Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.11.2016, 13:31:11
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit Psihologie - întrebări

La sugestia lui Cristiboss, care inițiase pe un alt topic o tematică referitoare la psihologie, deschid aici un posibil dialog pe tema psihologiei.
Aștept întrebări, cărora le voi răspunde în limitele cunoștințelor mele teoretice și practice, despre psihologie.
Dorința mea e să ne lămurim cât de cât ce e cu psihologia asta, dincolo de exagerările frecvente care fie supralicitează psihologia, fie o minimalizează și chiar o demonizează.
Acolo unde nu voi ști ce răspuns să dau, voi preciza aceasta.
Unde voi scrie propria mea opinie, iarăși voi preciza.
Nu vreau să conving pe nimeni de nimic, vreau doar să răspund, în calitatea mea de psiholog, celor care au cu adevărat dorința să afle unele lucruri despre psihologi și psihologie.
Sunt conștient că voi avea de furcă, mai mereu, cu tot felul de percepții străine de ceea ce este, de fapt, psihologia. Cu ajutorul lui Dumnezeu, voi aduce, poate, o oarecare corectură acestor lentile strâmbe sau, măcar, voi lansa o alternativă posibilă.
Rog pe toți cei care au o experiență concretă cu psihologii și psihologia, să aducă mărturie, fie că e "de bine" sau "de rău", ca să ne lămurim împreună.
P.S. Oricine are cunoștințe autentice de psihologie (nu habarnism, nici chestii de popularizare) poate prelua, desigur, inițiativa. Nu doresc să conduc topicul. Doar m-am oferit să răspund unor întrebări și, dacă sunt și alții în măsură să o facă, atunci cu atât mai bine!

Last edited by ioan67; 21.11.2016 at 21:06:30.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare