Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.10.2009, 16:37:29
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu cred ca ne-am invatat sa respingem prea usor orice iese din tiparele si sabloanele cunoscute.
Nu cunosc asociatia in sine,insa am observat ca in general cum este ceva ce suna "mai altfel" este automat respins.
Poate mai multa deschidere nu ar strica.In rest,fiecare poate cerceta si sa aiba un discernamant asupra informatiei primite.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.10.2009, 16:42:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cand vorbim de credinta este firesc sa respingem cele ce nu se regasesc in Scriptura si Traditie. In acest domeniu nu se poate mergem pe principul se poate si asa.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.10.2009, 16:52:26
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Bun, mergem si la biserica si ne mai si spovedim cat putem de des, insa imi pare rau ca nu exista astfel de seri sau intruniri pentru copii , care sa-i ajute sa-i creasca duhovniceste . Tare mi-ar fi placut pe langa sporturile care le facem sau activitatile extracurriculare sa existe si asa ceva la noi in oras.
Daca esti din Iasi, am vazut ca la centrul Sf Arhangheli se organizeaza astfel de seminarii, mai ales pt copii si tineri
uite aici
www.sfintiiarhangheli.ro
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.10.2009, 16:58:34
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Eu cred ca ne-am invatat sa respingem prea usor orice iese din tiparele si sabloanele cunoscute.
Nu cunosc asociatia in sine,insa am observat ca in general cum este ceva ce suna "mai altfel" este automat respins.
Poate mai multa deschidere nu ar strica.In rest,fiecare poate cerceta si sa aiba un discernamant asupra informatiei primite.
Dar nu e vorba ca se respinge doar pentru ca e " altfel" ci pentru ca e altfel=ciudat, aberant si suspect si crede-ma ca eu nu sunt genul habotnic care alearga la duhovnic sa i se spuna ce e ciudat sau suspect...simt lucrurile astea, si in afara de a simti mai tine si de analiza pe text, care ofera indicii clare. Uita-te la oamenii aia care apar in inregistrarile video, citeste textul si conceptele de pe acolo...si daca nu vezi nimic suspect, atunci treaba ta!

Intrebarea voia un raspuns simplu : ortodoxa sau nu...iar raspunsul e ca nu, si mai e si ciudata treaba

Last edited by AndruscaCIM; 28.10.2009 at 17:15:33.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.10.2009, 17:36:28
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

AndruscaCIM,nu am avut timp sa studiez temeinic informatiile de pe site,insa discutam la modul general despre aceasta tendinta pe care am observat-o:cum suna lucrurile putin diferit,e musai in viziunea unora ca vine de la uciga-l toaca si de multe ori nici nu au curiozitatea sa analizeze putin informatiile primite sau sa ia macar in considerare faptul ca nu tot ce vine din afara este malefic si ca poate putem invata ceva.
In ce il priveste pe Francisc de Assisi,el este unul din sfintii mei de suflet si chiar nu imi pasa carei religii apartine,atata timp cat a fost un emisar al lui Dumnezeu si iubirii neconditionate fata de toata creatia Tatalui Ceresc.
Monica.Miholca,vreau sa iti multumesc pentru acel link.Mi-ai facut un cadou in seara aceasta,nu stiam de el!


Last edited by heaven; 28.10.2009 at 17:38:51.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.10.2009, 17:42:41
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
AndruscaCIM,nu am avut timp sa studiez temeinic informatiile de pe site,insa discutam la modul general despre aceasta tendinta pe care am observat-o:cum suna lucrurile putin diferit,e musai in viziunea unora ca vine de la uciga-l toaca si de multe ori nici nu au curiozitatea sa analizeze putin informatiile primite.

In ce il priveste pe Francisc de Assisi,el este unul din sfintii mei de suflet si chiar nu imi pasa carei religii apartine,atata timp cat a fost un emisar al lui Dumnezeu si iubirii neconditionate fata de toata creatia Tatalui Ceresc.
Dar unele chiar vin de la uciga-l toaca

Inteleg, nu am citit nimic despre el dar cu siguranta voi citi acum...dar e clar ca e catolic daca ii zice Francisc si mai era unu pe acolo din perioada renascentista...iar mie nu imi place deloc acea perioada culturala ( oare sa fie pentru ca a trebuit sa invat cam tot despre ea!!!!???)...oricum ideea era ca nu are cum sa fie ortodoxa.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.10.2009, 18:08:29
pacatosul's Avatar
pacatosul pacatosul is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.02.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit Vrajeala!!!

In nici un caz nu e ortodox sau cu vreo binecuvantare a Patriarhiei Ortodoxe din cate am citit si imagini se pare ca sunt niste farsori...cica apariti miraculose la Brasov si la imagini imi arata niste buline albe care si eu cu un pic de praf si lumina pot sa le fac sa fim seriosi :))..o vrajeala scrie pe fruntea lor.
Se pune o exagerare pe o parte a dogmei crestine asa cum fac sectanti exagereaza pe unele parti asa sunt si astia in nici un caz nu imi inspira incredere poate o fi o noua secta cu timpul isi va arat fata.
Ia auziti aici :O metoda eficienta de contactare a entitatilor angelice este rostirea din suflet a Psalmului 90 intitulat
De parca ar dispune de un sistem de contactare sa fim seriosi o mare porcarie ...Eu zic ca sunt o secta in devenire,daca vrei sa gasesti ingerul armoniei,al iubiri,al rabdari si a tot ce zice aia acolo mergeti oameni buni la biserica si prin rugaciuni dobanditi virturile astea nu prin reprezentatia unor oameni imbracati in ingeri parca inscenand o adunare misa....
Deci sfatul meu sa nu bagam astfel de porcari in seama cine stie cata mizerie e in spatele lor,insa asta e doar o parere simpla si umila a unui necunoscator...
Doamne ajuta!
__________________
"Extra ecclesia nulla salus."
http://intorsdindrum.blogspot.com/
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.10.2009, 18:13:03
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Dar unele chiar vin de la uciga-l toaca

Inteleg, nu am citit nimic despre el dar cu siguranta voi citi acum...dar e clar ca e catolic daca ii zice Francisc si mai era unu pe acolo din perioada renascentista...iar mie nu imi place deloc acea perioada culturala ( oare sa fie pentru ca a trebuit sa invat cam tot despre ea!!!!???)...oricum ideea era ca nu are cum sa fie ortodoxa.

Doamne ajuta!
Ar trebui cateodata sa reducem putin la tacere ratiunea cu toate barierele pe care voluntar sau involuntar ni le pune si sa lasam sufletul sa le caute pe ale lui.
O seara frumoasa sa ai! :)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.10.2009, 21:09:46
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu mult drag, Heaven.
Maica Siluana are si cateva carti care s-au scris din conferinte si din raspunsurile pe care le-a dat pe site, sunt minunate, si foarte practice. "Mestesugul bucuriei" si "Impreuna dumiriri pe cale".
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.10.2009, 11:56:06
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Ar trebui cateodata sa reducem putin la tacere ratiunea cu toate barierele pe care voluntar sau involuntar ni le pune si sa lasam sufletul sa le caute pe ale lui.
O seara frumoasa sa ai! :)
Pai tocmai, ratiunea cauta impreuna cu sufletul ....si de aceea ar fi practic imposibil sa imi placa toate lucrurile de pe lumea asta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alcohol mouthwash si asociatia cu cancerul oral speranta1970 Generalitati 14 25.05.2021 10:02:02
Asociatia platitorilor de impozit mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 3 23.09.2012 00:53:52
2% catre Asociatia "Prietenul sarmanilor- Sfantul Ioan Maximovici" georgeval Generalitati 0 22.03.2010 12:49:51
Pareri despre ASCOR(Asociatia Studentilor Crestin Ortodocsi Romani) none Generalitati 6 17.11.2009 00:08:07
Asociatia PRO FILIIS - Pitesti, 8 iunie Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 0 07.06.2008 23:06:20