Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.11.2010, 20:06:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sfantul Grigorie Decapolitul

Maine , 20 noiembrie il vom cinsti pe Sfantul Grigorie Decapolitul . Racla cu sfintele sale moaste se afla in Biserica Manastirii Bistrita din Judetul Valcea . Sfantul Grigorie Decapolitul este mare facator de minuni si vindecator de boli , si in fiecare an mii de credinciosi il cinstesc cu deosebita dragoste si multa incredere in puterea lui , data de Dumnezeu , in tamaduirea boilor si nu numai . Pentru cei din Capitala , Biserica Hagiu de langa Hala Traian , ii asteapta in aceasta seara si maine pentru programul liturgic ce va avea loc in cinsea acestui sfant , care este si ocrotitorul acestei Biserici ( despre care am scris la Topicul de stiri ) . In prima parte voi aduce in atentie un prim link despre Pestera Sfantului Grigorie Decapolitul si cateva imagini de icoane si cu sfana racla : http://www.crestinortodox.ro/biseric...tul-68022.html
Attached Images
File Type: jpg sfgrigorie-decapolitul1.jpg (41,8 KB, 10 views)
File Type: jpg Sf_Grigorie_web_mare.jpg (71,1 KB, 2 views)
File Type: jpg sf_grigorie.jpg (26,2 KB, 2 views)
File Type: jpg grigoriedecap.jpg (28,1 KB, 2 views)
File Type: jpg decapolitul.jpg (49,7 KB, 7 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.11.2010, 20:38:22
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Maine , 20 noiembrie il vom cinsti pe Sfantul Grigorie Decapolitul . Racla cu sfintele sale moaste se afla in Biserica Manastirii Bistrita din Judetul Valcea . Sfantul Grigorie Decapolitul este mare facator de minuni si vindecator de boli , si in fiecare an mii de credinciosi il cinstesc cu deosebita dragoste si multa incredere in puterea lui , data de Dumnezeu , in tamaduirea boilor si nu numai . Pentru cei din Capitala , Biserica Hagiu de langa Hala Traian , ii asteapta in aceasta seara si maine pentru programul liturgic ce va avea loc in cinsea acestui sfant , care este si ocrotitorul acestei Biserici ( despre care am scris la Topicul de stiri ) . In prima parte voi aduce in atentie un prim link despre Pestera Sfantului Grigorie Decapolitul si cateva imagini de icoane si cu sfana racla : http://www.crestinortodox.ro/biseric...tul-68022.html
Acest Sfant minunat a facut multe minuni.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.11.2010, 21:38:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Acest Sfant minunat a facut multe minuni.
http://www.sfant.ro/sfinti-romani/sf...valcea-27.html
Attached Images
File Type: jpg decapolitul.jpg (49,7 KB, 6 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.11.2010, 12:39:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Invitatie la Manastirea Bistrita

La Sfantul Grigorie Decapolitul . . .
Attached Images
File Type: jpg Bistrita_panorama.jpg (36,4 KB, 6 views)
File Type: jpg bistrita-complex.jpg (9,7 KB, 7 views)
File Type: jpg manastirea-bistrita-1.jpg (71,9 KB, 6 views)
File Type: jpg manastirea-bistrita-2.jpg (56,2 KB, 7 views)
File Type: jpg manastirea-bistrita-3.jpg (65,4 KB, 6 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.11.2010, 19:58:14
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Bucura-te Sfinte Grigorie,pentru multimea celor ce ti se roaga tie si pentru maretia ta.


Sf.Grigorie iti multumesc ca m-ai facut vrednic si pe mine sa am cateva lucruri de la tine care sa ma ocroteasca si sa ma ajute mereu,prin care tu esti mereu prezent in casa mea.Iti multumesc si te rog din suflet sa ma ierti!!!!!

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.11.2010, 20:48:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Multumiri

Indraznesc sa multumesc din suflet celor ce m-au ajutat sa-l descopar pe acest Sfant : Doamnei Icamilin , Doamnei Jenica , Doamnei Mara . Dumnezeu sa va binecuvanteze !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.11.2010, 21:43:31
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Daruind vei Dobandi

Daruind vei Dobandi mi-a spus odata..demult..duhovnicul, Cristian! Cu rugaciunile lui, incerc in fiecare clipa sa nu uit acestea.
Ma bucur ca ti-au fost de folos darurile. Sf. Grigorie sa te bucure si prin rugaciunile voastre sa ma miluiasca si pe mine.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.11.2010, 01:39:29
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Sfantul GRIGORIE DECAPOLITUL !

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Indraznesc sa multumesc din suflet celor ce m-au ajutat sa-l descopar pe acest Sfant : Doamnei Icamilin , Doamnei Jenica , Doamnei Mara . Dumnezeu sa va binecuvanteze !
Sfantului Grigorie Decapolitul sa-i multumim ca a aparut in viata noastra, ca ne-a ajutat cand am crezut ca nimic nu se mai poate schimba, ca ne-a mangaiat cand am stat si ne-am rugat sub sfanta lui racla!

M-am intors de la la hram, plina-n suflet de pace, multumire si har duhovnicesc. Am avut parte de niste zile ca de primavara cu mult soare si ca in fiecare an, mancarea facuta pentru mireni ( peste 2000 de pachete alaturi de sarmalute de post, icre, chiftele de peste, pilaf cu ciuperci, pireu si fasole scazuta ) a fost insuficienta pentru numarul mare de crediciosi care au participat la hram. Daca cineva doreste ulei de la Sfantul Maslu, aghiazma mica, anafura si vesmant de la sfantul meu drag sa ma contacteze pe privat.Doamne ajuta!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Grigorie Taumaturgul, Sfantul Cuvios Lazar Zugravul si Zaharia petru63 Intrebari utilizatori 3 18.11.2012 17:51:59
Sfantul Grigorie Decapolitul-20 noiembrie ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 2 21.11.2011 23:50:01
Sfantul Grigorie Decapolitul + cristiboss56 Diverse Sarbatori 2 21.11.2011 22:49:58
Sfantul Grigorie Teologul georgeval Diverse Sarbatori 6 26.01.2010 15:19:43
SFANTUL GRIGORIE DECAPOLITUL + cristiboss56 Moaste 11 02.07.2009 02:38:20