Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #371  
Vechi 02.10.2012, 11:38:11
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Nu cred ca Fani71 poate raspunde la aceasta intrebare. Daca va raspunde: "contraceptie" deja nu se mai incadreaza in perimetrul invataturilor ortodoxe formulate de sfintii parinti (totusi sunt unii preoti ortodocsi mai ingaduitori in aceasta privinta care permit un rau mai mic pentru a evita un pacat mare), deci singura varianta ar fi "abstinenta" insa cum ar putea raspunde asta, daca domnia-sa a considerat ca sunt naivi cei care gandesc asa??
Cand eu am spus ca invatatura ortodoxa nu permite legaturi amoroase inainte de casatorie, din dorinta de a incerca sa o ajut pe Andra07 sa devina o buna crestina ortodoxa, Fani71 nu a fost de partea mea, educand cum trebuie pe cei tineri care gresesc.
Cred ca Fani71 este influentata de protestanti care sunt foarte lumesti, mai ales in Occident. Este bine ca a intrat pe acest forum ortodox, aici va afla (nu de la mine ci de la cei induhovniciti cu adevarat) ce invata sfanta noastra biserica ortodoxa.
Domnule Cornel Urs inteleg pozitia dvs. si doresc sa sublinez ca este foarte usor sa "ridicam piatra" sa "lapidam" pe pacatos... insa consider ca scopul nostru pe forum este sa ne ajutam unii pe altii sa intelegem ca suntem pacatosi si apoi sa ne ajutam sa dorim sa ne indreptam.

Consider ca ati adoptat o atitudine pertinenta in cazul situatiei mentionate in privinta "relatiilor amoroase inainte de casatorie" si in privita "utilizarii contraceptivelor, contragestivelor, sterilete... avorturi".

Va rog ca pe viitor sa aveti aceeasi atitudine ferma, insa cu discernamant duhovnicesc, avand in vedere ca "excomunicarea" din Biserica se face numai si numai in cazul celor ce nu doresc sa traiasca dupa voaia lui Hristos Iisus nu si in cazul celor bolnavi (trupeste, sufleteste, duhovniceste) care doresc tamaduirea... chiar daca cad... atat timp cat doresc sa se ridice si doresc mantuirea si dragostea lui Hristos, dupa voia lui Hristos trebuie primiti cu dragoste intru Hristos Iisus.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #372  
Vechi 02.10.2012, 12:26:28
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

imi place cum scrieti, domnule Eugen7, v-am citit toate posturile, integral.
Reply With Quote
  #373  
Vechi 02.10.2012, 13:03:27
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
imi place cum scrieti, domnule Eugen7, v-am citit toate posturile, integral.
Va multumesc pentru sustinere, apreciere si incurajare Domnule Cornel Urs.
Cu aceasta ocazie va rog sa va amintiti si de mine in rugaciunile dvs.

Slava Domnlui si Sfintilor Sai!

Harul Domnului nostru Iisus Hristos, pacea si dragostea Sa sa fie cu noi cu toti.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #374  
Vechi 02.10.2012, 16:42:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
(totusi sunt unii preoti ortodocsi mai ingaduitori in aceasta privinta care permit un rau mai mic pentru a evita un pacat mare),
Ți-am explicat cum stă cu răul mic...dar se pare că nu vrei să bagi la cap.
Reply With Quote
  #375  
Vechi 02.10.2012, 18:20:11
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Nu cred ca Fani71 poate raspunde la aceasta intrebare. Daca va raspunde: "contraceptie" deja nu se mai incadreaza in perimetrul invataturilor ortodoxe formulate de sfintii parinti (totusi sunt unii preoti ortodocsi mai ingaduitori in aceasta privinta care permit un rau mai mic pentru a evita un pacat mare), deci singura varianta ar fi "abstinenta" insa cum ar putea raspunde asta, daca domnia-sa a considerat ca sunt naivi cei care gandesc asa??
Cand eu am spus ca invatatura ortodoxa nu permite legaturi amoroase inainte de casatorie, din dorinta de a incerca sa o ajut pe Andra07 sa devina o buna crestina ortodoxa, Fani71 nu a fost de partea mea, educand cum trebuie pe cei tineri care gresesc.
Cred ca Fani71 este influentata de protestanti care sunt foarte lumesti, mai ales in Occident. Este bine ca a intrat pe acest forum ortodox, aici va afla (nu de la mine ci de la cei induhovniciti cu adevarat) ce invata sfanta noastra biserica ortodoxa.
Cornel, nu am raspuns inca pentru ca nu am avut timp.

Raspunsul meu la intrebarea initiatorului firului (prin ce metode cred eu ca ar fi acceptabil dpdv ortodox sa te feresti de a mai avea copii) este scurt: orice este neabortiv (ce nu distruge un embrion gata conceput). Depinde de fiecare, de viata lui, de intelegerea dintre soti, de motive de multe si multe lucruri pe care le poate sti eventual parintele duhovnic si da sfat.

Personal, cred ca abstinenta periodica (masurarea temperaturi etc) este soliutia ideala. Argumentele sunt cuprinse in viziunea asupra sexualitatii pe care am descris-o mai sus.
Si NU este adevarat ce se tot scrie pe aici, ca sata e metoda catolicilor. Pana sa nu intru pe acest forum nici nu auzisem ca ar fi ortodocsi care sa fie impotriva acestei metode (si sunt ortodoxa practicanta de mai mult de 20 de ani).

Ma insel eu, sau am citit undeva pe firul asta sau pe altul ca si tu practici o metoda contraceptiva oarecare la sfatul duhovnicului, deoarece sotia ar fi in pericol de moarte daca ar mai avea copii? Sa fie vreo influenta catolica la mijloc? ;-)

Si nu cred ca poti spune ca sunt influentata de protestanti asa tam nisam. Numai pentru ca nu am vrut atunci pe alt fir sa fiu de acord cu tine in toate. Nu? In Biserica nu exista gandire unica in problemele morale si de atitudine fata de o persoana si comportamentul ei (ca de asta era vorba acolo). Exista pareri diferite si intre marii parinti in astfel de chestiuni, iar aplicarea se face la viata fiacaruia, criteriul fiind pastoral (grija pentru mantuirea persoanei).

Nu cred ca Biserica este ca politia, sa dea reguli si regulamente pentru tot ce tine de viata fiacaruia, mai ales intr-un domeniu atat de intim ca sexualitatea.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #376  
Vechi 02.10.2012, 18:43:51
vasiu_c vasiu_c is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2012
Locație: ocna mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Cand vine vorba de viata de familie(sot-sotie) Biserica are reguli foarte clare (nu stricte, ci clare), care din pacate sunt de multe ori rastalmacite. Nu trebuie sa ne lasam inselati de cuvinte, asa cum nu trebuie sa ne lasam purtati de val. Relatia sot-sotie trebuie privita prin prisma comuniunii si deci a iubirii. Suntem tentati sa ne autoflgelamfara din prea mare ravna, fara sa ne dam seama ca facem acelasi lucru si celui de langa noi. Biserica NU impune absitinemta ci doar o recomanda (si asta e cu totul alta mancare), acolo unde exista intelegere reciproca.
Reply With Quote
  #377  
Vechi 02.10.2012, 18:44:25
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

As vrea sa imi cer scuze fata de andreicosminovici ca m-am bagat asa in discutie, cand el de fapt pusese alta intrebare (am citit-o abia mai tarziu) la inceputul firului, si vroia raspunsuri numai de la persoane care practica abstinenta totala si vroia marturii, nu teorie.
Dar cam asa se intampla aici.. pe firele despre contraceptie scriu burlacii, pe firele despre abstinenta cei casatoriti.. ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #378  
Vechi 02.10.2012, 19:08:08
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Daca tot mi s-a pus in carca ca as fi influentata de protestanti probabil pentru ca stau in occident, hai sa zic si eu ceva: voi din Romania sunteti influentati pana in gat de juridismul catolic. La fiecare pas spuneti 'este permis', 'reguli', 'este interzis', 'canoane', samd. Nu toti, dar multi asa vorbesc.

In Biserica nu ar trebui sa fie reguli in sens juridic. Sunt poruncile, care toate vin din porunca dragostei (vezi raspunsul lui Hristos despre ce este cel mai important din Lege), si regulile care s-au scris de-a lungul timpului ar trebui intelese ca niste indicatoare, ca un ajutor eventual. Si care treuie recitite altfel in fiecare epoca.
Sau, asa cum spunea un profesor de teologie, legea si regula incepe acolo unde se termina dragostea. Doi soti au nevoie de avocat si de judecator cand divorteaza...

Eu am invatat inca mult inainte sa ma casatoresc ca in Biserica Ortodoxa, duhovnicum nu intra in dormitor. Vrei sa ii ceri sfatul? Bine. Nu gasesti de cuvinta? Nu te intreaba el despre abstinanta de post, contraceptie, pozitii si altele. Eu mai stiu si ca un duhovnic da sfaturi personalizate, nu tine lista de canoane in buzunar. Asta este, mui se spunea, specificul ortodoxiei.
Dar pare-se ca in Romania nu s-a auzit de asta. Sau pe forum, in orice caz, multi parca nu au auzit.

Da, sunt furioasa. De ce oi fi intrand iar pe forum si in aceste discutiie nefertile?
(Nu o luati personal va rog)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #379  
Vechi 02.10.2012, 19:24:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eu am invatat inca mult inainte sa ma casatoresc ca in Biserica Ortodoxa, duhovnicul nu intra in dormitor.
Dacă ar fi așa, ar fi rău. Este ca și când cineva ar spune "Dumnezeu este omniprezent, El pe toate le vede. Dar când se uită în dormitor, își pune ochelarii negri". Adevărul este că de felul în care celibul își trăiește celibatul, de felul în care căsătoritul își trăiește căsătoria, poate depinde mântuirea lor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #380  
Vechi 02.10.2012, 19:42:53
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Cand sotii nu mai doresc sa aiba copii, desi ar mai fi inca posibil, inseamna ca au optat pentru o "rationalizare" a sexului. Planificarea natalitatii este o perspectiva lumeasca, o "victorie" a mintii omenesti care crede ca poate hotari cand si unde si mai nu stiu cum ... sa se faca copii, sa se nasca oameni... Ca sa vezi! Nu Dumnezeu, ci omul hotaraste cand este si cand nu este cazul sa vina pe lume un alt om. Asa e randuiala Bisericii, oare?...
Frate Ioan, VOIA lui Dumnezeu NU SE IMPUNE! El Dumnezeu ne-a dat un dar MARE pe care sa il folosim sau nu: LIBERTATEA! In aceasta libertate omul actioneaza asa cum vrea si gandeste, dar pt toate sa aiba RASPUNS de dat! Sa aiba argument! Daca Dumnezeu S-ar impune si Si-ar arata voia Sa fara acordul omului, inseamna ca Dumnezeu Isi depaseste limitele si ne face pe noi niste roboti! Si atunci NU mai avem Dumnezeu ci un MECANIC! Dumnezeu fiind ATOATESTIUTOR stie ce anume are nevoie de aceea El intreba "VOIESTI sa te faci sanatos?" nu stia El ca omul vrea sa fie bine? Dar El lucreaza in acord cu Libertatea omului! Daca omul refuza ajutorul lui Dumnezeu va da raspuns! Dar DUMNEZEU NICIODATA NU (SE) IMPUNE! Iubirea Lui pana intr-atat merge incat ne lasa sa Il si insultam, sa ii spunem NU in fata! Nu Se supara! E constient ca ne-a dat Liberatatea, dar refuzul nostru inseamna lipsa Harului! De aceea trebuie multa COMUNICARE cu Dumnezeu ca sa cunoastem VOIA Lui si asa IMPREUNA sa lucram cu Dumnezeu la Binele NOSTRU!

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
ce mantuire mai putem ravni cand viata noastra sexuala este orientata doar spre noi, nu si spre viata copiilor pe care Dumnezeu i-a harazit, poate, familiei noastre? Planul nostru de cuplu contra planului lui Dumnezeu? Ce Biserica ar pune asa problema?
Frate Ioan, DUMNEZEU NU ARE PLANURI CU OMUL! Este o idee gresit lansata si prost intrebuintata in Biserica noastra! Dumnezeu nicioadata NU planuieste! ci El numai PRONIAZA! Doar ajuta! Este IMPREUNA-LUCRATOR cu noi! Daca omul nu stie ce sa faca El il ajuta! PRONIA lui Dumnezeu nu este o "predestinare", altfel (cum spuneam) Libertatea noastra SE ANULEAZA si devenim niste roboti ai unui Dumnezeu care NE OBLIGA si NE COMANDA cum vrea El! Ori Dumnezeul nostru nu e asa! El iubeste si asteapta! Binecuvinteaza si Ingaduie! Niciodata NU isi face voia proprie cu cineva! Cand spunem ca Dumnezeu ASA VREA nu inseamna ca El Se impune cu voia Lui peste a noastre! "In calea pe care AI ALES-O va pune lege tie Dumnezeu" vezi? asa spune psalmistul! Nu cum vrea Dumnezeu! Ci cum ai ales tu, el te va ajuta! Daca alegi gresit, la prin PRONIA Lui te va duce sa intelegi ca e gresit! Asta este VOIA lui Dumnezeu! AJUTORUL Lui ca sa iti descoperi ceea ce vrei tu defapt, sa descoperi ce iti este tie mai bine asa cum tu NU te gandesti! Si cand El te lumineaza, spui "asta a fost voia/PRONIA lui Dumnezeu! (explicatia aceasta o stiu de la p.Efrem de la Manastirea Vatopedi din Sf.Munte)
Acum revin Dumnezeu NU "harazeste" un nr de copii (am scris si in postarea de pe pagina 36 sau 35 de la acest subiect) pe ca se anuleaza "libertatea" omului! Omul are RATIUNE sa o foloseasca si sa isi gandeasca viata IN RAPORT cu Dumnezeu, CONLUCRAND cu El! Retine: DUMNEZEU NU PLANIFICA, ci aceasta idee este pur NEORTODOXA in ortodoxie!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02