Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.09.2010, 12:28:34
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Exista 3 feluri de a citi Biblia. Unii o iau ca pe un tratat istoric fiindca din Biblie se pot deduce anumite perioade istorice, altii ca pe o carte cu basme si legende si altii inteleg aspectele mai profunde si sensul celor ce sunt prezentate in Biblie si acestia din urma din cate stiu eu sunt cei mai capatati, fiindca rolul primordial al Bibliei ca si toate principiile din ortodoxie este pt mantuire.
Atat de profunde sunt aceste intelesuri, incat fiecare veac a avut propria interpretare.
Practic interpretarea este facuta astfel incat bisericile sa poate sa extraga maximul din momentul respectiv.
Asta chiar daca interpretarea de azi nu mai corespunde cu cea de ieri ... gasim noi o solutie, o reinterpretare ...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.09.2010, 12:36:37
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
@colaps ...sigur despre dinozauri este vorba, nu alte fiinte fantastice?

... nu zic ca-i imposibil, se poate sa fie adevarat, insa paleontologii spun ca dinozaurii astia n-au trait niciodata in acelasi timp cu oamenii... au existat cu milioane de ani inainte de aparitia omului.
Teoriile spun ca au trait primii oameni cu alte fiare preistorice, dar care semanau cat de cat cu cele de azi, doar ca erau de vreo 10 ori mai infricosatoare si puternice, insa tot foarte foarte departe de dinozauri.

@andreicozia Eu personal n-am fost in spatiu sa vad cu ochii mei ca pamantul chiar e rotund/sferic/bombat la ecuator, turtit la poli. E ca si cum m-ai intreba daca cred ca exista planeta marte. Pai nu stiu, ca n-am vazut-o cu ochii mei. Despre zburatorii in spatiu iar n-am cum sa bag mana-n foc, pt ca nu stiu. Sunt si atei care nu cred ca oamenii chiar au zburat in spatiu...
Tot ce pot sa spun e ca la scoala asa ne zice. Daca chiar e adevarat sau nu nu am de unde sa stiu.
Daca ma intrebi ce culoare are iarba iti pot raspunde, pt ca am vazut. Daca pamantul e rotund sau nu sau daca au zburat oameni in spatiu pot sa-ti spun doar ca "vorbeste lumea ca asa ar fi". Nu neg respectivele informatii, dar nu pot nici sa le iau de adevar incontestabil. Cam toate dovezile ca pamantul ar fi sferic pot fi combatute si de un copil. Am vazut odata pe yahoo questions o mama disperata care intreba cum isi poate face copilul sa creada ca pamantul e rotund, pt ca ii combate toate argumentele.
Nu pot sa zic nici ca este plat sau alta forma- pt ca nici asta nu stiu. Cam atat. Poate suna absurd dar asta e. Raspunsul meu sincer e ca nu am de unde sa stiu sigur ce forma are pamantul. Oricum, asta e chiar cea mai mica dintre problemele mele...
Da Dumnezeu l-ai vazut?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.09.2010, 13:03:58
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Atat de echivoca a fost scrierea Sf. Ioan Damaschin incat Biserica nu a tinut cont de ea vreme de mai bine de 1000 de ani.
Mi se pare lipsita de bun simt afirmatia cum ca Dumnezeu le-a descoperit sfintilor sai secretele universului cu mult timp inainte sa le descopere cercetatorii.
Pai daca le-a descoperit, de ce Biserica s-a comportat cum s-a comportat cu primii cercetatori. Cel mai celebru este cazul lui Galileo Galilei. Se stie foarte bine ca a fost judecat datorita afirmatiei sale cum ca pamantul este rotund si se invarte in jurul soarelui ...
Sfantul Ioan Damaschin, vorbeste in secolul al VII-lea despre un Univers sferic (inchis si marginit de Dumnezeu) aflat in miscare de expansiune in celebra lucrare Dogmatica afirmand ca “toti care au spus ca cerul este sferic sustin ca el se departeaza in chip egal de la Pamant si in sus si in laturi si in jos” [1], iar „cerul este totalitatea zidirilor vazute si nevazute... si spunem ca la facerea universului am primit si facerea cerului, despre care filosofii pagani, insusindu-si invatatura lui Moise, spun ca este o sfera” [2].
[1], [2] Sf. Ioan Damaschin - Dogmatica, Cartea a II-a, cap 6.

In postarea mea de mai sus este un alt citat tot din Dogmatica Sfantului Ioan Damaschin (sec VIII d.Hr) care arata clar ca timpul are un inceput din nimic (la momentul Big Bang pe care Scriptura Sfanta il numeste Inceputul Creatiei) iar spatiul si timpul sunt relative.

Nu confundati cazul lui Giordano Burno (http://ro.wikipedia.org/wiki/Giordano_bruno) cu cel al lui Galileii. Biserica Romano-Catolica a salutat la inceput descoperirile marelui om de stiinta Galileii (http://ro.wikipedia.org/wiki/Galileo_Galilei), mai precis aceea ca nu toate corpurile ceresti se misca in jurul planetei Pamant, insa Galileii sustinea un Univers fara de inceput si infinit... ceea ce a contravenit invataturii Sfintei Scripturi, iar Biserica Romano-Catolica s-a ridicat si in apararea sistemului solar geocentric (acceptat de filosofia aristoteliana, explicat de Ptolemeu din Alexandria si acceptat si de Sfintii Parinti intrucat acesta era recunoscut in unanimitate de comunitatea stiintifica a vremii)... nu vom intra in amanunte.

Ironia face ca cel care a introdus sistemul solar heliocentric atat in stiinta cat si in telologia romano-catolica (cat si in cea ortodoxa) sa fie un preot catolic polonez, Nicolas Copernic.

Sa nu uitam ca teoria Big Bang ului a fost propusa tot de un preot catolic belgian, Georges Lamaitre.


Biserica Ortodoxa, in perioada Renascentista si dupa aceea era sub jugul otoman in marea ei majoritate... deci nu s-a putut implica in discutiile stiintifice si teologice ale vremii, pentru ca nu s-a bucurat de libertatea vestului (in majoritate romano-catolic).
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.09.2010, 13:10:19
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Atat de profunde sunt aceste intelesuri, incat fiecare veac a avut propria interpretare.
Practic interpretarea este facuta astfel incat bisericile sa poate sa extraga maximul din momentul respectiv.
Asta chiar daca interpretarea de azi nu mai corespunde cu cea de ieri ... gasim noi o solutie, o reinterpretare ...
Eu nu pot sa vorbesc decat prin prisma faptului ca sunt crestin ortodox si din punctul asta de vedere stiu ca biserica ortodoxa nu a avut decat o singura interpretare. Deja tu acolo vorbesti de erezii si total alte chestii.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.09.2010, 13:13:50
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Chiar te rog sa comentezi. Hai ca m-ai facut curios. Astept argumentele.
Nu stiu la ce scoala primara ai fost tu, dar eu asta am invatat la scoala, ca pamantul este rotund ...
pamantul este sferic. din ce am scris eu reiese altceva?

cat despre argumente pentru copii: aratati-le luna, explicati fazele lunii... ecliplsele de soare si de luna... care dovedesc clar ca atat pamantul cat si luna sunt sferice. sper ca imi dati voie sa ma opresc aici cu argumentele (pentru copii.)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.09.2010, 13:15:20
un.simplu.gand's Avatar
un.simplu.gand un.simplu.gand is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
din cate stiu... n-au disparut pt ca nici n-au existat. Pamantul nu e asa de vechi. cam atat.


Uriasii pe care ii tot mentioneaza Biblia sunt mai "interesanti" parca.
Sigur ca sunt mai interesanti,ce parerea aveti de descoperirea din Bucegi?

1. Pe cand copii oamenilor se inmultisera in acele zile. s-a facut ca ficele lor s-au nascut gratioase si frumoase.

2. Si atunci, cand ingerii, copii Cerurilor, le-au vazut, s-au indragostit de ele; si ei si-au spus unii altora: sa ne alegem femei din rasa oamenilor si sa avem copii cu ele.
10. Si ei si-au ales fiecare cate o femeie, si s-au apropiat de ele si au convietuit cu ele; si ei le-au invatat vrajitorii, farmece si insusirile radacinilor si arborilor.

11. Si aceste femei au zamislit si au nascut uriasi.

12. Statura lor era de 300 de coti. Ei au inghitit tot ce munca oamenilor poate sa produca, si n-a fost chip sa fie saturati.(cartea lui Enoh)
__________________
Fie sa renasca numai cel ce har are de a renaste,cutatit prin foc,din cenus-ai propirie ,din propi-us scrum,astazi ca si maine,pururi si acum!

http://ltcorastie.wordpress.com/
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.09.2010, 13:16:51
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Sfantul Ioan Damaschin, vorbeste in secolul al VII-lea despre un Univers sferic (inchis si marginit de Dumnezeu) aflat in miscare de expansiune in celebra lucrare Dogmatica afirmand ca “toti care au spus ca cerul este sferic sustin ca el se departeaza in chip egal de la Pamant si in sus si in laturi si in jos” [1], iar „cerul este totalitatea zidirilor vazute si nevazute... si spunem ca la facerea universului am primit si facerea cerului, despre care filosofii pagani, insusindu-si invatatura lui Moise, spun ca este o sfera” [2].
[1], [2] Sf. Ioan Damaschin - Dogmatica, Cartea a II-a, cap 6.

In postarea mea de mai sus este un alt citat tot din Dogmatica Sfantului Ioan Damaschin (sec VIII d.Hr) care arata clar ca timpul are un inceput din nimic (la momentul Big Bang pe care Scriptura Sfanta il numeste Inceputul Creatiei) iar spatiul si timpul sunt relative.

Nu confundati cazul lui Giordano Burno (http://ro.wikipedia.org/wiki/Giordano_bruno) cu cel al lui Galileii. Biserica Romano-Catolica a salutat la inceput descoperirile marelui om de stiinta Galileii (http://ro.wikipedia.org/wiki/Galileo_Galilei), mai precis aceea ca nu toate corpurile ceresti se misca in jurul planetei Pamant, insa Galileii sustinea un Univers fara de inceput si infinit... ceea ce a contravenit invataturii Sfintei Scripturi, iar Biserica Romano-Catolica s-a ridicat si in apararea sistemului solar geocentric (acceptat de filosofia aristoteliana, explicat de Ptolemeu din Alexandria si acceptat si de Sfintii Parinti intrucat acesta era recunoscut in unanimitate de comunitatea stiintifica a vremii)... nu vom intra in amanunte.

Ironia face ca cel care a introdus sistemul solar heliocentric atat in stiinta cat si in telologia romano-catolica (cat si in cea ortodoxa) sa fie un preot catolic polonez, Nicolas Copernic.

Sa nu uitam ca teoria Big Bang ului a fost propusa tot de un preot catolic belgian, Georges Lamaitre.


Biserica Ortodoxa, in perioada Renascentista si dupa aceea era sub jugul otoman in marea ei majoritate... deci nu s-a putut implica in discutiile stiintifice si teologice ale vremii, pentru ca nu s-a bucurat de libertatea vestului (in majoritate romano-catolic).
Lasa-ma sa inteleg. Daca toate teoriile pe care ne bazam noi aztazi provin de la preoti, mari teologi, voi de ce le refuzati si scapati de aceste ipoteze ca iepurii? Chiar nu pot sa-mi dau seama.
Ca sa numai zicem de teoria evolutiei care este amestecata cu cele 6 zile a Genezei. Din cate stiu, catolicismul a acceptat aceasta teorie indentificand 6 ere geologice cu cele 6 zile. La ce folos sa negati? Mah.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.09.2010, 13:27:24
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Lasa-ma sa inteleg. Daca toate teoriile pe care ne bazam noi aztazi provin de la preoti, mari teologi, voi de ce le refuzati si scapati de aceste ipoteze ca iepurii? Chiar nu pot sa-mi dau seama.
Ca sa numai zicem de teoria evolutiei care este amestecata cu cele 6 zile a Genezei. Din cate stiu, catolicismul a acceptat aceasta teorie indentificand 6 ere geologice cu cele 6 zile. La ce folos sa negati? Mah.
unde am zis ca toate contributiile stintifice provin exclusiv de la preoti?
am dorit sa precizez ca si Biserica prin preotii ei (care erau si teologi si oameni de stiinta), a avut si are un rol foarte important in dezvoltarea stiintei adevarate.

cat despre afirmatia dumneavoastra (observati ca nu ma adresez cu "mă") ca Biserica Romano-catolica a acceptat teoria evolutionista, va rog sa postati referinte concludente. eu nu am auzit de asa ceva...

despre relativitatea timpului celor 6 zile ale creatiei precum si depsre faptul ca Biserica spune clar ca timpul nu se poate calcula decat dupa iesirea lui Adam din rai, primul an in hronografele bisericii fiind anul iesirii lui Adam din Eden, am postat anterior argumentele.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.09.2010, 13:36:03
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Eu nu pot sa vorbesc decat prin prisma faptului ca sunt crestin ortodox si din punctul asta de vedere stiu ca biserica ortodoxa nu a avut decat o singura interpretare. Deja tu acolo vorbesti de erezii si total alte chestii.
Raspunsul la intrebarea de ce BO a avut o singura interpretare ti l-a dat putin mai sus Eugen7:
"Biserica Ortodoxa, in perioada Renascentista si dupa aceea era sub jugul otoman in marea ei majoritate... deci nu s-a putut implica in discutiile stiintifice si teologice ale vremii, pentru ca nu s-a bucurat de libertatea vestului (in majoritate romano-catolic). "
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.09.2010, 13:49:30
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
unde am zis ca toate contributiile stintifice provin exclusiv de la preoti?
am dorit sa precizez ca si Biserica prin preotii ei (care erau si teologi si oameni de stiinta), a avut si are un rol foarte important in dezvoltarea stiintei adevarate.

cat despre afirmatia dumneavoastra (observati ca nu ma adresez cu "mă") ca Biserica Romano-catolica a acceptat teoria evolutionista, va rog sa postati referinte concludente. eu nu am auzit de asa ceva...

despre relativitatea timpului celor 6 zile ale creatiei precum si depsre faptul ca Biserica spune clar ca timpul nu se poate calcula decat dupa iesirea lui Adam din rai, primul an in hronografele bisericii fiind anul iesirii lui Adam din Eden, am postat anterior argumentele.
Imi pare rau ca ati inteles gresit, "mah" de la sfarsit de postare nu am folosit-o ca adresare.
Da ai dreptate, BCC nu acceapta teoria evolutionistica, dar am citit de multe ori ca identifica cele 6 zile alle creatiei cu cele 6 ere geologice. Doar atat.
Cat despre iesirea lui Adam, Biblia da de inteles ca au stat putin timp, caci nici nu s-au imultit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spune biserica despre sport si competitie? alexdu Generalitati 12 27.01.2012 09:58:21
Dinozaurii mateiash Din Vechiul Testament 42 16.05.2011 19:05:41
Ce ne-ar spune Dumnezeu despre buretii de padure? unamic Despre Sfanta Scriptura 20 24.10.2010 00:42:21
Ce spune biserica despre implanturile artificiale ? seby_din_brasov Generalitati 13 01.03.2009 20:51:14
Cine imi poate spune mai multe despre pr Dan Badul paraschevaiasi Generalitati 1 29.10.2007 02:34:59