Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.05.2009, 09:49:35
Katalina Katalina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit Multumesc Sfinte Nectarie

Sfantul Nectarie…e un sfant drag sufletului meu.

I-am simtit ajutorul eu si familia mea.

1.Am fost la Sfant pe insula Eghina si rugandu-ma la racla lui am scapat de un nodul.

2.Am avut o reactie alergica f puternica care nu mi-a cedat cu medicatie,incepuse sa mi se umfle ochiul si buza superioara.Atunci in disperare l-am chemat pe sfantul Nectarie in ajutor!Si m-a ajutat.

3.Tatal meu a fost operat si fiind diabetic ,mama mea era speriata ca nu o sa se inchida operatia.Asa ca in ziua operatiei i-a dat o iconita mica cu sfantul Nectarie si l-a uns cu ulei adus de pe insula Eghina.Operatia a decurs bine si s-a inchis f repede.Si asta datorita uleiului cu care il ungea mama pe tata.

Si cine stie de cate ori nu ne-a mai ajutat.I-am promis Sfantului printre altele(sper sa indeplinesc cat de curand si asta) ca o sa-i fac cunoscut ajutorul pe care ni l-a dat.
Iti multumesc Sfinte Nectarie pentru ajutorul primit de mine si familia mea si te rog sa ai in continuare grija de noi,sa ne indrumi ,sa ne protejezi.Amin.
Rugati-va la Sfantul Nectarie ca este grabnic ajutator.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.05.2009, 11:28:41
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Fara credinta nu faci nimic.Sf.Nectarie nu ne cere nimic decat credinta si smerenie,lucruri grele?Nu cred.Sf.Nectarie abia asteapta sa mai ajute un nevrednic care are credinta iar multi dintre noi ii intoarcel spatele necrezand in minunile lui.Slava lui Sf.Nectarie.Domnul sa te ajute !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.05.2009, 14:58:18
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Bucura-te!!!

Citat:
În prealabil postat de Katalina Vezi mesajul
Sfantul Nectarie…e un sfant drag sufletului meu.

I-am simtit ajutorul eu si familia mea.

1.Am fost la Sfant pe insula Eghina si rugandu-ma la racla lui am scapat de un nodul.

2.Am avut o reactie alergica f puternica care nu mi-a cedat cu medicatie,incepuse sa mi se umfle ochiul si buza superioara.Atunci in disperare l-am chemat pe sfantul Nectarie in ajutor!Si m-a ajutat.

3.Tatal meu a fost operat si fiind diabetic ,mama mea era speriata ca nu o sa se inchida operatia.Asa ca in ziua operatiei i-a dat o iconita mica cu sfantul Nectarie si l-a uns cu ulei adus de pe insula Eghina.Operatia a decurs bine si s-a inchis f repede.Si asta datorita uleiului cu care il ungea mama pe tata.

Si cine stie de cate ori nu ne-a mai ajutat.I-am promis Sfantului printre altele(sper sa indeplinesc cat de curand si asta) ca o sa-i fac cunoscut ajutorul pe care ni l-a dat.
Iti multumesc Sfinte Nectarie pentru ajutorul primit de mine si familia mea si te rog sa ai in continuare grija de noi,sa ne indrumi ,sa ne protejezi.Amin.
Rugati-va la Sfantul Nectarie ca este grabnic ajutator.
Roaga-te MULT Acestui SFANT minunat!!! Eu am trait N minuni cu Dansul... am fo si eu de 2 ori la EL "acasa' in Eghina... Si cand a venit EL la Iasi am fost si eu la el dar tot cu ajutorul lui... si a venit si la mine cu o particica mica din Sf.Sale moaste si o port la Sf.Cruce la gat... Am pus poze din Eghina la profilul meu... Oricum ai fost si stii acum cu e la EL ACASA...
EU NUMAI CU ACEST SFANT IMI PETREC TOATE GANDURILE, BUCURIILE SI NECAZURILE... EL E MAMA SI TATAL MEU EL IMI ESTE TOTUL...
Sf.NEctarie sa te BINECUVINTEZE!!!
FI TARE IN CREDINTA SI NU SLABI!!!! ia-L de MAMA pe Sf.NEctarie si vei avea NUMAI BINECUVANTARI!!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.05.2009, 16:35:48
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

George,ai putea sa-mi mai impartasesti cateva din minunile pe care le-ai trait tu cu Sf.Nectarie?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.05.2009, 19:07:21
elena1 elena1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2009
Mesaje: 2
Implicit Sf Nectarie

Vreau sa aduc si eu un cuvant de lauda acestui Sfant.L-am descoperit de ceva timp in Formula As, nu mai auzisem pana atunci de el.
Din cauza unor noduli la san m-am decis sa citesc Acatistul Sf.Nectarie .Desi nu l-am citit in fiecare zi(din pacate) pot spune ca nodulii mi s-au mai retras si sper la o vindecare totala cu ajutorul Sf Nectarie.Am vut prilejul sa ma inchin la moastele acestui mare sfant la manastirea Radu Voda din Bucuresti.Cred , desi credinta nu imi este asa de mare, ca Sf.Nectarie ii este drag de cei care ii cer ajutorul.Recomand tuturor celor care au probleme sa citeasca acatistul Sf Nectarie pentru ca cu siguranta vor gasi ajutor pentru orice problema.
Multumesc!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.06.2009, 00:29:38
catyoana catyoana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2009
Locație: Egipt
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Post

Si eu am citit cat de mult ii ajuta Sf.Parinte Nectarie pe cei carora se roaga Lui si m-am hotarat sa fac si eu Acatistul Sfantului(dupa cateva zile in care am facut primul Acatist,l-am gasit si pe al doilea care a mers mai mult pe sufletul meu si am continuat sa-l fac pe acesta) si stiu ca ma v-a ajuta in problemele si necazurile mele.Stiu ca credinta mea e mica si de multe ori gandurile imi fug spre grijile acestei lumi,sper ca Sfintul Nectarie sa ma ierte si sa-mi vina grabnic ajutor in problemele mele.El este grabnic ajutor in orice necaz si suferinta,boala,le ajuta pe femeile care nu pot avea copii si pe cele insarcinate la o nastere usoara,celor care sunt in cautarea unui loc de munca...dar dupa ce incepeti acest Acatist si cunoasteti ajutorul venit din partea Sf.spune-ti si altora si dati de stire de minunile sale.
Dumnezeu si Maica Domnului sa ne ajute!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.06.2009, 11:23:13
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Si pe mama mea a ajutat-o. A facut doua operatii la ambii sani si la amandoi era suspecta de cancer. Pana si doctorii s-au mirat ca a scapat cu bine, i-au spus ca a avut un inger pazitor. Mama zice ca Sfantul Nectarie a ajutat-o si eu cred cu tarie acest lucru. Acum de fiecare data cand merge la control, doctorii o dau ca exemplu oamenilor ca sa aiba curaj.
Va doresc sanatate multa si aveti credinta si nadejde in Bunul Dumnezeu ca va ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.06.2009, 13:34:58
roxana23 roxana23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2009
Mesaje: 6
Implicit Multumesc din suflet Sfantului Nectarie

Ceea ce vom povesti acum este o marturie a unor alte minuni facute de Sf Nectarie, minuni pentru sufletul mamei mele, asa cum scrie si in Acatist: <intarind-o in rabdare si in credinta a adus-o de la iubirea acestei lumi la iubirea celor sfinte, de la calea larga a patimilor la calea cea ingusta a mantuirii>.
Mama mea a fost un om a carei blandete, bunatate, intelepciune si credinta ne-a fost si ne va fi noua, cele 2 fiice ale ei, vesnica povata.
Mama era profesoara de limba romana; in toata viata ei a invatat si a luminat generatii intregi de elevi si aceeasi iubire si daruire a oferit si celor 2 fiice ale ei pe care le-a crescut singura doar cu ajutorul mamei ei si bunicii fetelor dupa ce tatal acestor copii a murit;
Intr-o zi friguroasa de februarie 2009, la aproximativ 1 an si jumatate dupa ce bunica noastra (si mama ei) a murit, cu diagnosticul tardiv si nemilos de cancer, mama ne anunta ca nu se simte bine si ca ar avea < ceva in burta>. Cum sora mea locuieste in Bucuresti, unde sunt mai multe posibilitati medicale decat in tara, am hotarat cu mama si sora mea sa mergem la un spital de renume al capitalei pentru un diagnostic si un tratament bun si rapid. La mai putin de o saptamana, analizele au scos la iveala un verdict nemilos: cancer ovarian, stadiul IV, cu metastaze abdominale si hepatice. Prognostic sumbru, posibilitati de tratament extrem de reduse si doar paleative (de reducere a simptomelor), nicidecum vindecare.
Sora mea l-a sunat atunci pe parintele ei duhovnic, din Iasi, spre a se sfatui cu el. Asa am inceput sa citim Acatistele Sf. Nectarie, Sf. Spiridon, Sf. Pantelimon, ale Maicii Domnului. Ne rugam lui Dumnezeu sa ne indrume pasii si sa ne arate calea pentru a o salva pe mama. Intre timp, analizele mamei noastre au plecat la prieteni si cunostinte in Germania si in SUA pentru alte opinii si asteptand cu speranta ca cineva ne va putea ajuta. Opiniile primite au fost diferite ca tehnica a tratamentului dar prognosticul ramanea acelasi: prea tarziu pentru aproape orice interventie si/sau tratament. Starea generala se inrautatea, situatia scapa usor-usor de sub control, sansele supravieturii unei operatii scadeau in fiecare zi (asa ne spuneau medicii). Dumnezeu, prin rugaciunile Sf. Nectarie, ne-a adus la un medic caruia ii purtam recunostinta si care, nu numai ca a operat-o repede, dar i-a si prelungit viata pentru ca in saptamanile imediate dupa operatie, starea se ameliorase vizibil iar sperantele noastre inflorisera. Rugaciunile noastre neincetate, supravegherea permanenta la spital sau acasa, speranta ca Dumnezeu va face o minune cu noi, se adevereau si ne luminau perspectivele. Mama era mai bine: manca, dormea, reusea ca o parte din activitatile zilnice pentru ingrijirea ei sa le faca singura.
Cancerul insa nu cedase si starea a inceput sa se deterioreze din nou: <prea tarziu pentru chimioterapie> spuneau medicii, <starea generala si analizele cu mult prea deteriorate pentru orice internare sau interventie> si, de la fiecare dintre medicii consultati (si au fost multi, atat in Romania cat si in strainatate) primeam doar cuvinte de incurajare psihica si refuzul prin imposibilitatea de a mai actiona in vreun fel.
Rugaciunile Sf. Nectarie catre Dumnezeu au ajutat-o pe mama: medicii se mirau ca mama nu are dureri, (desi aceasta boala se caracterizeaza prin dureri mari ce nu cedeaza, in final, nici la morfina) cea mai mare parte a timpului dormea iar in ultima perioada era doar partial constienta, fiind mai mult in realitatea paralela a viselor si amintirilor.
Tot Sf. Nectarie ne-a trimis si la Suceava (unde locuiesc eu) la parintele paroh de la care am primit o solutie (cunoscuta a fi puternic anticancerigena) de spanz. Efectele au fost imediate si miraculoase dar de scurta durata.
Dumnezeu hotarase un alt final pentru mama. In seara Invierii a fost perfect constienta, in ziua de Paste, a fost perfect constienta doar cateva ore: cat am ascultat slujba de la biserica (a 2-a Inviere) cat am ciocnit oua rosii si cat ne-a binecuvantat). Dar venise vremea sa plece. Dumnezeu o chema la El, iar Sf. Nectarie ne-a ajutat ca sufletul ei sa se inalte la cer in ziua luminata a Pastilor.
A murit in somn, fara dureri, fara sa simta, si imediat dupa aceea fata i s-a luminat de un zambet minunat si linistit. Mama intinerise si zambea. Ingerul pe care il visase ii adusese haina cea alba a biruintei. (in dimineata zilei de Paste, mama ne-a intrebat dintr-o data <Ce este aceasta patura alba, minunata pe care o vad? Niciodata nu am mai vazut ceva atat de frumos>. Maica Domnului, pe care o visase cu cateva nopti mai devreme, a venit sa o ia de mana si sa o duca inaintea Domnului.
Acum privind in perspectiva, ne dam seama ca tot ce am facut: rugaciunile, operatia, internarile, medicamentele, dieta perfect ecologica, n-au facut altceva decat sa tamaduiasca sufletul mamei mele si sa implineasca dorinta lui Dumnezeu de a o chema la el in ziua luminata a Pastilor.
A doua zi de Paste, eu si sora mea ne pregateam sa mergem la biserica si, desi era o zi innourata, cand am iesit din casa am vazut in camera o lumina alba ce venea dinspre fotoliul preferat al mamei. Dumnezeu, prin rugaciunile Sf. Nectarie, o transformase pe mama in lumina.
Durerea grea pricinuita de adormirea mamei noastre ne este acum alinata de linistea din suflet. In lumea vesniciei mama noastra este lumina, liniste, zambet si speranta. Sf. Nectarie ne-a ajutat si s-a milostivit de sufletul ei si al nostru.
Multumim Sf Nectarie pentru viata vesnica de lumina si liniste a mamei noastre!


Note:
- mama nu a avut, pe tot parcursul celor 2 luni de evolutie fulminanta a unei boli necrutatoare, nici un fel de dureri (stiut fiind ca boala aceasta se caracterizeaza, in fazele terminale, prin dureri cumplite ce nu cedeaza, in final, nici la morfina)
- a dormit mai tot timpul si chiar cand nu dormea era arareori perfect lucida (cu toate astea mereu ne recunoastea pe noi, fiicele ei ce o ingrijeam clipa de clipa) asa incat nu a constientizat starea grava in care era, desi mama era o femeie extreme de desteapta si de instruita.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.06.2009, 14:18:01
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

O intrebare mai ciudata.. Sfantul Nectarie ajuta doar in caz de boala ?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.06.2009, 14:27:52
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ionut, un sfant nu pleaca de aici cu "specializari"; asa ca e bine sa te rogi indiferent de minunile pe care le cunosti despre el, va mijloci pentru tine si vei primi cele necesare pentru desavarsire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
simplu....MULTUMESC! luizza Secte si culte 3 06.11.2010 21:56:35
Multumesc Sfinte Ierarhe Nectarie andreidiniasi Intamplari adevarate 17 03.12.2009 20:53:58
Multumesc Sfinte IERARHE NECTARIE 2 andreidiniasi Intamplari adevarate 1 24.11.2009 15:02:24
MULTUMESC! jenica Rugaciuni 7 16.09.2007 22:34:21
multumesc dram Din Vechiul Testament 0 08.03.2007 11:41:52