Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #661  
Vechi 04.03.2010, 22:21:20
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Un elev care are deja sansa unei educatii gimnaziale sau liceale in Occident va ramane probabil acolo si pentru facultate.

Facultatile de care vorbesti nu sunt dificile neaparat datorita nivelului inalt, ci pentru ca se predau multe lucruri invechite, care nu se aplica in piata muncii, si nivelul de incurajare a creativitatii este scazut. Intr-adevar, producem "varfuri" (as spune ca apar mai degraba in ciuda sistemului decat datorita lui), dar uite, in 2009 sau 2008, in top 500 al universitatilor europene nu gasim nici o universitate romaneasca. Calatorind mai in toata lumea, am vazut infrastructura si tehnologie impresionante, care in Romania nu isi vor gasi locul in urmatorii 50 de ani, construite de ingineri care nu au calcat prin vreo universitate romaneasca. Rezultatele vorbesc.

Parerea mea este ca traim intr-o lume in care specializarile sunt din ce in ce mai importante, si ideea ca scoala trebuie sa creeze oameni care stiu de toate tine de istorie. E discutabil daca e un lucru bun sau rau (ma infior cand ma lovesc de ignoranta unor elevi de liceu, care nu au idee ce e aia Scoala Ardeleana, de exemplu), dar, pana la urma, scoala trebuie sa se "muleze" pe realitatile vietii de adult.



Asta evident doar pentru tine, si asta pentru ca nu te uiti un pic in jurul tau. Vei fi surprins.
Esti confuz rau, una zice el si alta raspunzi tu. Reciteste ambele mesaje daca nu crezi.


Scoala trebuie sa? Ia uite, a început materia neînsufletita sa aiba opinii.
Domnule fara suflet, de ce îti pasa asa mult de niste saci de atomi?

De ce faci apologia iubirii de semeni (pe celalalt topic) daca viata e un fenomen chimic?

Iar ateismul mai are mult pâna sa aiba un cuvânt de spus în România, sondajele o dovedesc:
http://www.ziare.com/actual/social/0...planeta-672822
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #662  
Vechi 05.03.2010, 17:53:52
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Esti confuz rau, una zice el si alta raspunzi tu. Reciteste ambele mesaje daca nu crezi.
Lumineaza-ma tu.

Citat:
Scoala trebuie sa? Ia uite, a început materia neînsufletita sa aiba opinii.
Aha. Mai nou, daca nu cred in prieteni imaginari, nu am dreptul la opinie? De ce? Ca asa zici tu?

Citat:
De ce faci apologia iubirii de semeni (pe celalalt topic) daca viata e un fenomen chimic?
N-ai inteles nimic, dar e OK asa.

Cine ti-a zis vreodata, pe acest forum, dintre toti astia cu care dezbati diverse idei, ca a vedea viata ca pe un "fenomen chimic" exclude iubirea de semeni? Eu nu am auzit vreun ateu sa zica asta, si cunosc cativa.

Mai mult, "iubirea pentru aproape" asa cum este descrisa de crestinism este o utopie, de nerealizat in viata reala, pentru ca vine in contradictie cu supravietuirea individuala.

Citat:
Iar ateismul mai are mult pâna sa aiba un cuvânt de spus în România, sondajele o dovedesc:
http://www.ziare.com/actual/social/0...planeta-672822
Corectitudinea unei opinii nu e data de numarul celor care adera la ea, sunt convins ca stii asta. Mai mult, secularizarea Romaniei e o problema de timp, si va veni de afara, nu din interiorul tarii. Obisnuieste=te cu gandul asta, sau converteste-te la Islam si muta-te intr-un stat islamic fundamentalist, unde ideile seculare se pedepsesc cu moartea.

Cat despre articolul ala, nu stiu unde e motivul de mandrie, ca suntem pe acelasi nivel cu state ca Iran, Irak, Bangladesh, Congo, Malawi si Senegal. Daca astea sunt state care sunt exemple de urmat, te anunt ca te-ai nascut pe continentul gresit, intr-o epoca gresita.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.

Last edited by konijiro; 05.03.2010 at 17:56:48.
Reply With Quote
  #663  
Vechi 05.03.2010, 18:04:28
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

În prealabil postat de konijiro
Invatamantul romanesc, atat ca sistem cat si din punct de vedere calitativ, e mult in urma celui european. Reformele sunt necesare, numai ca se fac tot in stil... romanesc.



Revin ca sa intelegi.
Eu am facut referire la faptul ca in mod eronat consideri invatamintul de a fi in urma dpdv calitativ( ca sistem nu stiu ce vrei sa spui, este prea general...)

Dovada este faptul ca nu numai UNELE VIRFURI de copii romani se remarca, ci in momentul IMPACTULUI cu sistemul gimnazial occidental, ORICE copil roman venit din tara, EXCELEAZA pe TOT parcursul scolii gimnaziale si secundare dupa care in functie de CIND a aterizat in SUA sau Canada( in clasa a 4-a sau a 8-a, o mare diferenta calitativa! ! ! ), va avea mai mult sau mai putin succes in a continua CU o facultate GREA, absolut NEACCESIBILA daca acel copil ar fi fost UN PRODUS al scolilor locale AMERICANE SAU CANADIENE.

Hai ca daca nici acum nu te prinzi chiar ca ma dezamagesti si inseamna ca te auzi numai pe tine
Reply With Quote
  #664  
Vechi 05.03.2010, 18:23:56
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Revin ca sa intelegi.
Eu am facut referire la faptul ca in mod eronat consideri invatamintul de a fi in urma dpdv calitativ( ca sistem nu stiu ce vrei sa spui, este prea general...)

Dovada este faptul ca nu numai UNELE VIRFURI de copii romani se remarca, ci in momentul IMPACTULUI cu sistemul gimnazial occidental, ORICE copil roman venit din tara, EXCELEAZA pe TOT parcursul scolii gimnaziale si secundare dupa care in functie de CIND a aterizat in SUA sau Canada( in clasa a 4-a sau a 8-a, o mare diferenta calitativa! ! ! ), va avea mai mult sau mai putin succes in a continua CU o facultate GREA, absolut NEACCESIBILA daca acel copil ar fi fost UN PRODUS al scolilor locale AMERICANE SAU CANADIENE.

Hai ca daca nici acum nu te prinzi chiar ca ma dezamagesti si inseamna ca te auzi numai pe tine
OK. Am inteles ce vrei sa spui, probabil am citit in graba post-ul anterior.

Nu stiu daca ORICE copil e peste ceilalti colegi de clasa odata ajuns intr-o scoala din vest. S-ar putea sa fie un numar mare de asemenea cazuri, dar nu stiu cat din ele sunt documentate, si cate din ele sunt folclor.

Trebuie observat, de asemenea, ca universitatile de nivel inalt pe care le mentionezi au si studenti americani si canadieni, deci nu le poti cataloga drept neaccesibile lor. Dificil de intrat, da, nu oricine intra la MIT, de exemplu, dar nu toti studentii de acolo sunt romani care au capitalizat avantajul educatiei primite in Romania.

Probabil ma voi lovi de sistemul de invatamant de aici in cativa ani, first hand, dar din ce am observat pana acum, de la prieteni care au copii in scoala, sunt numarul mare de ore la materii care nu intotdeauna folosesc copilului, cantitate mare de informatii, si accent pus pe memorare de informatii, mai degraba decat pe intelegerea lor. Stiu unii copii care petrec atat de mult timp scriind teme, incat nu au foarte mult timp ramas pentru joaca, sau pentru sport sau orice alt hobby.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #665  
Vechi 05.03.2010, 18:41:14
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul

Trebuie observat, de asemenea, ca universitatile de nivel inalt pe care le mentionezi au si studenti americani si canadieni, deci nu le poti cataloga drept neaccesibile lor. Dificil de intrat, da, nu oricine intra la MIT, de exemplu, dar nu toti studentii de acolo sunt romani care au capitalizat avantajul educatiei primite in Romania..
Nici nu ai idee ce putini americani si canadieni de origine ANGLO-SAXONA sunt inrolati, sau daca o fac si initial in Septembrie cind incepe scoala parcarile sunt full, ...dupa prima sesiune, mai ramin citeva masini. Marea majoritate care ramine pe "baricade "pina la sfirsit sunt EXCLUSIV cei care au invatat FANATIC(fara exagerari) incepind din gradi. Cei care nu stiu altceva decit a studia incontinuu evident si sub presiunea exagerata de a excela a chinezilor si indienilor/pachistanezilor. Cind ii vezi pe la biblioteci, vorbesc NUMAI despre analiza matematica, biologie universitara si chimie.

Din 2000 de studenti inrolati, dupa primul an ramin cam 200, iar de absolvit, termina doar MAX.10-20. Aceste statistici sunt foarte previzibile si stabile in timp, nu se modifica decit superficial.



Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Probabil ma voi lovi de sistemul de invatamant de aici in cativa ani, first hand, dar din ce am observat pana acum, de la prieteni care au copii in scoala, sunt numarul mare de ore la materii care nu intotdeauna folosesc copilului, cantitate mare de informatii, si accent pus pe memorare de informatii, mai degraba decat pe intelegerea lor. Stiu unii copii care petrec atat de mult timp scriind teme, incat nu au foarte mult timp ramas pentru joaca, sau pentru sport sau orice alt hobby.
Asa "defectuos"cum il vezi ASTA-I sistemul care POATE DA REZULTATE, in rest din dolce farniente si l"lasa-l mama nu-l mai chinui cu memorizarea" ajungi la invirtit chiftele la Fast-Food( in cel mai bun caz), caz in care totusi cineva s-a chinuit sa-ti inoculeze etica muncii..ca si acolo este alta poveste...lenea si lalaiala!...care duce in mod clar la parazitism si la ciugulit de bani de pe la parinti

Last edited by andreicozia; 05.03.2010 at 18:44:53.
Reply With Quote
  #666  
Vechi 05.03.2010, 20:51:04
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Lumineaza-ma tu.



Aha. Mai nou, daca nu cred in prieteni imaginari, nu am dreptul la opinie? De ce? Ca asa zici tu?



N-ai inteles nimic, dar e OK asa.

Cine ti-a zis vreodata, pe acest forum, dintre toti astia cu care dezbati diverse idei, ca a vedea viata ca pe un "fenomen chimic" exclude iubirea de semeni? Eu nu am auzit vreun ateu sa zica asta, si cunosc cativa.

Mai mult, "iubirea pentru aproape" asa cum este descrisa de crestinism este o utopie, de nerealizat in viata reala, pentru ca vine in contradictie cu supravietuirea individuala.



Mai mult, secularizarea Romaniei e o problema de timp, si va veni de afara, nu din interiorul tarii. Obisnuieste=te cu gandul asta, sau converteste-te la Islam si muta-te intr-un stat islamic fundamentalist, unde ideile seculare se pedepsesc cu moartea.
-Te-ai luminat si singur ulterior ca bateai câmpii.

-Poti sa ai opinii dar reaminteste-ti ca esti o bucata de materie neînsufletita. Nu ti se pare ciudat ca materia sa aiba opinii?

-La fel si cu iubirea de semeni. Semenii sunt doar niste kilograme de carne si alte tesuturi, nu te mai chinui sa-i iubesti.


-Nu stii ce înseamna secularizare. Înseamna trecerea în patrimoniul statului a bunurilor unei biserici. Discutia cu tine devine deseori aberanta. Probabil vroiai sa spui ca se va scoate religia din scoli. Stai pe aproape, asta nu se poate impune din exterior.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 05.03.2010 at 20:54:38.
Reply With Quote
  #667  
Vechi 05.03.2010, 22:17:26
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
-Te-ai luminat si singur ulterior ca bateai câmpii.
Nici o problema, nu sunt nici primul si nici ultimul care raspunde la un text citit neatent.

Citat:
-Poti sa ai opinii dar reaminteste-ti ca esti o bucata de materie neînsufletita. Nu ti se pare ciudat ca materia sa aiba opinii?
Deloc, pentru ca nu e nevoie de suflet pentru a avea opinii, numai tu crezi ca nu se poate fara.

Citat:
-La fel si cu iubirea de semeni. Semenii sunt doar niste kilograme de carne si alte tesuturi, nu te mai chinui sa-i iubesti.
Din nou, nu ai nevoie de existenta sufletului pentru a explica iubirea, sau alte sentimente legate de "suflet".

Citat:
-Nu stii ce înseamna secularizare. Înseamna trecerea în patrimoniul statului a bunurilor unei biserici. Discutia cu tine devine deseori aberanta. Probabil vroiai sa spui ca se va scoate religia din scoli. Stai pe aproape, asta nu se poate impune din exterior.
Nu e unicul sens, eu l-am folosit cu sensul de laicizare, si e o utilizare corecta. Iti recomand dexonline.ro cand esti in dubiu referitor la sensul unui cuvant.

http://dexonline.ro/definitie/secularizare

Trend-ul de laicizare al Europei este evident, si nu exista motive pentru care nu isi va gasi locul si in Romania. Sigur, nu se va intampla imediat, dar asta e directia inspre care ne indreptam. Pe masura ce nivelul de educatie si nivelul de trai vor creste (cu toate ca cu educatia am dubii), si numarul de oameni care isi pun intrebari in legatura cu religia va creste.

Mai mult, desi aparent paradoxal, cred ca orele de religie vor ajuta la treaba asta, tocmai pentru ca expun copiii la unele aspecte ale religiei care frizeaza ridicolul.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #668  
Vechi 05.03.2010, 23:03:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul

Trend-ul de laicizare al Europei este evident, si nu exista motive pentru care nu isi va gasi locul si in Romania. Sigur, nu se va intampla imediat, dar asta e directia inspre care ne indreptam. Pe masura ce nivelul de educatie si nivelul de trai vor creste (cu toate ca cu educatia am dubii), si numarul de oameni care isi pun intrebari in legatura cu religia va creste.

Mai mult, desi aparent paradoxal, cred ca orele de religie vor ajuta la treaba asta, tocmai pentru ca expun copiii la unele aspecte ale religiei care frizeaza ridicolul.
Partea amuzanta este ca in Europa nivelul de educatie e in scadere de mult, iar in ceea ce priveste nivelul de trai a inceput sa scada simtitor si nu se vede inca fundul la povestea asta, deci daca pe astea se bazeaza procesul de laicizare, va avea mult de furca.
Cu atat mai mult la noi, unde este si mai rau decat in rest.

Ba chiar s-ar putea sa se intample fenomenul exact opus, al unei redeschideri a individului spre latura religioasa a vietii, ca urmare a faptului ca perna pe care se va culca in fiecare seara nu va mai fi atat de calda si moale ca pana acum. Si sigura.

Si mai am o veste proasta pentru tine, in virtutea principiului ca raul se autolimiteaza si este autodistructiv, ca urmare a campaniei intense de sprijinire a secularizarii cu consecintele de rigoare in plan demografic, se pare ca in maxim 40 ani UE (si nu se va rezuma la UE) va fi un fel de imperiu musulman.

http://www.youtube.com/watch?v=ysBJ5G4m67s

Sa vedeti voi atunci astia cu secularizarea ce o sa va sfaraie calcaiele, cate vise distruse, unde ati dat..si ce a crapat pana la urma..

Last edited by AlinB; 05.03.2010 at 23:11:15.
Reply With Quote
  #669  
Vechi 05.03.2010, 23:20:29
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Partea amuzanta este ca in Europa nivelul de educatie e in scadere de mult, iar in ceea ce priveste nivelul de trai a inceput sa scada simtitor si nu se vede inca fundul la povestea asta, deci daca pe astea se bazeaza procesul de laicizare, va avea mult de furca.
Cu atat mai mult la noi, unde este si mai rau decat in rest.
Sunt de acord cu tine, nivelul de trai scazut creste probabilitatea ca oamenii sa se apropie de religie. Sper insa ca economia sa isi revina, pentru ca daca nu o face, problemele vor fi mult mai grave decat ce discutam noi aici.

Citat:
Si mai am o veste proasta pentru tine, in virtutea principiului ca raul se autolimiteaza si este autodistructiv, ca urmare a campaniei intense de sprijinire a secularizarii cu consecintele de rigoare in plan demografic, se pare ca in maxim 40 ani UE (si nu se va rezuma la UE) va fi un fel de imperiu musulman.
Din nou de acord, probabil ca invazia musulmana este cea mai mare provocare la care UE trebuie sa faca fata acum. Si nu e vorba doar de aspectul demografic, cat si de agresivitatea cu care incearca sa impuna diverse reguli care sa nu ii fereasca de "ofense".

Semnale pozitive exista (vezi cazul referendumului din Elvetia) si poate Europa se va trezi inainte de a fi prea tarziu, cu toate ca nu stiu zau, mi se par destul de naivi, si eforturile par a merge mai degraba pe ideea de a nu-i supara pe musulmani.

Citat:
Sa vedeti voi atunci astia cu secularizarea ce o sa va sfaraie calcaiele, cate vise distruse, unde ati dat..si ce a crapat pana la urma..
Nu stiu ce ti se pare nostim, sincer. Daca treaba asta se va intampla, si Europa va deveni un mare imperiu islamic, nu cred ca vor ramane multe biserici in picioare, si cred ca iti vei impartasi opiniile religioase pe un forum care se ocupa de Islam.

Pe scurt spus, va fi mai rau pentru toti.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #670  
Vechi 05.03.2010, 23:39:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Sunt de acord cu tine, nivelul de trai scazut creste probabilitatea ca oamenii sa se apropie de religie. Sper insa ca economia sa isi revina, pentru ca daca nu o face, problemele vor fi mult mai grave decat ce discutam noi aici.
Istoria a dovedit ca umanitatea progreseaza prin catastrofe..
O civilizatie trebuie sa dispara atunci cand se auto-plafoneaza, pentru a putea face loc pentru una superiora.
Plafonarea actuala mi se pare destul de evidenta (nu stiu daca si tie).
Iar faptul ca ne indreptam spre o catastrofa, cred ca la fel, este destul de evident.
Si asta nu pentru ca nu am putea sa o ducem bine cu totii, tehnologic si economic avem toate mijloacele necesare, ci pentru ca ne-am dezumanizat, varfurile societatii in mod special. Si asta nu din cauza religiei ci a umanismului fara Om.

Citat:
Din nou de acord, probabil ca invazia musulmana este cea mai mare provocare la care UE trebuie sa faca fata acum. Si nu e vorba doar de aspectul demografic, cat si de agresivitatea cu care incearca sa impuna diverse reguli care sa nu ii fereasca de "ofense".

Semnale pozitive exista (vezi cazul referendumului din Elvetia) si poate Europa se va trezi inainte de a fi prea tarziu, cu toate ca nu stiu zau, mi se par destul de naivi, si eforturile par a merge mai degraba pe ideea de a nu-i supara pe musulmani.
Ce referendum? Ce pot sa faca? Sa-i opreasca sa faca copii? Sa convinga occidentul laicizat sa faca mai multi copii? au contraire, se pare ca propaganda merge cu motoarele la maxim exact in directia opusa.
La cine o sa aiba priza ideile anti-demografice? La musulmani? Ba bine ca nu, tot la mandretea de civilizatie laica.

Citat:
Nu stiu ce ti se pare nostim, sincer. Daca treaba asta se va intampla, si Europa va deveni un mare imperiu islamic, nu cred ca vor ramane multe biserici in picioare, si cred ca iti vei impartasi opiniile religioase pe un forum care se ocupa de Islam.
Am mai multa incredere in toleranta musulmanilor decat cea a celor fara Dumnezeu, dupa cum cei din urma au demonstrat cu prisosinta in ultima vreme.

Citat:
Pe scurt spus, va fi mai rau pentru toti.
Nu neparat.
In cel mai rau caz, pe un ateu il asteapta o moarte fara sens (consolare: in oricare alt context, tot fara sens era), pe crestin martirajul si locul in Rai..

Last edited by AlinB; 05.03.2010 at 23:43:40.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44