Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.12.2017, 21:46:49
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mănânci cereale, stafide, fructe confiate, gemuri, compoturi.
E mare lucru să faci un cartof copt ori o salată de legume (cu sau fără ulei) ?

Depinde dacă vrei să postești și fără ulei atunci e mai greu, nu merg nici cartofi prăjiți, margarină becel light(aia de post) am văzut că are uleiuri, la zacuscă iarăși e problemă unele sunt făcute cu ulei din plin.

Pe măsură ce deprinzi postul(cu cercetarea duhovnicului) poți să încerci și fără ulei, dacă nu e dezlegare la ulei în acele zile, așa e postul dus la rigoare.
Eu am o problemă cu uleiul care se pune în mâncarea de post, în salate, ori dacă se călește cu ulei ceapă care se pune în mâncare, până și fasolea bătută sau ciorba de legume se face cu ulei.
Inclusiv în supa de urzici (varianta de post) am văzut că se pune ulei.
În loc sa va feriți atâta de uleiuri mai bine va feriți de zahar și carbohidrați în exces...stiu ca postul nu e neaparat "pentru sanatate" ci pentru nevoință, dar nici nu are xa scop sa faci diabet sau mai știu io ce....oricum restricția la ulei nu e absoluta ci doar pt anumite zile și nu exclude orice forma de grăsime. Sunt permise totuși nucile semințele oleaginoase etc. Cred xa și sihăstrii din pustie mancau dinastea. Dar același lucru ar trebui sa fie valabil și pt zahar: sa nu îl iei decât din fructe, și nici alea mai mult decât poți consuma ca atare, adică nu făcute suc, compot sau smothie . Și nici semințele făcute pasta "(unt") . Adica cu ce te ajuta duhovniceste dacă nu pui o linguriță de ulei la salata sau la călirea cepei pt tocana atâta timp cât maninci tahina sau unt de arahide? Nu e tot "ulei "? Adică dacă chiar nu vrei ulei maninca doar o mana de semințe sau de nuci neprajite și ăla e "uleiul" pe ziua în curs. Încă o mana de stafide și ăla e zaharul. Sau așa ar trebui. Ca în paleolitic : înșfacI cât apuci în mana și fugi ca vine pterodactilul 😃. ( desigur erau și atunci zile când nu venea și atunci când găseai un bochets cu nuci sau fructe nute limitaI doar la o mana ci puneai burta la cale....)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare