Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.11.2009, 11:06:21
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Draga mea, asa cum ai scris chiar tu "Ii explic cu vorba buna si cand sunt calma, intelege si este de acord , dar isi pierde controlul la momentul x.", este vital ca mai intai TU sa-ti pastrezi cumpatul. Curaj, cine spune ca este usor sa educi un copil? Incearca sa-i vorbesti intotdeauna cu calm. Cu pasi mici, vei reusi. Nimeni nu poate fi corijat dintr-o data. Si eu am fost un copil extrem de dificil...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.11.2009, 11:32:15
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu este o replica incuietoare, insa mi'a lumina chipul acest schimb de replici.
Vizualizam un film de la Nunta. Era momentul in care mirii luau painea si vinul din potir.
O fetita de 4ani era langa mine, privind spre scena cu mirii. Ma intreaba:

- Ce era acolo ?
- Vin.
- Si cum era?
- Dulce.
- Si ce gust avea?
- De struguri.
- Yammm. Dar mie nu imi da tata.
- Esti prea micuta. Vei gusta cand vei mai creste.
- Cat sa crest? Atat.. (arata cu degetelele)
- Nu, mai mult.
- Atat.. (arata cu palmele)
- Nu, inca mai mult.
- Atat.. (arata cu ambele brate)
- Da, cam atat.
(si incepe sa rada)

Vocea, linistea, bucuria cu care ma intreba m'au coplesit. Era o minune de copil.
Tot copilul este o minune. Trebuie doar sa ne coboram la nivelul lui si sa incercam sa redevenim copii.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.11.2009, 12:03:46
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Ca sa fie cat mai simplu, explica-i ca acelasi Domn care ne porunceste sa iertam ne porunceste sa fim si ascultatori de parinti pt ca ne sunt dati de El sa ne poarte de grija si sa ne faca oameni mari , cuminti, cinstiti si iubitori de aproape
Conform Bibliei, "Cel ce va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa, acela să fie omorât."
Cred ca asta o sa aiba cel mai mare efect.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.11.2009, 12:13:14
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Conform Bibliei, "Cel ce va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa, acela să fie omorât."
Cred ca asta o sa aiba cel mai mare efect.
Cred ca se refera la adultii care nu-si ingrijesc parintii, nu la copiii mici.
Si fetita asta n-o vorbeste de rau pe mamica ei, doar vrea sa stea ceva mai mult la televizor..........
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.11.2009, 12:52:44
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Conform Bibliei, "Cel ce va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa, acela să fie omorât."
Cred ca asta o sa aiba cel mai mare efect.
cum sa-i spui asa ceva unui copil de 11 aniiiiii???????? hellllooooooo
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.11.2009, 12:58:48
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

PS. poate sa aiba copilul si mai mult....nu-i spui asa ceva. tu i-ai spune propriului copil asta??????? daca da, gandeste-te la impactul psihologic pe care il ai asupra lui....
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.11.2009, 13:04:01
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Va multumesc din suflet tuturor celor care ati raspuns problemei mele. Am retinut de la fiecare cate ceva si-mi este folositor .

Am sa va va spun si de ce minte. Ii place mult prea mult televizorul si s-ar uita daca i-as da voie 3,4 6 ore continuu. Am stabilit cu ea ca se va uita o ora exact (dupa care i-am sugerat ceva interesant de facut) ,timp in care eu voi fi iesita. Am revenit dupa o ora si 20 min, ea a iesit vinovata din camera si primele ei cuvinte au fost ...."scuze". Nu este a 3-a oara nici a 5-a Ramane incremenita in fata Tv-ului si uita sa mestece daca are ceva in gura, cam asa sta situatia. Parca cu cat ii dau voie mai putin la Tv , cu atat mai mult si-l doreste. Dupa ce si-a terminat temele , a facut ordine in camera , ghiozdan , sertare..etc si nu are inot- singurul sport care-l practica , gandul ei nu este la nimic altceva decat la Tv. Ideea ma scoate din minti la propriu si reactionez impulsiv.
poi draga mea....chiar ca reactionezi impulsiv.....eu nu vad in cele descrise de tine unde minte....ci doar ca isi recunoaste greseala prin faptul ca isi cere scuze. cauta sa ii dai ocupatie, daca te deranjeaza chiar asa de tare a se uita la Tv...invat-o sa impleteasca, sa coase goblen, cumpara-i puzzle, da-i ceva care sa ii solicite creierasul...iti zic eu, din proprie experienta ca nu va mai fi asa dornica de tv.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.11.2009, 14:10:29
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanouela Vezi mesajul
PS. poate sa aiba copilul si mai mult....nu-i spui asa ceva. tu i-ai spune propriului copil asta??????? daca da, gandeste-te la impactul psihologic pe care il ai asupra lui....
Adica nu respecti cuvantul Domnului in totalitate? Ce a zis D-zeu nu e destul de bun pt copilul tau? Te rog sa raspunzi sincer la urmatoarea intrebare: Ce faci daca D-zeu iti vorbeste si iti cere sa-ti omori copilul?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.11.2009, 14:16:34
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Adica nu respecti cuvantul Domnului in totalitate? Ce a zis D-zeu nu e destul de bun pt copilul tau? Te rog sa raspunzi sincer la urmatoarea intrebare: Ce faci daca D-zeu iti vorbeste si iti cere sa-ti omori copilul?
aceasta intrebare a ta nu denota decat ca ai mari probleme. iar pt linistea ta, si ca sa nu zici ca ma eschivez, eu nu am sa-mi omor copilul....pt ca Dumnezeu ne-a zis din star...SA NU UCIZI! si asta, daca nu ma insel, e una din porunci
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.11.2009, 14:17:56
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

PS. nu te lua de mine, ca ti-ai gresit persoana.....nu sunt atat de credincioasa pe cat iti imaginezi....mai degraba ratiunea ma conduce
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele copilului casiana Botezul 184 23.11.2013 02:04:06
Educatia in declin lugrez Generalitati 25 08.03.2011 08:39:10
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 20:12:34
1 Iunie - Ziua copilului costel Generalitati 10 03.06.2008 23:04:02
Educatia azi IC Generalitati 25 12.03.2007 14:15:37