Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.12.2007, 23:12:32
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

:)Sa-i uram felicitari pentru mandatul #3!
Pravoslavia rusa are un mare "sponsor" in spatele ei si un mare model de patriotism real, de crestin, de integritate si inalta tinuta pentru noi toti!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.12.2007, 09:17:00
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
:)Sa-i uram felicitari pentru mandatul #3!
Pravoslavia rusa are un mare "sponsor" in spatele ei si un mare model de patriotism real, de crestin, de integritate si inalta tinuta pentru noi toti!
Am tot respectul pentru el ca om politic, cu siguranta are o contributie enorma la refacerea Rusiei si constituie o piedica in calea puterii satanice de peste ocean, dar nu il vad ca pe un sfant sau campion al ortodoxiei.
E adevarat, apara cu timiditate cauza sarbilor din Kossovo, dar nu stiu daca din motive religioase. La fel, a luptat contra cecenilor musulmani, dar nu din motive religioase, ci pentru unitatea Rusiei.
Un model de crestin este sa fii ofiter KGB? Sa nu exageram. Sa nu amestecam crestinsmul cu politica.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.12.2007, 15:01:35
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

:)Sa nu uitam ca si Sf. Ap. Pavel a fost odata "KGB"-ist inrait!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.12.2007, 15:19:25
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

voi nu suntetzi normali la cap, scutzatzi-ma ca nu mi-au venit alte cuvinte pe limba, dar voi shtitzi ca asta, vroia sa ne plaseze rachete deasupra pe cer? pe ceva statzii orbitale? shtiatzi ca era in stare sa se alieze cu india shi pachistanul intr-o aliantza asiatica impotriva noastra a romanilor shi a europei? Dar daca prin asta o sa vina ceva rasboaie, tot asha o sa-l felicitatzi? Mie mi-e frica tocmai ca nu e ortodox deloc, fiindca se pare ca a facut judo shi e KGB-ist inrait, shi nu are nimic cu ortodoxia ci cu mafia, shi sa nu traga dupa el shi patriarhia rusa... in comedia asta de noul zid al Berlinului, shi de interese economico-masonice, ca am intzles ca shi pe ala il manipuleaza masoneria rusa... deci eu ash plange ca a ishit iar putin, ca trebuie sa tremuram din cauza lui inca 4 ani, ca cineshtie ce nenorocire mai e in stare sa faca... acuma nici cu americanii shi Bush nu mi-e rushine... sau ca Baroso dar oricum ... va bucuratzi in deshert... shi n-am putut sa-mi tzin gura... deci va cer iertare ca precis v-am ofensat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.12.2007, 15:38:36
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
voi nu suntetzi normali la cap, scutzatzi-ma ca nu mi-au venit alte cuvinte pe limba, dar voi shtitzi ca asta, vroia sa ne plaseze rachete deasupra pe cer? pe ceva statzii orbitale? shtiatzi ca era in stare sa se alieze cu india shi pachistanul intr-o aliantza asiatica impotriva noastra a romanilor shi a europei? Dar daca prin asta o sa vina ceva rasboaie, tot asha o sa-l felicitatzi? Mie mi-e frica tocmai ca nu e ortodox deloc, fiindca se pare ca a facut judo shi e KGB-ist inrait, shi nu are nimic cu ortodoxia ci cu mafia, shi sa nu traga dupa el shi patriarhia rusa... in comedia asta de noul zid al Berlinului, shi de interese economico-masonice, ca am intzles ca shi pe ala il manipuleaza masoneria rusa... deci eu ash plange ca a ishit iar putin, ca trebuie sa tremuram din cauza lui inca 4 ani, ca cineshtie ce nenorocire mai e in stare sa faca... acuma nici cu americanii shi Bush nu mi-e rushine... sau ca Baroso dar oricum ... va bucuratzi in deshert... shi n-am putut sa-mi tzin gura... deci va cer iertare ca precis v-am ofensat.
Pai noi ne bagaram sub rachetele dumnealui. Noi singuri ne-am facut tinte. Nu te iluziona - in momentul in care a acceptat baze militare satanice de peste ocean, Romania s-a facut singura tinta prioritara pentru rachetele cu focoase nucleare ale Moscovei. Sa nu ai nici o umbra de indoiala: in cazul unui conflict ruso-american, noi vom incasa printre primii loviturile nucleare ale Rusiei.
Alianta lui Putin cu India si Pakistanul este o inventie a matale. In realitate, Pakistanul este controlat de americani, si in Afganistan chiar s-au razboit cu rusii prin intermediul mujaheddinilor. Iar India are legaturi din ce in ce mai stranse, inclusiv in ceea ce priveste arsenalul nuclear, cu SUA.
Rusii sunt intr-adevar aliati (nedeclarati) cu Siria si Iranul.
Dar Siria si Iranul sunt pericole de neglijat in comparatie cu nesatioasa imparatie a Satanei, care a lucrat dealtfel cu musulmanii atunci cand i-a convenit. Si lucreaza si acum cu musulmanii din Kosovo si Bosnia-Herzegovina impotriva crestinilor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.12.2007, 16:09:41
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Tu te referi la america la SUA ca si la imparatzia satanei? poi de ce marog frumos? poi shi acolo sunt ortodocsi, sunt evrei, sunt catolici, sunt protestantzi shi neoprotestantzi, acolo gaseshti orice dar shi ortodocshi... ca sunt destule comunitatzi dar gaseshti si asiatici shi chineji shi musulmani shi rushi shi cate shi mai cate.

Dar de ce ar fi Rusia mai buna ca SUA? sau de ce ar fi SUA mai buna sau mai rea ca Iran sau India? ca au o anumita religie majoritara? sau ca statul e guvernat intr-un anume fel? Sau ca fac o anumita politica? sa fim serioshi

Iar aliantzele lui Putin, pe care le-a incercat, nu shtiu daca le-a reusit dar au fost incercari de a construi un pol global de putere (Cu India shi China) care sa contrabalanseze polul american, poate ca i-a placut foarte mult pe vremea razboiului rece cand ei dictau totul pe glob...

Deci daca a ajuns iar preshedinte i-ash ura sa fie sanatos... la cap... sa nu cumva sa incerce iar ceva potlogarii cum se practicau pe vremurile nu demult uitate...

Ca daca nu ar fi ieshit Putin, atunci altul oricum ar fi fost mai rau...

Sau nu cumva el a gazduit marea uniune a tuturor cultelor shi religiilor de pe glob ca sa puna la cale ce? nu cumva planul antihrismului antihrismic al antihristului de pretutindenea? Macar Eltzan mai avea inima chiar daca era alcoolist... asta are doar interese imperialiste...

nu se pot judeca tzarile dupa religia majoritara, dupa preshedintzi, sau felul de guvernare, asta e o forma superficiala, ca shi cum i-ai judeca dupa numarul de la pantof sau dupa filmele pe care le-au vazut...

Deci daca ash fi preot l-ash binecuvanta pe Putin asha cum precis ar fi facut fostul PF Patriarh Teoctist sarmanul, ca bine ne-a invatzat. Dar nu sunt decat un vajnic pacatos ortodocs ca shi altzii de altfel.... asha ca inchei sobiectul...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.12.2007, 16:23:38
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Tu te referi la america la SUA ca si la imparatzia satanei? poi de ce marog frumos? poi shi acolo sunt ortodocsi, sunt evrei, sunt catolici, sunt protestantzi shi neoprotestantzi, acolo gaseshti orice dar shi ortodocshi... ca sunt destule comunitatzi dar gaseshti si asiatici shi chineji shi musulmani shi rushi shi cate shi mai cate.

Dar de ce ar fi Rusia mai buna ca SUA? sau de ce ar fi SUA mai buna sau mai rea ca Iran sau India? ca au o anumita religie majoritara? sau ca statul e guvernat intr-un anume fel? Sau ca fac o anumita politica? sa fim serioshi

Iar aliantzele lui Putin, pe care le-a incercat, nu shtiu daca le-a reusit dar au fost incercari de a construi un pol global de putere (Cu India shi China) care sa contrabalanseze polul american, poate ca i-a placut foarte mult pe vremea razboiului rece cand ei dictau totul pe glob...

Deci daca a ajuns iar preshedinte i-ash ura sa fie sanatos... la cap... sa nu cumva sa incerce iar ceva potlogarii cum se practicau pe vremurile nu demult uitate...

Ca daca nu ar fi ieshit Putin, atunci altul oricum ar fi fost mai rau...

Sau nu cumva el a gazduit marea uniune a tuturor cultelor shi religiilor de pe glob ca sa puna la cale ce? nu cumva planul antihrismului antihrismic al antihristului de pretutindenea? Macar Eltzan mai avea inima chiar daca era alcoolist... asta are doar interese imperialiste...

nu se pot judeca tzarile dupa religia majoritara, dupa preshedintzi, sau felul de guvernare, asta e o forma superficiala, ca shi cum i-ai judeca dupa numarul de la pantof sau dupa filmele pe care le-au vazut...

Deci daca ash fi preot l-ash binecuvanta pe Putin asha cum precis ar fi facut fostul PF Patriarh Teoctist sarmanul, ca bine ne-a invatzat. Dar nu sunt decat un vajnic pacatos ortodocs ca shi altzii de altfel.... asha ca inchei sobiectul...
Pai acum o schimbai? Nu mai e India si Pakistanul, e India si China?
Nu conteaza ce comunitati gasesti intr-o imparatie. Conteaza, cum spun americanii, "what it stands for". Valorile lor fundamentale.
Nu mai vorbesc de bazele mercantile si puritane ale societatii americane (puritanismul e una dintre pervertirile crestinsimului, fara legatura cu valorile crestine).
Dar la ora actuala, am aflat cu surprindere ca Occidentul asa cum e redefinit de americani nu mai este "civilizatie crestina" ci iudeo-crestina. Ei bine, eu nu fac parte din civilizatia iudeo-crestina, ci doar din cea crestina.
Efervescenta sectelor de pocaiti din America este o expresie a disconfortului pe care il creeaza americanilor valorile crestine. Nu sunt multumiti si nu se pot impaca cu invatatura lui Iisus. De aceea, tot deformeaza si pervertesc crestinismul pana se potriveste cu ce le convine lor.
Din acelasi motiv, se observa o alunecare spe iudaism. Desigur, Vechiul Testament se potriveste mult mai bine cu valorile lor decat Noul Testament. A luat nastere si "sionismul crestin", alta deformare a crestinismului.
Subiectul e din pacate prea amplu pentrun acest topic si pentru timpul meu disponibil.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.12.2007, 21:42:15
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

VSOVI,MI-A SPUS O BABA CA ATUNCI ,CU ANI IN URMA ,CIND A FOST LA PARINTELE argatu ,LA MAN.cernica,EL A ZIS CA INTR-O SINGURA NOAPTE SE VA SCUFUNDA america PT CA DE ACOLO VIN TOATE RELELE.aSA CA BABUTA ,CARE MI-E O CUNOSTINTA m-a sfatuit sa nu-mi las fiica sa mearga sa se stabileasca acolo.Asa ca nu tot ce pare bun d.p.d.v.material e si bun pt suflet.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.12.2007, 11:30:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
VSOVI,MI-A SPUS O BABA CA ATUNCI ,CU ANI IN URMA ,CIND A FOST LA PARINTELE argatu ,LA MAN.cernica,EL A ZIS CA INTR-O SINGURA NOAPTE SE VA SCUFUNDA america PT CA DE ACOLO VIN TOATE RELELE.aSA CA BABUTA ,CARE MI-E O CUNOSTINTA m-a sfatuit sa nu-mi las fiica sa mearga sa se stabileasca acolo.Asa ca nu tot ce pare bun d.p.d.v.material e si bun pt suflet.
Draga sofiaiuga, foarte bine a zis parintele Argatu, doar ca dinpacate n-ai intzeles cum trebuie mesajul sau... Poi America? cine este america te-ai intrebat dumneata? Nu cumva numele complet al ei este Americo Vespuci? mai departe cred ca itzi dai seama shi singura ce a vrut sa spuna parintele... dar el s-a referit la desfranare sodomist-gomorica, iar babutza respectiva te-a sfatuit rau cu vorba ca a mintzit, fiindca shi acolo sunt ortodocsi, dar te-a sfatuit bine cu sufletul fiindca acolo e mult mai mare pierderea de vreme pe prostii... shi spera ca fica ta sa se foloseasca mai bine aici de Biserica Ortodocsa... in fine, voi chiar nu va datzi seama ca ar fi meritat sa ajunga preshedinte Gari Kasparov? dar l-au arestat... poi rusia e condusa de masoneria shi mafia globalista... iar in curand, parca vad, ca vor alipi shi BORusa de interesele lor... Shi apoi Casparov a fost campion la sah deci are mult mai mari merite pentru a fi ales preshedinte decat un ofitzer KGB ca Putin, pentru tzara sa, deci clar ca s-au masluit alegerile, ca doar...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.12.2007, 06:56:59
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Un model de crestin este sa fii ofiter KGB? Sa nu exageram. Sa nu amestecam crestinsmul cu politica.
Sf Apostol Pavel a fost tot un "KGB"-ist, si politician. Asa si cu Putin, "roadele" lucrarii lui se vad foarte clar iar poporul rus il simte ca fiind foarte apropiat de valorile Pravoslavnice prin initiativele de restabilire a identitatii de crestini Rasariteni a Bisericii Ort. Ruse pe care le sustine.

Tu Gabriel pe cine ai alege ca presedinte dintre un KGB-ist foarte capabil care a revenit la credinta si un "produs" al Institutelor de Revolutii Oranj din Apus care au impinzit tot Rasaritul?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
putin monofizitism NP? Patrie si Credinta Secte si culte 88 07.03.2012 09:11:12
Un cor mai putin obisnuit Mihnea Dragomir Craciunul - Nasterea Domnului 32 05.12.2011 02:40:58
putin ajutor Calin21 Exorcismul 8 05.06.2011 19:11:06
vorbiti-mi putin! anaecaterina Generalitati 86 21.07.2010 10:13:39
Felicitări de Paști Mihnea Dragomir Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 03.04.2010 17:16:16