Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 09.03.2012, 17:03:34
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Ce parere are Biserica despre ei? De ce in Biblie nu este scris nimic? De ce au disparut?
Este gresit sa credem ca Biblia sau Ortodoxia ofera raspuns la orice intrebare. Scopul lor nu este sa raspunda provocarilor intelepciunii acestei lumi, ridicate peste timp de feluritele stiinte.

Ele ofera in schimb raspunsuri intrebarilor si problemelor existentiale ale omului. Noi marturisim ca acestea constituie chiar raspunsul salvator al lui Dumnezeu, oferit modului nostru de viata supus pacatului, stricaciunii si mortii.
Reply With Quote
  #202  
Vechi 10.03.2012, 18:45:46
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Este gresit sa credem ca Biblia sau Ortodoxia ofera raspuns la orice intrebare. Scopul lor nu este sa raspunda provocarilor intelepciunii acestei lumi, ridicate peste timp de feluritele stiinte.

Ele ofera in schimb raspunsuri intrebarilor si problemelor existentiale ale omului. Noi marturisim ca acestea constituie chiar raspunsul salvator al lui Dumnezeu, oferit modului nostru de viata supus pacatului, stricaciunii si mortii.
Eu cred ca raspunde nu numai intrebarilor si problemelor existentiale ale omului. Pentru ca tot timpul se afla cauta intrebari, cercetari, mijloace prin care sa se discrediteze ortodoxia. Iar daca aceasta nu ar raspunde, atunci oamenii si-ar pierde credinta - zicand ca nu e o religie completa, ca e o minciuna, etc. -mai ales astazi, cand se pretinde ca avem o stiinta atat de dezvoltata, o tehnologie atat de avansata, incat se poate afirma cu "certitudine" cum s-a format pamantul, animalele, oamenii, cum se "invarte" planeta noastra in univers si cum se invarte si acesta la randul lui....
Atata ca Ortodoxia, Biblia, nu e numai un raspuns salvator, ci o afirmare, o sustinere si dovedire a relatiei Dumnezeu - om.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 12.03.2012, 14:45:04
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Atata ca Ortodoxia, Biblia, nu e numai un raspuns salvator, ci o afirmare, o sustinere si dovedire a relatiei Dumnezeu - om.

Asa este. Insa din perspectiva omului credincios, care cauta raspunsuri spre mantuirea sufletului sau.

Dar Biblia si Ortodoxia pot fi "intrebate" si de catre un necredincios, doar pentru a demonstra prapastia dintre ele si "certitudinile" de natura stiintifica ale lumii noastre. Multi incearca sa arate, in "intelepciunea" lor ca, de fapt, Biblia se zadarniceste pe sine, pentru ca s-ar afla in contradictie cu stiinta. Acestia poate se asteapta sa regaseasca in Biblie, stiu si eu, tabelul lui Mendeleev sau notiuni de fizica cuantica etc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spune biserica despre sport si competitie? alexdu Generalitati 12 27.01.2012 09:58:21
Dinozaurii mateiash Din Vechiul Testament 42 16.05.2011 19:05:41
Ce ne-ar spune Dumnezeu despre buretii de padure? unamic Despre Sfanta Scriptura 20 24.10.2010 00:42:21
Ce spune biserica despre implanturile artificiale ? seby_din_brasov Generalitati 13 01.03.2009 20:51:14
Cine imi poate spune mai multe despre pr Dan Badul paraschevaiasi Generalitati 1 29.10.2007 02:34:59