Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.02.2007, 15:14:21
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai-g
Inca n-am lamurit "problema" privitoare la modul de transmitere al pacatului stramosesc. Ca acesta exista, stim. Dar cum se transmite copilului de la parintii care nu-l mai au, nu stim.
Eu nu vreau sa ispitesc prin lucrul asta. Este decat o intrebare banala, la care trebuie sa-i gasim un raspuns.
Si ce te face sa crezi ca vei gasi un raspuns,daca pana acum n-ai inteles?Singurul OM nascut fara acest pacat este Iisus,deoarece El s-a nascut dintr-o fecioara,fara relatii cu un barbat.Ceilalti oameni toti se nasc cu acest pacat,prin relatiile firesti dintre barbat si femeie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.02.2007, 15:15:37
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Persoana lui Adam a facut natura umana pacatoasa, iar natura umana pe care o primim este cea care ne face si pe noi purtatori de pacatul stramosesc. Noi nu suntem vinovati decat prin vinovatia naturii din noi, care la randul ei, nu este vinovata decat prin vointa primului om, in care natura se afla intreaga. In Adam a cazut intreaga natura umana. Noi ne nastem cu acest pacat nu pentru ca am pacatuit personal in Adam, ci pentru ca ne nastem cu o natura umana primita de la Adam.Noi primim existenta noastra de la sau prin mijlocirea primului om, caruia Dumnezeu i-a dat o natura curata. Noi primi natura umna pe care Adam a imbolnavit-o.
Pentru Dumnezeu, dupa ce Adam a cazut, in afara de aducerea nostra la existenta prin Adam, ar mai fi ramas alternativa sau sa ne dea fiecaruia o existenta curata in mod separat sau sa nu mai lase lui Adam posibilitatea sa se inmulteasca. Dar nici una din aceste parti nu este de preferat. A fi adus pe fiecare om la existenta ca pe o entitate singuratica detasata de comuniune, ar insemna a crea o fiinta lipsita de orice spiritualitate.A opri pe Adam sa se inmulteasca ar fi insemnat pentru Dumnezeu sa-si anuleze planul creatiei din cauza lui Adam.Aceasta a insemnat sa accepte ca oamenii prevazuti sa se nasca din Adam sa se nasca cu pacatosenia lui Adam.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.02.2007, 23:34:51
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Pt. Dan73:

Iti dau dreptate in ceea ce spui, e in mod clar pozitia ortodoxa. Sunt total de acord in privinta faptului ca toti primim o natura inbolnavita. Insa eu ma intrebam de ce o primim bolnava, daca parintii au chipul lui dumnezeu din ei "reparat"?
M-am gandit la urmatoarea posibilitate:
Plecam de la faptul ca sexualitatea nu-si are fundamentul in chipul lui Dumnezeu din om, ci este, asa cum spun unii dintre Sf. Parinti, supraadaugata. Ea a fost data primilor oameni de Dumnezeu ca un "colac de salvare" in cazul in care vor cadea in pacat, sa se poata inmulti. Putem spune ca sexualitatea reprezinta o inzestrare a naturii umane. Este stiut faptul ca daca nu intervenea caderea in pacat, oamenii aveau sa se inmultesca "prin facere", ca Adam, nu prin nastere. Nasterea este modul de inmultire al oanenilor pentru starea lor cazuta.
Asfel, daca botezul reface chipul lui Dumnezeu din om, el nu schimba modul de inmultire. Deci pacatul stramosesc se transmite prin sexualitate, prin nastere, intrucat aceasta nu este schimbata prin baia botezului, fiindca este exterioara chipului lui Dumnezeu din om.
Poate ca astfel se explica aparitia pacatului stramosesc la un copil nascut din parinti botezati.
E decat o presupunere.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.03.2007, 23:02:14
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Daca copilul mosteneste pacatul stramosesc datorita modului in care a fost creat, iar iisus nascandu-se din fecioara nu a mostenit pacatul, atunci un copil conceput prin inseminare artificiala nu mosteneste pacatul?:-S
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.03.2007, 23:27:45
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Daca copilul mosteneste pacatul stramosesc datorita modului in care a fost creat, iar iisus nascandu-se din fecioara nu a mostenit pacatul, atunci un copil conceput prin inseminare artificiala nu mosteneste pacatul?:-S
Aparent o intrebare "sugubeatza" dar care, de fapt, poate duce la chestii profunde (banuiesc ca asta a fost intentia ta, Erzbet, nu?).

Eu sunt partizan al ideii ca pacatul stramosesc e parte din natura umana, cazuta, despartita de Dumnezeu. Cum se mosteneste? Nu stiu, dar fiecare din noi pare sa aiba aceasta predilectie spre pacat. Care, bineinteles, nu ne scuza caderile si greselile.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.03.2007, 09:30:07
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de omulet
Citat:
În prealabil postat de erzbet
Daca copilul mosteneste pacatul stramosesc datorita modului in care a fost creat, iar iisus nascandu-se din fecioara nu a mostenit pacatul, atunci un copil conceput prin inseminare artificiala nu mosteneste pacatul?:-S
Aparent o intrebare "sugubeatza" dar care, de fapt, poate duce la chestii profunde (banuiesc ca asta a fost intentia ta, Erzbet, nu?).

Eu sunt partizan al ideii ca pacatul stramosesc e parte din natura umana, cazuta, despartita de Dumnezeu. Cum se mosteneste? Nu stiu, dar fiecare din noi pare sa aiba aceasta predilectie spre pacat. Care, bineinteles, nu ne scuza caderile si greselile.
Am intrebat, pentru ca nu mi s-a parut corecta afirmatia conform careia copilul mosteneste pacatul stramosesc datorita modului in care a fost conceput si am pus intrebarea pentru a dovedi absurditatea acelei afirmatii.
Ceea ce ai spus tu are sens, nu se stie cum omul mosteneste pacatul.(eu nu inteleg nici de ce)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.03.2007, 23:23:56
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Am intrebat, pentru ca nu mi s-a parut corecta afirmatia conform careia copilul mosteneste pacatul stramosesc datorita modului in care a fost conceput
Tu ce crezi ca vrea David sa zica prin cuvintele: "In faradelegi m-am zamislit"?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.03.2007, 00:36:08
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai-g
Tu ce crezi ca vrea David sa zica prin cuvintele: "In faradelegi m-am zamislit"?
Repet un post pe care l-am facut in alt topic ("Relatiile sexuale inainte de casatorie")... acolo`la paginile 7 si 8 se vorbeste mai mult de tema aceasta a Psalmlui 50...

"...am cautat in Biblia tradusa de IPS Bartolomeu. Acolo explicatia acestui verset din Psalmul 50 are de-a face cu pacatul stramosesc (se da si o referinta la cartea lui Iov care sa confirme acest lucru).

Apoi, mi-a cazut in mana Talcuirea Psalmilor a Fericitului Teodorit al Kirului (sau Cirului, cum apare in unele editii), aparuta la Manastirea Petru Voda in 2003. Acolo, fara echivoc, vorbeste despre pacatul starmosesc si are chiar o avertizare spre a nu denigra nunta si zamislirea!"

Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.08.2009, 11:47:15
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Ce se mosteneste prin pacatul stramosesc?Se poate spune ca prin protoparintii nostrii Adam si Eva toti am pacatuit si suntem vinovati in fata lui Dumnezeu?Exista un motiv pentru care cred eu ca se boteaza pruncii inca de mici in Biserica si datina asta este din inceput.Deci prin botez stim ca intai se sterge pacatul stramosesc sau originar si toate pacatele savarsite pana atunci.Ce reprezinta pacatul stramosesc si cum trebuie sa ne raportam la el?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.08.2009, 12:16:43
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Conceptia ca noi am pacatuit in Adam nu este ortodoxa. Ortodoxia afirma ca noi mostenim pacatul stramosesc nu pentru ca am pacatuit virtual in Adam, ci pentru ca venim la existenta din firea imbolnavita din cauza pacatului - firea primilor oameni.

Pacatul stramosesc a adus o modificare in natura umana. Sfintii Parinti spun ca "In rai, Adam vedea cu o minte care era plina de iubire, cu un suflet umplut de puterea Duhului dumnezeiesc, nu numai pentru ca el insusi era deplin unificat, ci si pentru ca traia intr-o creatie plina de Duhul dumnezeiesc. Nu era nici o separatie intre creatie si lumea energiilor divine, nici o contradictie intre tendintele omului, nici o separatie intre ele si puterile superioare dumnezeiesti". Din cauza pacatului cunoastem moartea, stricaciunea, durerea ....

Daca prin botez ne este sters pacatul stramosesc, prin orice fapta a noastra putem fie sa "imbolnavim" firea, fie sa o "insanatosim". Pentru "insanatosire" avem Sfintele Taine. Asta trebuie sa fie preocuparea noastra: unirea cu Hristos prin Sfintele Taine.

Important e sa nu vedem lumea ca o gradina in care Dumnezeu este absent.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatul cristiboss56 Pocainta 176 08.08.2013 21:54:08
pacatul stramosesc+religii diferite la casatorie simona_fidela Nunta 10 12.03.2012 14:23:28
Ce e pacatul? culianu Pocainta 34 18.12.2010 21:02:30
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 01:50:58