Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #26  
Vechi 18.10.2018, 16:09:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
presupun ca, cunosti povestea lui varlaam si ioasaf, nu? n-o sa-ti spun eu povestea lor insa am sa-ti spun altceva. povestea este preluata de un calugar georgian duofizit din folclorul indian, budha il intalneste pe ioasaf si-l converteste, se pare ca frumusetea povestii i-a impresionat pe toti cei care au cunoscut-o, eu nu am avut curiozitatea s-o citesc, inca de atunci, de prin sec 9
preluata de mai multi fiecare a tradus-o in limba lui si asa a ajuns si la limba greaca. grecii, perversi ca intodeauna, tineo danaos, nu? :)), i-au dat si-un autor, cat mai tare si de necontestat, l-au ales pe ioan damaschin si uite cum ajunge povestea despre budha in istoria crestina, tradusa in limbi vechi si noi europene, chiar in scandinava veche, varlaam si ioasaf devin sfinti... dar ajung si personaje intr-o piesa shakespeariana...:))

cam asta e cu sfintii si autoritatea lor stiintifica...
Cam asta e istoria pe care o stii tu, ti-am mai spus ca sursele tale sunt numai de genul Zeitgeist, Codul lui Davinci, istoria nestiuta a martienilor (ultima e o gluma).
Din istoria crestinismului susrsele sunt probabil numai autori atei sau (neo)protestanti care au scris doar ce s-a potrivit cu conceptiile lor, fara nicio legatura cu istoria adevarata.

Last edited by catalin2; 18.10.2018 at 16:12:05.
Reply With Quote