Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 25.10.2007, 14:43:17
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

mai sus era vorba de ochi, mana, barba, burta, dar nici ce am scris mai sus din greshala... e la fel de corect... ca asha ne-a invatzat Hristos... dar e adevarat ca de la vorba la fapta din inima curata e cale lunga... deci iarta-ma daca te-am suparat... cod_Gabriel stimabile... mai domnule draga... :)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 25.10.2007, 17:16:18
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
asha intrebau shi fariseii ca tine... oare cum se face ca te-am suparat incat sa ma faci ca-i pun in gura ei vorbele mele, poi eu tocmai am zis ca a raspuns mult mai bine ca shi cum ash fi fost eu in stare, shi astfel nu potzi pune vorbe care sunt mai rele peste unele care sunt mai bune... deci nu aveam cum sa-i bag vorbe in gura... ca n-am zis ca ea a zis ce am scris eu... dar se pare ca te-ai ofuscat cam rau daca ai sarit sa ma clateshti dumneata cu indreptari de la starea mea cind tzi-am explicat cum ca de la inceput shi pana la sfarshitul care va sa fie este valabil Cuvantul lui Dumnezeu, oricat ma intrebi dumneata... dar afla de la mine ca Hristos era taiat in carne dar shi cercuit la inima Sa... daca ai uitat cumva... asha ca nu stiu ce ar putea fi atat de negativ daca ash fi fost taiat imprejur ca evreii... sau ce ai vrut sa insinuezi ca aceia nu sunt oameni shi nu pot urma pe Hristos shi Dumnezeu ci doar netaiatzii imprejur?... deci cod_Gabriel... toata biblia e Valabila shi toate cartzile Mielului Injunghiat, shi toate scrierile sfintzilor... ca nimic nu este abrogat in mod lumesc, ci prin iertarea pacatelor, prin spovedanie ni se mai reduc din pacate... nu te amagi deci cum au facut catolicii, protestantzii shi sectantzii... ??? care au taiat Duhul Bisericii intregi in Hristos, inloc sa-shi taie din cele ce ii duceau in ispita... din cohi, din maini, din barba, din ce te pune sa pacatuieshti... sau sa ramai in impatimire...
Daca nu mai recunosti ca ai scris ce ai scris cu cate postari mai sus si este si acum scris acolo, negru pe alb, este clar ca discutia e inutila.
Totusi, pentru altii, nu pentru tine: bineinteles ca Hristos era taiat in carne, dar cititi-l pe Pavel, care nu mai recomanda taierea in carne, desi el insusi era astfel. Nu ar fi nimic rau daca ai fi taiat imprejur, atata doar ca in cazul acesta nu ai fi crestin ortodox. Pentru cei care cred ca legamantul cel vechi mai este in vigoare, va intreb: atunci de ce nu sunteti taiati imprejur? De ce nu va taiati imprejur copii? Exista in Biblie, mai ales in Vechiul Testament, numeroase dovezi ca Dumnezeu se poate razgandi. De exemplu, dupa Potop, Dumnezeu a regretat ce s-a intamplat si s-a legat sa nu mai repete Potopul.
Iata cateva pasaje din Noul Testament cu privire la desfiintarea legii celei vechi, care era si un zid intre evrei, care erau poporul lui Dumnezeu (dar s-au dovedit nedemni de aceasta cinste care li s-a facut) si neamuri:
12. Erați, în vremea aceea, în afară de Hristos, înstrăinați de cetățenia lui Israel, lipsiți de nădejde și fără de Dumnezeu, în lume.
13. Acum însă, fiind în Hristos Iisus, voi care altădată erați departe, v-ați apropiat prin sângele lui Hristos,
14. Căci El este pacea noastră, El care a făcut din cele două - una, surpând peretele din mijloc al despărțiturii,
15. Desființând vrăjmășia în trupul Său, legea poruncilor și învățăturile ei, ca, întru Sine, pe cei doi să-i zidească într-un singur om nou și să întemeieze pacea,
16. Și să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniți într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmășia.


19. Căci Legea n-a desăvârșit nimic, iar în locul ei își face cale o nădejde mai bună, prin care ne apropiem de Dumnezeu.

1. În adevăr, Legea având umbra bunurilor viitoare, iar nu însuși chipul lucrurilor, nu poate niciodată - cu aceleași jertfe, aduse neîncetat în fiecare an - să facă desăvârșiți pe cei ce se apropie.
2. Altfel, n-ar fi încetat oare jertfele aduse, dacă cei ce săvârșesc slujba dumnezeiască, fiind o dată curățiți, n-ar mai avea nici o conștiință a păcatelor?
3. Ci prin ele, an de an, se face amintirea păcatelor.
4. Pentru că este cu neputință ca sângele de tauri și de țapi să înlăture păcatele.
5. Drept aceea, intrând în lume, zice: "Jertfă și prinos n-ai voit, dar mi-ai întocmit trup.
6. Arderi de tot și jertfe pentru păcat nu ți-au plăcut;
7. Atunci am zis: Iată vin, în sulul cărții este scris despre mine, să fac voia Ta, Dumnezeule".
8. Zicând mai sus că: "Jertfă și prinoase și arderile de tot și jertfele pentru păcat n-ai voit, nici nu Ți-au plăcut", care se aduc după Lege,
9. Atunci a zis: "Iată vin ca să fac voia Ta, Dumnezeule". [color=red]El desființează deci pe cei dintâi ca să statornicească pe al doilea[/color].
10. Întru această voință suntem sfințiți, prin jertfa trupului lui Iisus Hristos, o dată pentru totdeauna.
11. Și orice preot stă și slujește în fiecare zi și aceleași jertfe aduce de multe ori, ca unele care niciodată nu pot să înlăture păcatele.
12. Acesta dimpotrivă, aducând o singură jertfă pentru păcate, a șezut în vecii vecilor, de-a dreapta lui Dumnezeu,
13. Și așteaptă până ce vrăjmașii Lui vor fi puși așternut picioarelor Lui.
14. Căci printr-o singură jertfă adusă, a adus la veșnică desăvârșire pe cei ce se sfințesc;
15. Dar și Duhul cel Sfânt ne mărturisește aceasta, fiindcă după ce a zis:
16. "Acesta este așezământul pe care îl voi întocmi cu ei, după acele zile - zice Domnul: Da-voi legile Mele în inimile lor și le voi scrie în cugetele lor".
17. Și adaugă: "Iar de păcatele lor și de fărădelegile lor nu-Mi voi mai aduce aminte".
18. Unde este dar iertarea acestora, nu mai este jertfă pentru păcate.
19. Drept aceea, fraților, având îndrăzneală, să intrăm în Sfânta Sfintelor, prin sângele lui Iisus,
20. Pe calea cea nouă și vie pe care pentru noi a înnoit-o, prin catapeteasmă, adică prin trupul Său,
21. Și având mare preot peste casa lui Dumnezeu,
22. Să ne apropiem cu inimă curată, întru plinătatea credinței, curățindu-ne prin stropire inimile de orice cuget rău, și spălându-ne trupul în apă curată,
23. Să ținem mărturisirea nădejdii cu neclintire, pentru că credincios este Cel ce a făgăduit, (...)"


38. Cunoscut deci să vă fie vouă, bărbați frați, că prin Acesta vi se vestește iertarea păcatelor și că, de toate câte n-ați putut să vă îndreptați în Legea lui Moise,
39. Întru Acesta tot cel ce crede se îndreptează.


1. Și unii, coborându-se din Iudeea, învățau pe frați că: Dacă nu vă tăiați împrejur, după rânduiala lui Moise, nu puteți să vă mântuiți.
2. Și făcându-se pentru ei împotrivire și discuție nu puțină cu Pavel și Barnaba, au rânduit ca Pavel și Barnaba și alți câțiva dintre ei să se suie la apostolii și la preoții din Ierusalim pentru această întrebare.
3. Deci ei, trimiși fiind de Biserică, au trecut prin Fenicia și prin Samaria, istorisind despre convertirea neamurilor și făceau tuturor fraților mare bucurie.
4. Și sosind ei la Ierusalim, au fost primiți de Biserică și de apostoli și de preoți și au vestit câte a făcut Dumnezeu cu ei.
5. Dar unii din eresul fariseilor, care trecuseră la credință, s-au ridicat zicând că trebuie să-i taie împrejur și să le poruncească a păzi Legea lui Moise.
6. Și apostolii și preoții s-au adunat ca să cerceteze despre acest cuvânt.
7. Și făcându-se multă vorbire, s-a sculat Petru și le-a zis: Bărbați frați, voi știți că, din primele zile, Dumnezeu m-a ales între voi, ca prin gura mea neamurile să audă cuvântul Evangheliei și să creadă.
8. Și Dumnezeu, Cel ce cunoaște inimile, le-a mărturisit, dându-le Duhul Sfânt, ca și nouă.
9. Și nimic n-a deosebit între noi și ei, curățind inimile lor prin credință.
10. Acum deci, de ce ispitiți pe Dumnezeu și vreți să puneți pe grumazul ucenicilor un jug pe care nici părinții noștri, nici noi n-am putut să-l purtăm?
11. Ci prin harul Domnului nostru Iisus Hristos, credem că ne vom mântui în același chip ca și aceia.


Si acum, TEXTUL CEL MAI CLAR:
[color=red]24. Astfel că Legea ne-a fost călăuză spre Hristos, pentru ca să ne îndreptăm din credință.
25. Iar dacă a venit credința, nu mai suntem sub călăuză.
26. Căci toți sunteți fii ai lui Dumnezeu prin credința în Hristos Iisus. [/color]

Cred ca nu mai e nevoie de comentarii.





Reply With Quote
  #43  
Vechi 25.10.2007, 18:01:47
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule ma faci mincinos shi orb shi imi pui in carca lucruri de care n-ai habar ca shi cum eu le sustzin... sa fii sanatos domnule,

tzi-am mai spus ca totul e valabil de la inceput pana la sfarshit, dar daca jertfele din vechime dupa legea veche nu au fost primite pentru ca inima omului ramanea in intuneric shi in nedesavarshire, asta nu inseamna ca nu erau date de Dumnezeu shi ca nu erau bune, ele erau foarte bune, noi eram necuratzi, necinstitzi, mincinoshi, iar Domnul vazand asha, atunci s-a dat pe sine, s-a coborat din Cer ca sa mareasca shi mai mult valabilitatea vechiului testament dar shi aducand tot cerul, adica lucruri cum nu s-au spus shi nu sau mai auzit, astfel ca jertfa din dragoste pentru noi savarshita pe cruce a devenit jertfa nesangeroasa din Liturghie... Legilor vechi ale literei care omoara i s-a adaugat legea cea noua a dragostei curate shi a smereniei shi saraciei, shi in loc intronarea sabatului mortzii ne-a dat sfanta Duminica a invierii...

deci ce ma tot iei pe mine cu executarea vechilor ritualuri?, ca nu ma refeream la ele din moment ce a adus vinul cel Bun, vinul cel Nou, shi jertfa nesengeroasa a duhului umilit, a inimii frante, pe care Dumnezeu nu le va urgisi, dar care trebuiau sa existe shi in inima din VT ca urmare a jertfei unui animal ales care ar fi murit pentru pacatele tale...

Deci daca am zis ca toate au fost shi sunt valabile, asta nu inseamna ca trebuie sa le facem pe alea vechi ca shi fariseii de demult, dar alea vechi erau valabile ca de aia le-a dat Dumnezeu... doar ca noi/evreii de atunci nu au ascultat cum trebuia... trufindu-se shi aducand jertfe in batjocura, templul transformandu-se in peshtera de talhari iar negutzatoria cu animalele era o batjocura in fatza domnului... unde era mantuirea inimii tale? Deci Hristos care s-a jertfit a ridicat shi mai mult valabilitatea tuturor cuvintelor sale de la Dumnezeu din VT, din NT din AP shi din tot ce au scris sfintzii... dar nu am sustzinut nicaieri ca noi trebuie sa facem jertfe ca in vechiul testament ca asta ar insemna sa-l necinstim shi sa-l Batjocurim pe Hristos... caci asha a spus sa facem mai departe intru pomenirea Sa, asha cum a invatzat el in NT shi pana la sfarshitul veacurilor... deci de ce ma certzi pentru ca am sustzinut ceva ce eu nu sustzin... tzi-am spus ca ai intrebari viclene shi afirmatzii mincinoase despre ce am scris despre mirelat, shi te rog sa ma iertzi dar nu vreau sa te deranjez sau sa te mahnesc, nu sunt suparat shi nu sustzin ce afirmi dumneata... ci tzi-am spus ca intreaga Biblie este Valabila shi toate scrierile sfintzilor ce au mai scris mai departe deoarece cuvantul lui Hristos ramane in veac...
shi a spus sfantul ap. Pavel foarte clar, ca legea nu se tzine asha cum invatzasera ei ca se face ci asha cum a implinit-o Hristos, iar prin Harul sau putem sa tzinem shi legea veche dar shi legea cea noua care este shi mai mare, legea harului shi a iubirii curate shi smerite+ care nu are legatura cu jertfa animalelor shi cu taierea sau netaierea imprejur... deoarece aceasta prevede cercuirea sfanta a inimii!

ma iarta daca tzi-am raspuns, stimate cod_gabriel... dar eu asha cum shtiu, asha tzi-am marturisit... tu n-ai decat sa intzelegi shi sa faci cum vrei...

nu mai bine shi nu mai ne pacali facand afirmatzii gratuite despre ce am scris sau am zis mai frate... ca tzi-am spus, mirelat a sintetizat perfect! iar eu n-am facut altceva decat sa intaresc daca se poate spune asha, defapt sa mi se para shi mie ca ea a spus bine...
Reply With Quote
  #44  
Vechi 25.10.2007, 18:40:06
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

25 deci daca a venit credintza, nu mai suntem sub calauza, ...

dar calauza ramne valabila... chiar daca nu mai suntem sub ea in sensul ca plata prin moarte pentru pacate a fost platita odata pentru totdeauna prin sngele lui Hristos... dar valabilitatea inseamna ca ea calauzeshte incontinuare prin implinirea calauzei pe care a implinit-o Hristos... caci in astea sunt cuprinse legea shi proorocii: ce ai vrea sa tzi se faca tzie de catre altzii cand eshti in nevoie, exact asha sa le faci dumneata lor... iar apoi a spus Hristos noua porunca pe care nu o mai scriu ca sper ca o cunoshti stimate cod_gabriel... shi care se alipeshte sintezei facute de Hristos in ceea ce priveshte VT... caci nu a venit sa desfintzeze Legea sau Proorocii ci sa le implineasca shi sa le desavarsheasca.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 25.10.2007, 20:09:34
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Mirelat a raspuns perfect... ca de la inceput pana la sfarshit e valabil... asha mi se pare shi mie...
Asta ai scris, daca ai nevoie de reactualizare. Evident, cine citeste mesajul Mirelei la care te-ai referit, poate sa vada usor ca ea nu a scris asta.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 25.10.2007, 20:25:51
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
25 deci daca a venit credintza, nu mai suntem sub calauza, ...

dar calauza ramne valabila... chiar daca nu mai suntem sub ea in sensul ca plata prin moarte pentru pacate a fost platita odata pentru totdeauna prin sngele lui Hristos... dar valabilitatea inseamna ca ea calauzeshte incontinuare prin implinirea calauzei pe care a implinit-o Hristos... caci in astea sunt cuprinse legea shi proorocii: ce ai vrea sa tzi se faca tzie de catre altzii cand eshti in nevoie, exact asha sa le faci dumneata lor... iar apoi a spus Hristos noua porunca pe care nu o mai scriu ca sper ca o cunoshti stimate cod_gabriel... shi care se alipeshte sintezei facute de Hristos in ceea ce priveshte VT... caci nu a venit sa desfintzeze Legea sau Proorocii ci sa le implineasca shi sa le desavarsheasca.
Simple rastalmaciri si contorsionism logic. Rolul calauzei este sa ne duca la destinatie. Dupa aceea, rolul sau devine doar amintire. Ca exista unele suprapuneri intre vechea si noua lege, e adevarat, dar si diferentele sunt foarte mari. Si ea nu se rezuma la "ce ai vrea sa tzi se faca tzie de catre altzii cand eshti in nevoie, exact asha sa le faci dumneata lor", asta e doar o lozinca. Ritualurile acelea erau parte din Lege, erau in Biblie. Le gasiti descrise acolo. Sunt porunci. Ele nu mai sunt valabile acum. q.v.e.d.
Restul sunt povesti.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 25.10.2007, 20:40:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Iar contradictiile sunt atat de importante, incat e greu de spus ca ramane mare lucru in picioare din legea veche.
Gabriel, eu zic sa ai mare grija ce spui; VT si NT impreuna formeaza Biblia noastra ortodoxa.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 25.10.2007, 20:59:51
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Iar contradictiile sunt atat de importante, incat e greu de spus ca ramane mare lucru in picioare din legea veche.
Gabriel, eu zic sa ai mare grija ce spui; VT si NT impreuna formeaza Biblia noastra ortodoxa.
Da, dar asta nu inseamna ca legile VT mai sunt valabile astazi. Ele au avut viata lor, pana la Hristos. Dealtfel, am dat citate din NT care sunt suficient de clare.
Cine nu vrea sa-l creada pe Hristos cand ne spune ca toate mancarurile sunt curate, si prefera sa considere in vigoare regulile alimentare ale VT de exemplu, nu are decat.
Regulile privind alimentatia sunt doar un exemplu, mai sunt destule similare.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 26.10.2007, 09:49:58
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
deci ce ma tot iei pe mine cu executarea vechilor ritualuri?, ca nu ma refeream la ele din moment ce a adus vinul cel Bun, vinul cel Nou, shi jertfa nesengeroasa a duhului umilit, a inimii frante, pe care Dumnezeu nu le va urgisi, dar care trebuiau sa existe shi in inima din VT ca urmare a jertfei unui animal ales care ar fi murit pentru pacatele tale...
Lasand la o parte faptul ca vechile ritualuri faceau si ele parte din lege, sa zicem ca lasam deoparte aspectele externe si ne rezumam la legea morala.
Ce zice ea? Zice doar "ce ai vrea sa tzi se faca tzie de catre altzii cand eshti in nevoie, exact asha sa le faci dumneata lor"?
Iata ce am gasit eu ca zice:

"19. De va pricinui cineva vatamare aproapelui sau, aceluia să i se faca ceea ce a făcut el altuia:
20. Frantură pentru frantură, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte; cum a facut el vatamare altui om, asa sa i se faca si lui.
21. Cel ce va ucide dobitoc să dea altul; iar cel ce va ucide om să fie omorât."

"21. Să nu-l cruțe ochiul tău, ci să ceri suflet pentru suflet, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mână pentru mână, picior pentru picior. Cu răul pe care îl va face cineva-aproapelui său, cu acela trebuie să i se plătească".

"24. Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mână pentru mână, picior pentru picior,
25. Arsură pentru arsură, rană pentru rană, vânătaie pentru vânătaie."


Asta e legea inca valabila?
Cum se impaca asta cu:"Celui ce te lovește peste obraz, întoarce-i și pe celălalt; pe cel ce-ți ia haina, nu-l împiedica să-ți ia și cămașa;" ?

Reply With Quote
  #50  
Vechi 26.10.2007, 10:41:35
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

"Da, dar asta nu inseamna ca legile VT mai sunt valabile astazi. Ele au avut viata lor, pana la Hristos"

legile Vechiului Testament sunt cele 10 porunci primite de Moise pe muntele Sinai.
Si intr-adevar se aplica atunci legea talionului-dinte pentru dinte ,femeia adultera ucisa cu pietre ,etc.

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu sunt intenții curate în spatele la ce a întreprin Usl nothing1000 Generalitati 0 22.07.2012 12:44:18
Bauturi tari si animale necurate NeInocentiu Secte si culte 0 12.05.2012 20:44:58
sterilizarea la animale beatricef Intrebari utilizatori 20 04.05.2011 16:54:31
Despre mancaruri curate si necurate strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 01:53:59
ANIMALE PISICUTA35 Generalitati 23 18.05.2007 13:36:06