Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.02.2014, 18:08:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Știi, poți discuta (și chiar e necesar) cu duhovnicul și-n restul anului, nu numai în posturi. Și mărturisi la fel!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.02.2014, 18:10:33
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu în preot trebuie să ai încredere ci în Dumnezeu.
DragosP, tu iti poti deschide sufletul cuiva, in care nu ai incredere? Tu ai incredere in duhovnicul tau? Tu ai duhovnic?

Am auzit din pacate pe multa lume invocand acest motiv, precum ca nu ar fi gasit pe cineva de incredere, care sa le devina duhovnic. Deci problema increderii in duhovnic exista.
In ceea ce-L priveste pe Dumnezeu, fara El nici gandul de a-ti cauta un duhovnic nu il poti avea.

@ioana gabor
Pe de alta parte, de pe topicul despre homosexuali, am desprins ideea ca unii preoti dau dovada de o "elasticitate" inacceptabila, trecand peste unele pacate grave ale enoriasilor, care nu ii califica la impartasanie, atata timp cat mai sunt in pacat.
Un preot ortodox, care impartaseste un barbat, casatorit cu alt barbat, deci homosexual, desi acest lucru este impotriva legilor Bisericii, din punctul meu de vedere acest preot nu prezinta nici o garantie, nici o incredere.

Slava Domnului ca sunt inca foarte multi preoti buni in Romania; iar daca cel care cauta un duhovnic Il roaga pe Dumnezeu sa il ajute in gasirea acestuia, atunci Dumnezeu ajuta mai repede decat ne asteptam. Totul e sa-i cerem lui Dumnezeu acest lucru cu inima zdrobita, si El nu va intarzia in a ne da ajutorul.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.02.2014, 18:35:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da, da, da.
De ce întrebi? Tu n-ai?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.02.2014, 18:55:05
ioana gabor ioana gabor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

trebuie sa gasesc un duhovnic caruia sa stiu sigur ca ma pot marturisi,DragosP!
am deviat de la subiect un pic......!
maine e Sfanta Vineri!
o sa merg la Sfantul Maslu,nu o sa iau nici untdelemn,nici faina pentru ca nu stiu ce trebuie sa fac cu ele,unde trbuiesc puse......vinerea viitoare o sa merg cu ele sa la sfinteasca preotul.....maine o sa stau intr-un coltisor si o sa ascult rugaciunile doar!
__________________
Miluieste-ma Dumnezeule!
Miluieste-ma Dumnezeule!
Miluieste-ma Dumnezeule,dupa mare mila Ta!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.02.2014, 18:56:26
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Da, da, da.
De ce întrebi? Tu n-ai?
Inteleg din ce raspunzi mai sus ca ai un duhovnic in care ai incredere, da?
Atunci sa dam voie si altuia sa isi gaseasca un duhovnic in care are incredere, pentru a-si deserta sufletul.
Da, am duhovnic.
Raspunsul meu se referea la raspunsul dat de tine, prin care ii spuneai Ioanei, ca in Dumnezeu trebuie sa aiba incredere, nu in duhovnic. Totusi e necesara si increderea in duhovnic. Asta iti spuneam.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.02.2014, 18:59:15
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana gabor Vezi mesajul
trebuie sa gasesc un duhovnic caruia sa stiu sigur ca ma pot marturisi,DragosP!
am deviat de la subiect un pic......!
maine e Sfanta Vineri!
o sa merg la Sfantul Maslu,nu o sa iau nici untdelemn,nici faina pentru ca nu stiu ce trebuie sa fac cu ele,unde trbuiesc puse......vinerea viitoare o sa merg cu ele sa la sfinteasca preotul.....maine o sa stau intr-un coltisor si o sa ascult rugaciunile doar!
... poti lua in schimb o paine, pe care o poti imparti dupa Sf. Maslu.
Uleiul de la maslu se foloseste atunci cand te doare ceva: ungi locul si iti trece sau iti amelioreaza durerea.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.02.2014, 19:11:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Încrederea în duhovnic trebuie să fie în planul doi. Importantă e credința-n Dumnezeu, nu în duhovnic.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.02.2014, 19:21:24
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Încrederea în duhovnic trebuie să fie în planul doi. Importantă e credința-n Dumnezeu, nu în duhovnic.
Adica nu trebuie sa fii sigur, ca te sfatuieste bine si in concordanta cu invatatura Bisericii?!?
Daca nu ai habar de invatatura Bisericii, probabil ca nu iti pui intrebari... totusi cu timpul afli ca se mai fac greseli si ai vrea sa le eviti, nu?!? caci mantuirea depinde de duhovnic, daca e bun si stie sa te indrepte cum trebuie.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.02.2014, 19:22:39
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Da dar se cuvine sa nu cerem sfat pe internet in care avem incredere fata de preot in care n-avem ca nu cumva sa ne facem marturisirea de pacate pe internet.




P.S.:LA CRACIUN SAU LA ALTE SARBATORI CRESTINE PREOTUL N-ARE MULT TIMP SA SPOVEDEASCA PE TOTI ASA CUM SE CUVINE CI LE FACE FOARTE SUMAR.MAI BINE AR FI SA NE SPOVEDIM INAINTE CU CEVA TIMP CA NU CUMVA SA NE INGREUNAM CU PACATELE.

Last edited by IULIAN496; 13.02.2014 at 19:25:37.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.02.2014, 21:49:09
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IULIAN496 Vezi mesajul
Da dar se cuvine sa nu cerem sfat pe internet in care avem incredere fata de preot in care n-avem ca nu cumva sa ne facem marturisirea de pacate pe internet.




P.S.:LA CRACIUN SAU LA ALTE SARBATORI CRESTINE PREOTUL N-ARE MULT TIMP SA SPOVEDEASCA PE TOTI ASA CUM SE CUVINE CI LE FACE FOARTE SUMAR.MAI BINE AR FI SA NE SPOVEDIM INAINTE CU CEVA TIMP CA NU CUMVA SA NE INGREUNAM CU PACATELE.
Putem pune intrebari care ne framanta, cat timp nu dam nume de duhovnici si nu ne spunem pacatele.
Sunt multi care nu s-au dus sa se spovedeasca, tocmai pentru ca lipsea increderea. Deci nu e o problema de neglijat.
Reply With Quote
Răspunde