Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 29.12.2015, 12:00:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pt. Mihailc, Allexa si eventual si Ovidiu
Iote că mă bag și eu în seamă.
Citat:

Vorbim aici despre bigotism, deci de depasirea unor limite.
Bigot, conform dicționarului nu e nici pe departe ce zici tu că e, dar în fine. Nimic nu prea e cum zici tu că e.
Citat:
Eu as vrea sa pun din nou aceeasi intrebare pe care am mai pus-o si nimeni nu are curajul sa raspunda la ea:

Sunteti casatoriti? Aveti copii? Aveti serviciu?
Cate ore din zi petreceti in biserica si respectiv acasa in rugaciune?
Cate zile pe an postiti?
Da, da, da.
Rugăciunea acasă înseamnă cel puțin rugăciunile de dimineață și seară care nu răpesc din timpul nostru prețios mai mult de 30..45 de minute zilnic. Aș zice că e imens, dar asta e...
Citat:
1. La cate slujbe in saptamana trebuie sa participam? Caci in afara de duminica mai sunt si alte slujbe in biserica!
Singura slujbă la care creștinul mirean este obligat prin poruncă bisericească să participe este Sfânta Liturghie, indiferent când se face: în zi de duminică sau la zi de sărbătoare.
[/quote]
2. Cate ore trebuie sa stam in biserica? La noi se sta de exemplu si 6-7 ore. Plus mai este si drumul.[quote] Și ce faci 6-7 ore acolo? Stai (cum zici) sau te rogi?
Citat:
In afara de slujbe in biserica sunt multe de facut: parastase, rugaciuni, curat, impodobit brad/desfacut, slujbe speciale, spovedit, repetitii la strana etc.
Asta-i altceva și ține de puterea de jertfelnicie a fiecăruia. Nu cred că te ține cineva cu forța la curățenie.
[quote]
3. La astea se mai adauga si timp de petrecut cu finii (tot de la Dumnezeu este) si rugaciuni acasa, citit carti ortodoxe si informat.
Nu mai vorbesc despre renuntari de ordin material care trebuie sa fie de comun acord, ca nu poti sa faci numai ce vrei tu intr-o familie.
[quote]La ce și de ce, trebuie să renunți dpdv material??

Citat:
Si da, bigotismul este definit in general de cei din afara. Noi poate nu ne dam seama. Dar cei din jurul nostru da.
Și care-i problema? Ce te interesează ce zice "cel de afară"? Gura "celui de afară" doar o lopată plină de pământ o închide, să știi!
Citat:
De aia spun, veniti si spuneti concret aici cum faceti voi, daca la voi functioneaza mai bine.
Sper să fi fost suficient de concret pentru tine.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #52  
Vechi 29.12.2015, 12:39:13
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

A dedica o ora in fiecare zi (colegul de forum zicea 30-45 de minute pentru rugaciunea de dimineata si de seara) nu mi se pare mult sau a fi ceva greu.
Cu participarea in fiecare duminica la slujba -da , asa este, insa sunt cazuri fortuite (pe care le-am amintit- serviciu, imbolnavire, accidente) când pur si simplu nu ai cum sa te duci duminica la slujba.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 29.12.2015, 12:49:01
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Iar cu copii. Nu stiu daca cei care au multi copii si traiesc in conditii precare sau grele traiesc sau nu cu fata spre Dumnezeu, insa cert este faptul ca e o mare greseala sa faci multi copii, daca stii ca nu ai mijloace materiale sa le oferi un trai decent.

Cred ca si dumneavoastra ati vazut prin mass-media numeroase cazuri de familii cu multi copii, care traiesc in conditii mizere si de promiscuitate, care nu ai nici cele mai elementare conditii de trai.
Si nu toti au sansa sa fie ajutati de oameni binevoitori, care sa le doneze vreun apartament sau casa.

Stiu ca legal nu se poate a-i obliga in vreun fel, dar acei indivizi cu grave tare de comportamente si vicii (betivani, violenti, puturosi, care nu vor sa munceasca, drogati, etc) nici nu ar trebui sa mai faca copii.

Si cu educatia. Educatia este absolut necesara, deoarece un om, daca nu are o calificare, o meserie (nu zic neaparat de facultate- nu toti au aplecarea spre studiu- este foarte buna si o scoala profesionala ori liceu industrial), nu poate a se angaja (si asa este foarte greu astazi cu locurile de munca in Romania) si nu-si poate castiga existenta si painea zilnica.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 29.12.2015, 12:53:06
Allexa Allexa is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.10.2015
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pt. Mihailc, Allexa si eventual si Ovidiu

Vorbim aici despre bigotism, deci de depasirea unor limite.
Eu as vrea sa pun din nou aceeasi intrebare pe care am mai pus-o si nimeni nu are curajul sa raspunda la ea:

Sunteti casatoriti? Aveti copii? Aveti serviciu?
Cate ore din zi petreceti in biserica si respectiv acasa in rugaciune?
Cate zile pe an postiti?

Raspunsurile la aceste intrebari ne-ar ajuta sa definim bigotismul si mai ales sa-i invatam concret pe altii pe care tot ii criticam. Puterea exemplului si nu vorbe jignitoare.

Anumite lucruri nu trebuie uitate ci respectate.
Preotul nostru ne spune mereu acest lucru si ne cere sa respectam sanatatea noastra, casnicia, serviciul si pe semenii nostri.

Daca Florinv s-a referit la limita normalului eu vin si va intreb altceva:

1. La cate slujbe in saptamana trebuie sa participam? Caci in afara de duminica mai sunt si alte slujbe in biserica!
2. Cate ore trebuie sa stam in biserica? La noi se sta de exemplu si 6-7 ore. Plus mai este si drumul.
In afara de slujbe in biserica sunt multe de facut: parastase, rugaciuni, curat, impodobit brad/desfacut, slujbe speciale, spovedit, repetitii la strana etc.
3. La astea se mai adauga si timp de petrecut cu finii (tot de la Dumnezeu este) si rugaciuni acasa, citit carti ortodoxe si informat.
Nu mai vorbesc despre renuntari de ordin material care trebuie sa fie de comun acord, ca nu poti sa faci numai ce vrei tu intr-o familie.
Eu înțeleg bigotismul ca zelotism, de fapt, cădere de-a dreapta. NU are nimic de-a face cu atitudinea de care vorbeam, în care să avem în inimă dorul după Dumnezeu și, în consecință, după viața cu El (și cine are o asemenea atitudine, normal că preferă să meargă la o vecernie în loc de un spectacol, de exemplu. Dar ține de inimă, nu se poate impune din exterior.)

Nu sunt căsătorită, nu am copii, dar am și eu un finuț:), am serviciu. Postesc în posturile statornicite de Biserică. De rugat, pot spune că nu mă rog cât ar avea nevoie sufletul meu... nu stau cu orele la rugăciune, nu-ți închipui asta! Uneori reușesc să citesc rugăciunile de dimineață și de seară, alteori nu, după nevoie mai citesc acatistul vreunui Sfânt sau Paraclisul Maicii Domnului.

1. La biserică merg sâmbăta la vecernie și duminica la Sfânta Liturghie și la sărbătorile din timpul săptămânii, dacă reușesc să mă învoiesc de la serviciu. Uneori pot, alteori nu. Dar întotdeauna încerc:)


2. Sophia, totul cu inimă bună și cu înțelepciune. Nu ne obligă nimeni la nimic. Stai cât te lasă inima la biserică:) Eu personal cânt la strană și mai ajut la diverse - plec printre ultimii deci, dar nu pentru că sunt obligată, ci pentru că acolo e familia mea duhovnicească.
Nici eu nu locuiesc în localitatea unde merg la biserică, dar nu se compară cu distanțele mari care sunt în străinătate.


Nu sunt cu nimic împotrivă de a respecta sănătatea, căsnicia, serviciul, semenii. E foarte firesc!
Dar hai să-ți dau un exemplu: aveam de mers la un curs și inițial s-a anunțat că e sâmbătă și duminică. Eu deja îi spuneam părintelui meu că trebuie să mă duc ambele zile, deși nu îmi convenea ideea. Dânsul m-a îndemnat să mă rog la Maica Domnului, să nu cedez atât de repede. Și m-am rugat să aranjeze ea cumva lucrurile să fie bine. Ei, ce zici că acel curs a rămas doar sâmbătă și partea de duminică s-a reprogramat? Și așa am putut ajunge și eu la Sfânta Liturghie! Eu o văd ca pe lucrarea Maicii Domnului! Dar dacă nu m-aș fi rugat, aș mai fi văzut minunea? Despre asta vorbesc, să stăruim să căutăm Binele și Dumnezeu ne ajută!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 29.12.2015, 13:15:57
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Cu participarea in fiecare duminica la slujba -da , asa este, insa sunt cazuri fortuite (pe care le-am amintit- serviciu, imbolnavire, accidente) când pur si simplu nu ai cum sa te duci duminica la slujba.
Măi semidoctule comunist, nu mai folosi cuvinte ale căror sens nu le cunoști.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #56  
Vechi 29.12.2015, 13:25:26
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Adica in cazuri intamplatoare, care nu pot fi prevazute, independente de vointa cuiva (imbolnavire, accidente, calamitati naturale, etc) sau daca trebuie duminica sa te duci la serviciu!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 29.12.2015, 13:41:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Măi semidoctule comunist, nu mai folosi cuvinte ale căror sens nu le cunoști.
Mie mi se pare ca nu e nimic gresit cu acel cuvant.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 29.12.2015, 13:45:43
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și ce-o fi așa întâmplător să te duci duminica la servici?
Oricum părerea mea e alta.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #59  
Vechi 29.12.2015, 13:56:35
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Nu e intamplator- dar sunt anumite meserii care impun prezenta la serviciu si duminica, si in zilele de sarbatori (Pasti, Craciun, Anul Nou, etc).
Reply With Quote
  #60  
Vechi 29.12.2015, 14:08:35
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Păi hotărăște-te, este sau nu întâmplător mersul la servici, că ameții de atâtea explicații.
Mai ușor poți spune din motive binecuvântate, dar se vede că nu prea dai pe la biserică sau, dacă dai, nu prea ții cont de ce zice popa.
Reply With Quote
Răspunde