Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.08.2006, 16:39:56
nicoleta23 nicoleta23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2006
Mesaje: 2
Implicit

MA GANDESC LA O CASATORIE ALBA. E O CALE DE MIJLOC INTRE VIATA DE FAMILIE SI CALUGARIE.SE MAI GANDESTE CINEVA LA CALEA ACEASTA? ADRESA MEA ESTE SAINT2BONES@yahoo.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.08.2006, 17:35:57
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Si eu m-am gandit la o cale de mijloc. Am totusi o intrebare pentru tine: aceasta casatorie alba presupune dragoste?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.08.2006, 10:44:39
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de theodor
Si eu m-am gandit la o cale de mijloc. Am totusi o intrebare pentru tine: aceasta casatorie alba presupune dragoste?
CASATORIA ALBA PRESUPUNE LIPSA RELATIILOR TRUPESTI. DECI POATE FI DRAGOSTE DUHOVNICEASCA, DACA ASTA VREI SA STII.NU STIU INSA CINE POATE REZISTA. POATE O CASATORIE TRAITA MAI MULT IN CURATIE, CU MULTA INFRANARE...ASA DA! SI EU SUNT DE ACORD CU ASTA. INSA, SA TE CASATORESTI SI SA TE UITI LA CELALALT CA LA BIBELOU...NU VAD CUM. IN FINE...MARE ESTE DUMNEZEU...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.08.2006, 00:58:30
mamitzic mamitzic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2006
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Citat:
În prealabil postat de theodor
Si eu m-am gandit la o cale de mijloc. Am totusi o intrebare pentru tine: aceasta casatorie alba presupune dragoste?
CASATORIA ALBA PRESUPUNE LIPSA RELATIILOR TRUPESTI. DECI POATE FI DRAGOSTE DUHOVNICEASCA, DACA ASTA VREI SA STII.NU STIU INSA CINE POATE REZISTA. POATE O CASATORIE TRAITA MAI MULT IN CURATIE, CU MULTA INFRANARE...ASA DA! SI EU SUNT DE ACORD CU ASTA. INSA, SA TE CASATORESTI SI SA TE UITI LA CELALALT CA LA BIBELOU...NU VAD CUM. IN FINE...MARE ESTE DUMNEZEU...

Cred ca cel sau cea care se gandeste la casatoria "alba" nu mai e tanar(a). De la o varsta, si pt. femei si pt. barbati te-ai putea gandi la asa ceva si mai cred ca poate fi si dragoste la mijloc.Gaca Dumnezeu e dragoste, atunci se poate!
mamitzic
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.08.2006, 18:52:55
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Epistola Intaia catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel
"
...
15. Daca insa cel necredincios se desparte, sa se desparta. In astfel de imprejurare, fratele sau sora nu sunt legati; caci Dumnezeu ne-a chemat spre pace.
16. Caci, ce stii tu, femeie, daca iti vei mantui barbatul? Sau ce stii tu, barbate, daca iti vei mantui femeia?
17. Numai ca, asa cum a dat Domnul fiecaruia, asa cum l-a chemat Dumnezeu pe fiecare, astfel sa umble. Si asa randuiesc in toate Bisericile.
18. A fost cineva chemat, fiind taiat imprejur? Sa nu se ascunda. A fost cineva chemat in netaiere imprejur? Sa nu se taie imprejur.
19. Taierea imprejur nu este nimic; si netaierea imprejur nu este nimic, ci paza poruncilor lui Dumnezeu.
...
"
Nicoleta23,

Pai o casatorie alba ar fi, vrei sa spui, sa nu fi casatorit cu barbatul tau, sa locuiesti cu el, sub acelasi acoperish, si sa va iubiti crestineste, sau sa fi casatorit cu el si sa locuiti sub acelasi acoperish si sa va iubiti crestineste, desi in primul caz este o pseudocasatorie, si ca atare ar putea fi socotit pacat impreuna cu lucrurile care se intampla sub acoperish, dar la fel si in casatorie se petrec lucruri care la randul lor se pot socoti pacate, sub acelasi acoperish, ca atare "casatoria alba" cred ca se poate face cu ajutorul lui Dumnezeu in masura in care se asculta si se respecta dupa voia Domnului Iisus invataturile si poruncile Sale

Acuma cum se face relatia gri si cum se inegreste in timp casatoria e greu de spus si nici nu stiu daca isi are rostul o astfel de analiza intrucat ea este deja facuta in diferite scrieri, carti, laice sau Biblice deci poate fi cercetat, cu conditia sa ai tragere de carte si sa ai ravna pentru un astfel de studiu ...

Dar despre calea de mijloc intre calugarie si casatorie, nu poate fi vorba deoarece, atat calugarul crestin cat si crestinul obisnuit laic se straduie sa respecte aceleasi lucruri intr-o mica sau mai mare masura precum si organizarea specifica a locului ...

Deci rog ca iertata-mi fie replica, si ca spun cum pricep eu personal, dar despre cai de mijloc poate fi vorba doar cand doi sau mai multi oameni cad la o intelegere, pentru a realiza o activitate, sau sa puna in aplicare un plan, aceasta neinsemnand ca fiecare cedeaza din ale sale jumatate, iar daca e vorba despre un echilibru, acesta se refera la a avea o viatza echilibrata in evitarea exceselor, adica in a nu te pripi ... in "a zice hop pana n-ai sarit gardul sau ai ajuns la mal" deoarece

"Aurea mediocritas (Horaţiu) — Aurită este calea de mijloc
Amicus Plato, sed magis amica veritas — Mi-e prieten Platon, dar mai prieten adevărul
Ad impossibilia nemo obligatur - Nimeni nu poate fi obligat să facă imposibilul
Ad augusta per angusta - Pe calea îngustă (dificilă), la rezultate grandioase
Ai încredere în Dumnezeu, dar încuie-ţi maşina.
Cine te vede intrind in circiuma nu zice ca ai intrat sa te inchini.
Nu-i pentru cine se pregăteşte, ci pentru cine se nimereşte.
Nu te întinde mai mult decât îţi este plapuma.
Deşteptul învaţă din greşelile altora, dar prostul nici măcar din greşelile lui.
Daca e verde, e biologie, daca miroase urât, e chimie, daca are cifre e matematică, daca nu functionează, e tehnologie. necunoscut
Primul pas pe care trebuie sa il faci ca sa obtii tot ce vrei de la viata este asta: Hotaraste-te ce vrei. Ben Stein
Fa ce iubesti, iubeste ce faci, lasa lumea un loc mai bun si nu te scobi in nas. Jeff Mallett, Frazz comic, 08-03-04
In viata nu e important sa ai carti bune, ci sa le joci bine pe cele pe care le ai. Josh Billings"


Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.08.2006, 10:24:42
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
Epistola Intaia catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel
"
...
15. Daca insa cel necredincios se desparte, sa se desparta. In astfel de imprejurare, fratele sau sora nu sunt legati; caci Dumnezeu ne-a chemat spre pace.
16. Caci, ce stii tu, femeie, daca iti vei mantui barbatul? Sau ce stii tu, barbate, daca iti vei mantui femeia?
17. Numai ca, asa cum a dat Domnul fiecaruia, asa cum l-a chemat Dumnezeu pe fiecare, astfel sa umble. Si asa randuiesc in toate Bisericile.
18. A fost cineva chemat, fiind taiat imprejur? Sa nu se ascunda. A fost cineva chemat in netaiere imprejur? Sa nu se taie imprejur.
19. Taierea imprejur nu este nimic; si netaierea imprejur nu este nimic, ci paza poruncilor lui Dumnezeu.
...
"
Nicoleta23,

Pai o casatorie alba ar fi, vrei sa spui, sa nu fi casatorit cu barbatul tau, sa locuiesti cu el, sub acelasi acoperish, si sa va iubiti crestineste, sau sa fi casatorit cu el si sa locuiti sub acelasi acoperish si sa va iubiti crestineste, desi in primul caz este o pseudocasatorie, si ca atare ar putea fi socotit pacat impreuna cu lucrurile care se intampla sub acoperish, dar la fel si in casatorie se petrec lucruri care la randul lor se pot socoti pacate, sub acelasi acoperish, ca atare "casatoria alba" cred ca se poate face cu ajutorul lui Dumnezeu in masura in care se asculta si se respecta dupa voia Domnului Iisus invataturile si poruncile Sale

Acuma cum se face relatia gri si cum se inegreste in timp casatoria e greu de spus si nici nu stiu daca isi are rostul o astfel de analiza intrucat ea este deja facuta in diferite scrieri, carti, laice sau Biblice deci poate fi cercetat, cu conditia sa ai tragere de carte si sa ai ravna pentru un astfel de studiu ...

Dar despre calea de mijloc intre calugarie si casatorie, nu poate fi vorba deoarece, atat calugarul crestin cat si crestinul obisnuit laic se straduie sa respecte aceleasi lucruri intr-o mica sau mai mare masura precum si organizarea specifica a locului ...

Deci rog ca iertata-mi fie replica, si ca spun cum pricep eu personal, dar despre cai de mijloc poate fi vorba doar cand doi sau mai multi oameni cad la o intelegere, pentru a realiza o activitate, sau sa puna in aplicare un plan, aceasta neinsemnand ca fiecare cedeaza din ale sale jumatate, iar daca e vorba despre un echilibru, acesta se refera la a avea o viatza echilibrata in evitarea exceselor, adica in a nu te pripi ... in "a zice hop pana n-ai sarit gardul sau ai ajuns la mal" deoarece

"Aurea mediocritas (Horaţiu) — Aurită este calea de mijloc
Amicus Plato, sed magis amica veritas — Mi-e prieten Platon, dar mai prieten adevărul
Ad impossibilia nemo obligatur - Nimeni nu poate fi obligat să facă imposibilul
Ad augusta per angusta - Pe calea îngustă (dificilă), la rezultate grandioase
Ai încredere în Dumnezeu, dar încuie-ţi maşina.
Cine te vede intrind in circiuma nu zice ca ai intrat sa te inchini.
Nu-i pentru cine se pregăteşte, ci pentru cine se nimereşte.
Nu te întinde mai mult decât îţi este plapuma.
Deşteptul învaţă din greşelile altora, dar prostul nici măcar din greşelile lui.
Daca e verde, e biologie, daca miroase urât, e chimie, daca are cifre e matematică, daca nu functionează, e tehnologie. necunoscut
Primul pas pe care trebuie sa il faci ca sa obtii tot ce vrei de la viata este asta: Hotaraste-te ce vrei. Ben Stein
Fa ce iubesti, iubeste ce faci, lasa lumea un loc mai bun si nu te scobi in nas. Jeff Mallett, Frazz comic, 08-03-04
In viata nu e important sa ai carti bune, ci sa le joci bine pe cele pe care le ai. Josh Billings"

IMI PLACE1 BINE AI ZIS! CAM ASA E, DAR VEZI TU...UNII SE TEM SA RECUNOASCA UN LUCRU EVIDENT...:):D;)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.08.2006, 11:12:27
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pt Nicoleta23
Am o intrebare ...sau o nelamurire :tu esti crestin-ortodoxa?
Daca "NU" atunci se explica intrebarea si topul tau...mai trebuie sa inveti si sa aprofundezi ortodoxia.
Daca "DA" atunci de ce te abati de la dreapta ta credinta si mergi pe drumul sectantilor eretici?...sau a habotnicilor fanatici care habar nu au pe ce lume sunt?
Daca unirea trupeasca dintre un barbat si o femeie ar fi fost uraciune inaintea lui Dumnezeu fii convinsa ca nu ar mai fi fost lasata sa se practice...ca s-a ajuns unde s-a ajuns in ziua de azi,asta este altceva...noi vorbim aici in termenii credintei ,despre relatii intre cupluri cu frica lui Dumnezeu.
Daca nu doresti astfel de relatie nu vad rostul casatoriei(documenteaza-te sa vezi ce inseamna aceasta Taina si care sunt conditiile pt a o realiza...numai la sectanti vei gasi ideea de a te casatori cu un barbat dar sa traiti ca fratii,vezi Doamne din smerenie sau va sacrificati dorinta trupeasca pt Hristos,cica...dar ei fac asta pt ca nu mai au Sf.Taine,fac de capul lor totul...de ce crezi ca sunt considerati eretici?)...mergi la manastire si iti pastrezi castitatea...sau tu nu vrei nici in luntre nici pe punte...crezi ca poti jongla cum iti convine(tu si toti care gandesc ca tine)....
Eu iti spun un lucru pe care ar trebui sa-l stii daca esti ortodoxa :fiecare avem o cruce de dus...iar drumul spre mantuire are 2 cai...Hristos nu iubeste "caldiceii"(citeste in Noul Testament....sau predici ale pr.imbunatatiti :Cleopa,Arsenie Papacioc,Teofil Paraianu,Arsenie Boca,Sofian Boghiu...etc,nu mai continui si cu cei greci sau rusi...macar sa-i citesti pe cei pe care ti i-am dat).
Lasa-ti-va de smerenii false si fiti ortodocsi adevarati...cautati sfaturi in carti sau la preotii duhovnici buni,indiferent ca sunt mireni sau calugari...nu mai umblati ca mustele ametite...ca timpul trece si mantuirea pe langa noi...
Iertati-ma ca scriu asa acustic...va iubesc sincer dragilor si nu vreau sa treceti si voi prin ce am trecut eu in viata cand eram ca voi...deschideti ochii si cautati si savarsiti ADEVARUL caci doar EL va va face LIBERI (adica constiinta curata ca a pruncilor)
Luati aminte...!!!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.08.2006, 22:42:44
nicoleta23 nicoleta23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2006
Mesaje: 2
Implicit

Sunt ortodoxa si gandurile mele sunt foarte ortodoxe. Ideea unei casatorii albe mi-a venit citind Viata si minunile Sf. Lavrentie de Cernigov.Sfantul dadea binecuvantari pentru casatorii albe.Erau in lume, casatoriti, dar traiau ca si calugarii.Erau vremuri grele pentru manastiri si Sfantul a binecuvantat o astfel de cale.Tot Sfantul i-a tuns rasofori pe amandoi dupa un timp, nu stiu daca in taina sau nu(adica daca s-au dus la manastire sau au ramas in lume).Cred ca sunt ceva calugari ascunsi printre noi si nu poarta hainele consacrate, dar sunt calugari.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.08.2006, 18:48:25
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoleta23
Sunt ortodoxa si gandurile mele sunt foarte ortodoxe. Ideea unei casatorii albe mi-a venit citind Viata si minunile Sf. Lavrentie de Cernigov.Sfantul dadea binecuvantari pentru casatorii albe.Erau in lume, casatoriti, dar traiau ca si calugarii.Erau vremuri grele pentru manastiri si Sfantul a binecuvantat o astfel de cale.Tot Sfantul i-a tuns rasofori pe amandoi dupa un timp, nu stiu daca in taina sau nu(adica daca s-au dus la manastire sau au ramas in lume).Cred ca sunt ceva calugari ascunsi printre noi si nu poarta hainele consacrate, dar sunt calugari.
Atunci erau vremuri grele pentru manastiri dupa cum ai zis si acesta a fost motivul pentru care s-a ajuns la acest compromis. Acum e altceva, poti si trebuie sa alegi intre cele doua.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.09.2006, 20:18:40
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoleta23
Sunt ortodoxa si gandurile mele sunt foarte ortodoxe. Ideea unei casatorii albe mi-a venit citind Viata si minunile Sf. Lavrentie de Cernigov.Sfantul dadea binecuvantari pentru casatorii albe.Erau in lume, casatoriti, dar traiau ca si calugarii.Erau vremuri grele pentru manastiri si Sfantul a binecuvantat o astfel de cale.Tot Sfantul i-a tuns rasofori pe amandoi dupa un timp, nu stiu daca in taina sau nu(adica daca s-au dus la manastire sau au ramas in lume).Cred ca sunt ceva calugari ascunsi printre noi si nu poarta hainele consacrate, dar sunt calugari.
Dar sa nu uitam ca noi traim timpurile de acum care nu seamana cu cele de atunci...si nici nu este o solutie sa traim cu nostalgia vremurilor apuse.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 15:32:51
Calugaria alba Angela Calugarul 169 06.01.2018 23:37:30
Casatoria alba Adriana_Crestina Nunta 7 11.08.2011 22:32:25
caut un duhovnic in jud.Alba Dobra Daniela Intrebari utilizatori 18 15.01.2011 00:01:13