Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.12.2007, 16:02:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pilu
Astazi dupa cam aproximativ 2 ani de zile am reusit sa ajung la liturghie. N-am mers pentru slujba, recunosc, ci pentru a ma ruga. Nu m-am simtit vrednic nici sa iau anafura macar, dar tot am zis ca e mai bine, mai ales ca nu mancasem. Inca nu ma simt pregatit penstru spovedanie. Poate e si asta inca o incercare in plus.
For now baby steps.
Draga Pilu, nadejde, toate la timpul lor. Cumpara cum ti-am spus o carte de rugaciune. Incepe sa te rogi, cu dragoste, convingere. Fa-ti un obicei i a te ruga. Atunci cand nu poti sau nu-ti vine pur si simplu, nu te ruga. Dar impuneti , sa faci acest lucru. Ai o candela ? Daca nu ai cumpara una si seara aprinde-o inainte de rugaciunile de seara.Sa -L ai pe DUMNEZEU in minte si suflet. Precadeste-ti sufletul si inima pentru spovedanie, fara teama sau rusine. La spovedanie frica si rusinea NU EXISTA. Citeste cateva zile la rand rugaciunile premergatoare spovedaniei. Ele te vor lumina si intari. Nu te mai gandi la patima ta. Uraste-o ! ! ! succes ! Mai vorbim si nu uita DOMNUL ESTE CU TINE ! +
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.01.2008, 03:19:30
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Pilule, prin ce treci, numai tu stii, dar in orice caz situatia ta este complicata, generand o cruce foarte grea de dus. Gandeste-te ca tu gay fiind, Dumnezeu totusi ti-a deschis sufletul spre a gasi raspuns in credinta. Din moment ce tu ai intrat aici, inseamna ca esti un suflet care poate mult, nu irosi aceasta sansa daca totusi vrei sa gasesti o rezolvare prin intermediu credintei, Cineva acolo sus ti-a dat un impuls, tu de acum trebuie sa incepi sa dezvolti. Stiu ca suna absurd,(asa cum a sunat si pentru mine prima oara referitor la viciul eu), dar trebuie sa lasi placerea de a fi homosexual, sau felul acesta de a fi si sa devii un om normal adica heterosexual; la fel si cu fumatul, fumezi doar pentru ca iti da impresia ca te-ar calma, dar nu este asa. Un om care nu are vicii este un om puternic si independent, dar nu in toate cazurile :D
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.01.2008, 18:03:38
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Buna seara,am citit si eu ce ai postat. si daca ai ajuns pana aici,sa iti poti deschide sufletul pana aici deja esti un om puternic. foarte bine ai facut,inseamna ca sufletul tau il cayta pe Dumnezeu.te rog sa fii tare,si sa rezisti patimilor,sa stii ca toti suntem pacatosi,si eu personal a trebuit sa ma lupt cu infranarea unor patimi ...dar precum spune si Cristiboss, roaga-te,mereu,pt tine,pt mantuire si pentru sufletul acelui prieten...pe mine Dumnezeu m-a salvat, si continua sa ma departeze de pacate si de patimi. participa la Sf. Liturghie, spovedeste-te,impartaseste-te si o sa fii FERICIT cu adevarat.caci Dumnezeu a venit in lume pentru cei pacatosi,pentru noi ,adica. te rog sa cauti pe net sau poti citi unde gasesti Arsenie Boca,un mare prooroc al neamului romanesc, mie mi-a schimbat viata. curaj, credinta si putere,caci va fi bine. Dumnezeu sa te ajute si sa iti mangaie sufletelul.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.01.2008, 05:28:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pilu
Astazi dupa cam aproximativ 2 ani de zile am reusit sa ajung la liturghie. N-am mers pentru slujba, recunosc, ci pentru a ma ruga.
De rugat poti sa te rogi si acasa sau in orice alt loc, dar parintele nostru spune ca e mare lucru sa fim prezenti la Liturghie. Cred ca ar trebui sa-ti faci un pic mai mult curaj si sa vorbesti despre problema ta, in linii mari, cu parintele de la biserica la care mergi. Chiar daca nu vei face o spovedanie, totusi cred ca un sfat vei primi si te vei simti incurajat in demersul tau de a te apropia de Biserica.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.01.2008, 19:41:19
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pilu
Astazi dupa cam aproximativ 2 ani de zile am reusit sa ajung la liturghie. N-am mers pentru slujba, recunosc, ci pentru a ma ruga. Nu m-am simtit vrednic nici sa iau anafura macar, dar tot am zis ca e mai bine, mai ales ca nu mancasem. Inca nu ma simt pregatit penstru spovedanie. Poate e si asta inca o incercare in plus.
For now baby steps.
Dumnezeu sa iti ajute ,Poti citi si ce zice parintele Savatie Bastovoi
http://www.ortodoxmedia.com/opinie.php?o_id=19
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.02.2008, 09:33:54
victor_802006 victor_802006 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2008
Mesaje: 1
Implicit

Pilu, eu nu sunt homosexual, dar daca mai ai nevoie de ajutor, ia legatura cu mine. Am prieteni crestini care se confrunta cu atractii fata de acelasi sex. Iti putem oferi suport emotional online si prietenie. Exista o solutie, viata ta poate fi mai buna. Nu esti condamnat sa mori homosexual. Dumnezeu te iubeste, schimbarea este posibila. ID pe yahoo messenger: victor_802006.


Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.02.2008, 12:40:33
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Bun venit pe forum frate!
Si bine ai revenit la Hristos! Mare lucru ai facut luand hotararea sa-ti intorci firul vietii la Hristos, ca sa traiesti crestineste!
Si in continuare bine ar fi sa-ti continui spovedania deja inceputa aici si la un preot ortodox.

Si daca nu-i cu suparare, ce nume de botez ai ? ca sa ne rugam si noi pt tine, sa te ajute Domnul sa izbandesti mai usor.

Sa-ti dea Domnul multa tarie ca sa duci cu bine la capat ce ai inceput astazi!



Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.08.2008, 22:09:26
Gabri Gabri is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2008
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Bun venit pe forum frate!
Si bine ai revenit la Hristos! Mare lucru ai facut luand hotararea sa-ti intorci firul vietii la Hristos, ca sa traiesti crestineste!
Si in continuare bine ar fi sa-ti continui spovedania deja inceputa aici si la un preot ortodox.

Si daca nu-i cu suparare, ce nume de botez ai ? ca sa ne rugam si noi pt tine, sa te ajute Domnul sa izbandesti mai usor.

Sa-ti dea Domnul multa tarie ca sa duci cu bine la capat ce ai inceput astazi!


Pilu daca vrei sa te schimbi in bine iti dau adresa de mail a unei persoane catre te poate ajuta . E un preot si are experienta in a ajuta oameni ca tine sa isi schimbe viata in Hristos ...Crede-ma a facut schimbare in viata multor homosexuali ...Caci iubirea lui Hristos schimba toate si mai ales inimiile celor ce vor sa traiasca in El...Daca vrei adresa dami un mesaj privat si iti dau mailul si nr de tel. Te va ajuta !!!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.08.2008, 05:55:35
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pilu
Curaj imi da speranta si trebuie sa ma pun pe picioare.
Doamne ajuta! daca mai treci pe aici poate ne spui si noua daca ai reusit sa te pui pe picioare, poate serveste si altora experienta ta.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.08.2008, 12:22:55
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

1 Corinteni 6
9. Nu stiti, oare, ca nedreptii nu vor mosteni imparatia lui Dumnezeu? Nu va amagiti: Nici desfranatii, nici inchinatorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomitii,
10. Nici furii, nici lacomii, nici betivii, nici batjocoritorii, nici rapitorii nu vor mosteni imparatia lui Dumnezeu.
11. [color=red]Si asa erati unii dintre voi.[/color] Dar v-ati spalat, dar v-ati sfintit, dar v-ati indreptat in numele Domnului Iisus Hristos si in Duhul Dumnezeului nostru.


Ce alta dovada ca intoarcerea de pe cararea gresita a homsexualitatii este posibila, pentru aceia care au cazut acolo, decat faptul ca din numarul celor care au fost sfintiti in numele Domnului Iisus Hristos, cativa au fost si care au avut alte patimi cum ar fi sodomia.

Pilu, m-as bucura mult sa te stiu alaturat celor care (erau cazuti in felurite patimi si) au fost sfintiti in numele Domnului Iisus Hristos, prin cuvantul Sfintei Scripturi, prin credinta, si prin indreptare in numele Lui.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intoarcere la Dumnezeu...neasteptata maria-15 Intamplari adevarate 11 11.01.2013 16:31:50
Calea de mijloc NECTARIE Generalitati 7 04.01.2011 18:13:37
Calea de mijloc Rodica50 Intrebari utilizatori 3 30.11.2010 21:46:00
Cum sa revin pe calea cea buna? ASPIRANT Generalitati 1 11.08.2010 17:04:16
care-mi este calea? ElaManolache Generalitati 1 09.07.2010 21:25:51