Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 29.06.2009, 12:20:32
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Sa ma iubeasca si sa ma respecte pe merit, nu pentru ca le impun cu batul asta. Si sa nu le cer ceva ce stiu clar ca nu ar putea indeplini. Si sa nu ii pedepsesc pentru fapte pentru care ei nu au nici o vina.
De ajuns?
Dandu-si viata pentru noi, Domnul nostru Isus Christos a facut de un infinit de ori mai mult decat trebuia. Oare, cum a fost pentru EL, care este Dumnezeu sa se coboare pana la fiinta noastra marginita si sa suporte batjocura si apoi moartea de la creatia Lui? Mai mult de atat ce vrei, omule?

Zecile de mii de sfinti si cuviosi sunt dovada ca se poate.
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #212  
Vechi 29.06.2009, 12:33:12
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Ca sa fii ontopic, ar trebui in primul rand sa fii impartial. Ar trebui sa faci, asa cum te-am sfatuit si pe tine si pe ai2 in urma cu cateva postari: sa cititi, sa cunoasteti asa cum trebuie ortodoxismul. Dar, voi nu o faceti! Ce se poate spune mai mult?

In plus, cauta pe acest forum in thread-urile create despre minunile care au loc pana in zilele noastre: ale Sfintilor inchisorilor, ale Sfantului Nectarie.
Asa cum trebuie?
Sint inginer fizician, crezi ca ar trebui sa ma impresioneze minunile sfintilor vostri? Ce sa caut pe respectivele topicuri? Sa ma sparg de ris? Sau de plins?
Reply With Quote
  #213  
Vechi 29.06.2009, 12:35:35
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Dandu-si viata pentru noi, Domnul nostru Isus Christos a facut de un infinit de ori mai mult decat trebuia. Oare, cum a fost pentru EL, care este Dumnezeu sa se coboare pana la fiinta noastra marginita si sa suporte batjocura si apoi moartea de la creatia Lui? Mai mult de atat ce vrei, omule?

Zecile de mii de sfinti si cuviosi sunt dovada ca se poate.
Pai mai intii trebuia sa faca altfel creatia, sa nu fie nevoie sa coboare
Ca se poate ce? Sa-ti pedepsesti fiul iubit cu iadul?
Reply With Quote
  #214  
Vechi 29.06.2009, 12:52:41
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Asa cum trebuie?
Sint inginer fizician, crezi ca ar trebui sa ma impresioneze minunile sfintilor vostri? Ce sa caut pe respectivele topicuri? Sa ma sparg de ris? Sau de plins?
Si eu sunt inginer electronist.
Din punct de vedere obiectiv, vad aceasta discutie nu duce nicaieri. De asemenea, cred ca discutia mea cu tine este o pierdere de vreme pentru mine, datorita faptului ca tu nu esti dispus macar sa asculti sau macar sa cauti sa vezi de ce "prostii" astia (adica noi, crestinii), se incapataneaza sa creada. Cred ca din partea ta asta se numeste reavointa.
De asemenea, vorbele tale pentru tine nu inseamna nimic, dar pentru mine inseamna hula la adresa Sfintilor.
In final, cred ca insasi prezenta ta aici pe acest forum, este o pierdere de vreme pentru tine, atata timp cat ai sa pastrezi atitudinea asta.
Iti doresc numai bine si pana cand nu o sa vad ca ai o atitudine cu adevarat neutra, eu o sa te ignor. O zi si o viata frumoasa!
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #215  
Vechi 29.06.2009, 13:00:33
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Si eu sunt inginer electronist.
Din punct de vedere obiectiv, vad aceasta discutie nu duce nicaieri. De asemenea, cred ca discutia mea cu tine este o pierdere de vreme pentru mine, datorita faptului ca tu nu esti dispus macar sa asculti sau macar sa cauti sa vezi de ce "prostii" astia (adica noi, crestinii), se incapataneaza sa creada. Cred ca din partea ta asta se numeste reavointa.
De asemenea, vorbele tale pentru tine nu inseamna nimic, dar pentru mine inseamna hula la adresa Sfintilor.
In final, cred ca insasi prezenta ta aici pe acest forum, este o pierdere de vreme pentru tine, atata timp cat ai sa pastrezi atitudinea asta.
Iti doresc numai bine si pana cand nu o sa vad ca ai o atitudine cu adevarat neutra, eu o sa te ignor. O zi si o viata frumoasa!
Foarte bine. Atunci probabil ca stii ce e aia o dovada, ce inseamna un experiment si prin ce se deosebesc ele de o "minune".
Nu am zis niciodata ca crestinii sint prosti, doar tu deduci asta.
Discutia nu duce nicaieri pentru ca aici e vorba de "creatie sau evolutie".
Reply With Quote
  #216  
Vechi 29.06.2009, 13:28:11
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Asa cum trebuie?
Sint inginer fizician, crezi ca ar trebui sa ma impresioneze minunile sfintilor vostri? Ce sa caut pe respectivele topicuri? Sa ma sparg de ris? Sau de plins?
Top Cat ,credinta nu se reduce la minunile sfintilor .
Minunile facute noua ,credinciosilor sunt o dovada a nemarginitei iubiri a Creatorului pentru noi.Deci numai recunostinta si iubire din partea noastra trebuie.
In viata noastra intervin multe minuni ,nu atat de evidente ca cele de prin carti dar de care aud la tot pasul de la dreptcredinciosi.Si eu am parte de minuni ,de ajutor .
Tu refuzi sa crezi in Dumnezeu si hulesti ,deci te situezi de partea cealalta ,faci voia celui rau .
Crezi si tu in ceva ,in stiinta ,evolutionism.
Uite ,o dovada a existentei lui Dumnezeu ,cum crezi ca omul ,o creatura atat de perfecta putea sa evolueze la intamplare ?
Gandeste-te la sistemul circulator ,cum se face schimbul de substante si oxigen in sistemul circulator al omului. Eu nu sunt biolog ,dar am invatat in liceu cum circula singele prin artere si vene ,cat de bine este organizat trupul uman.
La asta ma gandeam eu zilele trecute ,ma minunam impreuna cu sotul meu.
Nu mai spun de sistemul imunitar ,cum s-a gandit Dumnezeu sa ne ofere mijloace de aparare naturale.
Si multe altele ,totul este gandit in amanunt.
Tu nu ai deocamdata deschidere pentru a simti existenta lui Dumnezeu ,dar nici respect pentru cele sfinte.
Reply With Quote
  #217  
Vechi 29.06.2009, 13:32:42
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Daca e vorba de profesie ,sunt programator ,deci tot in domeniul stiintelor exacte.
Si uite ca ma impresioneaza minunile ,ma bucur cand mai aud de o minune si ma grabesc sa o spun si la alte persoane.
Da ,sfintii lucreaza si ajuta ,numai sa le cerem ajutorul.
Tu sa nu crezi ca profesia are vreo legatura cu credinta.
Reply With Quote
  #218  
Vechi 29.06.2009, 13:41:16
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Top Cat ,credinta nu se reduce la minunile sfintilor .
Minunile facute noua ,credinciosilor sunt o dovada a nemarginitei iubiri a Creatorului pentru noi.Deci numai recunostinta si iubire din partea noastra trebuie.
In viata noastra intervin multe minuni ,nu atat de evidente ca cele de prin carti dar de care aud la tot pasul de la dreptcredinciosi.Si eu am parte de minuni ,de ajutor .
De ce oare lucrurile bune ce ni se intimpla in viata sint datorate bunatatii lui Dzeu iar cele rele nu?
De ce lucrurile bune trebuie sa fie minuni? De ce nu ar trebui sa fie normal?
Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Tu refuzi sa crezi in Dumnezeu si hulesti ,deci te situezi de partea cealalta ,faci voia celui rau .
Crezi si tu in ceva ,in stiinta ,evolutionism.
Eu nu ma situez de partea cealalta pentru ca nu consider ca exista vreo parte
Nu cred in stiinta, nu cred in evolutionism, sint de acord cu ele
Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Uite ,o dovada a existentei lui Dumnezeu ,cum crezi ca omul ,o creatura atat de perfecta putea sa evolueze la intamplare ?
Gandeste-te la sistemul circulator ,cum se face schimbul de substante si oxigen in sistemul circulator al omului. Eu nu sunt biolog ,dar am invatat in liceu cum circula singele prin artere si vene ,cat de bine este organizat trupul uman.
La asta ma gandeam eu zilele trecute ,ma minunam impreuna cu sotul meu.
Nu mai spun de sistemul imunitar ,cum s-a gandit Dumnezeu sa ne ofere mijloace de aparare naturale.
Daca tu spui ca perfectiunea omului este dovada existentei atunci imperfectiunea lui sa fie dovada inexistentei? Ineficacitatea sistemului imunitar sa fie o dovada a inexistentei?
Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Si multe altele ,totul este gandit in amanunt.
Nu e gindit de loc. Daca era gindit, ca tot esti programator, era banal sa gindeasca un sistem de control in ADN, pentru a nu mai exista mutatii si a nu ne mai virusa.
Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Tu nu ai deocamdata deschidere pentru a simti existenta lui Dumnezeu ,dar nici respect pentru cele sfinte.
Nu vad ce m-ar determina sa le ofer respect, atita timp cit acesta nu e reciproc.
Reply With Quote
  #219  
Vechi 29.06.2009, 13:53:35
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Daca e vorba de profesie ,sunt programator ,deci tot in domeniul stiintelor exacte.
Si uite ca ma impresioneaza minunile ,ma bucur cand mai aud de o minune si ma grabesc sa o spun si la alte persoane.
Da ,sfintii lucreaza si ajuta ,numai sa le cerem ajutorul.
Tu sa nu crezi ca profesia are vreo legatura cu credinta.
Da, e in natura umana sa crezi in minuni
Reply With Quote
  #220  
Vechi 29.06.2009, 14:00:32
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
De ce oare lucrurile bune ce ni se intimpla in viata sint datorate bunatatii lui Dzeu iar cele rele nu?
De ce lucrurile bune trebuie sa fie minuni? De ce nu ar trebui sa fie normal?

Eu nu ma situez de partea cealalta pentru ca nu consider ca exista vreo parte
Nu cred in stiinta, nu cred in evolutionism, sint de acord cu ele

Daca tu spui ca perfectiunea omului este dovada existentei atunci imperfectiunea lui sa fie dovada inexistentei? Ineficacitatea sistemului imunitar sa fie o dovada a inexistentei?

Nu e gindit de loc. Daca era gindit, ca tot esti programator, era banal sa gindeasca un sistem de control in ADN, pentru a nu mai exista mutatii si a nu ne mai virusa.

Nu vad ce m-ar determina sa le ofer respect, atita timp cit acesta nu e reciproc.
Noi ne virusam din cauza pacatelor noastre ,exista un feed back in tot acest sistem care este omul ,relele facute se intorc impotriva noastra.
De ce sa ne dea Dumnezeu sanatate daca suntem pacatosi si avem nevoie sa fim avertizati asupra pacatelor noastre.
Ne marturisim ,nu mai gresim si Dumnezeu ne da mantuire.
Dupa cum gandesti tu ,omul este neant ,caci prin moarte se transforma in tarana.
Nu e asa ,ramine sufletul.
Daca nu crezi ,ce rost are sa te mai contrazici cu noi.
Sa stii ca ineficacitatea sist.imunitar este tot o dovada a ceva gresit din existenta noastra sau a inaintasilor nostri.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
Creatie versus evolutie vladstejaru Dogmatica 721 20.10.2012 00:48:42
creatie sau evolutionism? codana Generalitati 11 15.09.2010 19:10:27
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 19:25:54
Evolutie sau involutie? silverstar Generalitati 34 17.02.2007 22:09:45