Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.12.2011, 18:18:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation Dezastru in tabara de copii a Parintelui Tanase ! << sursa "Gandul info" >>

Luni seară, cei peste 100 de copii adăpostiți de părintele Tănase, în așezământul de la Valea Screzii, au luat cina, și-au băut compotul de pere, și-au spus rugăciunea de seară, care să îi apere de relele de peste noapte. În clubul de joacă de deasupra bucătăriei au rămas la uscat decorațiuni din gips făcute de mâini mici de copii, pe care voiau să le vândă duminică, la București.
Patru ore mai târziu aveau să se trezească speriați. Clădirea în care se aflau bucătăria, sala de mese și clubul de joacă era în flăcări. Cu decorațiuni de Crăciun, cu jucării, cu cărți, cu farfurii cu tot. Era 4 dimineața.
"Toți copiii afară!", a fost strigătul care s-a auzit în vale. Erau vocile înspăimântate ale femeilor care au grijă, în ture, de copii și cărora aceștia le spun "mama" sau "doamnă".

În câteva minute, cele două case de lângă clădirea în flăcări s-au golit. Copiii au fost duși la loc sigur, într-o casă departe de incediu.
Citește și INCENDIU în această noapte într-un așezământ de copii și bătrâni din Valea Screzii. Două clădiri au fost distruse. EXCLUSIV. GALERIE FOTO


Alexandra, o fetiță tunsă scurt, ca un băiat, a luat-o în brațe pe o alta, de doar un an și zece luni. Iar gestul copilei de 11 ani avea să se multiplice, la o altă scară.
Pompierii au venit după o oră. "Parcă arunci benzină, nu apă"

180 de persoane locuiesc în tabăra de la Valea Screzii, aflată în administrarea preotului ortodox Nicolae Tănase. Majoritatea "locatarilor" sunt copii fără părinți, copii dați în plasament sau copii care locuiesc cu mamele lor aflate în dificultate. Mai nou, la Valea Screzii au început să fie găzduiți și bătrâni cărora nu le-a mai rămas nimic. Părintele Tănase mai are grijă de circa 200 de persoane în tabăra de la Valea Plopului, aflată într-o localitate învecinată.
"Am auzit că sunt copii și mi-a sărit inima. Nici nu știu când am intrat în pantaloni și din pantaloni în bocanci. Și m-am dus acolo", povestește pentru gândul Florin Ceapă, un muncitor care dormea într-o rulotă din tabăra Valea Screzii. Spre norocul tuturor, înăuntru nu erau copii. Însă erau butelii. Împreună cu mai mulți, a încercat să spargă una dintre uși. Nu au putut, așa că bărbatul a spart un geam și s-a tăiat la mână. Era geamul de la cămară. Un lanț uman s-a format cu repeziciune. "Prima dată am scos toate produsele inflamabile, inclusiv detergenții", spune pentrugândul Ionuț Mavrichi, ginerele preotului Tănase. El este unul dintre adulții care la 4 dimineața dădeau din mână în mână bax-uri cu apă, scutece pentru copii, cutii cu alimente, sucuri, haine, jucării și covoare.
Unii mai vânjoși au intrat în casa care ardea și au scos frigiderul și o ladă frigorifică. "Unde sunt, mă, pompierii, că i-am sunat de o oră", se întrebau oamenii simțind că pierd lupta cu flăcările. Unii aruncau găleți cu apă dintr-un pârâu aproape secat ce trecea prin spatele casei, de parcă încercau să stingă un vulcan cu un pistol cu apă: "Parcă arunci benzină, nu apă", spuneau cu năduf.
Între timp au venit și pompierii. Cu greu, întârziați de drumul prost și de ceața deasă. Cu toate eforturile lor, au putut ajunge doar la o parte din bunurile vitale pentru supraviețuirea celor peste 180 de copii, lăuze, mame aflate în dificultate și bătrâni găzduiți în tabăra pe care părintele Nicolae Tănase a ridicat-o în satele Valea Plopului și Valea Screzii. Aici a construit pentru nevoiași 17 case. Cea care ardea a fost chiar prima dintre ele. Adăpostea birourile administrative, clubul copiilor, cămara, bucătăria și sala de mese.
"Etajul îl contruisem anul ăsta, iar sala de mese avea doar un an", spune cu tristețe Ionuț Mavrichi. "Am simțit disperare când am văzut cum ard toate". Privind resturile de cărămidă și fier carbonizat, măsoară pagubele: în jur de 800-900.000 de lei, la o primă apreciere, echivalentul a 200.000 de euro.
Focul s-a aprins de la supraîncărcarea instalației electrice, dacă e să-l asculți pe căpitanul Mihai Divoiu, de la ISU Prahova. "Instalația electrică s-a supraîncălzit și a luat foc. Focul s-a propagat cu rapiditate și a existat pericolul ca acesta să ajungă la casele învecinate, unde locuiau copiii", a declarat Divoiu, pentru gândul
Marți dimineață, copiii au plecat la școală
În Valea Screzii, focul a ars până dimineața târziu. Cum mult înainte ca pompierii să fi terminat de stins pe deplin incendiul, copiii și-au pus ghiozdanele în spate și au luat-o încet spre școală, ca într-o zi obișnuită.
"Când i-am văzut uitându-se lung înspre ceea ce a fost odată bucătăria și clubul de joacă, mi s-a frânt inima", a spus Mavrichi.
La amiază, când pompierii și oamenii din vale încă aruncau resturile carbonizate ale casei, una dintre fiicele preotului, Gabriela, îi îndemna pe cei care lucrau: "Părintele vrea să curățăm locul până diseară!".
Ca să înceapă reconstrucția.
NOTĂ: Cei care doresc să îi ajute pecopiii din Valea Screzii pot face donații în contul Asociația Pro Vita.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.12.2011, 18:52:23
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

O alta posibilitate de ajutorare a celor din Valea Plopului este directionarea celor 2% catre Asociatia Pro Vita
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.12.2011, 19:45:31
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate a îngăduit Dumnezeu să se întâmple asta ca să ne dea ocazia să ne manifestăm credința acum, când ne pregătim să-L întâmpinăm.

Sper să miște Domnul inimile cât mai multora dintre noi, ca să se rezidească așezământul acela, poate chiar mai încăpător decât era.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.12.2011, 23:04:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
În clubul de joacă de deasupra bucătăriei au rămas la uscat decorațiuni din gips făcute de mâini mici de copii, pe care voiau să le vândă duminică, la București.


(...)

Cu decorațiuni de Crăciun, cu jucării, cu cărți, cu farfurii cu tot. Era 4 dimineața.

Eu nu cred că au fost distruse chiar toate decorațiunile. Ghipsul nu arde. S-or fi spart multe, dar poate că încă mai au unele rămase întregi, de vânzare. Pe urmă, chiar dacă au mici defecte, la câtă marfă defectă ori cu probleme am luat, un ren fără nas sau o sanie cu talpa sărită, nu mai contează. Eu am multă nevoie de niște podoabe de ghips de Crăciun, mă gândesc să merg sâmbătă, pe 17 decembrie, cu mașina să cumpăr câte ceva rămas. Văd că până la Valea Plopului se fac cam 2 ore de mers lejer. Dacă plecăm pe la 10.30 din București, la 12.30 suntem acolo. Facem achizițiile și pe urmă mâncăm și venim înapoi. Pe la ora 3, 3 și jumătate după amiaza suntem la casele noastre.
Acuma, nu-mi place să merg singur în mașină, mă tem că aș adormi la volan după o săptămână de lucru. Mai vine cineva din București cu mine, să luăm decorațiuni din ghips ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.12.2011, 10:19:27
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Poate a îngăduit Dumnezeu să se întâmple asta ca să ne dea ocazia să ne manifestăm credința acum, când ne pregătim să-L întâmpinăm.

Sper să miște Domnul inimile cât mai multora dintre noi, ca să se rezidească așezământul acela, poate chiar mai încăpător decât era.
Cum puteti spune asa ceva? Daca murea cineva in incendiu? Sa inteleg c-ar fi murit ca sa va dea dumneavoastra ocazia sa va manifestati credinta?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.12.2011, 10:24:10
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da, dar uite că n-a murit.
Asta nu înseamnă că sunt de acord cu cele spuse de N.P.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.12.2011, 10:31:57
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Nu se stie din ce motiv a ingaduit Domnul aceste necazuri, dar stiu ca e un moment in care putem demonstra ca suntem solidari, putem arata ca ne pasa.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.12.2011, 10:36:12
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Cum puteti spune asa ceva? Daca murea cineva in incendiu? Sa inteleg c-ar fi murit ca sa va dea dumneavoastra ocazia sa va manifestati credinta?
Am spus că poate a îngăduit Dumnezeu să se întâmple asta, adică ceea ce s-a întâmplat, respectiv mistuirea așezământului, însă fără a îngădui moartea cuiva. Iar asta am spus-o încercând să găsesc un sens în cele întâmplate; care e mult mai greu de găsit atunci când e vorba de catastrofe.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.12.2011, 11:47:14
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Poate a îngăduit Dumnezeu să se întâmple asta ca să ne dea ocazia să ne manifestăm credința acum, când ne pregătim să-L întâmpinăm.

Sper să miște Domnul inimile cât mai multora dintre noi, ca să se rezidească așezământul acela, poate chiar mai încăpător decât era.
Cum adica "acum, cand ne pregatim sa-L intampinam"? E o referire la prostia ce se vehiculeaza, cu asa-zisa Apocalipsa din 2012?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.12.2011, 11:55:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Cum adica "acum, cand ne pregatim sa-L intampinam"? E o referire la prostia ce se vehiculeaza, cu asa-zisa Apocalipsa din 2012?
Nici pomeneala,cred ca se referea la apropierea Nasterii Domnului.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 07:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42