Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.03.2010, 09:44:11
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu e vorba de cunostinte legate de locul unde sa stea in biserica, ce sa faca cand intra sau cand iese, etc.

Ma gandesc de exemplu la invatatura morala.


Constientizeaza faptul ca ceea ce face ea este furt sau are o scuza pentru asta?
Stie ca furtul este pacat? Da stie si face diferenta la modul cel mai pragmatic dintre iad si rai

Sau altfel spus, poate conceptul de "pacat" este prea abstract pentru ea, realizeaza ca face rau astfel celor pe care ii fura?Ii explic si intelege si asta Este constienta la modul empatic-poate doar de moment- nu doar teoretic de suferinta lor? teoretic da si este de acord, acuma nu stiu cat e de sincera

Daca stie ca greseste, n-are scuze pentru asta, ii pare rau mai tarziu?
Incearca sau stie ca trebuie sa incerce sa indrepte cumva greseala?In ziua in care s-a spovedit a si incercat o minciunica( obisnuieste sa infloreasca usor lucruruile in povestile ei, din entuziasm) i-am amintit imediat ca abia s-a spovedit si a si pacatuit- a spus: sper sa raman numai cu pacatul asta pana la urmatoarea spovedanie
concluzia este ca stie, sau cunoaste mai mult decat crezi cum iti scriam mai sus, insa cum zice vsovi - "o fura pacatul"

Si ar mai fi niste aspecte dar deocamdata astea mi se par esentiale vizavi de problema asta.
trece-le si pe acelea
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum s-o scap pe fiica mea de fumat luminita40 Intrebari utilizatori 19 16.12.2011 17:13:25
eu fur, el fura. voi furati? dianadi Din Vechiul Testament 24 17.06.2011 22:01:40
pot sa ma casatoresc cu fiica nasului de botez? rogabrielus Nunta 14 04.08.2010 22:20:26
Masonii din Comunitatea Europeana ne fura padurile mihailt Generalitati 21 01.06.2010 16:10:42
PACATOSII FURA IMPARATIA CERURILOR!!! sergiub Preotul 6 11.05.2008 23:50:11