultivata? In cazul ca nu ne spalam...sigur.

Vai de noi.
Igiena personala e importanta.

Pentru Dorin:

Nu stiam ca exista astfel de calugari care nu trebuie sau aleg sau ma rog, nu am inteles eu bine, sa se spele!
Poti sa ne dai mai multe amanunte? Poate sint cei care de fapt vor deveni sfinti? Din moment ce nu au miros.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.04.2009, 01:38:49
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
nu stiu daca scrie in Biblie ceva de baie, dar stiu ca pe vremea Vestului Salbatic aici in America exista o lege care spunea ca fiecare trebuie sa isi faca cel putin o baie anuala!
Doamne!,ce m-a pufnit rasul la ora asta,unu noaptea...ei bine,in surdina,caci doarme gasca.Auzi,"o baie anuala"...chiar nu-mi inchipui cum ar arata o baie anuala,pe un trup atat de "perisabil',sa-i spunem asa,mai bine suna o "imbalsamare" pe an.Scuzati ironia!
Eu ma spal ori de cate ori este nevoie,nu conteaza ziua,insa,bine-nteles,tin cont de zilele de sarbatoare in priviinta spalarii capului,cu toate ca...ce mi-e mana,ce mi-e cap,tot trup este si tot atat de trecator si infim,dpdv spiritual.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
spalam miercurea si vinerea? steliana-steli Postul 2 12.08.2011 12:18:29
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 20:23:54
Oare de ce? romi2000 Din Vechiul Testament 10 02.06.2010 15:00:43
oare.. ioanhodean Mari Duhovnici si predicile lor 10 22.07.2008 12:32:27